IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Ženy, které se prosadily v IT

Již dříve jsme se dotkli tématu žen v IT v článku Proč se ženám nedaří v IT tolik jako mužům?. Abychom nové programátorky trochu motivovali, pro inspiraci jsme se rozhodli ještě rozšířit povědomí o konkrétních osobách, kterým se podařilo prorazit v technologickém průmyslu.

Co mají tyto ženy společného? Nemluvíme zde nezbytně jen o těch nejvlivnějších ženách vesmíru, ale i o těch, které se rozhodly něco z toho, co získaly tvrdou prací, předat dál a podělit se. Být nejen dobrou pracovnicí, podnikatelkou nebo vizionářkou, ale pravděpodobně i postavou, ke které mohou mladé dívky vzhlížet. Vidět, že ženy nejsou o nic slabší než muži.

Virginia Marie "Ginni" Rometty, bývalá CEO společnosti IBM

Do IBM nastoupila v roce 1981 jako systémová inženýrka. Následně vedla globální prodej, marketing a strategii. V roce 2002, už jako ředitelka divize globálních služeb IBM, vyjednala koupi IT poradenství společnosti Pricewaterhou­seCoopers a do širokého povědomí se dostala především integrací obou společností.

V roce 2012 se stala prezidentkou a generální ředitelkou IBM, čímž se do historie zapsala jako první žena v čele této společnosti. Dne 31. prosince 2020 po téměř čtyřicetileté kariéře z této společnosti odešla.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Ginny Rometty se během svého působení v IBM dostala do různých žebříčků časopisů a agentur a ocenění pro nejvlivnější či nejmocnější osoby světa.

Safra A. Catz, CEO společnosti Oracle

Je izraelsko-americká miliardářka a technologická manažerka. Je generální ředitelkou společnosti Oracle Corporation, ve které působí od dubna 1999.

Od roku 2001 je členkou správní rady Oracle. V dubnu 2011 byla jmenována spoluprezidentkou a finanční ředitelkou (CFO). Následně v září 2014, kdy společnost Oracle oznámila, že zakladatel Larry Ellison odstoupí z funkce generálního ředitele, se stali Mark Hurd a Safra Catz společnými generálními řediteli. V prosinci 2019 Mark Hurd zemřel, tudíž tuto funkci zastává sama.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Sheryl Kara Sandbergová, COO společnosti Facebook

Americká podnikatelka, miliardářka a filantropka, která působí jako provozní ředitelka (COO) společnosti Facebook a zakladatelka organizace LeanIn.Org.

Nejdříve na sebe Sheryl Sandbergová upozornila jako personální šéfka ministra financí Spojených států Lawrence Summerse. Poté se stala viceprezidentkou globálního online prodeje a provozu ve společnosti Google a podílela se na činnosti její filantropické složky Google.org.

Pak se potkali se Zuckerbergem na vánočním večírku a v červnu 2012 byla zvolena do správní rady společnosti Facebook a je tak vůbec první ženou v této radě.

Blog ITnetwork.cz

V roce 2012 byla zařazena do každoročního seznamu nejvlivnějších lidí světa Time 100.

Sandbergová vydala také knihu "Opřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět", jejíž spoluautorkou je Nell Scovell. Kniha se zabývá vedením a rozvojem podniků, problémy s nedostatkem žen na vedoucích pozicích ve státní správě a v podnicích a feminismem.

Susan Wojcicki, CEO společnosti YouTube

Na vrcholu prakticky všech seznamů výkonných ředitelek v oblasti technologií je Susan Wojcicki. Ta, jako šestnáctá zaměstnankyně společnosti Google a první marketingová manažerka, se při svém vzestupu podílela na vývoji aplikací Google Images a AdSense. Rodačka ze Silicon Valley a matka pěti dětí nakonec navrhla akvizici YouTube a v roce 2014 se stala jeho generální ředitelkou.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Odvážně se staví proti genderové diskriminaci ve svých článcích, mezi něž patří i tento: "Jak rozbít chlapecký klub v Silicon Valley".

Reshma Saujani, zakladatelka a CEO neziskové organizace Girls Who Code

Reshma je autorkou mnoha bestsellerů a také slavné přednášky TED Talk "Učte dívky odvaze, ne dokonalosti". Dcera uprchlíků vystudovala Harvardovu univerzitu a práva na Yaleově univerzitě. V roce 2010 jako první indoamerická žena kandidovala do Kongresu. Ovšem neúspěšně.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Později založila neziskovou organizaci Girls Who Code, jejímž cílem je zvýšit počet žen v oblasti počítačových věd.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Dr. Fei-Fei Li, spoluředitelka Human-Centered AI na Stanfordově Institutu

Dr. Fei-Fei Li, průkopnice umělé inteligence s impozantním počtem příznivců na Twitteru, je další z nejvlivnějších žen současnosti v oblasti technologií. Dr. Li se narodila v Pekingu v Číně a v 16 letech se s matkou přestěhovala do USA. Vystudovala fyziku na Princetonu a poté získala doktorát z elektrotechniky na Caltechu.

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Profesorka ze Stanfordu spoluzaložila neziskovou organizaci AI4ALL, jejímž cílem je zvýšit rozmanitost v oblasti umělé inteligence. Nejvíce ji však proslavila práce na projektu ImageNet, databázi více než 15 milionů obrázků. Laicky řečeno, databáze pomohla "vycvičit" první počítač, který rozpoznal a pochopil, co je na obrázku.

Ve své přednášce na TED o tomto projektu Dr. Li uvedla: "Postupně dáváme strojům zrak. Nejprve je učíme vidět. Pak nám počítače pomohou vidět lépe."

Hilary Mason, datová vědkyně a zakladatelka Fast Forward Labs

Je americká datová vědkyně, zakladatelka technologického startupu Fast Forward Labs a pracovala jako datová vědkyně ve společnosti Accel Partners, kde byla hlavní vědeckou pracovnicí ve společnosti bitly. Společnost Cloudera odkoupila společnost Fast Forward Labs a Hilary Mason je viceprezidentkou v Claudera pro výzkum.

Blog ITnetwork.cz

Kimberly Bryant, zakladatelka a CEO neziskové organizace Black Girls CODE

Kimberly Bryant v roce 2011 založila společnost Black Girls Code s využitím svých vlastních finančních prostředků. Snaha najít pro svou dceru v Bay Area kurz programování inspirovala vznik neziskové organizace, jejímž posláním je do roku 2040 naučit programovat milion barevných dívek.

Blog ITnetwork.cz

Kimberly, která na vysoké škole studovala elektrotechniku, řekla: "Nechtěla jsem, aby se moje dcera při studiu cítila kulturně izolovaná, jako jsem se cítila já jako mladá dívka. Nechtěla jsem, aby se vzdala své vášně jen proto, že ve třídě neviděla nikoho podobného."

Blog ITnetwork.cz
Zdroj: Wikipedia.org

Kromě dlouhého seznamu dalších zasloužených ocenění byla Kimberly jmenována Bílým domem na 'Champions of Change' a obdržela cenu za vynalézavost v oblasti sociálního pokroku od Smithsonova institutu.

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 5.10.2021 10:22
Avatar
Autorka ráda zkouší nové formy online marketingu a má blízko k IT businessu. Díky home officu zvládá mateřství i sledovat rychlý svět technologií.
Aktivity