Diskuze: Mzdové ocenění (kolik?)


Martin Dráb:31.7.2020 22:52
Tohle je taková "evergreen" otázka, na kterou by všichni chtěli znát odpověď, leč žádná konkrétní moc neexistuje. Takže jen pár bodů:
- ohodnocení bude nižší, pokud si ty vybíráš firmu, ne firma tebe (tzn. oni v tobě nevidí výrazný přínos (např. unikátní dovednosti či znalosti)),
- pokud jsi relativně čerstvě venku ze školy, nebo nemáš moc praxe/zkušeností, nehleď tolik na finance, ale na získávání toho prvního,
- moc nechápu ty představy o tom, že člověk nastoupí do své první (relativně) práce a má hned vysoký plat; k tomu se podle mě je ideální dopracovat se postupně (tento postup je právě doprovázen získáváním zkušeností, prodlužováním životopisu, zjišťováním, jaká práce je ta pravá a tak),
- můžeš zkusit jiný kraj; říká se, že v Praze jsou mzdy vyšší (ale také náklady).
Také se zamysli nad tím, co bys chtěl přesněji dělat, protože tvůj "životopis" v prvním příspěvku nabízí více možností (programování, support...).
Pokud jsi mladý, doporučuji zkusit vzít práci v menší firmě (cca typ "startup"). Je tam často hodně práce, málo lidí, menší finance, ale neformálnější prostředí, menší až téměř nulová byrokracie a můžeš mít daleko větší vliv na chod/směřování celé firmy. Máš šanci se hodně věcí naučit, ty pak přetavíš do jiných pozitiv v dalším zaměstnání (vyšší finance, stabilita, větší klid...).
Alucard:1.8.2020 6:54
Ano, tohle dává smysl, souhlasím, ale na druhou stranu by tomu také muselo nahrávat plno faktorů. Např. jsem z menšího města, kde v okolí 20 km pro mě v podstatě není práce, takže musím dojíždět do Ostravy, což mi během pracovního dne vydá na 4 hodiny času (tam i zpátky), auto nemám, do nějakých rozsáhlejších Home Office se firmy moc nehrnou. Takže pro mě je to v podstatě jakoby "dělat" 4 hodiny zadarmo + tedy ta nižší mzda a údajné zkušenosti, kdy ve většině firem nemají propracovaný ani zaučovací systém a nejraději by byli, kdyby člověk přišel s 3-5 roky praxe, s úsměvem na rtech, výkonem 150% a ideálně dělal zadarmo. Promiňte, ale je to velice demotivující se pak snažit dělat cokoli navíc (ještě můžu přidat nekompetentní vedoucí, jako třešničku na dortu, co jenom slibují, ale neplní).
Teď by se dalo navrhnou, že by se člověk přestěhoval. No,... ono to není žádná výhra se stěhovat do Ostravy, zeptejte se sami sebe, šli by jste? To město se mi nelíbí, nechci tam žít. Takhle mám poblíž přírodu, klid, rodinu a další věci, jen ta práce není.
Neberte to tak, že by člověk chtěl něco za nic, ale jde o tu motivaci, kdy v podstatě děláte za mzdu dělníka/prodavačky v Lídlu, nebo lépe placeného automechanika, ale děláte v podstatě mnohem náročnější mentální činnosti, což si pak člověk říká... stojí mi to za to?
Nemám problém se učit věci potřebné k práci atd., ale když vezmu v potaz čas investovaný vs. ohodnocení, tak se dostáváme na velice zajímavý nepoměr, který v podstatě je ochotný vykonávat člověk, co si, podle mého osobního názoru, neváží svého života a času.
DarkCoder:1.8.2020 7:35
Píšete o motivaci. Chtít dosáhnout na pracovní pozici, která Vás bude naplňovat a ještě bude ohodnocena dle Vašich představ by naopak mělo být obrovskou motivací k tomu pracovat na sobě a neustále se rozvíjet a něco pro to obětovat. Práce v IT je specifická v tom, že zaměstnavatele očekávají hotového člověka. Jste bez praxe a představa, že tam přijdete s tím, že to co požadují se budete učit za pochodu, je lichá. Na to byste byl pro ně zkrátka drahý. Tak to prostě je.
Proto postupné sbírání zkušeností je způsob, jak se k tomu postavit. Nabyté zkušenosti a reference jsou klíčem ke snazšímu získání pracovní pozice dle Vašich představ. Nakonec se i vyhnete případné frustraci při hledání práce, která se může dostavit pokud budete hledat pracovní pozici, na která jsou vysoká očekávání a pohovory dopadnou neúspěšně z důvodů viz výše.
Alucard:1.8.2020 7:55
Opět do dává smysl a souhlasím, až na jednu věc. Pro mě práce vždy
zůstane jenom práce, ano ukamenujte mě, že v IT to bez toho, aby to
člověka bavilo, nejde. Takže něco o nějaké práci, která by člověka
naplňovala je liché pro mě. Nehodlám celý produktivní a bohužel, jak
nasvědčují okolnosti, i "důchodový" život zasvětit práci.
Narážím na to kolečko věčného krysího závodu a "otročiny".
Martin Dráb:1.8.2020 11:55
Teď by se dalo navrhnou, že by se člověk přestěhoval. No,... ono to není žádná výhra se stěhovat do Ostravy, zeptejte se sami sebe, šli by jste? To město se mi nelíbí, nechci tam žít. Takhle mám poblíž přírodu, klid, rodinu a další věci, jen ta práce není.
Nikdo netvrdí, že byste se stěhoval natrvalo. Pár let obětujete získávání zkušeností a praxe, což vám otevře dveře k lepším pozicím, u kterých např. home office není problém. Takže ve výsledku můžete do toho města jezdit třeba jednou za týden/za dva, což už se dá zvládnout.
Jistě, celý život bydlím v Praze, takže asi nedokážu docenit kvality venkova. Co se týče přírody, lze ji tu najít, jen je třeba vědět kde.
Neberte to tak, že by člověk chtěl něco za nic, ale jde o tu motivaci, kdy v podstatě děláte za mzdu dělníka/prodavačky v Lídlu, nebo lépe placeného automechanika, ale děláte v podstatě mnohem náročnější mentální činnosti, což si pak člověk říká... stojí mi to za to?
Ano, toto se určitě děje. Na druhou stranu tu je pohled zaměstnavatele. Přijde k vám na pohovor člověk, co má úžasný životopis, je velmi sebevědomý, chce vysokou mzdu... a zjistíte, že vlastně nic neumí (hodnocení svých vlastních znalostí může být hodně subjektivní, i když jste k sobě objektivní). Takže ochota nabízet nějaké výrazně vyšší platové ohodnocení (pokud to fakt není specializovanější pozice) není vysoká.
Samozřejmě je tu ta jiná cesta, jak se dostat k vyhovující pozici – ale ta vyžaduje právě, aby vás IT bavilo i trochu nad rámec, takže budete dělat různé projekty pro vlastní potřebu a tak. Pak se může stát, že určitá firma vás bude chtít, ne vy ji. Ale je to cesta dlouhá a ne snadná.
Pro mě práce vždy zůstane jenom práce, ano ukamenujte mě, že v IT to bez toho, aby to člověka bavilo, nejde. Takže něco o nějaké práci, která by člověka naplňovala je liché pro mě. Nehodlám celý produktivní a bohužel, jak nasvědčují okolnosti, i "důchodový" život zasvětit práci.
Na tom není nic špatného, kameny je třeba poslat jinými směy . Ale jak píšu výše... k pozici
vašich snů (i třeba v tom smyslu, že budete mít home office, nebo budete
třeba pracovat jen 0.75 ůvazek, abyste měl více času pro sebe), je možné
se dopracovat, neleží tak nějak na ulici. Pak právě pro firmu nejste
někdo, koho mohou relativně snadno nahradit (lidí s
podobnými znalostmi je dost), takže jsou ochotni vyjít vám vstříc.
Nevidím moc, jak onoho cíle dosáhnout jinak. Ale zrovna co se týče home office... přijde mi, že různé malé firmy a startupy s tím nemají problém, jen tam té práce může být víc (nebo jsou taková období).
O tom stěhování do většího města zauvažuj, já to taky taky udělal na pár roků, nabrat trochu pracovní zkušenosti, nakonec jsem se přestěhoval zpátky do Krkonoš, ale dělám pro firmu, co má sídlo v Praze.
Ono pak s praxí máš vác na výběr, takže je i větší šance, že si najdeš nějaký homeoffice.
Jinak pro představu, já když odešel ze školy, tak jsem měl nástupní plat jako programátor mimo velký města asi 15 000 Kč (někde v roce 2009)
Alucard:1.8.2020 12:42
No,... díval jsem se teď na nějaké startupy... víc jak polovinu věcí, co chtějí ani nevím, že existuje... co se týká toho stěhování... no... celý život žiji v jednom městě... je pro mě dost obtížné se někam přestěhovat, protože i když jsem někde jenom na chvilku, tak z toho začínám dostávat depky, že nejsem prostě doma. Přijdu po práci domů a jenom tupě koukám do prázdna a jsem smutný.
Ach jo... já vím, že jsem komplikovaný případ, to je tak, když člověk nikdy nikam nejezdil, protože nebylo peněz, času a nálady.
Luboš Běhounek Satik:1.8.2020 12:50
Když jsem nastupoval do první práce, používal jsem tam C#, o kterém jsem předtím ani neslyšel, takže jsem se to učil za pochodu, do druhé práce to bylo podobně s ASP.NET (weby v C#) a v té poslední jsem při nástupu v C++ znal jen základy a pletl si, na kterou stranu dát hvězdičku u pointerů a taky jsem se to naučil, ono téměř v každé práci se toho budeš muset dost naučit nového, i kdyby to měly bejt jen třeba API knihoven, co budeš používat (pokud by jsi programoval).
Pokud máš ze stěhování depky, tak s tím nepomůžu, mě v podstatě stačí počítač s internetem a občas někam do přírody a jsem spokojený kdekoliv - to taky záleží, jestli už má člověk přítelkyni/manželku nebo třeba děti.
Nejde ani tak o učení se nových věcí atd. Spíš mi fakt nevyhovuje být
v cizím prostředí (volno-časově), protože nikoho neznám, nevím, co
podniknout, nežiji v podstatě.
Nikoho jinak nemám, jsem sám, takže nějaké vetší vazby nejsou.
Pomalu tak nějak začínám tušit, že na tem remote nebo HO člověk asi
fakt musí programovat, to mě ale tak moc nebaví a v podstatě ani nezajímá.
Já jsem spíš na servery, Win, Linux, sítě apod. Jo z toho programování,
tak to mi tak nejvíce příjemný a zajímavý přišel ten Python (ten jsem
bohužel na škole opakoval ) + něco s weby, ale nějaké mainstream jazyky mi přijdou hrozně
roztahané a otravné na syntaxe.
Martin Dráb:2.8.2020 22:09
Nejde ani tak o učení se nových věcí atd. Spíš mi fakt nevyhovuje být v cizím prostředí (volno-časově), protože nikoho neznám, nevím, co podniknout, nežiji v podstatě.
Aha, jsem čekal, že právě s naplněním volného času nemáš moc
problém (vzhledem k tomu, co jsi tady psal o vztahu k práci), ale zřejmě
jsem se mýlil . Ale
nedokážu ti na to napsat žádné řešení – občas je prostě třeba
přijít do jiného prostředí a začátky jsou takové nelehké.
Pak tedy můžu napsat jen to, že takovým dobrým způsobem poznání "světa" (třeba většího města) je studovat vysokou školu (ale to už možná taky máš za sebou).
Pomalu tak nějak začínám tušit, že na tem remote nebo HO člověk asi fakt musí programovat, to mě ale tak moc nebaví a v podstatě ani nezajímá. Já jsem spíš na servery, Win, Linux, sítě apod. Jo z toho programování, tak to mi tak nejvíce příjemný a zajímavý přišel ten Python (ten jsem bohužel na škole opakoval
) + něco s weby, ale nějaké mainstream jazyky mi přijdou hrozně roztahané a otravné na syntaxe.
I administrace serverů se dá dělat vzdáleně, zejména když leží někde v datacentru. Ale pořád doporučuji na počátku být on-site... i třeba jen kvůli navázání vztahů/důvěry s kolegy (i třeba mírně nad rámec pracovního vztahu).
Zobrazeno 11 zpráv z 11.