BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!
Avatar
Daniel B.
Člen
Avatar
Daniel B.:5.12.2016 21:29

Ahoj,

v současnosti pracuju jako zaměstnanec pro firmu X. Firma mi řekla, že by ráda, abych přešel na živnost. Já s tím problém nemám, ale chtěl bych se zeptat zde přítomných, jestli po přechodu budu naplňovat povahu švarsystému nebo nikoliv.

Takže - moje současná situace je následující:

- jsem jedinej vývojář ve firmě
- nikdo mi neříká, jak mám co dělat (nikdo neumí programovat)
- jsem ve firmě od začátku, takže vím co tam jak funguje (a to jak procesy, tak kód - nikdo ani neví, jak to tam "ty moje" věci fungují)
- práci dostávám zadanou úkolově (do 30. března ať je hotové XY)

Po přechodu na ŽL zůstane vše stejné, jen s tím rozdílem, že nebudu docházet na pracoviště, pokud to nebude nutné (schůzka, diskuse, ...). Šel jsem se na živnostenský úřad zeptat, jestli po přechodu budu obvinitelný, že ta moje práce je práce závislá, tj. neslučitelná se ŽL. Vedoucí odboru, na kterej jsem šel, mi nedokázal odpovědět na nic:)

Proto se ptám tady - jde mi hlavně o pojem "činnost vykonávaná na vlastní zodpovědnost" (zaměstnanec nevykonává na vlastní zodpovědnost, živnostník ano) - co to znamená v praxi. Jde mi primárně o ochranu před nabonzováním - nikdy nevíte, jestli na vás třeba závistivá účetní nepošle finančák. Je více než pravděpodobné, že pokud si neudělám nějaké fake zakázky za pár tisíc, tak bude firma X mým jediným klientem. A i kdybych si nějaké fake zakázky za pár tisíc udělal, abych dělal "pro víc firem", bude nominál plateb od X třeba 100x vyšší než od těch fejků.

Předem díky,
Daniel

 
Odpovědět
5.12.2016 21:29
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Nahoru Odpovědět
5.12.2016 21:35
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Daniel B.
Člen
Avatar
Daniel B.:5.12.2016 22:00

@AdamJežek: Díky, myslel jsem spíš nějaké zkušenosti z praxe, jak to kdo a má a jak mu to běží.

 
Nahoru Odpovědět
5.12.2016 22:00
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Daniel B.
Martin Dráb:5.12.2016 23:21

Co jsem měl možnost slyšet, tak tu existuje tolik názorů jako právníků (jako ostatně skoro vždycky). Také by mě nějaká přesnější definice zajímala – hádám ale, že ani v zákoně nic rozumně přesného nebude (aby se to dalo naroubovat na různé případy).

Pokud pro "zaměsntavatele" budeš pracovat na "plný úvazek" a budeš k práci využívat jeho prostředky, tak bych čekal, že definici budeš splňovat (tzn. to nechceš). Ale v mírnějších případech nevím (když třeba to je nějaký počet hodin do měsíce, který se může výrazněji lišit podle toho, co po tobě chtějí... a když třeba nevyužíváš jejich zázemí).

Pro ně tvůj přechod na ŽL zjednoduší situace a pravděpodobně i sníží náklady (mohou si pak dovolit tě platit o něco lépe, ale budeš si muset daně a odvody řešit sám, takže je otázka, jak ve výsledku dopadneš).

Nahoru Odpovědět
5.12.2016 23:21
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Daniel B.
David Čápka:6.12.2016 8:40

Když jsem se na tohle ptal právníka, říkal, že dokud nepracuješ někde v kanceláři a práci si rozvrhuješ sám, tak ti to nikdo nedokáže.

Nahoru Odpovědět
6.12.2016 8:40
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
David Čápka:6.12.2016 8:43

Dopadne lépe, zaměstnanci jsou v ČR zbytečně zdanění, jako OSVČ takové zdanění mít nebude. Firmy tohle dělají běžně, pokud nemusí lidé pracovat u nich na pracovišti s jejich nástroji.

Nahoru Odpovědět
6.12.2016 8:43
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Jan Bezdíček
Redaktor
Avatar
Jan Bezdíček:6.12.2016 13:36

Dle me to švarc je .. vykonavas pro ne souvislou (soustavnou ?) praci. Kazdopadne budme uprimni, kdyz tu a tam vyfakturujes neco jineho, kod na to prijde :D

Spis bych se bal, abys po prechodu na ZL nedostal padaka. Znam par lidi,po kterych firma chtela prechod na ZL a pote je hned vyrazila :D

 
Nahoru Odpovědět
6.12.2016 13:36
Avatar
Richard
Člen
Avatar
Odpovídá na Daniel B.
Richard:7.12.2016 15:55

Při posuzování těchle případů se berou v potaz hlavně dvě skutečnosti:

  1. Styl práce - pokud bys pracoval u nich v kancelářích, na jejich vybavení, je to problém, pokud bys pracoval doma a pouze dojížděl na konzultace/porady, není to problém.
  2. Styl podnikání - pokud budeš fakturovat jenom jim, je to problém, pokud se budeš chovat jako klasickej podnikatel a bude pracovat pro více subjektů, není problém. U tebe je speciální okolnost ta, že jsi dříve u nich byl zaměstnán a následně pro ně vykonáváš činnost jako podnikatel, k tomu by se přihlédlo.

Nutno říct, že úřady jdou po švarcu hlavně kvůli ochraně zaměstnanců, tzn aby firmy do podnikání zaměstnance nenutily.

Vůbec bych se nebál, pokud chceš mít klid tak jednou za měsíc udělej nějakej melouch pro jinej subjekt.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
7.12.2016 15:55
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Daniel B.
Člen
Avatar
Daniel B.:7.12.2016 22:24

Ahoj,

díky všem za příspěvky.

@Vrt - jak říká David, dopadnu výrazně lépe. Abys viděl, jak moc by sis mohl při přechodu na ŽL polepšit, doporučuju do "kalkulačky OSVČ 2017" co si vygoogluješ dát místo příjmu dvanáctinásobek svojí superhrubé mzdy (tj. jako kdyby ti zaměstnavatel celý jeho náklad na tebe vyplácel na fakturu). Ten rozdíl je markantní.

@David: díky

@Honza: to, že je činnost soustavná, je znakem podnikání obecně, takže tam bych to jako prohřešek neviděl:) Padáka se nebojím, nikdo jiný vnitrofiremní infrastrukturu nezná.

@Richard: s těmi melouchy to bude asi trochu oříšek - práce mám tolik, že nevím co dřív, takže že bych si ještě na jeden týden v měsíci sehnal někde něco, to nevím.

 
Nahoru Odpovědět
7.12.2016 22:24
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Daniel B.
Adam Ježek:8.12.2016 18:34

to, že je činnost soustavná, je znakem podnikání obecně, takže tam bych to jako prohřešek neviděl

Tady nejde o to, že je to soustavné, ale o to, že je to soustavné pro stejného zákazníka, u kterého si navíc předtim pracoval, takže by sis měl najít čas na pár věcí bokem, takhle to vypadá jako jasnej švarc...

Nahoru Odpovědět
8.12.2016 18:34
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.