Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Lekce 2 - Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie

Vítám vás u pokračování kurzu o práci s Visual Studiem. V minulé lekci, Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí, jsme si Visual Studio představili a naučili se jej spouštět s těmi nejdůležitějšími parametry.

Dnes se zaměříme na přizpůsobení pracovního prostředí a vytváření projektů.

Pracovní prostředí - Okna

Základem práce ve Visual Studiu jsou okna. Jsou hezká, že? Tak je všechna zavřeme:

Křížkujte každé okénko ve Visual Studiu, tak dlouho, dokud neuvidíte následující prostředí. Nezapomeňte ani na ty vlevo vyčnívající Server Explorer a ToolBox. Klikněte na ně a pak je vykřížkujte:

Právě vidíte prázdné prostředí Visual Studia. Všechna okénka, která jsme zavřeli, si postupně zpětně zobrazíme, ale nejprve se s nimi naučíme pracovat. Jděte do nabídky View a klikněte zhruba v polovině na Error List:

V dolní části okna se vám otevře příslušné okno:

Uchopte jeho záhlaví a začněte jej přetahovat. Objeví se vám 9 ikonek (4 po stranách, 4 v kříži uprostřed a jedna uprostřed) k ukotvení okna. Jak na ně budete záhlaví okna přetahovat, uvidíte novou pozici okna. Vyzkoušejte si to:

Pak okno přetáhněte tak, aby zakrylo celou plochu. Při zkoušení jistojistě zjistíte, jaká je to ikona:

S jedním oknem je to nuda, pojďme přidat druhé. V nabídce View vyberte Solution Explorer. Ten se otevřel vpravo. Opět přetáhněte jeho záhlaví. Ikonek je teď více, opět si vyzkoušejte. Různé ikony se chovají různě (ačkoliv to zrovna může vypadat, že stejně). Opět si vyzkoušejte přetáhnout okno přesně na prostřední ikonu. Okna se zazáložkují a kliknutím se mezi nimi můžete přepínat a různě je vytahovat. Podstata záložek je, že každý soubor zdrojového kódu bude reprezentován ve svém okně. Z toho vyplývá, že zdrojové kódy si můžete různě poskládat. Záložky lze přetažením přes sebe řadit:

Pak si ještě vyzkoušejte okna naskládat vedle sebe a přetáhněte hranu mezi nimi. Tím můžete měnit velikost oken:

Jakmile si dohrajete, otevřete si následující okna:

 • View -> ToolBox
 • View -> Error List
 • View -> Class View
 • View -> Team Explorer
 • View -> Solution Explorer
 • View -> ServerExplorer
 • View -> Properties Window

Pak si okna uspořádejte tak, aby byla rozmístěna podle obrázku níže:

Skrývání oken

Velmi důležité je umět okna skrývat a zase zobrazovat. Ačkoliv možná pracujete na počítači s velkým monitorem a obrovským rozlišením, sem tam je třeba pracovat na notebooku, který tak velkým displejem neoplývá. Proto je dobré okna schovávat. Vedle křížku mají postranní okénka ještě ikony připínáčku a šipečky. Šipečka vyvolá kontextovou nabídku s možnostmi:

 • Float - Jednoduše uvolní okno, v podstatě to stejné, jako když ho uchopíte za záhlaví a začnete tahat.
 • Dock - Plovoucí okno se naopak přichytí.
 • Dock as Tabbed Document - Okno se připne do prostřední oblasti k otevřeným panelům jako panel se záložkou.
 • Auto Hide - Okno přichytí k okraji, odkud si ho kliknutím zas otevřete.
 • Close - Okno zavře.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Funkce Auto Hide se používá často, proto je vyvedena na ikonu připínáčku. A Close je zase vyvedeno do křížku. Vyzkoušejte si okna popřipínat. Všimněte si, že prostřední okna mají jen křížek a připínáček. Křížek je všude stejný a připínáček vám okno "připne" na začátek pásu s kartami.

Mnohem důležitější je zde však kontextová nabídka, která se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na záložku. Obsahuje funkce:

 • Close - Zavře aktuální záložku (= křížek)
 • Close All But This - Naopak zavře všechny ostatní kromě právě vybrané.

Jsou to užitečné funkce a sem tam si na ně určitě vzpomeňte. S panely se postupem času sžijete natolik, že si ani nebudete uvědomovat, jaké komplikované manévry s nimi intuitivně děláte.

Terminologie Visual Studia

Visual Studio obsahuje pár velmi důležitých pojmů se kterými budete celou dobu pracovat.

Řešení vs. projekt

Základem všeho je Řešení (Solution). Řešení si můžete prohlížet v okně Solution Explorer. Zatím tam nic nemáte. To se ale v příští lekci změní. Řešení obsahuje Projekty. Visual Studio rozlišuje dva základní typy projektů - Project a Website. Projekt bývá většinou nějaký program. Může to být klasická desktopová aplikace, konzolová v Pythonu, mobilní aplikace ve Visual Basicu atd... Website je pak webová stránka, která je umístěna na serveru, ať už lokálním nebo vzdáleném. O obou typech si povíme někdy příště.

Soubory Visual Studia

Při práci s Visual studiem budete stále narážet na několik souborů, u kterých vám je jedno, co v nich je, ale musíte vědět k čemu jsou a co se stane, když si je smažete.

Soubor řešení .sln

Soubor řešení má příponu .sln a obsahuje informace kde jsou uloženy projekty, kterým řešení náleží.

Soubory projektů

Soubory jednotlivých projektů již mají svoje vlastní přípony a každý jinou. Projekty v C# mají např. příponu .csproj. Ve Visual Basicu .vbproj a podobné.

Zakládání projektů

Projekt založíme buď v kontextové nabídce File -> New -> Project nebo při zapnutí Visual Studia kliknutím na "Create a new project". Otevře se vám následující dialogové okno:

Toto dialogové okno je řazeno do dvou částí. V pravé části se nachází seznam dostupných šablon projektů a v levé části najdeme seznam nedávno použitých šablon projektů. Šablony lze vyhledávat podle jazyku, platformy (Android, iOS, Windows, Azure, ...) nebo podle typu projektu (Desktop, Mobile, Cloud, IoT, ...). Zajímavá je pak skupina Other. Když si do Visual Studia zavedete InstallShield, dostanete možnost vytvářet pro své aplikace instalátory a projekty pro takovou tvorbu budou zařazeny právě v této skupině. Jinak je tam jen jeden jediný projekt Blank Solution, který vytvoří prázdné řešení.

Vytvořme si nový projekt v jazyce C# typu Console App (.NET Framework). Po vybrání příslušné šablony a kliknutí na "Next" se vám zobrazí následující okno:

V tomto okně se nachází políčko pro název nového projektu, kam se má uložit a jak se má jmenovat řešení, které bude taktéž vytvořeno a do něj projekt umístěn. Dále je tu ještě zatržítko zda chcete dát řešení a projekt do stejné složky. Nakonec si můžete vybrat verzi .NET Frameworky, pro který chcete vyvíjet (u projektů, které jej nevyžadují, ponechte výchozí hodnotu).

Vytvoření projektu budeme brát jako ukázku, v rámci tohoto tutoriálu vůbec C# znát nemusíte. Při vytváření ponechte výchozí nastavení, projekt pojmenujte MyFirstProjectInVisualStudio a uložte si ho někam, tak abyste si zapamatovali kam.

Po potvrzení tlačítkem "Create" vám Visual Studio vytvoří řešení a projekt. Poté otevře výchozí zdrojový kód Program.cs. Nastavte si ve Visual Studiu okna, aby vypadala podobně jako na následujícím obrázku:

Důležité pro nás bude okno Solution Explorer. Asi tušíte, že ho zobrazíte (jako většinu oken) přes nabídku View se stejnojmennou položkou (View -> Solution Explorer).

Okno Solution Explorer

V okně Solution Explorer se nachází otevřené řešení a projekty v něm. Trošku si ho roztáhněme, ať na něj vidíme:

Úplně první řádek okna (Solution MyFirstProjectInVisualStudio (1 of 1 project)) říká, že máme otevřené řešení a v něm jeden projekt. V uvozovkách se nachází název projektu. Položky Properties, References, App.config a Program.cs jsou již pak položky projektu. Můžeme je rozbalovat (pokud to jde) a dívat se co v nich je. Pokud je lze otevřít, můžeme tak učinit poklikáním. Zavřete si okno zdrojového kódu Program.cs a znovu jej otevřete poklikáním na soubor Program.cs v okně Solution Explorer. Právě přes toto okno se budete dostávat k takřka všem zdrojovým kódům.

Přidávání projektu do řešení

Řešení může obsahovat více projektů. Klikněte pravým tlačítkem na řešení, v kontextové nabídce zvolte Add -> a vyberte New Project:

Vidíte téměř stejné dialogové okno, které jsme viděli při zakládání prvního projektu:

Opět si můžete zvolit šablonu projektu. Tentokrát zvolte Console Application (.NET Framework) v programovacím jazyce Visual Basic a klikněte na "Next":

Zobrazí se vám okno pro zadání názvu, vybrání umístění a frameworku. Všimněte si, že dialog se vás již neptá na tvorbu řešení, protože to již máte. Projekt pojmenujte MySecondProjectInVisualStudio a jinak vše ostatní nechte na výchozích hodnotách. Potvrďte tlačítkem "Create".

Visual Studio vám opět založí projekt a otevře tentokrát soubor Module1.vb, opět v nové záložce. Jak jsem na začátku zmínil, každý soubor je reprezentován oknem a můžete s ním tak manipulovat. Rozpulte si okno na dvě poloviny vertikálně tak, abyste napravo viděli zdrojový kód Module1.vb a vlevo Program.cs. Ostatní okna si schovejte (nezavírejte) tak, aby vás nic nerušilo při prohlížení zdrojových kódů:

Pak si to můžete zkusit ještě vertikálně:

Visual Studio zavřete. Visual Studio se vás asi zeptá na uložení změn. Potvrďte tlačítkem "Save":

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Visual Studio - Nastavení a formátování, si zkusíme otevřít dnešní projekt a nakonfigurujeme Visual Studio, tak, aby nám krásně formátovalo kód podle našich představ.


 

Předchozí článek
Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí
Všechny články v sekci
Visual Studio - Pokročilá práce
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
21 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (10)

 

 

Komentáře

Avatar
Dagmar Kakosova:2.11.2018 16:55
 • :)

Dobrý den,
No já bych tááák moc chtěla se naučit PHP a HTML a SQL , ale mám, vážné obavy, že jsem prostě tupější...
I na takovéto máte páky, jak to zlomit?
Snažím se naučit sama i SQL. Někdo si řekne- co se na tom učí? Ale já s tím bojuji.
Vy v návodech pro SQL prosím využíváte jakou verzi Visual Studia? Já mám nainstalovanou verzi Visual Studio Community 2017 a nějak se v tom ztrácím. Děkuji za pomoc a radu.
To by bylo hezké, kdyby se podařilo i ze mě udělat programátora . To bych Vám i mě moc přála.
Je možné někde shlédnout nějaké videa ohledně ovládání konzolí pro SQL?

Děkuji moc za Váš čas a omlouvám se za mé stupidní dotazy
Hezký de
D. Kakosová

 
Odpovědět
2.11.2018 16:55
Avatar
Odpovídá na Dagmar Kakosova
Michal Žůrek - misaz:2.11.2018 22:17

Článek je pro Visual Studio 2013, ale s VS 2017 je to stejné. S učením programování začni třeba zde https://www.itnetwork.cz/csharp/zaklady

 
Odpovědět
2.11.2018 22:17
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Barák
Člen
Avatar
Jan Barák:2.3.2019 15:33

Super díl chvili mě trvalo než sem se stěmi záložkami domluvil ale mám to díky za článek (=

 
Odpovědět
2.3.2019 15:33
Avatar
Milan Písecký:24.6.2020 15:36

Zdravím,
nefunguje mi automatické skrývání oken. V nabídce je položka zašedlá. A dále mi nejde změnit velikost okna "Program cs". Je stále roztažen přes celou obrazovku. A protože nefunguje automatické skrývání, tak mám část okna "Program cs" překrytý oknem server explorer. U jednotlivých oken mi chybí symbol "špendlíku". Co s tím? Zkoušel jsem hledat v možnostech, ale nic jsem neobjevil.
Díky za radu.
M. Písecký

 
Odpovědět
24.6.2020 15:36
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.