Anniversary - BF C/C++ week
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Narozeninové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++

Diskuze: Nejvyšší teplota

Aktivity (1)
Avatar
John Ronald Reuel Tolkien:7.1.2019 19:33

Zdravím, nedávno jsem četl článek o nejvyšších teplotách, které ve Vesmíru jsou. Byl tam úryvek : Slunce má na povrchu teplotu přibližně 5500 °C, ale v jádru je tato teplota o něco málo vyšší. Dosahuje zde až 15,5 milionů stupňů Celsia. Pokud byste na tuto teplotu zahřáli hlavičku špendlíku, zabilo by to každého v okruhu 1600 kilometrů.
Zdroj: https://petrsvec.blog.idnes.cz/blog.aspx?…
. Pod tím je ještě jeden : Maximální teplota dosažená při termonukleární explozi dosáhla na hranici 350 milionů kelvinů.
Zdroj: https://petrsvec.blog.idnes.cz/blog.aspx?…

No a když hlavička špendlíku zabije vše v okruhu 1600km, neměla by termonukleární exploze vyhubit všechno živé na celé zemi ?
Nebo ta teplota při reakci se týká jednotlivých neutronů ?
Ve Fyzice nejsem přiliš zběhlý, tak si nejsem jistý jestli moje otázka dáva alespoň trochu smysl :-).

Zkusil jsem:

Chci docílit:

 
Odpovědět
7.1.2019 19:33
Avatar
Mego
Člen
Avatar
Mego:10. února 16:39

Ale ono sa to myslí trošku inač. Ono sa to myslí tak, že keby hlavička špendlika mala 350 milionov stupňov, tak by z nej vyžarovalo také teplo, že by si z neho umrel na "zhorenie" ešte v okruhu 1600km.
Termonukleárne reakcie prebiehajú vnútri slnka, viacmenej v jadre, slnko má iks vrstiev, cez ktoré sa pomaličky predierajú tie častice na povrch a na povrchu majú len 6000 stupňov. Presné hodnoty si nepamätám, ale raz som niekde čítal, že častici trvá (čísla trepem) 1000 rokov kým sa dostane z jadra slnka na jeho povrch, ale len 8 minút kým sa dostane zo slnka na zem.

No a prečo všetci nepohynieme z toho jadroveho žiarenia, tak za to môže najmä to, že vesmír je prázdny (skoro vakuum), takže väčšia časť vlnenia sa stratí cestou na zem. Zbytok spoľahlivo odfiltruje naša stará dobrá ozonová vrstva :)

Nahoru Odpovědět
10. února 16:39
Radšej 15 minút skôr, ako 15 sekúnd neskoro...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
John Ronald Reuel Tolkien:20. února 18:37

Ale co lidmi uměle vytvořené nukleární exploze ? Vím, že se sice nejedná o termonukleární fúzi ale o štěpení, ale jsou tam přece teploty taky v řádech desítek miliónů stupňů celsia a odehrávají se přímo u nás na zemi.

 
Nahoru Odpovědět
20. února 18:37
Avatar
Mego
Člen
Avatar
Odpovídá na John Ronald Reuel Tolkien
Mego:26. února 14:50

Slnko váži toľko čo 330 000 zemegulí. To je trošku iná hmotnosť jadrového materiálu, ako keď odpáliš pár kg plutonia :D

Nahoru Odpovědět
26. února 14:50
Radšej 15 minút skôr, ako 15 sekúnd neskoro...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.