Předvánoční slevová akce PHP týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na PHP e-learning!
Využij předvánočních slev a získej od nás 20 % bodů zdarma! Více zde
Avatar
Tomáš Svoboda:28. listopadu 11:36

Zdravím,
pár dní zpět jsem založil živnost - freelance.
Do té doby jsem však byl z různých (očekavátelných) důvodů přihlášen na prac. úřadě.

Hned po odevzdání JRF jsem skočil na pracovní úřad se odhlásit, dokonce mi to slečna na živnosťáku připomněla, že odhlásit se musím jít manuálně, jenže na pracovním úřadě jsem zjistil, že jsem se minulý týden zapomněl dostavit na schůzi a je se mnou tedy započato správní řízení ohledně vyhození z pracovního úřadu.
Vzhledem k tomu, že nejsem momentálně skoupý na vyhození z pracovního úřadu (eg. budu se modlit ať mám dalších 6 měsíců dost práce) tak jsem nad tím mávnul rukou a řekl pracovnici ať činní jak musí.

Problém: Na pracáku mi bylo sděleno, že do jistého 10. prosince jsem však ještě veden na prac. úřadě a nemusím tedy řešit zdrav/soc za listopad. Jenže na živn. ú. mi bylo zase řečeno, že pokud chci osvč ještě v listopadu - budu muset již za listopad platit zálohy (zdrav, soc).

Co teď? Bylo by fajn ušetřit pár tisíc avšak se obávám, že nástupem na (hlavní) živnost jsem doslova povinen za sebe platit, pracák nepracák.

Předem díky za odpovědi.

Editováno 28. listopadu 11:37
Odpovědět
28. listopadu 11:36
Alea iacta est.
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Tomáš Svoboda
David Jančík:28. listopadu 11:51

TLDR: Zaplať to a oni ti případný přeplatek vrátí.

Co se týče záloh na zdrav a soc, tak když to přeplatíš, tak při ročním zúčtování ti přijde rozpis, kde budeš mít uvedeny přeplatky a ty si pak můžeš zažádat o vrácení. Takže je lepší poslat to a případně ti to vrátí.
Pokud potřebuješ vědět přesně jak to je, tak je dobré konzultovat s účetní a popř. zkusit obvolat ty úřady. Nicméně ze zkušenosti můžu říct, že je to všem celkem jedno. Když jsem si ze začátku chtěl ověřit, že jsem vše zaplatil v pořádku, tak na mě příjemní moc nebyli a kdykoli jsem se potřeboval na něco zeptat, tak jsem z jejich odpovědi nic moc nepochytil. Každopádně se to moc nehrotí a pokud máš nějaký přeplatek nebo nedoplatek, tak ti prostě pošlou dopis - co máš kam poslat nebo tě vyzvou, ať si řekneš, co s přeplatkem.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
28. listopadu 11:51
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na David Jančík
Tomáš Svoboda:28. listopadu 12:05

Super, díky moc za přesné info.

Nahoru Odpovědět
28. listopadu 12:05
Alea iacta est.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.