Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 1 - Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí

Vítám vás u e-learning kurzu, ve kterém se naučíme detailně využívat různých funkcí velmi komplexního vývojářského prostředí Visual Studio. V tomto úvodním dílu si popíšeme jaké jsou verze Visual Studia, jak je to s vývojem komerčních aplikací a jak ho lze získat zadarmo.

Verze Visual Studia

V posledních letech Visual Studio vychází jednou za dva roky. Interně se verzuje celým číslem a platilo, že verze 2010 = 10. Od dalších verzí se ovšem označení rozjelo a již s rokem nesedí. V praxi vám znalost čísla verze vždy pomůže při konfiguraci, když máte nainstalovaných více verzí, nebo když potřebujete nakopírovat něco do složky Visual Studia. V době psaní tohoto kurzu je aktuální verze 2019, která má interní označení 16. Před touto verzí vyšly ještě verze 2017, 2015, 2013 a 2012 a starší.

Licence a cena Visual Studia

V podstatě každá verze Visual Studia se distribuuje s různými verzemi a přívlastky. Většina verzí je draze placených a jsou určené firmám, i tak se v každé verzi najde nějaká možnost jak za Visual Studio nezaplatit ani korunu, byť to u starších verzí 2012 a níže bylo velmi omezené. U současné verze 2019 vychází edice Community, Professional a Enterprise. Community je zcela zdarma a je srovnatelná s verzí Professional, nicméně licenční podmínky ji nedovolují použít v podnikových sítích (více jak 250 PC nebo s ročním výnosem 1 milion USD). V takovém případě je firma odkázána na placenou verzi Enterprise nebo omezenější verzi Professional.

Verze 2019 Professional je dostupná za 45 dolarů na měsíc, ale studenti ji mají častokrát zadarmo v projektu DreamSpark. Potřebujete k tomu být buďto student partnerské školy, nebo mít kartu ISIC a nebo se prokázat jako student Microsoftu. Za verzi 2019 Enterprise zaplatíte 250 dolarů na měsíc. Pokud možnost instalace verze Professional nebo Enterprise nemáte, sáhněte po verzi Community.

Dřívější verze Visual Studia (2015 a starší) měly ještě edici Express, která byla v různých verzích. Každá verze byla určena vždy jen pro jednu platformu a obsahovala všechny potřebné programovací jazyky a jejich (omezené) nástroje pro danou platformu. Existovaly tedy edice Express for Windows Desktop, Express for Web, apod. To dnes již neplatí.

Instalace Visual Studia

Instalace Visual Studia je velmi jednoduchá, avšak je třeba si uvědomit, že komplexní IDE, jako Visual Studio, má velký instalátor. Instalace může trvat i v řádu hodin, v závislosti na tom, kolik součástí instalujete. Při instalaci si můžete zvolit, co vše se bude instalovat, resp. co vše máte zájem vyvíjet. Např. není potřebné instalovat databázové nástroje, pokud víte, že je nikdy nevyužijete, stejně tak je vhodné odškrtnout nástroje pro vývoj mobilních aplikací, pokud je nevyužijete.

MSDN Subscription

Pokud si Visual Studio kupujete, tak většinou koupíte verzi z MSDN, které přináší mnoho výhod. Jednou z hlavních je, že máte přístup k veškerému software Microsoftu pro testovací účely zadarmo. Předplatné se kupuje na určitou dobu a poté je třeba jej obnovit. Je určeno spíše pro firemní zákazníky, kteří tyto nástroje skutečně využijí.

Možnosti vývoje

Visual Studio má ve znaku symbol nekonečna (nejlépe to šlo vidět na verzi 2010, kde ještě nebyl tak stylizovaný) a jeho možnosti se tomu podobají. Ve výchozím nastavení Visual Studio podporuje hned několik programovacích jazyků a platforem (trošku to komplikují omezení různých verzí, ale princip je stejný). Nicméně díky různým doplňkům je možné si do Visual Studia doinstalovat i několik dalších. Pokud jsou tyto doplňky zadarmo a jsou kvalitní, Microsoft se s vývojáři snaží domluvit a mnohdy se stanou výchozí součástí Visual Studia. Stalo se tak například s perfektními nástroji pro vývoj v jazycích Python nebo TypeScript, které se ve verzi 2012 distribuovaly jako klasické doplňky a od verze 2013 již jsou předinstalované nebo je lze velmi jednoduše na pár kliknutí doinstalovat.

Kvalitu podpory různých technologií bych si dovolil rozdělit do tří skupin:

  • Výtečná - Technologie, které patří přímo Microsoftu a má nad nimi plnou kontrolu, mají podporu zpravidla vynikající. Je asi celkově jednodušší vyvinout nástroje pro svůj vlastní produkt. Příkladem takového produktu je jistojistě programovací jazyk C#.
  • Dobrá - O trošku těžší to mají nástroje, kde Microsoft kontrolu nemá, ale i přesto je v jeho zájmu nabídnout co nejlepší podporu. Tyto technologie dostávají většinou velmi dobrou podporu, která se s každou novou verzí lepší. V těchto nástrojích se občas vyskytne chybka a mnohdy si říkáte "Čím ti inženýři v Microsoftu přemýšleli? Hlavou asi ne." Příkladem takových nástrojů (které se však během několika posledních verzí Visual Studia dostaly na velmi vysokou úroveň) jsou nástroje pro vývoj webů (HTML, CSS, JavaScript).
  • Špatná - Úplně nejhůře dopadají nástroje, které Microsoft vůbec nezajímají, ba jsou pro něj dokonce konkurencí. Příkladem takové technologie je Java, kterou ani přes spoustu komunitních pokusů stále ve Visual Studiu provozovat nelze.

V dalších lekcích si postupně popíšeme jednotlivé možnosti vývoje pro různé platformy a technologie detailněji.

Visual Studio online

Visual Studio je velmi úzce provázáno s Visual Studiem online, které umožňuje například zálohování a verzování kódu či práci v týmu. Blíže si to představíme v pozdějších lekcích.

Spuštění Visual Studia

Visual Studio lze spustit klasicky z nabídky Start, kde se nachází ve stejnojmenné složce. Pokud máte rádi klávesovou kombinaci Win + R, tak můžete Visual Studio spustit pomocí příkazu devenv.

Kdy spouštět jako správce?

V běžném případě spouštějte jako klasický uživatel bez správcovských práv. S právy aplikaci spusťte pouze v případě, kdy vyvíjíte aplikaci, která sama potřebuje administrátorská oprávnění.

Parametr příkazového řádku

Normálně to není třeba, ale existují zvláštní případy, kdy potřebujeme Visual Studio spustit nějakým jiným způsobem. Parametr se zadává za lomítkem. Nejjednodušeji toho docílíme přes dialog spustit (Win + R) kde zadáme devenv, mezera a parametr.

Pojďme si nějaké takové parametry představit.

safemode

Jedním z důležitých parametrů je parametr safemode. Ten nám spustí jen základní Visual Studio bez jakéhokoliv doplňku a rozšíření. To se hodí v případě, když nám nějaký doplněk způsobuje problémy se spuštěním a potřebujeme ho např. zakázat. Upozorňuji, že se nespustí ani uvítací obrazovka, o které si řekneme později.

resetsettings

Druhým, pro nás velmi důležitým parametrem, je resetsettings. Ten obnoví všechna nastavení do výchozího stavu. Než to zkusíte, je dobré si nejprve nastavení v nějakém funkčním stavu vyexportovat.

Nyní si spusťte Visual Studio klasickou cestou. Pokud ho spouštíte poprvé, odklikejte všechna dialogová okna. Pravděpodobně bude první spuštění trvat trochu déle, protože se pro vás musí připravit veškerá potřebná nastavení. Pokud to po vás Visual Studio bude chtít (liší se verzi od verze), přihlaste se ke svému účtu Microsoft, nebo si ho založte, budeme jej potřebovat později.

Po veškerém načtení byste měli vidět následující okno (možná v jiných barvách):

Jelikož v tomto dílu nebudeme pracovat s žádným projektem, tak klikněte na "Continue without code", což vás dostane do samotného prostředí Visual Studia:

Abyste nebyli zmatení, ukážeme si dnes jen první nastavení - právě zmíněnou barvu okna. Přejděme do nabídky Tools -> úplně dole Options -> v pravé části si vyberte, jaké barevné schéma vám nejvíc vyhovuje. Na výběr je Light, Dark, Blue a Blue (Extra Contrast). Já používám Blue:

Potvrďte OK.

V příští lekci, Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie, se podíváme na pracovní prostředí Visual Studia, základní práci s ním, popíšeme si základní terminologii Visual Studia a založíme nové řešení s projekty.


 

Všechny články v sekci
Visual Studio - Pokročilá práce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Uživatelské hodnocení:
98 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (22)

Avatar
Bart
Člen
Avatar
Bart:28.7.2018 16:19

Děkuji, vím. Rád bych poprosil o aktualizaci a další díly. Určitě by si to toto téma zasloužilo a já bych byl rád. V češtině moc článků a sérii o VŠ není.

 
Odpovědět
28.7.2018 16:19
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:14.10.2018 23:56

Nevěděl by někdo, proč i ve verzi Community 2017, která je zdarma, se musí do 30 dní uživatel registrovat a mít svůj microsoftí účet? Nechápu to, když v tom třeba vyvíjím pro svou zábavu.

 
Odpovědět
14.10.2018 23:56
Avatar
Odpovídá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 8:20

Aby Microsoft měl evidenci o tom kdo to používá.

 
Odpovědět
15.10.2018 8:20
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Marty:15.10.2018 14:05

Díky za odpověď. Ještě bych rád věděl, kvůli čemu ztroskotaly ty pokusy u spolupráce s komunitou při nasazování Javy. V klasickém VS se plné podpory Javy zřejmě už asi nedočkáme, že? :)

 
Odpovědět
15.10.2018 14:05
Avatar
Odpovídá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 20:50

Microsoft s komunitou nějak zásadně nespolupracuje. Komunitní znamená, že pokud chceš, můžeš si do toho Javu doimplementovat, tak že prostě vytvoříš rozšíření, které tam podporu pro Javu přidá. Komunitní se to jmenuje, protože spoustu věcí, které Visual Studio obsahuje nepsal žádný zaměstnanec Microsoftu, ale někdo zvenčí, který se pak buď stal zaměstnancem Microsoftu nebo to Microsoft nějak od něho koupil nebo to jeho licence povolovala převzít. Protože je to docela makačka, která se nikomu dělat nechce, tak existují jen strohé pokusy o implementaci Javy do Visual Studio, které přidávají základní funkcionality.

Microsoft si vyvinul nástroj, kterým snadno implementuje zvýrazňování syntaxe, takže pro Javu tak akorát udělal zvýrazňování syntaxe. Vše ostatní je pro ně nerentabilní.

Na Javu je dobré IntelliJ od JetBrains.

 
Odpovědět
15.10.2018 20:50
Avatar
Jan Barák
Člen
Avatar
Jan Barák:1.3.2019 21:08

Hezký uvod do VS díky za článek (=

 
Odpovědět
1.3.2019 21:08
Avatar
Nositelka Změny:1.12.2019 19:57

Můžu se zeptat, je možné použít Visual Studio na programování v PHP? Je nutné si k tomu přistáhnout nějaké rozšíření nebo to jde jen tak?

Odpovědět
1.12.2019 19:57
j.k.j
Avatar
Richard Tichý
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Nositelka Změny
Richard Tichý:13.2.2020 14:30

Dá se ve Visual Studiu programovat v PHP, ale je potřeba na to rozšíření pro Visual Studio.
Sám jsem to používal, ale

  1. Bylo za peníze
  2. Nebylo tak dobré

Proto bych ti doporučil PHPStorm nebo Netbeans atd., které jsou pro PHP dělané.

Odpovědět
13.2.2020 14:30
Když už něco rozděláš, měl bys to dokončit.
Avatar
Ctibor
Člen
Avatar
Ctibor:6.4.2020 10:26

Už som pár rokov von zo školy, kde som naposledy používal VS-ko, mám dcérku a v zamestnaní ako Procesný inžinier už k programovaniu vo VS-ku nezostáva skoro žiadny čas. Ale teraz keď máme všade okolo tú podivnú coronu, idem opäť oprášiť vedomosti a dúfam, že si zase nejakú minihru vytvorím. Obesenca hráva celá moja rodina na počítačoch keď majú chuť na trocha klasiky :)

 
Odpovědět
6.4.2020 10:26
Avatar
Roman Hurt
Člen
Avatar
Roman Hurt:3.8.2021 19:20

Tak nějaký opravdu základní přehled to dává, ale chybí mi tam např. taková podstatná věc, jak ladit kód a hledat chyby.

Odpovědět
3.8.2021 19:20
uf
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 32. Zobrazit vše