C# týden Slevový týden - Březen
Využij náš slevový týden a získej až 30 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá C# týden se slevou na e-learning až 80 %
Hledáme fulltime programátora do ITnetwork týmu -100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!

Lekce 1 - Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí

Vítám vás u e-learning kurzu, ve kterém se naučíme detailně využívat různých funkcí velmi komplexního vývojářského prostředí Visual Studio. V tomto úvodním díle si popíšeme jak se Visual Studio verzuje, jak je to s vývojem komerčních aplikací a jak ho lze získat zadarmo.

Verze Visual Studia

V sérii nebudu popisovat historii, pokud se chcete dozvědět něco o archaických verzích Visual Studia, přečtěte si to třeba na Wikipedii. Nejstarší a přesto občas používaná verze je v současnosti verze 2010, od které se pomalu, ale jistě upouští a za rok už ani instalace té nebude mít žádný smysl.

Visual Studio vychází přibližně jednou za rok až za dva. Interně se verzuje celým číslem a platí, že verze 2010 = 10, všechny verze se pak posouvaly o 1. V praxi vám tato znalost vždy pomůže při konfiguraci Visual Studia, když máte nainstalovaných více verzí nebo když potřebujete nakopírovat něco do složky Visual Studia. V současnosti je aktuální verze 2013 a pomalu se na svět dostává verze 2015. Před verzí 2013, vyšla ještě verze 2012. Mezi verzemi 2010 - 2012 bylo přepracováno barevné schéma, čímž lze tyto verze na první pohled jednoduše rozeznat, mezi verzemi 2012-13 již takový rozdíl není a na první pohled je těžší je rozeznat.

Licence a cena Visual Studia

V podstatě každá verze Visual Studia se distribuuje s různými verzemi a přívlastky. Většina verzí je draze placených a jsou určené firmám, i tak se v každé verzi najde nějaká možnost jak za Visual Studio nezaplatit ani korunu byť to u starších verzí 2012 a níž bylo velmi omezené. U současné verze 2013 vychází edice Express a Community. Community je zcela zdarma a je srovnatelné z verzí Proffesional, nicméně licenční podmínky ji nedovolují použít v podnikových sítích (více jak 250 PC nebo s ročním výnosem 1 milion USD). V takovém případě je firma odkázána na placenou verzi nebo hodně omezenou verzi Express.

Express edice to má trochu komplikované. Ve verzi 2010 byla vydávána 1 verze = 1 programovací jazyk, takže bylo třeba Express for C#, Express for Visual Basic, atd. Od verze 2012 se však přístup mění a verze je podle platformy a obsahuje všechny potřebné programovací jazyky a jejich (omezené) nástroje. Proto třeba edice Express for Desktop, Express for Web, apod.

Je tu ještě jeden zádrhel a to rozdíl mezí edicí Express for Windows a Express for Windows Desktop. Pokud chcete vyvíjet klasické aplikace, stáhněte edici Express for Dekstop, pokud chcete Modern UI aplikace stáhněte edici Express for Windows.

V kurzu budu pracovat s verzí 2013 Professional, která je celkem běžně dostupná a studenti ji mají zadarmo. Pokud možnost instalace verze Professional nemáte, sáhněte po verzi Community.

Získání Visual Studia

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud si chcete Visual Studio koupit a máte k dispozici několik desítek tisíc, tak se domluvte s partnerem Microsoftu, který vám ho prodá. Pokud desetitisíci neoplýváte, máte pořád možnost využít edic zadarmo a nebo pokud jste studenti, můžete získat verzi Profesional z projektu DreamSpark. Potřebujete k tomu být buďto student partnerské školy, nebo mít kartu ISIC a nebo se prokázat jako student Microsoftu.

Instalace Visual Studia

Instalace Visual Studia je velmi jednoduchá, avšak je třeba si uvědomit, že komplexní IDE, jako Visual Studio, má velký instalátor a instalace trvá v řádu hodin. Postupem času se doba instalace zkracovala a u poslední verze trvá okolo jedné až dvou hodin v závislosti na tom, kolik součástí instalujete. Při instalaci si můžete zvolit, co vše se bude instalovat, resp. co vše máte zájem vyvíjet. Celkem není potřebné například instalovat databázové nástroje, když je nikdy nevyužijete, stejně tak doporučuji odškrtnout nástroje pro vývoj mobilních aplikací, pokud je nevyužijete.

MSDN Subscription

Pokud si Visual Studio kupujete, tak většinou koupíte verzi s MSDN, které přináší mnoho výhod, jednou z hlavních je, že máte přístup k veškerému software Microsoftu pro testovací účely zadarmo. Předplatné se kupuje na určitou dobu a poté je třeba jej obnovit. Je určeno spíše pro firemní zákazníky, kde se tyto nástroje skutečně využijí.

Možnosti vývoje

Visual Studio má ve znaku (lépe to šlo vidět na verzi 2010) symbol nekonečna a jeho možnosti se tomu podobají. Ve výchozím nastavení Visual Studio podporuje několik programovacích jazyků a platforem (trošku to komplikují omezení různých verzí, ale princip je stejný). Nicméně díky různým doplňkům je možné si do Visual Studia doinstalovat několik dalších. Pokud jsou tyto doplňky zadarmo a jsou kvalitní, Microsoft se s vývojáři snaží domluvit a mnohdy se stanou výchozí součástí Visual Studia. Stalo se tak například s perfektními nástroji pro vývoj v Pythonu nebo TypeScriptu, které se ve verzi 2012 distribuovaly jako klasické doplňky a ve verzi 2013 již jsou předinstalovaný nebo je lze velmi jednoduše na pár kliknutí doinstalovat.

Kvalitu podpory různých technologií bych si dovolil rozdělit do tří skupin. Výtečná, dobrá a špatná. Jedná se o to, že technologie, které patří Microsoftu a má nad nimi plnou kontrolu, mají podporu zpravidla vynikající, protože je asi celkově jednodušší vyvinout nástroje pro svůj vlastní produkt. Příkladem takového produktu je jistojistě programovací jazyk C#. O trošku těžší to mají nástroje, kde Microsoft kontrolu nemá, ale i přesto je v jeho zájmu nabídnout co nejlepší podporu. Tyto technologie dostávají většinou velmi dobrou podporu, která se s každou novou verzí lepší a lepší. V těchto nástrojích se občas vyskytne chybka a mnohdy si říkáte "Čím ti inženýři v Microsoftu přemýšleli? Hlavou asi ne." Příkladem takových nástrojů (které se však během několika posledních verzí Visual Studia dostaly na velmi vysokou úroveň) jsou nástroje pro vývoj webů (HTML, CSS, JavaScript). Úplně nejhůře dopadají nástroje, které Microsoft vůbec nezajímá, ba jsou pro něj dokonce konkurencí. Velmi omezeně Microsoft zastupují vývojáři třetích stran, bohužel i nad těmi má Microsoft nadvládu. Příkladem takové technologie je Java, kterou ani přes spoustu komunitních pokusů stále ve Visual Studiu provozovat nelze.

V dalších lekcích si postupně popíšeme jednotlivé možnosti vývoje pro různé platformy a technologie detailněji.

Visual Studio online

Visual Studio je velmi úzce provázáno s Visual Studiem online, které umožňuje například zálohování a verzování kódu či práci v týmu. Blíže si to představíme v pozdějších lekcích.

Spuštění Visual Studia

Visual Studio lze spustit klasicky z nabídky start, kde se nachází ve stejnojmenné složce. Pokud máte rádi klávesovou kombinaci Win + R, tak můžete Visual Studio spustit pomocí příkazu devenv.

Kdy spouštět jako správce?

V běžném případě spouštějte jako klasický uživatel bez správcovských práv. S právy aplikaci spusťte pouze v případě, kdy vyvíjíte aplikaci, která sama potřebuje administrátorská oprávnění.

Parametr příkazového řádku

Normálně to není třeba, ale existují zvláštní případy, kdy potřebujeme Visual Studio spustit nějakým jiným způsobem. Parametr se zadává za lomítkem. Nejjednodušeji toho docílíme přes dialog spustit (Win + R) kde zadáme devenv, mezera a parametr.

SafeMode

Jedním z důležitých parametrů je parametr safemode, ten nám spustí jen základní Visual Studio bez jakéhokoliv doplňku a rozšíření. Upozorňuji, že nespustí ani uvítací obrazovku, o které si řekneme později.

ResetSettings

Tím druhým, pro nás důležitým (velmi důležitým), je resetsettings. Ten obnoví všechna nastavení do výchozího stavu. Než to zkusíte, je dobré si nejprve nastavení v nějakém funkčním stavu vyexportovat.

Nyní si spusťte Visual Studio klasickou cestou. Pokud ho spouštíte poprvé, odklikejte všechna dialogová okna. Pravděpodobně bude spuštění trvat trochu déle, protože se pro vás musí připravit veškerá potřebná nastavení. Pokud to po vás bude chtít, přihlaste se ke svému účtu Microsoft, nebo si ho založte, budeme jej potřebovat později.

Po veškerém načtení byste měli vidět následující okno (možná v jiných barvách).

Abyste nebyli zmatení a vyděšení, ukážeme si jen první nastavení - právě zmíněnou barvu okna. Přejděte do nabídky Tools > úplně dole Options > v pravé části si vyberte, jaké barevné schéma vám nejvíc vyhovuje, na výběr je Blue, Dark a White. Já používám Blue.

Potvrďte OK.

V příští lekci, Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie, se podíváme na pracovní prostředí Visual Studia, základní práci s ním, popíšeme si základní terminologii Visual Studia a založíme nové řešení s projekty.


 

 

Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
19 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Všechny články v sekci
Visual Studio
Miniatura
Následující článek
Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie
Aktivity (9)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (20)

Avatar
Bart
Člen
Avatar
Bart:28.7.2018 16:11

Díky za článek a prosím o další sérií článků o Visual Studio.

 
Odpovědět
28.7.2018 16:11
Avatar
Odpovědět
28.7.2018 16:17
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Avatar
Bart
Člen
Avatar
Odpovídá na Reaktivní uživatel
Bart:28.7.2018 16:19

Děkuji, vím. Rád bych poprosil o aktualizaci a další díly. Určitě by si to toto téma zasloužilo a já bych byl rád. V češtině moc článků a sérii o VŠ není.

 
Odpovědět
28.7.2018 16:19
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:14.10.2018 23:56

Nevěděl by někdo, proč i ve verzi Community 2017, která je zdarma, se musí do 30 dní uživatel registrovat a mít svůj microsoftí účet? Nechápu to, když v tom třeba vyvíjím pro svou zábavu.

 
Odpovědět
14.10.2018 23:56
Avatar
Odpovídá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 8:20

Aby Microsoft měl evidenci o tom kdo to používá.

 
Odpovědět
15.10.2018 8:20
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Marty:15.10.2018 14:05

Díky za odpověď. Ještě bych rád věděl, kvůli čemu ztroskotaly ty pokusy u spolupráce s komunitou při nasazování Javy. V klasickém VS se plné podpory Javy zřejmě už asi nedočkáme, že? :)

 
Odpovědět
15.10.2018 14:05
Avatar
Odpovídá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 20:50

Microsoft s komunitou nějak zásadně nespolupracuje. Komunitní znamená, že pokud chceš, můžeš si do toho Javu doimplementovat, tak že prostě vytvoříš rozšíření, které tam podporu pro Javu přidá. Komunitní se to jmenuje, protože spoustu věcí, které Visual Studio obsahuje nepsal žádný zaměstnanec Microsoftu, ale někdo zvenčí, který se pak buď stal zaměstnancem Microsoftu nebo to Microsoft nějak od něho koupil nebo to jeho licence povolovala převzít. Protože je to docela makačka, která se nikomu dělat nechce, tak existují jen strohé pokusy o implementaci Javy do Visual Studio, které přidávají základní funkcionality.

Microsoft si vyvinul nástroj, kterým snadno implementuje zvýrazňování syntaxe, takže pro Javu tak akorát udělal zvýrazňování syntaxe. Vše ostatní je pro ně nerentabilní.

Na Javu je dobré IntelliJ od JetBrains.

 
Odpovědět
15.10.2018 20:50
Avatar
Jan Barák
Člen
Avatar
Jan Barák:1.3.2019 21:08

Hezký uvod do VS díky za článek (=

 
Odpovědět
1.3.2019 21:08
Avatar
Nositelka Změny:1.12.2019 19:57

Můžu se zeptat, je možné použít Visual Studio na programování v PHP? Je nutné si k tomu přistáhnout nějaké rozšíření nebo to jde jen tak?

Odpovědět
1.12.2019 19:57
j.k.j
Avatar
Richard Tichý
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Nositelka Změny
Richard Tichý:13. února 14:30

Dá se ve Visual Studiu programovat v PHP, ale je potřeba na to rozšíření pro Visual Studio.
Sám jsem to používal, ale

  1. Bylo za peníze
  2. Nebylo tak dobré

Proto bych ti doporučil PHPStorm nebo Netbeans atd., které jsou pro PHP dělané.

Odpovědět
13. února 14:30
Když už něco rozděláš, měl bys to dokončit.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 30. Zobrazit vše