Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Základní možnosti kompilování pomocí příkazového řádku

V minulé lekci, Visual Studio - Snippety, jsme se věnovali snippetům.

Vítejte u článku, ve kterém si povíme něco o kompilování C# kódu pomocí příkazového řádku a .NET frameworku. Tedy to, co dělá Visual Studio za nás, se naučíme zavolat sami. Může se nám to hodit při práci na systémech, kde Visual Studio není, ale překladač C# ano (např. pro překlad kódu na nějakém serveru).

Co budeme potřebovat

 • Příkazový řádek (je možné použít i PowerShell)
 • Textový editor (ve kterém napíšeme zdrojové soubory)
 • Microsoft .NET Framework

Příprava

Jako první věc musíme zjistit, zda máme nastavenou cestu ke kompilátoru v systémových proměnných. To zjistíme následovně, otevřeme si příkazový řádek a zadáme příkaz:

csc

Pokud se vypíše, že csc není název žádného vnitřního ani vnějšího programu (viz obrázek), cestu nemáme nastavenou a musíme jí nastavit.

Chyba vnitřní a vnějšího programu

Nastavení probíhá následovně, otevřeme si tento počítač, vlastnosti systému, nyní v levé části upřesnit nastavení systému. Zde zvolíme kategorii upřesnit a dole "proměnné prostředí...". Nyní máme dole systémové proměnné, ve kterých nalezneme proměnnou "Path". Poté na ní klikneme a dáme upravit. Další krok se liší ve Windows 10 a starších. U starších Windows než 10 je potřeba přidat středník a cestu ke kompilátoru (viz obrázek).

Nastavení cestu ke kompilátoru
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

U windows 10 dáme upravit a následně nový a vložíme cestu ke kompilátoru. Kompilátor nalezneme v C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319, kde "Framework64" je pro 64bit a "Framework" pro 32bit. Následně v4.0.30319 nahraďte verzí vašeho .NET frameworku. Ale pozor, ujistěte se, že se ve složce nachází csc. Nyní pouze vše uložíme a následně znovu zkusíme. Pokud by i nadále po zadání "csc" vrátí příkazový řádek chybu, vypněte jej a znovu spusťte.

Nyní by měla být cesta nastavena a funkční (viz obrázek).

Příkazový řádek s nastavenou cestou

Napsání kódu

Nyní se vrhneme na napsaní kódu, napíšeme si jednoduchý Hello world. Doporučuji například vytvořit složku na ploše. Nyní složku otevřeme, podržíme shift a klikneme pravým tlačítkem myši. Z nabídky vybereme "Zde otevřít příkazové okno" a to si necháme prozatím otevřené. Nyní se již vrhneme na napsání programu. Otevřeme si námi vybraný textový editor, já použiji poznámkový blok.

using System;

namespace PuvodPrikazovyRadek
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Ahoj světe, zdravím tě z příkazového řádku.");
      Console.ReadKey();
    }
  }
}

Tento kód uložíme do naší složky. Při ukládání zvolíme všechny soubory a soubor pojmenujeme dle uvážení, ale zakončíme jej .cs, například "zdrojak.cs".

Kompilovaní a možnosti kompilování

Nyní se přesuneme již ke kompilaci našeho zdrojového souboru na program. V příkazovém řádku tedy zadáme "csc zdrojak.cs". Tento příkaz nám vytvoří zdrojak.exe ve stejné složce.

Pokud bychom ale chtěli například změnit název programu, příkaz by vypadal takto:

csc /out:NazevProgramu.exe zdrojak.cs

Těchto možností u kompilátoru je mnohem více. Například pokud bychom tvořili program pomocí objektově orientovaného programování, tak bychom všechny soubory umístili do jedné složky a příkaz by vypadal následovně:

csc /out:Program.exe *.cs

Závěr

Možností máme ještě více, můžeme kompilovat knihovny, zvolit ikonu našeho programu a mnoho dalšího. Ale tento článek měl pouze přiblížit kompilování pomocí příkazového řádku. Pokud by měl někdo zájem o další možnosti kompilování, je možné si o nich přečíst v oficiální dokumentaci od Microsoftu. Nebo v případě zájmu zde v dalším článku.


 

Měla jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 8x (1.77 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Předchozí článek
Visual Studio - Snippety
Všechny články v sekci
Visual Studio - Pokročilá práce
Článek pro vás napsal Acerik
Avatar
Jak se ti líbí článek?
4 hlasů
Autor se věnuje převážně svému projektu divitia.cz
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!