Diskuze: Zabezpečení kódu?
V předchozím kvízu, Online test znalostí HTML a CSS, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.

Člen

Zobrazeno 13 zpráv z 13.
V předchozím kvízu, Online test znalostí HTML a CSS, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Môžeš svoje stránky vyvíjať lokálne u seba a až budeš s výsledkom
spokojný, stačí zverejniť len screenshoty.
Interaktivita takého webu bude asi trochu pokulhávať, ale žiaden zlý, parazitický senior frontend vývojár, ktorý sa už 10 rokov živí hľadaním a kradnutím HTML kódu z náhodných nezaindexovaných stránok od teba už nikdy nič tak ľahko neodkopíruje.
Ako alternatívu môžeš zvážiť patentovanie svojho kódu postupne ako ho budeš vyvíjať. Dať patent na stránku ako celok by sa asi dalo jednoducho obísť, ale ak to budeš robiť div po dive a budeš ten istý kód používať všade, tak by ti to mohlo vyjsť. A ak na internete úplnou náhodou nájdeš rovnaký kód, môžeš autora žalovať.
Ano , já to zatím vyvijim na localhostu , ale jedná se o takovej VIP rozcestník , takže to chci po dokončení publikovat , a jsem tak trochu nováček , takže nevim jak patentovat a co to je , nešlo by to třeba nějak jinak jako s PHP soubory jak jsem psal?
Nešlo. HTML můžeš chápat jako takové značky, které prohlížeči říkají, co a jak má na dané stránce zobrazit. A to jsou informace, které potřebuje vědět. Můžeš je samozřejmě pro uživatele zatemnit (nepřehledností, nějakým tím javascriptem...), ale zabránit určitě ne.
Nemyslím, že by bylo třeba dělat patentové harakiri. Pokud lze tvoje dílo podle autorského zákona považovat za autorské (tje v zásadě nějak jedinečné, jsou v něm tvoje myšlenky/nápady), nikdo tvůj kód kopírovat nemůže, pokud mu k tomu nedáš souhlas. Alespoň taková je teorie.
Já bych se obracel na autorský zákon a další věci , ale je tu problém , protože mi není 18
Ahoj, nijak zamezit tomu aby si někdo zkopíroval kód zamezit nemůžeš, respektive můžeš se obracet na autorský zákon jak píšeš ale pokud ti není 18 tak to zrovna nejjednodušší nebude. A taky vím, že ve většině případech ti řeknou že se to řeší, ale to že by se to dořešilo čekat fakt nemůžeš.
Jinak můžeš jak psat Martin Dráb jim zablokovat nějaké funkce kde si zdrojový kód můžou zobrazit.
Například pravé tlačítko na stránce pomocí javascriptu ale minimálně ty kteří nejsou úplný blbci tak si dokáží dát před webovou stránku view-source: a je hotovo..
Nad tou blokací Pravého tlačítka a F12 jsem přemýšlel , protože jsem to už viděl a asi vím , kde to sehnat , no nevadí , děkuju všem za rady , zkusím ten JS nějak , sice to nebude stačit , ale aspoň něco.
Bohužel toto nejde nijak ochránit, co jde klientovi tak to zákonitě musí přečíst aby to viděl správně. I když zdroják budeš mít napsaný tak, že vykreslení bude pomocí javascriptu, tak v devtools uvidí aktuální kostru, která je zobrazena.
Zakázat spouštění devtools také nelze 100%, jelikož i když zablokuješ možnost kliknutí pravého tlačítka myši, či F12, tak stále stačí jít do nastavení v prohlížeči, sekce vývojář a je to.
Otazkou je, proc se s tim trapit? Muzes stranku generovat javascriptem a ze serveru posilat jen data. Pres js si muzes stahnout svuj js kod sifrovany pres minifikovani kodu. Coz neni mos sifra, ale celkem to znecitelni kod.
Javascript neumím , věnuju se zatím jen čistě HTML a CSS :/
Předem se omlouvám, že neodpovídám přímo na dotaz, ale vůbec nechápu pointu takovéhoto požadavku... Proč se tak bojíš toho, že by tvůj kód někdo kradl? Jakou by k tomu měl motivaci? A i kdyby ho ukradl, tak k čemu mu bude? Vždyť mu k němu bude chybět backend! Kdyby se jednalo o nějakou velmi populární stránku, tak ještě snad, ale nějaký rozcestník, který bude mít pár návštěv měsíčně opravdu nikdo kopírovat nebude.
Ještě bych snad pochopil, kdyby jsi chtěl chránit obsah té stránky (např. nějaké obrázky, text, video apod.), ale HTML je jen značkovací jazyk, který říká, tady je obrázek, tady je odkaz a tady je textové pole, pokud změníš obsah, musíš změnit i HTML. To není univerzální, to se nedá použít znovu pro jiný projekt... Co by ti na tom ukradl? A hlavně jak by to tobě ublížilo?
A i kdyby se ti podařilo ten kód "utajit", tak pokud by někdo chtěl mít stejně vypadající web, tak není zase takový problém web napsat znovu tak, aby byl vizuálně naprosto identický i bez toho, aby jsi musel vidět původní kód.
Nevymýšlej nesmysly, akorát tím tu stránku zasviníš, bude se pomalu
načítat, nebude responzivní, nebude fungovat s vypnutým javascriptem atd. A
ve výsledku, pokud by někdo opravdu tak toužil ten tvůj kód "ukrást", tak
ti ho bez větších problémů ukradne...
Zaměř se raději na to, aby byl responzivní (aby se zobrazoval správně na
všech velikostech displayů), uživatelsky přívětivý a bezpečný.
Děkuju za odpověď , ano ničeho tím nedocilim , ale chtěl jsem si nějak ochránit projekt , který jsem dělal celé své začátky s HTML a CSS ..a responzivní to udělat neumím , nějak tak to funguje , ale nevím jak to měnit hlavně.na mobilu , ale to jde mimo tému
Spise misto zbytecneho starani se o zabezpeceni HTML & CSS bych se zacal starat o responzivitu, pravdepodobne vetsina lidi bude chodit na web z PC ale taktez dost lidi z tabletu a mobilnich telefonu.
Zabezpecovat proti ukradnuti zrovna HTML a CSS kod je ta nejvetsi blbost, jak jiz tu nekdo psal kdyz nekdo bude chtit nakóduje si web se stejnymi styly a stejnym layoutem/postavenim.
Jedina moznost je teda si dat na web nejakou ochranou znamku ale stejne to nikdo pravdepodobne resit nebude.
A tak i tak pokud to udela stejne ale bude mit jiny kod tak s tim nic nenadelas pokud tedy nepouzije tve texty, obrazky ktere si vyfotil a nebo vytvoril, ci loga tak muze byt v chillu.
Jinak opravdu nevim proc by to mel nekdo zapotrebi kdyz existuji tisice template kde si pouze editne text a obrazky a je v chillu.
Co se tyce responzivity tak musis nastavit viewport spravny a potom v css pouzivat media-queries, ale pokud nechces primo se zabyvat frontendem ale pouze par praci, tak by ti na vetsinu takovýchto veci stacili ruzne frameworky (bootstrap, atd.)
Zobrazeno 13 zpráv z 13.