Využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací. Zároveň je tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.

Diskuze: V čem programovat aplikace schopné pracovat s MS Office a IE?

Aktivity
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Alesh:8.4.2020 20:34

Nedaří se mi zjistit, jaký jazyk je nejvhodnější.

Zkusil jsem: Zkoušel jsem VBA, ale to je "uvnitř" těch jednotlivých souborů, pro určité úlohy se to nehodí.

Chci docílit: Chtěl bych něco, čím se dá vytvořit samostatný program (okenní aplikace). Zkrátka bych se rád vyhnul otevírání např. Excelu, když chci jen zobrazit a používat formulář.

 
Odpovědět
8.4.2020 20:34
Avatar
Jan Stodůlka
Redaktor
Avatar
Jan Stodůlka:8.4.2020 21:59

To je široká oblast. IE je dnes již zastaralé a už bych jej nepoužíval.
Zkus napsat více jakou aplikaci plánuješ.

Jinak na WinForm aplikace můžeš použít C#, to je za pár minut (když víč jak na to :-).

Nahoru Odpovědět
8.4.2020 21:59
Nechodím do hospody, protože doma programuji.
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Jan Stodůlka
Alesh:8.4.2020 22:32

Děkuji za reakci, vysvětlím situaci. Jsem samouk, programování jsem nikdy ve škole nestudoval (těch pár hodin Borland Pascalu a C nelze počítat :-) ) Sám jsem se naučil, a troufnu si tvrdit, že docela dobře, VBA a dělám v něm různé drobné nástroje pro podporu uživatelů u nás ve firmě napříč balíkem MS Office + IE. Zkoušel jsem i VBS, kde jsem teda sice dosáhl toho, že se to spouští jako samostatný program, ale nemůžu kód skrýt a ani tam nejde nebo jsem nepřišel na to, jak udělat formulář.
Moje taková hlavní myšlenka je, umět vytvořit samostatně spustitelný program (okenní aplikaci), který by uživateli urychloval práci v rámci jeho profese u nás ve firmě. Ty úlohy, které by to mělo umět, jsou typu:

  • otevři webovou (intranetovou) stránku, něco v ní vyplň, klikni na to či ono, vyzobni si nějaký text ze stránky atd.
  • otevři soubor MS Office, něco načti, něco vypiš do jiného souboru, prostě takové jednoduché záležitosti typu, čtení, zápis, tisk napříč aplikacemi MS Office + IE

Teď umím tyto věci dělat, ale je to udělané v Excelu nebo Accessu. Jsou ale úlohy, kde by bylo určitě elegantnější, kdyby si uživatel místo Excelu, otevřel třeba nějaký ten *.exe soubor, otevřel by se mu formulář a pracoval by pouze s tím holým formulářem (bez Excel okna).
Pro mě ideální by bylo, kdyby ten jazyk byl ala VBA, ale studuju tady i Javu, čili i ty konvence z ní docela pobírám, takže se nebráním čemukoli novému, prostě jsem takovej nadšenej amatér. :-)

 
Nahoru Odpovědět
8.4.2020 22:32
Avatar
Odpovídá na Alesh
Michael Škrášek:8.4.2020 22:54

Ahoj,
z toho, co jsem pochopil, nepotřebuješ pracovat s IE, ale jen umět zobrazit webové stránky a pracovat se soubory z Microsoft office ... já bych použil C#:

dokáže spolupracovat s office dokumenty etc... a naprogramovat okenní aplikace není problém (i s přístupem k internetu)

tady nějaký příklady práce s office dokumenty co jsem rychle vygooglil:
https://docs.microsoft.com/…ing-visual-c
https://docs.microsoft.com/…rom-visual-c
http://csharp.net-informations.com/…tutorial.htm
https://docs.microsoft.com/…erop-objects
https://docs.microsoft.com/…-programming

Editováno 8.4.2020 22:57
Nahoru Odpovědět
8.4.2020 22:54
"I choose a lazy person to do a hard job. Because that person will find an easy way to do it. " Bill Gates
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Michael Škrášek
Alesh:8.4.2020 23:19

Děkuji za reakci. Já jsem to řešení zatím víceméně zkoušel hledat zde na ITnetwork. Samozřejmě mě jako první napadlo, že bych měl hledal Visual Basic, který je podsekcí v https://www.itnetwork.cz/csharp a je to tam uvozeno větou: "Pokud z nějakého důvodu preferujete Visual Basic před C#, pokračujte na VB.NET kurzy.", tak jsem z toho nějak pochopil, že to není to "pravé ořechové". Dobrý, tak zkusím lousknout ten C#. :-)

 
Nahoru Odpovědět
8.4.2020 23:19
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
zelvicek
Člen
Avatar
Odpovídá na Alesh
zelvicek:9.4.2020 7:01

V sekci C# a VB.NET volím C#.


Stále mi chybí detailní popis problému.
ad IE: web prohlížeč má několik částí - síťová komunikace, HTML parser, HTML prohlížeč, JS engine, .... Kterou z nich potřebuješ? V některých případech je lepší si potřebnou automatizaci udělat pomocí své desktopové aplikace se "zabudovaným vlastním webovým komunikátorem".

ad MsOffice: DocumentFormat­.OpenXml

 
Nahoru Odpovědět
9.4.2020 7:01
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Odpovídá na zelvicek
Alesh:9.4.2020 13:05

Děkuji za reakci. Jak jsem již psal, hrabu se v tom amatérsky, jsem samouk a programuju jen svoje vlastní ideje. V tom IE jsem zatím řešil úlohy typu:

  • otevři IE, vlez na stránku, přihlas uživatele, někam ho po přihlášení proklikej
  • otevři IE, vlez na Google Maps, zadej souřadnice míst A a B, dej vyhledat trasu a vyzobni vyhledanou vzdálenost

Čili takto z tvé nabídky, bych odhadoval, že se bavíme především o tom HTML parseru.

 
Nahoru Odpovědět
9.4.2020 13:05
Avatar
zelvicek
Člen
Avatar
zelvicek:9.4.2020 15:34

Možná tě nas..u/nahněvám, ale mám pocit, že hledané řešení je nad tvé síly. Mému komentáři jsi dal +1, ale nejsem si jistý, zda jsi ho pobral. Nebo je to úplně opačně a jsem to já komu se nedostává mozkové kapacity.

  1. V úvodu píšeš "samostatný program (okenní aplikace)". Potřebuješ vůbec zobrazovat nějakou web. stránku pro interakci? Nebo z ní jen potřebuješ nějaké informace? Nebo ji dokonce nepotřebuješ vůbec a chceš jen do nějakého web. formuláře zapsat údaje?
  2. web browser je dost komplexní, ale nikoliv magická/božská aplikace. V C# existuje HttpWebRequest a HttpClient. Taky se dá najít HtmlParser. Chce to jen znát HTTP protokol a C# samostný.
  3. přímý dotaz: proč se furt snažíš otevírat IE?
 
Nahoru Odpovědět
9.4.2020 15:34
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Odpovídá na zelvicek
Alesh:9.4.2020 21:48

To mě vůbec nenahněvává, Já jsem amatér a bavím se tím, že hledám řešení. Možná se ptám blbě, nebo téměř jistě se ptám blbě, ale taky nikoho nenutím na to reagovat. Pokud jde o ty věci, které bych rád uměl řešit, tak hodně mě zaujala následující myšlenka. Ve firmě máme řadu různých aplikací, velmi často se jedná o intranetové, tj. otvírané v prohlížeči. Výchozí je stále IE. Řada těch aplikací má relativně složité rozhraní a určitý typ uživatele používá stále to samé, čili to jeho klikání než se dokliká tam, kam potřebuje, bych mu rád ušetřil. Ale to je jen jedna z věcí, která mě napadla. Je pravda, že by se nejspíš dalo rovnou číst data, tj. "na pozadí" se přihlásit, vysosat, co je potřeba, tj. bez IE. Ale tohle je určitě nad moje síly, studiu se ale nebráním. ;-)

  1. V podstatě na všechny dotazy by se dalo odpovědět ano, všechny ty případy můžou nastat.
  2. Ok, je to otázkou studia,to je jasný
  3. Tak jde spíš o úlohy, kdy tomu uživateli chci zjednodušit práci při typizovaných úlohách, určitě budou i situace, kdy by se dalo otevírání IE vyhnout, to je jasný.
 
Nahoru Odpovědět
9.4.2020 21:48
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.