IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Vírusy vs. Windows Defender

Aktivity
Avatar
Matúš Petrofčík:5.6.2017 15:54

Čaute Windowsáci (ale môžu aj Linuxáci), Windows 10 má už nejaký ten čas Windows Defender, ktorý by mal poskytovať nejakú tú ochranu. Chcem sa opýtať váš názor na otázku: Môžem sa na ten Windows Defender spoľahnúť?

Dnes som mamke preinštaloval PC na novo, a chcem tam dať čo najmenej softvéru, nech jej to na klasickom disku ide aspoň ako tak rýchle a čo naviac bezúdržbové. Dávnejšie som používal Avast, posledný rok Comodo Internet Security, a tento raz premýšľam, že tam jednoducho nič okrem MS Office. Google Chrome a VLC nebudem dávať. Mamka pracuje s dokumentami, nechodí na warez weby, iba na soc. siete (FB).

Odpovědět
5.6.2017 15:54
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
Odpovídá na Matúš Petrofčík
Michal Žůrek - misaz:5.6.2017 16:39

jenže problém jaksi může nastat když tvoje mamča dostane od kolegyně email s přílohou nejlepsi-recepty-2017.ppt.exe, který bude žhavá novinka a Microsoft to nebude znát. Kvalita antiviru od MS, je asi taková, že k normálnímu uživateli bych stejně doporučil něco externího. On to není zas takový rozdíl jestli ti tam vytěžuje procesor na 50% avast nebo Antimalware Service Executable alias MS Defender.

K samotným aplikací bych doporučil nějaké portable verze jako je třeba SumatraPDF namísto Adobe Reader protože třeba zmíněná Sumatra jednak zabrá míň místa jakv paměti, tak na disku, jednak se rychleji spouští a navíc nebuzeruje 3× za týden s aktualizací nějakého bordelu co si to doinstalova s sebou. Daň za tyto náhra pak je že si nezahraješ tetris v PDF ani nevyplníš dotazník v PDF a bohužel ani 3D animace neumí Sumatra PDF vyrenderovat.

U některých věcí jako je to třeba o názoru na danou věc kdo jak moc vidí rozdíl mezi MS Office a Libbre. Za mě tedy nainstalovat klasický Office, zejména pak určitě pokud pro tvoji mamku bude šok přechod z Ribbonu do pravěku.

Za mě tedy nainstalovat Avast, Chrome, MS Office/Libree­Office, SumatraPDF (portable), VLC (portable), na RAR peazip/7zip (portable). Případně ještě s instalcí Javy mají uživatelé často problémy, tak ji tam můžeš nainstalovat taky.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
5.6.2017 16:39
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Matúš Petrofčík:5.6.2017 20:33

Ok, s tou "prezentáciou" od kamarátov súhlasím, hoc dúfam že gmail už tieto veci dokáže identifikovať a zablokovať :)

Dal som tam VLC, MS Office (máme originál), Avast, 7zip, OneDrive na dokumenty, Google Chrome, TeamViewer Host aby som mohol na diaľku pomôcť, a PDF-Xchange Viewer (mali sme ho vždy).

Myslím že mamka a jej práca je v bezpečí, a ja sa o to nemusím chvíľu starať :)

Dík za názor.

Nahoru Odpovědět
5.6.2017 20:33
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
mkub
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Matúš Petrofčík
mkub:6.6.2017 11:41

este tam doinstaluj aj napalovaci soft a nieco na editaciu fotiek
moze to byt aj v portable verzii (skus PortableApps) - vela nezabera, moznost preniest z PC na PC bez nutnosti exportu z registrov

 
Nahoru Odpovědět
6.6.2017 11:41
Avatar
Odpovídá na mkub
Matúš Petrofčík:6.6.2017 14:33

CDčká už doma nemáme, a ani neviem či funguje DVD mechanika :D

Nahoru Odpovědět
6.6.2017 14:33
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
David Hartinger
Vlastník
Avatar
Odpovídá na Matúš Petrofčík
David Hartinger:6.6.2017 16:55

Co vím, tak Windows Defender byl nějaký docela dobrý antivirus, co MS prostě tenkrát odkoupil. Samozřejmě, když je ve Windows něco defaultního, tak si hackeři dají tu práci, aby alespoň tento antivirus jejich dílo neodhalil. Takže dává smysl používat něco externího :)

Nahoru Odpovědět
6.6.2017 16:55
New kid back on the block with a R.I.P
Avatar
mkub
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Hartinger
mkub:10.6.2017 2:20

suhlasim s tym rozdielom, ze to nerobia hackeri, ale crackeri...
totiz pomenovanie zaskodnikov ako hackerov zaviedli novinari, skutocny hacker sa drzi podla hackerskej cti a patria k nim aj programatori, ako Richard Stallman, obaja autori Unixu, Steve Wozniak,... a jedine crackeri, ako zaskodnici nemaju ziadnu chrbtovu kost
tolko k tomu prispevku a nemienim vyvolavat flamewar, iba som ta chcel poopravit...

 
Nahoru Odpovědět
10.6.2017 2:20
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Hartinger
Petr Čech:10.6.2017 10:07

Tak je ale otázka, kolik antivirů dokáže odhalit zero-day zranitelnosti. V momentě, kdy MS na něco přijde, bude asi podobný jako ostatní antiviry.

Nahoru Odpovědět
10.6.2017 10:07
the cake is a lie
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Martin Dráb:10.6.2017 11:31

Windows Defender (v novějších Windows je to vlastně Microsoft Essentials), alespoň pro domácí edice Windows, ochranu proti zero-day neobsahuje. Prostě kontroluje soubory, ke kterým aplikace přistupují (případně jde provést samozřejmě kontrolu manuálně).

Existuje pak ještě varianta Windows Defender APT (https://www.microsoft.com/…/windows-atp), která v sobě má nějaké funkce pro detekci podezřelého chování (např. detekci používání Intel AMT pro síťovou komunikaci, což je tak trochu hit poslední doby).

Jiné bezpečnostní programy se proti zero-day snaží chránit tak, že monitorují/filtrují mnohem větší spektrum operací prováděných běžícími aplikacemi. Jsou tedy daleko invazivnější (což některé programy nemusí přežít) a otravnější (mohou tu být velmi časté dotazy, zda povolit to či ono, pro běžného člověka často není jasné, zdaje daná operace "dobrá" či "špatná").

Vyšší míra invazivnosti s sebou může přinášet problémy, pokud má daný SW chyby. Pak může dojít k eskalaci práv, DoS a jiným zajímavým jevům, které by se u AV ve stylu Defenderu nestaly (tam teda ale aktuálně mají problémy s virtualizačním enginem).

Defender proto vidím jako dobré řešení tam, kde nechceme, aby antivirus příliš (negativně) interagoval s počítačem. Kvalita signatur asi nebude na prvním místě žebříčku, ale rozhodně ne nejhorší (staly se mi případy, kdy Defender detekoval věci, které se k ostatním dostaly až za pár dní).

Nahoru Odpovědět
10.6.2017 11:31
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.