Body zdarma Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde

Lekce 2 - Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítám vás u pokračování seriálu o práci s Visual Studiem. V minulé lekci, Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí, jsme si Visual Studio představili a naučili se jej spouštět s těmi nejdůležitějšími parametry. Dnes se zaměříme na přizpůsobení pracovního prostředí a vytváření projektů.

Pracovní prostředí - okna

Základem práce ve Visual Studiu jsou okna. Jsou hezká, že? Tak je všechny zavřeme... Křížkujte každé okýnko ve Visual Studiu, tak dlouho, dokud neuvidíte následující prostředí.

Nezapomeňte ani na ty vlevo vyčnívající Server Explorer a ToolBox. Klikněte na ně a pak je vykřížkujte.

Právě vidíte prázdné prostředí Visual Studia. Všechna okénka, která jsme zavřeli, si postupně zpětně zobrazíme, ale nejprve se s nimi naučíme pracovat. Jděte do nabídky View > a klikněte zhruba v polovině na Error List.

V dolní části okna se vám otevře příslušné okno.

Uchopte jeho záhlaví a začněte jej přetahovat. Objeví se Vám 9 ikonek (4 po stranách, 4 v kříži uprostřed a jedna uprostřed). Když si nad nimi budete přetahovat uvidíte novou pozici okna. Vyzkoušejte si to.

Pak okno přetáhněte tak, aby zakrylo celou plochu. Při zkoušení jistojistě zjistíte, jaká je to ikona.

S jedním oknem je to nuda, pojďme přidat druhé. V nabídce View > vyberte Solution Explorer. Ten se otevřel vpravo. Opět přetáhněte jeho záhlaví. Ikonek je teď více, opět si vyzkoušejte. Různé ikony se chovájí různě (ačkoliv to zrovna může vypadat, že stejně). Opět si vyzkoušejte přetáhnout okno přesně na prostřední ikonu. Okna se zazáložkují a kliknutím se mezi nimi můžete přepínat. A různě je vytahovat. Podstata toho je, že každý soubor zdrojového kódu bude reprezentován ve svém okně. Z toho vyplývá, že zdrojové kódy si můžete různě poskládat. Záložky lze přetažením přes sebe řadit.

Pak si ještě vyzkoušejte okna naskládat vedle sebe a přetáhněte hranu mezi nimi. Tím můžete měnit velikost oken.

Jakmile si dohrajete, otevřete si následující okna.

 • View > ToolBox
 • View > Start page
 • View > Error List
 • View > Class View
 • View > Team Explorer
 • View > Solution Explorer
 • View > ServerExplorer

Pak si okna uspořádejte tak, aby byla rozmístěna podle obrázku níže.

Skrývání oken

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Velmi důležité je, umět okna schovávat a zase zobrazovat. Ačkoliv možná pracujete na počítači s velkým monitorem a obrovským rozlišením, sem tam je třeba pracovat na notebooku, který tak velkým displejem neoplývá. Proto je dobré okna schovávat. Vedle křížku mají postranní okénka ještě ikony připínáčku a šipečky. Šipečka vyvolá kontextovou nabídku s možnostmi.

 • Float jednoduše uvolní okno, v podstatě to stejné jako když ho uchopíte za záhlaví a začnete tahat.
 • Dock plovoucí okno naopak přichytí.
 • Dock As tabed dokument ho připne do prostřední oblasti k otevřeným panelům jako panel s záložkou.
 • Auto hide okno přichytí k okraji, odkud si ho kliknutím zase otevřete.
 • Hide okno zavře.

Funkce Auto Hide se používá často, proto je vyvedena na ikonu připínáčku. A Hide je zase vyvedeno do křížku. Vyzkoušejte si okna popřipínat. Všiměte si, že prostřední okna mají jen křížek a připínáček. Křížek je všude stejný a připínáček vám okno "připne" na začátek pásu s kartami. Mnohem důležitější je zde však kontextová nabídka, která se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na záložku. Obsahuje funkce Close a Close All but this. Funkce Close zavře aktuální záložku (= křížek), funkce Close All but this naopak zavře všechny ostatní kromě právě vybrané. Jsou to užitečné funkce a sem tam si na určitě rádi vzpomeňte. S panely se postupem času sžijete natolik, že si ani nebudete uvědomovat, jaké komplikované manévry s nimi intuitivně děláte.

Terminologie Visual Studia

Visual Studio obsahuje pár velmi důležitých pojmů se kterými budete celou dobu pracovat.

Řešení a projekty

Základem všeho je Řešení (Solution). Řešení si můžete prohlížet v okně Solution Explorer. Zatím tam nic nemáte. To se ale v příští lekci změní. Řešení obsahuje Projekty. Visual Studio rozlišuje dva základní typy projektů - Project a Website. Projekt bývá většinou nějaký program. Může to být klasická desktopová aplikace, konzolová v Pythonu, mobilní aplikce ve Visual Basicu atd... Website je pak webová stránka, která je umístěna na serveru, ať už lokálním nebo vzdáleném. O obou typech si povíme někdy příště.

Soubory Visual Studia

Při práci s Visual studiem budete stále narážet na několik souborů, u kterých vám je jedno, co v nich je, ale musíte vědět k čemu jsou a co se stane, když si je smažete.

Soubor řešení SLN

Soubor řešení má příponu .sln a obsahuje informace kde jsou uloženy projekty, kterým řešení náleží.

Soubory projektů

Soubory jednotlivých projektů již mají svoje vlastní přípony a každý jinou, projekty v C# mají např. příponu .csproj. Ve Visual Basicu .vbproj a podobné.

Zakládání projektů

Projekt založíme v kontextové nabídce File > New > Project. Otevře se vám následující dialogové okno.

Toto dialogové okno je řazeno do čtyř částí. Pravá, prostřední, levá a spodní. V levé části se nachází seznam dostupných šablon projektů. Je členěn do skupin podle programovacích jazyků nebo technologií. Zajímavá je pak kategorie Other Project Types, ve které jsou ještě podskupiny Setup and Deployment a Visual Studio Solutions. Když si do Visual Studia zavede InstallShield, dostanete možnost vytvářet pro své aplikace instalátory a projekty pro takovou tvorbu budou zařazeny právě v této skupině. Ve skupině Visual Studio Solutions je pak jeden jediný projekt Blank Solution, který vytvoří prázdné řešení.

Jak jste si již asi všimli, seznam dostupných projektů je v prostřední části. Nahoře v prostřední části si lze vybrat verzi .NET Frameworku, pro který chcete vyvíjet (u projektů, které jej nevyžadují, ponechte výchozí hodnotu), podle čeho se seznam bude řadit a jestli chcete vidět velký náhled nebo miniatury.

V pravé části je pak stručný popisek a (občas) náhled k šabloně projektu.

Ve spodní části se pak nachází políčko pro název nového projektu, kde se má uložit a jak se má jmenovat řešení, které bude taktéž vytvořeno a do něj umístěn projekt. Vedle je ještě zatržítko, které říká, že bude vytvořena složka pro řešení a možnost umístit projekt do verzovacího systému.

Vytvořme si nový projekt v jazyce C# typu Console Application. Budeme to brát na ukázku, v rámci tohoto tutoriálu vůbec C# znát nemusíte. Při vytváření ponechte výchozí nastavení, projekt pojmenujte MyFirstProjetInVisualStudio *a uložte si ho někam, tak abyste si zapamatovali kam.

Potvrďte OK. Visual Studio vám vytvoří řešení a projekt. Poté otevře výchozí zdrojový kód Program.cs. Nastavete si ve Visual Studiu okna, aby vypadala podobně jako na následujícím obrázku.

Důležité pro nás bude okno Solution Explorer, asi tušíte že ho zobrazíte (jako většinu oken) přes nabídku View se stejnoujmennou položkou (View > Solution Explorer).

Okno Solution Explorer

V okně Solution Explorer se nachází otevřené řešení a projekty v něm. Trošku si ho roztáhněme, ať na něj vidíme.

Úplně první řádek okna (Solution MyFirstProjetInVisualStudio (1 project)) říká, že máme otevřené řešení a v něm jeden projekt. V uvozovkách se nachází název projektu. Položky Properties, References, App.config a Program.cs jsou již pak položky projektu. Můžeme je rozbalovat (pokud to jde) a dívat se co v nich je. Pokud je lze otevřít, můžeme tak učinit poklikáním. Zavřete si okno zdrojového kódu Program.cs a znovu jej otevřete poklikáním na soubor Program.cs v okně Solution Explorer. Právě přes toto okno se budete dostávat k takřka všem zdrojovým kódům.

Přidávání projektu do řešení

Řešení může obsahovat více projektů. Klikněte pravým tlačítkem na řešení, v kontextové nabídce zvolte Add > a vyberte New Project.

Opět vidíte stejné dialogové okno, které jsme viděli při zakládání prvního projektu. Opět si můžeme zvolit projekt. Tentokrát si zvolte Console Application v programovacím jazyce Visual Basic a pojmenujte ho MySecondProjectInVisualStudio. Všimněte si, že dialog se vás již neptá na tvorbu řešení, protože to už máte.

Potvrďte OK.

Visual Studio vám opět založí projekt a otevře tentokrát soubor Module1.vb, opět v nové záložce. Jak jsem na začátku zmínil každý soubor je reprezentován oknem a můžete s ním tak manipulovat. Rozpulte si okno na dvě poloviny vertikálně tak, aby jste napravo viděli zdrojový kód Module1.vb a vlevo Program.cs. Ostatní okna si schovejte (nezavírejte), tak aby vás nic nerušilo při prohlížení zdrojových kódů.

Pak si to můžete zkusit ještě vertikálně.

Visual Studio zavřete. Visual Studio se vás asi zeptá na uložení změn. Potvrďte tlačítkem Yes.

Toto je pro dnešní lekci vše. Příště, v lekci Visual Studio - Nastavení, si zkusíme otevřít dnešní projekt a nakonfigurujeme Visual Studio, tak aby nám krásně formátovalo kód podle našich představ.


 

 

Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
19 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Předchozí článek
Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí
Všechny články v sekci
Visual Studio
Miniatura
Následující článek
Visual Studio - Nastavení
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Dagmar Kakosova:2.11.2018 16:55
 • :)

Dobrý den,
No já bych tááák moc chtěla se naučit PHP a HTML a SQL , ale mám, vážné obavy, že jsem prostě tupější...
I na takovéto máte páky, jak to zlomit?
Snažím se naučit sama i SQL. Někdo si řekne- co se na tom učí? Ale já s tím bojuji.
Vy v návodech pro SQL prosím využíváte jakou verzi Visual Studia? Já mám nainstalovanou verzi Visual Studio Community 2017 a nějak se v tom ztrácím. Děkuji za pomoc a radu.
To by bylo hezké, kdyby se podařilo i ze mě udělat programátora . To bych Vám i mě moc přála.
Je možné někde shlédnout nějaké videa ohledně ovládání konzolí pro SQL?

Děkuji moc za Váš čas a omlouvám se za mé stupidní dotazy
Hezký de
D. Kakosová

 
Odpovědět 2.11.2018 16:55
Avatar
Odpovídá na Dagmar Kakosova
Michal Žůrek - misaz:2.11.2018 22:17

Článek je pro Visual Studio 2013, ale s VS 2017 je to stejné. S učením programování začni třeba zde https://www.itnetwork.cz/csharp/zaklady

 
Odpovědět 2.11.2018 22:17
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Barák
Člen
Avatar
Jan Barák:2. března 15:33

Super díl chvili mě trvalo než sem se stěmi záložkami domluvil ale mám to díky za článek (=

 
Odpovědět 2. března 15:33
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.