IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: SQL na mém PC i pro ostatní uživatele

V předchozím kvízu, Test znalostí C# .NET online, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.

Aktivity
Avatar
Martin Kašparides:12.3.2018 10:18

Ahoj,

předem se chci omluvit za triviální otázku pro ostřílené profíky. Tak nějak jsem si dělal zatím aplikace jen doma, které mi zjednodušovali práci, nyní bych potřeboval aplikaci, kterou jsem začal programovat zpřístupnit i pro mé ostatní dva kamarády (kolegy naší malé firmičky - bokovky :D).

Předem chci říct, že v SQL jsem absolutní nováček, ale snažím se studovat :) Aplikace je programovaná ve VB.net a využívá SQL databáze - momentálně ji mám pro test jako localhost na svém PC. Nyní bych ale potřeboval, aby kolegové, kteří jsou vzdáleni 20km ode mě a každý by program spouštěl na svém PC se mohli připojit k databázím na mém PC - ten je neustále zapnutý. Jedná se o databáze materiálů, zakázek, faktur atd. Počítače nejsou v žádné síti.

Má otázka zní, jde to vůbec nějak nastavit, nebo to musí běžet na serveru? Používám SQL server express 2014. Druhou variantou, prozatím bych to tak řešit nechtěl, je VPS server se SQL - na naše prozatimní nároky mě to přijde ale naprosto zbytečné.

Prosím, kdyby byl někdo ochotný mi popsat, zda to tak jde udělat a jak, předtím než mě ukamenuje, že se vůbec na tak asi triviální ptám, byl bych vděčný.

 
Odpovědět
12.3.2018 10:18
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:12.3.2018 10:35

Verejna IP od tveho ISP, na routeru (pokud mas) port forwarding pro SQL a jedes. Connection string v aplikaci upravit na verejnou IP (- nejlepe na domenu tzn, registrace domeny) .
Co se tyce bezpecnosti cele reseni nedoporucuju jak jsem ho popsal. Sel bych cestou VPN napr. OpenVPN server, na ktery se pripoji ostatni a pak teprve v navazanem vpn tunelu bude probihat provoz.
Pokud nemas poridit router napr. Mikrotik na nej verejna ip, vytvorit vpn (l2tp over ipsec, openvpn, ...). Pomoci firewallu nadefinovat pravidla aby nedoslo k napr. napadeni virem v ramci site atd.

Editováno 12.3.2018 10:37
 
Nahoru Odpovědět
12.3.2018 10:35
Avatar
Odpovídá na Roman
Martin Kašparides:12.3.2018 13:38

Děkuji za reakci. Router mám, ale úplně základní za pár kaček, pochybuji, že ten openvpn umí. Co se týče veřejné IP, nikdy jsem to nepotřeboval, ani nezjišťoval - neměl by být problém od poskytovatele zjistit či zařídit ne? Jinak tvůj návod je vskutku ve zkratce, zkusím něco nagooglit ještě :) U té první varianty - vím že ne moc bezpečné, ale pro test snad dostačující - do connection stringu se pak vypíše místo localhost pouze ta má veřejná IP? Pokud mám veřejnou IP, není pouze veřejná na routeru a mému pc je pak přidělena neveřejná?

Díky moc za trpělivost!

 
Nahoru Odpovědět
12.3.2018 13:38
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:12.3.2018 13:52

I router za par kacek muze byt podporovan OpenWRT nebo Lede. V techto distribucich pro routery mas moznost provozovat openvpn server/client.
Urcite by nemel byt problem ziskat verejnou ip - zadaramo, za poplatek a nebo za pausalni poplatek. Resil jsem snad uz vsechny (ne-)mozne scenare a to vcetne odmitnuti prideleni a naslednou zmenu poskytovatele.
Ono to nejde konkretneji, protoze informaci je moc malo.
Ano v pripade prvni moznosti se do conn. str. vepise verejna ip adresa/domenove jmeno. Nasledne se na routeru povoli port fowrward na ip adresu pc s sql serverm a prida se (do routeru) pravidlo pro dany port (defaultni pro mssql 1433) kde vnitrni ip je ip pc s sql serverem.
Ovsem pro aplikaci, ktera jede na lokalni siti (= kde je umisten sql server) musi byt uvedena ip adresa v lokalni siti. Proto je lepsi mit v conn stringu domenovy tvar a v lokalni siti mit vlastni dns server na routeru s A zaznamem na IP pc s SQL serverm. nemusis pak delat dvoji build nebo zmenu v konfiguracnich souborech apod.
Klicova slova: port forwarding, openvpn openwrt, sql port protocol, dns openwrt

Editováno 12.3.2018 13:54
 
Nahoru Odpovědět
12.3.2018 13:52
Avatar
Odpovídá na Roman
Martin Kašparides:12.3.2018 15:08

Díky moc, trochu jsem pohledal a zjistil jsem, že veřejná IP by mě stála 99Kč/měsíc. Což je pro mě zbytečné, to už mě lépe vyjde pronájem VPS serveru za 150Kč/měsíc a nemusím řešit nepřetržitý běh PC a spoustu dalších výhod. Je tam předinstalovaný Windows server se SQL server express. Tím by měli odpadnout všechny moje problémy.

Děkuji ti mnohokrát za tvůj čas, určitě rady ještě využiji, jelikož se budu stěhovat a budu řešit kamerový systém a přístup k němu, kde se bez veřejné IP neobejdu, poté zvážím znovu možnost mít SQL server na svém PC.

 
Nahoru Odpovědět
12.3.2018 15:08
Avatar
Odpovídá na Martin Kašparides
Michal Štěpánek:12.3.2018 15:15

Trošku pleteš pojmy. Veřejnou adresu máš i bez poplatku (jinak by ses nemohl koukat na internet). Koukni se na https://www.whatismyip.com, tam ji uvidíš. Těch 99Kč by tě stála "statická IP", tzn., že by byla stále stejná a i po vypnutí routeru by si ten router znovu "líznul" tu samou IP... Bez statické IP se může stát (i když to je málo pravděpodobné), že po vypnutí routeru bys při jeho zapnutí mohl získat jinou veřejnou IP.

Nahoru Odpovědět
12.3.2018 15:15
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Roman:12.3.2018 15:43

To je teda moudro. Co ti rika NAT? Muze mit pridelenou neverjnou ip, ktera se "natuje" za verejnou.Toto reseni ma snad 80% ISP. Výjimkou jsou velci hraci na trhu.

 
Nahoru Odpovědět
12.3.2018 15:43
Avatar
Odpovídá na Roman
Michal Štěpánek:12.3.2018 15:59

Kdyby sis ten můj příspěvek přečetl lépe, zjistil bys, že jsem nepsal nic o tom, že má každý "svoji" veřejnou adresu, ale že každé PC kouká "ven" přes nějakou veřejnou adresu a že bez veřejné adresy by se nepodíval na internet.

Nahoru Odpovědět
12.3.2018 15:59
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.