Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Adam Čuba
Člen
Avatar
Adam Čuba:24.1.2019 23:05

Zdravím,

zhruba před 4 měsíci sem si založil živnost a vše je super s fakturací do tuzemska. Jak je to prosím s fakturací na slovensko? Ve vláknech na webtrhu se toho říká spousty...

Jsem živnostník neplátce DPH a odběratel je na slovensku živnostník také neplátce DPH.

Našel sem super článek https://blog.shoptet.cz/…-v-ramci-eu/#…
dle kterého plátcem DPH být nemusím. Těch informací sem ale všude našel tolik, že z toho už mám celkem zmatek a nejsem si jistý. Je to jako když si na internetu hledáte co vám je a najednou zjistíte, že jste smrtelně nemocný. Ptám se zde tedy, jestli s tímto nemá někdo zkušenost.. Předem děkuji za odpovědi.

 
Odpovědět
24.1.2019 23:05
Avatar
Odpovídá na Adam Čuba
Michal Štěpánek:25.1.2019 7:29

Otázka

Jak je to prosím s fakturací na slovensko?

je poměrně široká a nicneříkající. Na co konkrétně se vlastně ptáš? Na DPH?
Fakturace do ciziny nemá s plátcovstvím DPH nic společného.
Jestli musíš, nebo nemusíš být plátcem DPH ti stanovuje zákon o DPH v ČR. Pokud nemusíš být plátce DPH, tak u fakturace do ciziny si jen musíš pohlídat, zda to, co fakturuješ nepodléhá clu.

Nahoru Odpovědět
25.1.2019 7:29
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Adam Čuba
Člen
Avatar
Adam Čuba:25.1.2019 10:34

No otázka je spíš, jestli se musím stát plátcem DPH, jestli chci fakturovat svou službu na slovensko. Někde sem četl že ano, tady v článku výše je zas uvedeno že ne, tak v tom mám celkem nejasno.

 
Nahoru Odpovědět
25.1.2019 10:34
Avatar
Martin Petrovaj
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Adam Čuba
Martin Petrovaj:25.1.2019 11:58

Odkedy som začal robiť na živnosť a pre českú firmu, musel som sa na daňovom úrade zaregistrovať, aby mi pridelili IČ DPH. Nie som platcom DPH, ale keďže podľa zákona dodávam tovar / službu do iného členského štátu EÚ, príjemca (teda môj klient v ČR) z mne zaplatenej sumy ešte sám odvádza DPH v Českej republike.

Vyhľadaj si váš zákon o DPH a googli niečo ako "dodání služby do jiného státu", predpokladám, že krajiny EÚ to majú medzi sebou upravené nejako podobne.

Nahoru Odpovědět
25.1.2019 11:58
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Avatar
Odpovídá na Adam Čuba
Michal Štěpánek:25.1.2019 14:35

Opakuji: otázka povinnosti "plátcovství" nespočívá na tom, jestli fakturuješ do ciziny.
Plátcem se staneš, když:

  1. podnikáš v odvětví, kde se ti plátcovství DPH vyplatí (typicky např. stavebnictví),
  2. hodně tvých odběratelů jsou plátci a ty bys jako neplátce byl pro ně pak drahý, protože by si vstupní DPH nemohli nechat vrátit
  3. máš tak vysoké obraty, že ti to ukládá zákon
  4. prostě chceš (zbytečná administrativa navíc)
Nahoru Odpovědět
25.1.2019 14:35
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovídá na Martin Petrovaj
Michal Štěpánek:25.1.2019 14:41

Trochu tě poopravím. Finanční úřad přiděluje tzv DIČ (daňové identifikační číslo) nikoliv kvůli DPH, ale je to identifikační údaj všech fyzických a právnických osob, které mají oprávnění k podnikání.

príjemca (teda môj klient v ČR) z mne zaplatenej sumy ešte sám odvádza DPH v Českej republike.

to je nesmysl, protože DPH se platí ze získaných peněz (kdyby on někomu něco fakturoval) a nikoliv ze zaplacených (z těch se naopak DPH vrací)

Nahoru Odpovědět
25.1.2019 14:41
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Martin Petrovaj
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Martin Petrovaj:25.1.2019 14:52

Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, … dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania … v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby.

Zdroj

Zdaneniu podlieha dodanie služby podnikateľovi alebo právnickej osobe do inej členskej krajiny EÚ (t. j. s miestom dodania v tejto krajine), bez ohľadu na to, či je dodávateľom platiteľ DPH alebo neplatiteľ DPH. Osoba, ktorá bude mať povinnosť zdaniť dodanie služby je odberateľ – príjemca služby – v inej členskej krajine EÚ. V tomto prípade sa uplatňuje mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti, v angličtine označovaný ako reverse-charge mechanizmus.

… Odberateľ z inej členskej krajiny má povinnosť vypočítať DPH podľa platného zákona v tejto inej členskej krajine, odviesť DPH v súlade s postupom platným v tejto krajine a predložiť daňovému úradu požadované formuláre (napr. daňové priznanie).

Zdroj

Takto to funguje u nás na Slovensku a ako neplatca DPH sa o viac nestarám. Predpokladám, že podobná úprava bude fungovať aj v ďalších členských štátoch vrátane Česka. Kde to hľadať som písal už v predchádzajúcom príspevku. Narýchlo som skúsil niečo googliť a vyzerá to, že aj u vás je v prípade dodania služby do zahraničia povinnosť registrácie (napr. podľa tohto)

Nahoru Odpovědět
25.1.2019 14:52
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.