Diskuze: Programování zdarma
Člen
Zobrazeno 12 zpráv z 12.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Programovat a produkovat software celkově můžeš i na sebe jako fyzickou
osobu. Já to tak dělám a není problém.
Bez papíru.
Tak pokud podnikáš oficiálně, podle mě potřebuješ živnostenský list. Popřípadě s někým podepíšeš dohodu o provedení práce, dočasně pro něj pracuješ.Má ale svá omezení. Snad se teď nepletu.
Pokud to chceš dělat komerčně, měl bys mít živnostenský list. Na živnostenském úřadu zaplatíš jednorázový poplatek za jeho zřízení (+/- 1 000 Kč kolik to je úplně přesně nevím) a můžeš vesele podnikat. Jen pak jednou za rok uděláš daňové přiznání a doplatíš zdravotní a sociální. Ale toho se neboj, pokud nebudeš mít větší výdělek, tak nebudeš platit téměř nic. Maximálně v řádu stokorun.
Je to tak. Můj názor je, že je lepší živnostenský list. Jednak poskytuje větší volnost a jednak spoustu firem ho přímo vyžaduje, protože je pro ně jednodušší zaplatit fakturu kterou jim vystavím, než se mnou sepisovat dohodu.
Správný termín už teď zřejmě je živnostenské oprávnění, ale to je jenom slovní detail. Stojí to 1000,- a udělají ti to na počkání. Stačí mít občanku.
Můžeš také jít cestou autorského zákona a poskytovat svoje služby přes licenční smlouvy či smlouvy o dílo. Co si pamatuju, tak je jeden z rozdílů v tom, že při ŽO si můžeš uplatit paušální náklady 60 %, při AZ 40 %. Při ŽO navíc musíš platit zálohy na sociální/zdravotní, což mám pocit, že u AZ do jisté výše měsíčního zisku (10k?) nemusíš. Ale lepší si tyto údaje někde ověřit u lepšího zdroje, než jsem já... jsem to řešil asi před rokem a už si to tolik nepamatuju.
protože je pro ně jednodušší zaplatit fakturu kterou jim vystavím, než se mnou sepisovat dohodu.
a lepší (pro ně) než tě zaměstnat.
Pokud jsi student a nebo to máš jako vedlejší činnost, tak ani u ŽO nemusíš do určitého výdělku platit zálohy na zdravotní a sociální, jen se jednorázově doplatí rozdíl mezi tím co máš zaplatit a tím co za tebe zaplatil stát/zaměstnavatel. U hlavní činnosti to ale asi bude jinak.
Můj názor je že to je lepší pro obě strany. Ani jedna strana se k ničemu dlouhodobě nezavazuje a každý si řeší svojí administrativu. Navíc s ŽO můžeš svůj software prodávat přímo koncovým zákazníkům (třeba na app Store) což na dohodu nejspíš nepůjde.
Ale chtěl bych se také pustit do komerce...
Tak se do ní pusť a oprávnění řeš až si budeš jistý, že máš dostatek zakázek. Nemá smysl zakládat prázdné firmy nebo držet nepoužívané živnosti. Teprve až budeš mít pravidelné nebo vysoké jednorázové příjmy, tak si zajdi na živnostenský úřad a založ si OSVČ.
Můj názor je že to je lepší pro obě strany. Ani jedna strana se k ničemu dlouhodobě nezavazuje a každý si řeší svojí administrativu. Navíc s ŽO můžeš svůj software prodávat přímo koncovým zákazníkům (třeba na app Store) což na dohodu nejspíš nepůjde.
Tak, to záleží, zda poskytuješ svůj SW a zákazníci ti platí za podporu a úpravy, nebo zda třeba spolupracuješ na jejich produktu, kdy jsi v podstatě u nich zaměstnán (pracuješ u nich v kanceláři atd.), jenom je to řešeno přes ŽO.
Ale v zásadě s tebou souhlasím, ŽO je fajn .
A ještě jedna otázka... Od kolika let můžu dostat tyhle oprávnění.
Zobrazeno 12 zpráv z 12.