Využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací. Zároveň je tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.

Lekce 1 - Instalace Qt frameworku pro C++

Qt (čte se jako anglické slovo "cute" = roztomilý) je populární framework pro tvorbu nejen formulářových aplikací, který lze využít na mnoha platformách i v mnoha programovacích jazycích.

Qt framework pro C++

Trocha historie

Qt framework vznikl původně jako "Widget Kit", tedy nástroj pro tvorbu okenních aplikací. Dnes již obsahuje velké množství tříd, nebo chcete-li knihoven. Existuje i kvalitní dokumentace a komunita lidí kolem, která ráda poradí.

Začali jej vytvářet dva programátoři, zajímavostí je, že byl sponzorován jejich manželkami :-) Dále celý framework odkoupila Nokia. Její OS Symbian byl na Qt též založen. Dnes ve vývoji pokračuje společnost Digia a Qt je portován do dost velkého počtu programovacích jazyků, na ITnetwork pro něj máme kurzy např. i v Pythonu.

Kvalita Qt frameworku přesvědčila např. společnost Google, aby jej použila pro GoogleEarth a dokonce je na něm postavené grafické prostředí Linuxu KDE, komunikátor Skype, přehrávač VLC, grafický program Maya a mnoho a mnoho dalších známých aplikací.

Nesporná výhoda je, že celý framework se šíří jako open-source. Ovšem existuje i komerční verze, kde není nutné uvádět, že knihovnu Qt používáme a nemusí být dynamicky naodkazovaná.

V tomto kurzu se samozřejmě na Qt framework podíváme z pohledu původního jazyka - C++. Prvně si ale připravíme prostředí.

Instalujeme Qt5 a doplňky

Instalaci si předvedeme jak pro Windows, tak pro Linux. Vy si samozřejmě vyberte jen tu pasáž, která koresponduje s vaším systémem. Začněme s Windows.

Instalace Qt na Windows

Na stránce http://www.qt.io se tlačítkem download proklikneme na výběr verze, kde zvolíme open-source variantu a stáhneme instalátor.

Po spuštění instalátoru dostaneme podobnou obrazovku:

Uvítání v Qt pro C++ instalátoru

Několik kroků můžete v poklidu přeskočit. Tedy čtení licencí a registraci určitě.

Registrace v Qt pro C++ instalátoru

Dále následuje volba instalačního adresáře. Osobně zachovávám default údaje. Též je dobrý nápad zatrhnout možnost asociace souborů Qt Creatorem. Tedy soubory *.h; *.cpp atd.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

I když je tento produkt primárně určen pro Qt, dovede pracovat i s běžnými C++ nebo C zdrojovými soubory, je tedy plnohodnotným IDE pro C/C++ :-)

Volba adresáře a asociace souborů Qt Creatoru pro C++

Následuje výběr komponent. Pokud Qt Creator nebudete používat pro jiné účely, než skutečně jen Qt Framework, tak klidně vynechte součásti Microsoft Visual C (MSVC) a nechte si jen MinGW. Osobně si myslím, že obě verze, tedy 32 i 64 bitů se mohou hodit. Nikdy nevíte jak starý počítač kdo používá a je přeci v zájmu programátora, aby jeho produkt běžel kde se dá :-)

Výběr komponent v instalátoru Qt frameworku pro C++

Další součást k výběru je samotný Qt Creator a opět MinGW.

Výběr developer tools v instalaci Qt pro C++

Potom již jen souhlas s licencí a chvíle čekání. Na IdeaPad mi trvala instalace asi půl hodiny a celá instalace zabrala necelých 12GB místa na disku.

Souhlas s licencí při instalaci Qt frameworku pro C++

Nyní máme k dispozici potřebné knihovny Qt včetně nástrojů jako je Qt Creator (IDE), Designer, Správce lokalizace atp.

Instalace Qt pro Linux

Pokud používáte místo Windows Linux, je instalace Qt frameworku poměrně triviální. Ukážeme si ji pro distribuce založené na Debianu. V terminálu spustíme příkaz:

sudo apt install qt5-default

Příkaz výše by měl stačit k instalaci základních knihoven. Ovšem pro Qt je k dispozici i velice hezké vývojové prostředí, které nezbývá než doporučit - Qt Creator. Ten nainstalujeme následujícím příkazem:

sudo apt install qtcreator

Navíc, pokud si k tomu přidáme i dokumentaci:

sudo apt install qt5-doc-html

Budeme mít k dispozici velmi přehledný manuál ke všem modulům i třídám.

Následně doinstalujeme poslední potřebné nástroje:

sudo apt install build-essential qt5-qmake

První Qt aplikace

Nyní spustíme Qt Creator, kdy vidíme obrazovku podobnou té níže (může se drobně lišit v závislosti na aktuální verzi). na obrázku je i stručný popis tlačítek pro kompilaci, ladění i samotné sestavení:

Vytvoření nového projektu přes Qt Creator

Založení projektu

Proklikneme se na nový projekt buď pomocí tlačítka nebo pomocí aplikačního menu Soubor a zvolíme si aplikaci pro terminál (konzoli). Plnohodnotný formulář si vytvoříme až příště.

Nová Qt konzolová aplikace

Projekt nazveme version, vypíšeme v něm totiž verzi Qt frameworku. Kde si nový projekt vytvoříte samozřejmě záleží na vás. Jen upozorňuji, že adresář by měl být vytvořen předem:

Název a lokace Qt konzolového projektu

Překlad bude probíhat příkazem qmake:

Nastavení buildovacího příkazu v Qt creatoru

Projekt zvolíme jako aplikaci pro desktop - jestli 32 nebo 64 bitů je opět vaše volba. Všimněte si, že máme volbu umístění přeložených souborů. Na začátek nás asi bude nejvíce zajímat verze pro vydání a ladění:

Výběr sady pro konzolový Qt projekt

Také je možnost zvolit správu verzí (např. GIT), ovšem tento malý projekt asi nemá smysl verzovat:

Správa verzí v Qt creatoru pro C++

Základní kostra programu

V posledním kroku se nám ukáže základní kostra programu, kterou si upravíme asi takto:

#include <iostream>
#include <QCoreApplication>

int main(int argc, char *argv[])
{
    int stopIt;
    std::cout << "Qt version: " << qVersion() << std::endl;
    std::cin >> stopIt;
}

V Qt Creatoru vidíme nalevo správce souborů a napravo právě otevřený soubor:

Správce souborů a otevřený soubor v Qt Creator

Poté dole vlevo nalezneme zelené tlačítko ve tvaru šipky, jak bylo naznačeno na obrázku o kousek dříve :-) Na začátku je automaticky nastaveno, že aplikaci budeme ladit. Tedy celkový překlad bude trvat déle a výsledný soubor (pro Windows soubor .exe) bude větší.

A jaký že je tedy výsledek? Zde jej máme:

První aplikace v Qt frameworku pro C++

Podívejme se na několik drobností, co a proč je to tak uděláno.

qVersion() je příkaz pro vrácení verze instalovaných Qt knihoven. Pokud si budeme chtít zdrojový text zkrátit, stačí za sekci #include přidat using namespace std, což nám přímo zpřístupní konkrétní jmenný prostor knihovny iostream a pak již můžeme psát: cout << "Qt version: " << qVersion() << endl;

Závěřem

Pokud budete mít s instalací nějaké potíže, můžete se zeptat níže v komentářích. Příště, v lekci První okno v Qt a C++, se podíváme na tvorbu prvního jednoduchého okénka.


 

Všechny články v sekci
Qt - Okenní/formulářové aplikace v C++
Článek pro vás napsal Virlupus
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje webovým aplikacím a skladově-účetnímu softwaru. Snaží se uvést zpět PC-Fand v Javě i Pythonu. Lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
jirka
Člen
Avatar
jirka:1.7.2019 21:36

Oprava "sudo apt install gt5-doc-html" na "sudo apt install qt5-doc-html"

 
Odpovědět
1.7.2019 21:36
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Virlupus
Redaktor
Avatar
Odpovídá na jirka
Virlupus:2.7.2019 19:10

Děkuji za info, už se pracuje na opravě.

 
Odpovědět
2.7.2019 19:10
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.