Pohodový přivýdělek, PHP a MySQL, 350 Kč/hod. z domova. Chceš? Klikni pro více info.

1. díl - Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí

C# .NET Visual Studio Visual Studio - Úvod do vývojového prostředí

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítám Vás u série článku, ve kterém se naučíme detailně využívat různých funkcí velmi komplexního vývojářského prostředí Visual Studio. V tomto úvodním díle si popíšeme jak se Visual Studio verzuje, jak je to s vývojem komerčních aplikací a jak ho lze získat zadarmo.

Verze Visual Studia

V sérii nebudu popisovat historii, pokud se chcete dozvědět něco o archaických verzích Visual Studia přečtěte si to třeba na Wikipedii. Nejstarší a přesto občas používaná verze je v současnosti verze 2010 od které se pomalu, ale jistě upouští a za rok už ani instalace té nebude mít žádný smysl.

Visual Studio vychází přibližně jednou za rok až za dva. Interně se verzuje celým číslem a platí, že verze 2010 = 10, všechny verze se pak posouvali o 1. V praxi vám tato znalost vždy pomůže při konfiguraci Visual Studia, když máte nainstalovaných více verzí nebo když potřebujete nakopírovat něco do složky Visual Studia. V současnosti je aktuální verze 2013 a pomalu se na svět dostává verze 2015. Před verzí 2013, vyšla ještě verze 2012. Mezi verzemi 2010 - 2012 bylo přepracováno barevné schéma čímž lze tyto verze na první pohled jednoduše rozeznat, mezi verzemi 2012-13 již takový rozdíl není a na první pohled je těžší je rozeznat.

Licence a cena Visual Studia

V podstatě každá verze Visual Studia se distribuuje s různými verzemi a přívlastky. Většina verzí je draze placených a jsou určený firmám, i tak se v každé verzi najde nějaká možnost jak za Visual Studio nezpoplatnit ani korunu byť to u starších verzí 2012 a níž bylo velmi omezené. U současné verze 2013 vychází edice Express a Community. Community je zcela zdarma a je srovnatelné z verzí Proffesional, nicméně licenční podmínky ji nedovolují použít v podnikových sítích (více jak 250 PC nebo s ročním výnosem 1 milion USD). V takovém případě je firma odkázána na placenou verzi nebo hodně omezenou verzi Express.

Express edice to má trochu komplikované. Ve verzi 2010 byla vydávána 1 verze = 1 programovací jazyk, takže bylo třeba Express for C#, Express for Visual Basic, atd. Od verze 2012 se však přístup mění a verze je podle platformy a obsahuje všechny potřebné programoví jazyky a jejich (omezené) nástroje. Proto třeba edice Express for Desktop, Express for Web, apod.

Je tu ještě jeden zádrhel a to rozdíl mezí edicí Express for Windows a Express for Windows Desktop. Pokud chcete vyvíjet klasické aplikace, stáhněte edici Express for Dekstop, pokud chcete Modern UI aplikace stáhněte edici Express for Windows.

V seriálu budu pracovat s verzí 2013 Professional, která je celkem běžně dostupná a studenti ji mají zadarmo, pokud možnost instalace verze Professional nemáte, sáhněte po verzi Community.

Získání Visual Studia

Pokud si chcete Visual Studio koupit a máte k dispozici několik desítek tisíc, tak se domluvte s partnerem Microsoftu, který Vám ho prodá. Pokud desetitisíci neoplýváte, máte pořád možnost využít edic zadarmo a nebo pokud jste studenti, můžete získat verzi Profesional z projektu DreamSpark. Potřebujete k tomu být buďto student partnerské školy, nebo mít kartu ISIC a nebo se prokázat jako student Microsoftu.

Instalace Visual Studia

Instalace Visual Studia je velmi jednoduchá, avšak je třeba si uvědomit, že komplexní IDE, jako Visual Studio, má velký instalátor a instalace trvá v řádu hodin. Postupem času se doba instalace zkracovala a u poslední verze trvá okolo jedná až dvou hodin v závislosti na tom, kolik součástí instalujete. Při instalaci si můžete zvolit, co vše se bude instalovat, resp. co vše máte zájem vyvíjet. Celkem není potřebné například instalovat databázové nástroje, když je nikdy nevyužijte, stejně tak doporučuji odškrtnout nástroje pro vývoj mobilních aplikací, pokud je nevyužijete.

MSDN Subscription

Pokud si Visual Studio kupujete, tak většinou koupíte verzi s MSDN, které přináší mnoho výhod, jednou z hlavních je, že máte přístup k veškerému software Microsoftu pro testovací účely zadarmo. Předplatné se kupuje na určitou dobu a poté je třeba jej obnovit. Je určeno spíše pro firemní zákazníky, kde se tyto nástroje skutečně využijí.

Možnosti vývoje

Visual Studio má ve znaku (lépe to šlo vidět na verzi 2010) symbol nekonečna a jeho možnosti se tomu podobají. Ve výchozím nastavení Visual Studio podporuje několik programovacích jazyků a platforem (trošku to komplikují omezení různých verzí, ale princip je stejný). Nicméně díky různým doplňkům je možné si do Visual Studia doinstalovat několik dalších. Pokud jsou tyto doplňky zadarmo a jsou kvalitní, Microsoft se s vývojáři snaží domluvit a mnohdy se stanou výchozí součástí Visual Studia. Stalo se tak například s perfektními nástroji pro vývoj v Pythonu nebo TypeScriptu, které se ve verzi 2012 distribuovali jako klasické doplňky a ve verzi 2013 již jsou předinstalovaný nebo je lze velmi jednoduše na pár kliknutí doinstalovat.

Kvalitu podpory různých technologií bych si dovolil rozdělit do tří skupin. Výtečná, dobrá a špatná. Jedná se o to, že technologie, které patří Microsoftu a má nad nimi plnou kontrolu mají podporu zpravidla vynikající, protože je asi celkově jednoduší vyvinout nástroje pro svůj vlastní produkt. Příkladem takového produktu je jistojistě programovací jazyk C#. O trošku těžší to mají nástroje kde Microsoft kontrolu nemá, ale i přesto je v jeho zájmu nabídnout co nejlepší podporu, tyto technologie dostávají většinou velmi dobrou podporu, která se s každou novou verzi lepší a lepší. V těchto nástrojích se občas vyskytne chybka a mnohdy si říkáte "Čím ti inženýři v Microsoftu přemýšleli? Hlavou asi ne." Příkladem takových nástrojů (které se však během několika posledních verzi Visual Studia dostaly na velmi vysokou úroveň) jsou nástroje pro vývoj webů (HTML, CSS, JavaScript). Úplně nejhůře dopadají nástroje, které Microsoft vůbec nezajímá, ba jsou pro něj dokonce konkurencí. Velmi omezeně Microsoft zastupují vývojáři třetích stran, bohužel i nad těmi má Microsoft nadvládu. Příkladem takové technologie je Java, kterou ani přes spoustu komunitních pokusů stále ve Visual Studiu provozovat nelze.

V dalších dílech si postupně popíšeme jednotlivé možnosti vývoje pro různé platformy a technologie detailněji.

Visual Studio online

Visual Studio je velmi úzce provázáno s Visual Studiem online, které umožňuje například zálohování a verzování kódu či práci v týmu. Blíže si to představíme v pozdějších dílech.

Spuštění Visual Studia

Visual Studio lze spustit klasicky z nabídky start, kde se nachází ve stejnojmenné složce. Pokud máte rádi klávesovou kombinaci Win + R, tak můžete Visual Studio spustit pomocí příkazu devenv.

Kdy spouštět jako správce?

V běžném případě spouštějte jako klasický uživatel bez správcovských práv. S právy aplikaci spusťte pouze v případě, kdy vyvíjíte aplikaci, která sama potřebuje administrátorská oprávnění.

Parametr příkazového řádku

Normálně to není třeba, ale existují zvláštní případy, kdy potřebujeme Visual Studio spustit nějakým jiným způsobem. Parametr se zadává za lomítkem. Nejjednodušeji toho docílíme přes dialog spustit (Win + R) kde zadáme devenv, mezera a parametr.

SafeMode

Jedním z důležitých parametrů je parametr safemode, ten nám spustí jen základní Visual Studio bez jakéhokoliv doplňku a rozšíření. Upozorňuji, že nespustí ani uvítací obrazovku, o které si řekneme později.

ResetSettings

Tím druhým, pro nás důležitým (velmi důležitým), je resetsettings. Ten obnoví všechna nastavení do výchozího stavu. Než to zkusíte, je dobré si nejprve nastavení v nějakém funkčním stavu vyexportovat.

Nyní si spusťte Visual Studio klasickou cestou. Pokud ho spouštíte poprvé, odklikejte všechna dialogová okna. Pravděpodobně bude spuštění trvat trochu déle, protože se pro Vás musí připravit veškerá potřebná nastavení. Pokud to po Vás bude chtít, přihlaste se ke svému účtu Microsoft, nebo si ho založte, budeme jej potřebovat později.

Po veškerém načtení byste měli vidět následující okno (možná v jiných barvách).

Abyste nebyli zmatení a vyděšení, ukážeme si jen první nastavení - právě zmíněnou barvu okna. Jděte do nabídky Tools > úplně dole Options > v pravé části si vyberte, jaké barevné schéma Vám nejvíc vyhovouje, na výběr je Blue, Dark a White. Já používám Blue.

Potvrďte OK. Visual Studio dostane nádech barevného schématu, které jste mu nastavili.

V příštím díle se podíváme na pracovní prostředí Visual Studia, základní práci s ním, popíšeme si základní terminologii Visual Studia a založíme nové řešení s projekty.


 

 

Článek pro vás napsal Michal Žůrek (misaz)
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Miniatura
Všechny články v sekci
Visual Studio
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (10)

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:18.4.2015 23:22

Jo to já nevím.. :D VS nepoužívám.. ;)

Odpovědět 18.4.2015 23:22
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Štefan Pružinský:18.4.2015 23:27

Ak môžem ešte dodať k článku, registráciu na DreamSparku je možné overiť aj jednoduchým potvrdením o návšteve školy, ktoré vydáva každá škola, keď si oňho požiadate na sekretariáte školy. Takto sa môže zaregistrovať na DreamSparku aj študent, hoci aj základnej školy.

Odpovědět 18.4.2015 23:27
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Avatar
Odpovídá na Štefan Pružinský
Michal Žůrek (misaz):18.4.2015 23:33

Na DreamSpark se dá registrovat různě, třeba s pomocí českého Microsftu.

Odpovědět  +2 18.4.2015 23:33
Nesnáším {}, proto se jim vyhýbám.
Avatar
Michal Kučera
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Štefan Pružinský
Michal Kučera :19.4.2015 9:46

Můžeš se registrovat pěti způsoby.

Odpovědět  +1 19.4.2015 9:46
Přes překážky ke hvězdám
Avatar
havlat82
Člen
Avatar
havlat82:17.10.2015 21:38

ahoj nevíte někdo jaký sou praktický rozdíly mezi VS community a VS code?

 
Odpovědět 17.10.2015 21:38
Avatar
Odpovídá na havlat82
Michal Žůrek (misaz):17.10.2015 21:39

VS Code je nic, tlumící nenávist Linuxáků k Microsftu a VS Comunity je plnohodnotné Visual Studio.

Odpovědět  +2 17.10.2015 21:39
Nesnáším {}, proto se jim vyhýbám.
Avatar
havlat82
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek (misaz)
havlat82:2.11.2015 17:16

to zní dobře! :D děkuju za odpověď

 
Odpovědět 2.11.2015 17:16
Avatar
jersei
Člen
Avatar
jersei:10.8.2017 16:31

Nevíte někdo, jestli je ve VS možnost dělat si recovery pointy? Nebo alespoň nastavit si autosave tak, aby mi vždy vytvořil novou verzi (třeba 10 verzí)...

Jde mi o to, že někdy něco dělám, pak se rozhodnu to zkusit jinak...ale pak mi dojde, že původní řešení bylo lepší, ale když jsem mezitím zavřel VS, tak se k tomu už nemůžu vrátit...

 
Odpovědět 10.8.2017 16:31
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na jersei
David Čápka:10.8.2017 16:32

Hledej Version Control.

Odpovědět 10.8.2017 16:32
Miluji svou práci a zdejší komunitu, baví mě se rozvíjet, děkuji každému členovi za to, že zde působí.
Avatar
Odpovědět 10.8.2017 16:40
Nesnáším {}, proto se jim vyhýbám.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 20. Zobrazit vše