IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 14 - Automatická vektorizace v Adobe Illustrator

V minulé lekci, Uložit a Exportovat v Adobe Illustrator, jsme si ukázali ukládání a export.

Jak jsme si vysvětlili již v prvních lekcích, vektorizace je převod bitmapového obrazu (toho složeného z bodů) do křivek. Předvedli jsme si tzv. ruční vektorizaci pomocí funkce pero a zdůvodnili, proč je taková vektorizace ideální. Dnes si řekneme něco o vektorizaci automatické (AV). Přestože ruční vektorizace je podle mě lepší (má rozumnější počet bodů a tím, že ji tvoříme sami, dokážeme regulovat počet cest, tříbíme si nástroj pero a vlastnosti Bezier - máme tedy nad výsledkem kontrolu) i automatická vektorizace je šikovný nástroj. Já osobně ho používám při tvorbě siluet, ořezových masek, jednoduchých kompozic a převodu obrazu pro plotry.

Rychlá silueta

Vytvoříme nový dokument - můj oblíbený formát A4 naležato - a v horní části Soubor - umístit vložíme na plátno například obrázek ovoce.

Základy Adobe Illustrator

Interaktivní druhý řádek nám při označeném bitmapovém obrázku automaticky nabízí možnost automatická vektorizace (image trace). Je to proto, že daný objekt není pro Illustrator přirozený - neumí ho dále zpracovat a proto ho chce nejprve rozdělit na objekty, které zná, čili na křivky.

Základy Adobe Illustrator

Stlačíme vektorizovat a sledujeme, co se stane. Obrázek ve vrstvách zůstal spojen, ale přejmenoval se na vektorizaci a vizuál obrázku se změnil na černobílý.

Základy Adobe Illustrator

Výchozím vektorizováním je totiž vektorizace na černé a bílé plochy, podle toho, jakou intenzitu mají barevné plochy vloženého obrázku (tmavší plochy se změnily na černé a světlejší na bílé). V horní liště najdeme ikonku adresáře - panel automatické vektorizace - a po jejím stisknutí se nám otevře okno vektorizovat obraz.

Základy Adobe Illustrator

V horní části tohoto okna si můžeme vybrat, zda chceme vektorizaci výchozí (čili černé a bílé plochy), vektorizaci do konkrétního počtu barev nebo ve škále šedi či barev nebo jiných přednastavených profilů.

Při výchozí vektorizaci (černá/bílá) se nám zobrazí níže osa, na níž se běžec nachází uprostřed. Pokud máme náš vektorizovaný obrázek stále označený a zároveň máme otevřené nastavení vektorizace, můžeme sledovat, že při posouvání běžce na ose směrem doleva nebo doprava se nám mění obraz tak, že se více barev přepíná do bílých nebo černých ploch. Takto si dokážeme nastavit ideální vzhled a vytvořit tak ideální siluetu. Při nastavení níže, po rozbalení více možností, si mimo jiné můžeme regulovat i zjednodušení vytvořených cest pomocí různých omezení. Snížíme rozmazání na 0, silnice na 33 a rohy přidáme na 66. Tím zaručíme, že sice bude bodů cesty více, ale bude spolehlivější kopírovat původní tvar.

Základy Adobe Illustrator

V případě, že chceme vytvořit co nejmenší množství cest, nastavíme cesty na 0.

Když jsme s nastavením spokojeni, stiskneme tlačítko vedle převést na křivky - rozdělit. Teprve nyní se nám pracovní objekt změnil na skupinu s cestami, se kterými můžeme dále pracovat. V případě siluety nám vznikla bílá plocha pozadí a černá plocha původního objektu. Vybereme si kouzelnou hůlku, klikneme na bílou plochu a následně stiskneme Delete - tím jsme pozadí odstranili. Nyní můžeme označit kouzelnou hůlkou černou plochu a následně vybrané černé plochy převést na konkrétní barvu ze vzorníku.

Základy Adobe Illustrator

Pokud vznikly cesty, které nám vysloveně překážejí, umíme je odstranit pomocí bílé šipky tak, že na danou cestu klikneme a dvakrát stiskneme klávesu Delete (poprvé pro vymazání bodu nežádoucí křivky, podruhé pak pro vymazání zbývajících bodů a tím i celé nežádoucí křivky).

Kouzelná hůlka má v prostředí Illustratoru podobnou funkci, jakou známe z Photoshopu. Na rozdíl od PS ale neoznačí kouzelná hůlka jen plochy stejné barvy, které se dotýkají, ale všechny plochy stejné barvy v celém dokumentu, bez ohledu na jejich umístění. Nastavení citlivosti tohoto i jiných nástrojů se provádí dvojitým kliknutím na ikonu v okně nástrojů a následně snížením čísla na 0

Základy Adobe Illustrator

AV jako maska

Stejným způsobem, jako při siluetě, vytvoříme z vloženého obrázku cestu s tím, že si musíme pamatovat, že na ořezovou masku scény musí být cesta buď jedna nebo spojená cesta.

Vlastní maska

Pokud si vložíme na plátno dva totožné obrázky, můžeme z jednoho z nich vytvořit pro ten druhý ořezovou masku. Vložíme proto obrázek ovoce a zkopírujeme ho na totéž místo pomocí známé klávesové zkratky Ctrl + C a Ctrl + V.

Základy Adobe Illustrator

Kopii zvektorizujeme do siluety a odstraníme bílé pozadí. Vyjmeme původní obrázek i vytvořenou siluetu a pravým tlačítkem myši potvrdíme oříznutí.

Základy Adobe Illustrator

Takto dokážeme rychle umístit i bitmapu do vektorového prostředí bez toho, aby nám její původní čtvercové pozadí komplikovalo život.

Základy Adobe Illustrator

Výhodou ořezové masky je to, že na ni můžeme aplikovat tloušťku tahu a tím dosáhnout například tzv. nálepkového vzhledu.

Základy Adobe Illustrator

Maska z jiného objektu

Stáhněte si z internetu obrázek libovolné desky a následně zvoleného hudebního interpreta. Tvář interpreta bude představovat scénu a z desky vytvoříme pomocí AV masku.

Vytvoříme nový dokument. Vložíme - umístíme tvář interpreta. Na obličej aplikujeme AV tak, že bude barevná v rozsahu 6 barev dle čitelnosti.

Základy Adobe Illustrator

Potvrdíme AV pomocí tlačítka rozdělit a následně si kouzelnou hůlkou (dvojklikem na ikonu nastavíme její citlivost na 0) změníme barevnost obličeje tak, aby byla více odpovídající stylu hudby. Například pro Black metal volíme barvy v odstínech šedé, bílou a červenou, pro Techno výrazné neonové barvy a například pro Oldies interpreta barvy 70. let (oranžova, zelená, hnědá, červená a pod.) Jelikož náš interpret zastupuje tu poslední skupinu, změníme si barvy do let 70.

Základy Adobe Illustrator

Po vektorizaci tváře si postupně jednotlivé barvy vybereme kouzelnou hůlkou a místo nich "nakapátkujeme" barvy z vloženého profilu.

Základy Adobe Illustrator

Nyní vložíme obrázek desky. U jiných stylů hudby můžeme použít vektorizovanou magnetickou kazetu, equalizér nebo jiné prvky, které s interpretem korespondují.

Na vloženou desku aplikujeme převést na křivky a v nastavení AV si ponecháme výchozí AV. Následně posuneme běžec na ose tak, aby vznikla podobná vektorizace, jako je na obrázku níže, viz:

Základy Adobe Illustrator

Klikneme na rozdělit a jelikož nám vzniklo více ploch, musíme kouzelnou hůlkou označit bílé plochy a odstranit je. Pak bude ještě třeba všechny černé plochy spojit do jedné spojené cesty. Spojení více cest do jedné spojené (výsledek se projeví i v okně vrstev), se provádí pomocí označení těchto cest a následně přes Objekt - spojená cesta - vytvořit.

Základy Adobe Illustrator

Teprve po vytvoření spojené cesty je možné dělat z této cesty masku!

Jelikož spojená cesta se nachází ve vrstvách nejvýše, můžeme všechny objekty na plátně označit (myší nebo Ctrl + A) a následně kliknutím na scénu pravým tlačítkem (vytvořit ořezovou cestu) scénu oříznout. Aplikace ořezové masky nám vytvoří skupinu, kde cesta masky a scéna jsou její podvrstvy a proto je dokážeme i po aplikaci posouvat a transformovat tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

Základy Adobe Illustrator

AV při tvorbě efektu kresby

Postupujeme stále stejně. Aplikujeme na vložený obrázek AV a nastavíme vektorizaci na počet barev, které nám zajistí, aby byly ponechány všechny prvky, které definují originál - čili aby z původního obrázku toho zaniklo co nejméně. Následně všechny křivky převedeme na obrys a tomu přiřadíme profil (stopu) dle výběru.

Základy Adobe Illustrator

Jiné příklady využití

Základy Adobe Illustrator
Základy Adobe Illustrator
Základy Adobe Illustrator
Základy Adobe Illustrator

To je pro dnešní lekci vše.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 13. a 14. lekci Adobe Illustrator, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Uložit a Exportovat v Adobe Illustrator
Všechny články v sekci
Základy Adobe Illustrator
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 13. a 14. lekci Adobe Illustrator
Článek pro vás napsal chain
Avatar
Uživatelské hodnocení:
2 hlasů
Venuje sa grafike, objektovemu programovaniu, vyuke a osobnemu rozvoju
Aktivity