Diskuze: IDE vs moderní editory 2019

Tvůrce

Zobrazeno 10 zpráv z 10.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Používám VS Code, IDE (VS, JetBrains) mi připadají zbytečně složité
Ahoj Honzo, tak ja klasika PhpStorm (IDE od JetBrains), pretože pracujem hlavne v PHP.
Je to kompletný nástroj presne na to, čo potrebujem. Páči sa mi, že prichádza v základe s toľkými funkciami a nemusím doinštalovávať milión pluginov aby vedel to, čo potrebujem. Taktiež má zabudovanú synchronizáciu nastavení (neviem či to majú aj iné IDE/editory).
Ak však potrebujem editovať nejaké jednoduché texty, používam Sublime Text 3. Narozdiel od Atom a VS Code mi príde rýchlejší a zaberá menej pamäte v RAM. Používam ho bez akýchkoľvek doplnkov, čisto na editáciu jednoduchých textov (konfigurácie, git workflow, ...).
Osobně používám PhpStorm na vývoj, na rychlé úpravy (když vím přesně co chci; editace souboru z FTP; apod.) používám Atom.
Len oprava, mám na mysli Geany (lightweight IDE), nie Geary (emailový klient).
Já tedy přidám i svůj názor.
Kdysi dávno jsem začínal na PSPad, což se hodně používá, nevím proč, i dnes ve školách, což byl takový základní editor s pár funkcionalitami navíc. Poté jsem objevil Sublime Text a to bylo hodně boží, fakt že jo. Pluginy, barevná schémata, zkratky, ... To jsem pořád vyvíjel hlavně weby, převážně frontend, takže mi to bylo dostačující. Weby jsou obecně totiž dost nenáročné na nástroje, zejména ten frontend.
Co je trochu víc náročný je backend, který jsem začal taky zkoušet dělat a už jsem pocítil nedostatky v napovídání a dalších komplexních věcech. Mimo jiné jsem zkoušel i C# a Javu, kde jsem byl "zvyklý" na pokročilejší napovídání a porozumění kódu, oproti zkušenostem se Sublime Text, což bylo hodně fajn. Na PHP jsem zkoušel jsem Aptana, Netbeans a pak jsem se dostal k JetBrains, které mi na první pohled přišly poněkud moc náročné, ale časem jsem si zvykl a až do dnes je hodně příjemné v nich vyvíjet.
Líbí se mi, že jsou zaměřené na daný jazyk a umí všechno potřebné, a mnoho více, a nemusím se tak zabývat dlouhou dobu konfigurací a lazením pluginů. Ty tam také mohu stáhnout, ale většinou jsou dodávany přímo od JetBrains, takže tam je jistá záruka kvality. JetBrains IDE mimochodem mám vyzkoušené skoro všechny, CLion, Pycharm, IntelliJ, PhpStorm, WebStorm, RubyMine...
Trochu jsem koketoval i s "moderními" editory jako Atom a VS Code. A jsou vážně super. Je vidět, jak moc pokročili oproti PSPad, Notepad++, i Sublime Text. Ale ikdyž je možné stáhnout všelijaké pluginy, alespoň pro zatím se to nemůže rovnat plnohodnotným IDE. Na jednoduché činnosti je ale fajn používat. Případně na weby, ty v tom jdou dost hezky dělat taky.
Na složité a velké projekty, resp. obecně na věci které mám otevřeno déle, ale pořád preferuji IDE, převážně tedy ty od JetBrains. Ano, load trvá déle (po nějaké době ale pochopíte, že doba loadu programu není až tak důležitá, v porovnání co dostanete).
// TL;DR IDE jsou dobrá investice
Ano, stojí peníze. Ale ruku na srdce, jako student je máte zdarma (* pro
nekomerční účely) a pokud student nejste, vyděláváte si buď v IT, nebo
někde jinde, tak či tak si určitě můžete dovolit koupit i tu nejdražší
licenci, tj. na všechny IDE, která je za 515 Kč měsíčně, což mi přijde
jako dobrá investice – určitě lepší než jít 2x do mekáče nebo jiné
nesmysly. Nehledě na to,
že druhý rok platíte o 100 Kč méně a další roky o dalších 100 méně,
tj. od 3. roku 309 Kč měsíčně, což je prostě NIC za takovou investici,
která vám pomáhá ve vaší práci či koníčku.
(btw. pořád beru tu nejdražší
verzi, pokud se zaměřujete jen např. na weby, začínáte s PhpStorm na 200
Kč měsíčně první rok.
No, abych se dostal k věci, hlavním lákadlem JetBrains IDE je jejich porozumění kódu, opravdu chytrému napovídání a celkové je to prostě kompletní nástroj, který plní maximálně to, co má.
Osobně doporučuji všem si VS Code nebo jiné editory vyzkoušet, a určitě někomu sedne. Doporučuju vyzkoušet i Vim, a určitě také někomu sedne. Ale pokud chcete trávit čas psaním kódu a dostávat největší podporu jakou momentálně můžete, doporučuji IDE, v tomhle případě většinou ty od JetBrains.
Když už mluvíš o ceně IDE. Tak konkrétně u Jetbrains, když si stáhneš Early Access verzi, tak dostaneš featury z Ultimate edice, je to zadarmo a pro komerční účely. Takže i tak se dá fungovat.
Rozhodně IDE.
Pro iOS vývoj to ani bez Xcode nejde a je extra pohodlné snadno spustit aplikaci na zařízení nebo simulátoru.
Pro Python (Django) mám koupený PyCharm. Teď me další rok bude stát tuším 1500,-, jelikož cena jde postupně s roky (co platím) dolu. Zde by asi stačil lightweight editor, ale proč se ochuzovat o funkce?
PyCharm mi sám vytvoří Django projekt včetně virtual environment pro Python balíčky, mám tam rovnou konzoli pro migraci databáze. Nehledě na parádní debuger a hromadu dalších možností. Nechtěl bych dělat Django bez PyCharm.
Když potřebuju rychle upravit řádek zdrojáku a nemám projekt otevřený, tak mám připravené Brackets.
Používám obojí dvojí. IDE na vývoj (PhpStorm na PHP a Visual Studio na vše ostatní) protože dokážu využít jejich funkcionalit, které mají oproti takovým těm moderním hype editorům navíc. K obou dvou mám vyvinuté vlastní jednoduché rozšíření. Pak ještě používám Notepad++ na obyčejné rychlé úpravy souborů, případně skriptů.
Tak se také přidám... Používám taktéž oboje (IDE i editory, avšak spíše ty obyčejné).
Vyvíjím výhradně v IDE od Jetbrains (PHPStorm, Intellij IDEA) zejména kvůli jejich rozmanité škále možností a případnému snadnému rozšiřování pomocí pluginů (jak již bylo zmíněno, mnoho jich je velmi kvalitních přímo od Jetbrains). Rychlost načítání neřeším, jde mi především o to, co daný program zvládne po té. Velkou výhodu u IDE vidím v tom, že jsou všechny funkční bloky vzájemně dokonale propojeny a tvoří to lepší funkční celek (alespoň u Jetbrains tomu tak je). Kromě toho oceňuji také samozřejmě komplexitu těchto programů - jakmile si nainstaluji IDE, mohu po chvíli pohodlně vyvíjet (potřebuji minimum dalších nastavení a dodatečných pluginů).
Pokud potřebuji udělat nějaké drobné úpravy, popř. rychle něco vyřešit, sáhnu po nějakém editoru. Jak již jsem zmínil, mám raději takové ty odlehčené. Volba se pak liší podle OS, na němž zrovna pracuji - na Linuxu používám Gedit, na Windows poté Notepad++. Líbí se mi, že pracují opravdu svižně a při tom dokáží pomoct se základními věcmi (syntax highlighting, find & replace, čísla řádků, rychlé prohledávání apod. - však to znáte). Kromě běžných úprav využívám editory na tvorbu některých skriptů (především hrátky v Lue či Pythonu).
Sečteno, podtrženo mám rád obě skupiny. Myslím si, že jak IDE, tak editory, mají své uplatnění. Jen si nejsem jistý, zda bych byl reálně schopen vyvíjet něco většího v editoru. Co jsem zatím zkoušel, nedopadlo to moc dobře a vždy jsem se vrátil k IDE.
Zobrazeno 10 zpráv z 10.