NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze – Lekce 1 - Úvod do prostředí, Okno a první program

Zpět

Upozorňujeme, že diskuze pod našimi online kurzy jsou nemoderované a primárně slouží k získávání zpětné vazby pro budoucí vylepšení kurzů. Pro studenty našich rekvalifikačních kurzů nabízíme možnost přímého kontaktu s lektory a studijním referentem pro osobní konzultace a podporu v rámci jejich studia. Toto je exkluzivní služba, která zajišťuje kvalitní a cílenou pomoc v případě jakýchkoli dotazů nebo projektů.

Komentáře
Avatar
Janusz Chmiel:22.3.2019 15:01

Děkuji za takto skvěle napsaný tutoriál. Popsal Jste vše tak názorně, že ač nevidím dokáži si vše představit. Používám také Lazarus. Mohl by někdo z Vás přidat text zdrojového kódu, který využívá ke tvorbě GUI tu speciální jednotku od Borlandu, která dovoluje určit pozici prvku určením Anglických slov align top, left a tak, že se nemusí udávat číselná hodnota? Kdyby někdo z Vás věděl o podobné jednotce pro Lazarus, která by dovolovala psát GUI bez uvádění číselných hodnot prvků o jejich pozicích, bylo by to super. Otázka je, jestli někdo na světě takovou jednotku pro Lazarus, respektive pro Free Pascal compiler vytvořil. Vím totiž, že nevidící vývojáři v Borland Delphi programují a to GUI o desítkách prvků. Tak pátrám a přemýšlím, jak to dělají, jestli existuje nějaký informatiky doporučený postup, norma, jaké číselné hodnoty prvků je nutné vyplnit pro určité objekty. Nebo zda-li využívají pomoc vidoucího okolí? Nebo vkládají čísla od boku a Windows si s tím nějak poradí? Nedá mi to spát.

 
Odpovědět
22.3.2019 15:01
Avatar
Janusz Chmiel:22.3.2019 15:13

Kdyby byl někdo z Vás vstřícný a věděl by o Anglickém či Českém článku, i placené knize, která případně definuje doporučení ohledně číselných hodnot pro objekty při návrhu formulářů v Delphi, moc by to pomohlo nejen mě, ale i dalším případným nevidícím ajťákům. To, že se problematiku nevyplácí podceňovat jsem se přesvědčil při mé úpravě jednoho opensource Lazarus projektu pro Android. Byl jsem natěšený, že jsem mohl v Poznámkovém bloku jednoduše přes schránku a úpravami formulář rozšířit ze dvou tlačítek na 25. Jenže to, že jsem vynechal číselné hodnoty se mi pěkně vymstilo. .lfm soubor, který formulář obsahoval je sice neobsahoval, ale algoritmy se postaraly, aby pro každou povinnou hodnotu byla čísla uložena. A tak pro téměř všechny hodnoty byla dostupná hodnota 5. To jak to vypadalo vizuálně na obrazovce nevím. Ale že něco není v pořádku mi došlo, když jsem nemohl použít funkci průzkum dotykem. Ta funguje tak, že Služba Androidu Explore by touch po položení prstu náhodně na sklo dělá vše proto, aby vrátila textovou hodnotu objektu pod prstem. A ouha. Náhodné pokládání bříška prstu do aktivního okna nevyčítalo žádné hodnoty. A co bylo horší, čas od času se po vypnutía zapnutí obrazovky službě nedařilo objekt aktivovat ani při fungujícím gestu Talkbacku švihání zleva doprava a zprava doleva. A už to bylo. Takže jsem dostal poučení, že takto to nejde, i kdybych si řekl. Budu programovat alespoň pro komunitu zcela nevidomých. Zlobil by i odečítač obrazovky. Zase cenná zkušenost.

 
Odpovědět
22.3.2019 15:13
Avatar
Radim Horáček:7.5.2020 19:55

Kdyby to nekoho zajimalo, uz nejakou dobu je k dispozici Delphi Community Edition (zdarma, podobne omezeni jako napr. VS).

 
Odpovědět
7.5.2020 19:55
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 23.