Diskuze: Autorská práva na soukromé projekty během zaměstnání.
Člen
Zobrazeno 10 zpráv z 10.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Pochybuji o tom, že je něco takového v občanském zákoně a to jak tady tak v USA. Tyto konkurenční doložky si dávají firmy do smluv a ty je musíš explicitně podepsat aby vstoupila v platnost.
"In New York state, you are likely to be a professional employee. A
professional employee has no set hours, and no set workplace. If you go out to
dinner with a client, you're at work. If you figure out how to solve something
in the shower, that belongs to your employer. As a professional employee the
default, which is likely also in your contract, is that all of the software that
you write is a work for hire that belongs to your employer. The prevalence of
this kind of arrangement is one of the reasons that the FSF requires copyright
assignment, and requires your employer to sign off on it."
Zdroj: http://programmers.stackexchange.com/…ile-employed
No, když vezmu příklad ze Silicon Valley, kde si bývalý zaměstnavatel vyhrazoval nárok na dílo bývalého zaměstnance pouze na základě toho, že zaměstnanec využil při vývoji firemní počítač. Primárně se asi řiď smlouvou, kterou máš, nebo budeš mít. Tam to bude pokryto, zvlášť pokud jde o programátory ve velkých společnostech. Konkurenční doložky se hlavně týkají případů, kdy zaměstnance odejde a hrozí, že prozradí nebo použije ve svůj prospěch firemní know how.
Hlavně co stát, to jiná pravidla v USA. Nejde to vzít jako celek.
Já vím, ale ptám se na Česko právě proto, že kdyby snad české právo přiznávalo autorská práva firmě místo zaměstnance, byl by to pro mě závažný důvod, proč NEvolit v budoucnu takové zaměstnání .
pouze na základě toho, že zaměstnanec využil při vývoji firemní počítač
to může být celkem závažný důvod, pokud k tvorbě toho díla využije něco, co mu zaměstnavatel koupil pouze za účelem práce pro něj. Resp. tak to zaměstnavatel může vidět.
Pokud půjdeš do zaměstnání, tak tohle prober se zaměstnavatelem, jak se na to dívá. I kdyby bylo právo na tvé straně (což nevím), tak by mohl vzniknout spor a musel bys jej vymáhat. Což nemusí být vždy příjemné.
U těchto věcí je spíš problém v tom, abys do těch tvých vedlejších či OSS projektů nevynášel postupy a informace, které ses dozvěděl při práci pro zaměstnavatele a které mohou být považovány za interní znalosti firmy. Za tímto účelem po tobě mohou chtít podepsat mlčenlivost (NDA).
Já mám ještě dost času na hledání zaměstnání, jen že tohle by pro mě byl vážný problém...
Abych se k tomu taky vyjadril, jedna vetev tehle uvah je ta silenost co jste tady vetsinou uz nakousli - veci co jsou v US realne nasaditelny a je to o zdravej rozum, tomu se budu venovat na konci (mozna), dulezitejsi a pouzitelnejsi je jak to je u nas.
Takze, pokud jsi neci zamestnanec a upises s k necemu, tak to holt musis dodrzet, pokud to neni v rozporu s ustavou, zakony CR, listinou zakladnich. ... dulezity je tohle, opravdu, pokud jsi "dusevne chorej" a podepises to, ze cokoliv ve sprse vymyslis, je tveho zamestnavatele, pak mas smulu. Abych to jen neshazoval, ony i takovyhle smlouvy maji vyznam, kuprikladu pokud se nechas zamestnat na dobu treba pul roku abys pro ne vymyslel produkt, sluzbu a je naprosto dulezity a rozhodujici aby sis v pulce nerekl, hele co bych se s tim patlal tady za 300 kacek na hodinu, udelam si to sam na sebe, podas vypoved a reknes cus bus. No tohle by vazne neslo, zejo. Takze proto ta sprcha. U nas se tahle praxe moc casto nevidi, uz hlavne proto, ze NAPROSTO ZASADNE PLATI CO PODEPISES TO DODRZUJES ... lidi moc casto nejsou ochotny pracovat za tehle okolnosti/podminek.
Ta situace ze SIlicon V. kdy programator pouzil pracovni komp na spusteni vlastniho produktu a zamestnavatel se pak dozadoval vlastnictvi. Opet bez smlouvy, ktera to primo rika NELZE, musis mit ve smlouve napsano, ze cokoliv co tvoris v pracovni dobe, na pracovnich nastrojich, je majetkem zamestnavatele. Jinak se dostavas uplne do odlisne situace, zamestnavatel si nema pravo delat naroky na tvoje dilo, pouze te muze popotahovat za to, ze v pracovni dobe delas neco za co te neplati. Takze klasicky, padak, soud o nahrazeni skody. Vim to, ptal jsem se na to pravnika.
Takze, to uzavru driv nez se prilis rozvasnim, davej si pozor na to co mas ve smlouve. Kdyz podepises nesmyslnou smlouvu, bude velkej problem pozdeji ve stresu a pod tlakem (pri realizaci sveho projektu) dokazovat u soudu, ze to cos podepsal sice skutecne podepsano je, ale oni nemeli pravo ti to dat podepsat, oni ti totiz zmrazej ucty, zakazou cinnost do vyreseni sporu a tak podobne, to tvemu rozjizdejicimu se projektu muze dost zkratit zivotnost.
V minulosti bylo tohle v US naprosto v poradku - HP a Steve a Steve pri zakladani Apple computers. Nevim jak to maji dnes, kazdopadne i tenkrat to Steve musel podepsat pri nastupu do HP.
Ceske pravo se na tohle diva podle me docela ztrizlive - kdyz na necem delas po vecerech nema tvuj zamestnavatel naprosto zadna autorska prava, nema ani jina prava. Situace se meni, pokud proti pisemne dohode (a zase jenom proti pisemne smlouve) uplatnis nejake tajne knowhow (napriklad), pak jsi stale autorem toho projektu, ALE prave to, ze jsi autorem te uvadi do problemu a budes pravdepodobne zalovan svym zamestnavatelem.
Snad jsem to pri tom vsem zamotavani taky trochu vysvetlil, tehle svet je jeste trochu komplikovanejsi, dokonce tak, ze jsem se nektery casti rozhodl nepochopit - setrim pametovou kapacitu ale tohle je vcelku logicka a jasna vec.
Tak zaprvé je třeba rozlišovat pojmy. Autorské právo ti v ČR (a celé EU) nemůže nikdo nikdy vzít. Autorské právo = jsi autorem díla. Samotné autorské právo ti ale nedává příliš mnoho možností a práv.
Pak je tu vlastnické právo - tedy kdo to dílo vlastní. A na toto se nejspíš ptáš. Vlastník díla ho může využívat, jak chce - tedy například ho někomu licencovat, prodat to právo, apod. Ovšem stále nemůže změnit autora. Je povinen přiznat, že autorem toho díla jsi ty. No a komu patří intelektuální vlastnictví, které vytvoříš, to záleží na smlouvě. Většinou je ve smlouvě to, že vše, co vytvoříš v rámci své pracovní doby nebo s využitím prostředků zaměstnavatele, patří zaměstnavateli. Což je rozumný požadavek - když už tě platí, tak výsledky tvé práce patří mu..
Takže pročti pořádně smlouvu, než někde začneš
Popravdě, mě přišlo divný, že v citátu co jsem uvedl ten člověk říká, že tohle je alespoň ve státu New York naprosto standartní část smlouvy že to všechno patří zaměstnavateli a ptám se teda na to už teď. protože pokud by tohle bylo běžný i tady, tak bych snad do IT vůbec v budoucnu nešel . Mimochodem přišel jsem na to tak, že jsem si četl licenci SQLite a tam bylo napsasný, že jakýkoliv zaměstnanec může se svým kódem přispět pouze tehdy, pokud pošle normální poštou dokument o zřeknutí se vlastnictví podepsaný jeho zaměstnavatelem nebo něco podobného...
Zobrazeno 10 zpráv z 10.