Naučit se PHP Naučit se PHP
Pouze tento týden až 80 % sleva na vývoj webů v PHP.
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"
Avatar
Ondřej Mikulica:12.11.2017 9:13

Ahoj,
měl bych možná trošku specifický dotaz. Jako zaměstnanec firmy jsem vytvořil program na šifrování dat. Program jsem vytvořil ve svém volném čase a na svém počítači (což samozřejmě nelze zcela dokázat). Zaměstnavatel nicméně zdrojové kódy nemá a nikdy neměl. Program jsem vytvořil ze své iniciativy a poskytl jej zdarma. Nicméně jsem do něj vložil licenční mechanismus (časovou licenci). Licence je nastavena na rok a po dobu zaměstnaneckého poměru jsem ji obnovoval zdarma (zaměstnavatel o tom neví). Nyní již 10 měsíců nejsem zaměstnancem, ale program je využíván a jsou jim zašifrovány poměrně kritické materiály. Může mi někdo poradit zda jsem povinen bývalého zaměstnavatele informovat o blížícím se konci licence? Případně zda mohu licenci na další rok(y) prodat? Zajímá mě spíše právní náhled. Zda pokud se např. nedohodneme je možné po mne licenci vymáhat.
Díky

 
Odpovědět 12.11.2017 9:13
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ondřej Mikulica
Martin Dráb:12.11.2017 12:30

Práva jsem nestudoval, takže ti neřeknu, jak právně správně postupovat (a zkušenost s tímto případem také nemám), ale pokud jsi zaměstnavateli neřekl, že mu dáváš omezenou licenci, ale že je to zdarma napořád (což může být jeho výklad), tak bude dohoda s ním možná dost obtížná a ani bych se mu nedivil.

Hádám, že licenční smlouva (kterou mu dáváš oprávnění k určitým typům užití tvého programu) není na papíře, tak se ani není o co opřít. Zkus se podívat do Autorského zákona, co to v takovém případě znamená a jestli je v takovém případě to ujednání vůbec platné. Pokud by nebyla, tak zaměstnavatel není oprávněn tvůj program užívat (žádná licence = vše, co jde, je zakázáno), ale může věřit, že má licenci zdarma na věčné časy.

P.S.
Je někde tvůj šifrovací program vystaven, že bych se na něj podíval?

Nahoru Odpovědět  +1 12.11.2017 12:30
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Ondřej Mikulica
David Čápka:12.11.2017 13:16

Pokud neexistuje žádná dohoda, ani ústní, tak to bude podle mne dost problematické. V licencích bývá obvykle že neodpovídáš za škody způsobené softwarem, pokud jsi mu dal software bez takového ujednání, může na tobě IMHO vymáhat dokonce i odškodnění za to, že byla data nepřístupná. Myslím, že je to na dohodě, jak se k tomu oba postavíte, vidět se to dá z mnoha pohledů a rozhodnutí soudu ohledně podobných věcí bývají často podivná, pozor na to.

Nahoru Odpovědět  +2 12.11.2017 13:16
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.