dodání ihned! nové
Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
BF
Avatar
Verquido
Redaktor
Avatar
Verquido:6.3.2017 9:05

Pokud dělám web pro více jazyků tak jaké je podle vás nejlepší řešení?

Udělat si doménu .com a k tomu přidávat ostatní jazyky /cz, /sk, /de nebo udělat českou .cz a k tomu přidávat?

Jde o to že třeba doména .com je více známá ve světě a proto si myslím že by bylo lepší si koupit tu a k ní přidávat ostatní státy než českou. Ale zde se nabízí také možnost .eu.

Co si myslíte? :) třeba po marketingové stránce

 
Odpovědět
6.3.2017 9:05
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Verquido
David Čápka:6.3.2017 9:47

Určitě bych nekupoval .eu, to je kočkopes mezi .cz a .com. Myslím, že nelze odpovědět co je jednoznačně dobře nebo špatně. .com je lepší do budoucna, kdybys expandoval do zahraničí. .cz je lepší do začátku, protože je pro Čechy prostě hezčí. Možná zkusit najít nějakou statistiku jak moc Češi preferují .cz domény? Asi to tak horké nebude, když je třeba facebook na .com. Možná bych zkusil najít takovou doménu, kterou najdeš jako .cz i jako .com, případně jako nějakou novou koncovku, protože na com již nejsou volné ani dvouslovné kombinace.

Nahoru Odpovědět
6.3.2017 9:47
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Odpovídá na Verquido
Michal Štěpánek:6.3.2017 10:04

Nemyslím si, že "vícejazyčná stránka" nějak souvisí s národní doménou. Pokud chceš propagovat českou firmu, měl bys určitě volit .cz, protože pro české uživatele je s nadsázkou řečeno důvěryhodnější. Po čase, pokud budeš chtít "proniknout" na zahraniční trh, můžeš dokoupit .com...

Nahoru Odpovědět
6.3.2017 10:04
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovídá na Verquido
Neaktivní uživatel:6.3.2017 10:20

Nemyslím si, že existuje nějaká přímá souvztažnost mezi počtem jazykových verzí a zvolenou doménou.
Doména .com, kdysi evokovala jakousi míru věrohodnosti jelikož si ji lidé asociovali s velkými korporacemi a nadnárodními projekty. Dnes už to neplatí, ale doména sama stále nabízí ten nepsaný příznak nadnárodnosti a celosvětovosti.

Co se volby týká, je to otázka pohledu a názoru.
Dá se na to koukat třeba tak, že doména jakýmsi způsobem upřesňuje předpokládanou klientelu, tedy diskusní fórum určené pro českou komunitu bude mít .cz doménu zatímco fórum určené pro celý svět bude mít třeba .com.
Nebo jiný pohled je brát doménu jako specifikaci zdrojového subjektu. A to tak, že nadnárodní korporace působící v několika lokalitách po světě bude mít .com zatímco ryze česká firma si pořídí .cz.

Pak vznikají samozřejmě případy jako ryze česká firma zabývající se exportem výrobků do celé Evropy. Bude mít .cz? .com?
Osobně si myslím, že pak záleží čistě na preferenci a volbě, zda je důležitější poukázat na to, že se jedná o originální český produkt a nebo zda je potřeba sdělit, že působí v rámci celého kontinentu.

Já bych koupil všechny vhodné domény (vždy je snazší a levnější se nepotřebné domény zbavit než ji dostávat od spekulantů). Zvolil bych jednu výchozí (v tomto případě asi .com) a ostatní na ní nasměroval přímo na odpovídající jazykové mutace.

Nahoru Odpovědět
6.3.2017 10:20
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Verquido
Redaktor
Avatar
Verquido:6.3.2017 12:19

Jde právě o tu nadnárodnost co jsem myslel no. Že .com zná více lidí než třeba** .cz**. Například si myslím že nějaký cizinec nemusí vůbec vědět že česká doména (česko) existuje.

 
Nahoru Odpovědět
6.3.2017 12:19
Avatar
Odpovídá na Verquido
Michal Štěpánek:7.3.2017 9:45

jsem myslel no. Že .com zná více lidí než třeba .cz

To je právě jen o tom, kdo ty stránky bude navštěvovat. Jestli si myslíš, že více návštěvníků bude z ciziny, pak ano, .com zná více lidí. Pokud ovšem můžeš předpokládat, že budou převládat uživatelé z ČR nebo SR, pro ně je "přijatelnější" koncovka "cz".

Nahoru Odpovědět
7.3.2017 9:45
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Radek Šilberský:15.6.2017 11:19

Možná bych jen upřesnil, že nejde ani tak o návštěvníky jako spíš o cílovku. To že tam chodí cizinci, ale máš službu pro ČR, tak je com kontraproduktivní.
Obecně češi mají více rádi a více důvěřují .cz

 
Nahoru Odpovědět
15.6.2017 11:19
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.