Využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
python week
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Honza Bittner:12.1.2019 14:37

Ahoj, poslední dobou mají "moderní editory" jako Atom a převážně hlavně VS Code obrovský hype.

Mám tedy na vás otázky, které nám dají doufám hezké spektrum názorů a ideálně i tipů a motivace: používáte IDE (JetBrains, Visual Studio, ...), nebo moderní editory (VS Code, Atom, ...)? A proč? V čem vidíte výhody a nevýhody u obou možností?

Určitě zmiňte i na co dané nástroje používáte a další relevantní informace.

(v)
Editováno 12.1.2019 14:38
Odpovědět
12.1.2019 14:37
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Neaktivní uživatel:12.1.2019 14:43

Používám VS Code, IDE (VS, JetBrains) mi připadají zbytečně složité :)

Nahoru Odpovědět
12.1.2019 14:43
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Matúš Petrofčík:12.1.2019 14:58

Ahoj Honzo, tak ja klasika PhpStorm (IDE od JetBrains), pretože pracujem hlavne v PHP.

Je to kompletný nástroj presne na to, čo potrebujem. Páči sa mi, že prichádza v základe s toľkými funkciami a nemusím doinštalovávať milión pluginov aby vedel to, čo potrebujem. Taktiež má zabudovanú synchronizáciu nastavení (neviem či to majú aj iné IDE/editory).

Ak však potrebujem editovať nejaké jednoduché texty, používam Sublime Text 3. Narozdiel od Atom a VS Code mi príde rýchlejší a zaberá menej pamäte v RAM. Používam ho bez akýchkoľvek doplnkov, čisto na editáciu jednoduchých textov (konfigurácie, git workflow, ...).

  • IDE NetBeans je podľa mňa nepríjemný nástroj na používanie. Ak niekto pracuje v Jave, tak by som vždy používal JetBrains Idea Community Edition.
  • Atom mi príde nejaký pomalý, ale páčili sa mi niektoré pluginy keď som sa učil React.
  • VS Code (založené na Atome) mi teda príde lepšie ako Atom a je to fajnová alternatíva k Sublime Text 3. To že zažíva taký hype je imho oprávnené.
  • Na linuxe je celkom fajn Geary.
Editováno 12.1.2019 15:00
Nahoru Odpovědět
12.1.2019 14:58
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
Daniel Vítek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Daniel Vítek:12.1.2019 15:17

Osobně používám PhpStorm na vývoj, na rychlé úpravy (když vím přesně co chci; editace souboru z FTP; apod.) používám Atom.

Editováno 12.1.2019 15:20
Nahoru Odpovědět
12.1.2019 15:17
Na síti působím už pěknou řádku let. Pokud budeš něco potřebovat, písni mi, pokusím se ti poradit :)
Avatar
Odpovídá na Matúš Petrofčík
Matúš Petrofčík:12.1.2019 15:28

Len oprava, mám na mysli Geany (lightweight IDE), nie Geary (emailový klient).

Editováno 12.1.2019 15:28
Nahoru Odpovědět
12.1.2019 15:28
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Honza Bittner:12.1.2019 20:36

Já tedy přidám i svůj názor.

Kdysi dávno jsem začínal na PSPad, což se hodně používá, nevím proč, i dnes ve školách, což byl takový základní editor s pár funkcionalitami navíc. Poté jsem objevil Sublime Text a to bylo hodně boží, fakt že jo. Pluginy, barevná schémata, zkratky, ... To jsem pořád vyvíjel hlavně weby, převážně frontend, takže mi to bylo dostačující. Weby jsou obecně totiž dost nenáročné na nástroje, zejména ten frontend.

Co je trochu víc náročný je backend, který jsem začal taky zkoušet dělat a už jsem pocítil nedostatky v napovídání a dalších komplexních věcech. Mimo jiné jsem zkoušel i C# a Javu, kde jsem byl "zvyklý" na pokročilejší napovídání a porozumění kódu, oproti zkušenostem se Sublime Text, což bylo hodně fajn. Na PHP jsem zkoušel jsem Aptana, Netbeans a pak jsem se dostal k JetBrains, které mi na první pohled přišly poněkud moc náročné, ale časem jsem si zvykl a až do dnes je hodně příjemné v nich vyvíjet.

Líbí se mi, že jsou zaměřené na daný jazyk a umí všechno potřebné, a mnoho více, a nemusím se tak zabývat dlouhou dobu konfigurací a lazením pluginů. Ty tam také mohu stáhnout, ale většinou jsou dodávany přímo od JetBrains, takže tam je jistá záruka kvality. JetBrains IDE mimochodem mám vyzkoušené skoro všechny, CLion, Pycharm, IntelliJ, PhpStorm, WebStorm, RubyMine...

Trochu jsem koketoval i s "moderními" editory jako Atom a VS Code. A jsou vážně super. Je vidět, jak moc pokročili oproti PSPad, Notepad++, i Sublime Text. Ale ikdyž je možné stáhnout všelijaké pluginy, alespoň pro zatím se to nemůže rovnat plnohodnotným IDE. Na jednoduché činnosti je ale fajn používat. Případně na weby, ty v tom jdou dost hezky dělat taky.

Na složité a velké projekty, resp. obecně na věci které mám otevřeno déle, ale pořád preferuji IDE, převážně tedy ty od JetBrains. Ano, load trvá déle (po nějaké době ale pochopíte, že doba loadu programu není až tak důležitá, v porovnání co dostanete).

// TL;DR IDE jsou dobrá investice
Ano, stojí peníze. Ale ruku na srdce, jako student je máte zdarma (* pro nekomerční účely) a pokud student nejste, vyděláváte si buď v IT, nebo někde jinde, tak či tak si určitě můžete dovolit koupit i tu nejdražší licenci, tj. na všechny IDE, která je za 515 Kč měsíčně, což mi přijde jako dobrá investice – určitě lepší než jít 2x do mekáče nebo jiné nesmysly. :-)) Nehledě na to, že druhý rok platíte o 100 Kč méně a další roky o dalších 100 méně, tj. od 3. roku 309 Kč měsíčně, což je prostě NIC za takovou investici, která vám pomáhá ve vaší práci či koníčku. :-) (btw. pořád beru tu nejdražší verzi, pokud se zaměřujete jen např. na weby, začínáte s PhpStorm na 200 Kč měsíčně první rok.

No, abych se dostal k věci, hlavním lákadlem JetBrains IDE je jejich porozumění kódu, opravdu chytrému napovídání a celkové je to prostě kompletní nástroj, který plní maximálně to, co má.

Osobně doporučuji všem si VS Code nebo jiné editory vyzkoušet, a určitě někomu sedne. Doporučuju vyzkoušet i Vim, a určitě také někomu sedne. Ale pokud chcete trávit čas psaním kódu a dostávat největší podporu jakou momentálně můžete, doporučuji IDE, v tomhle případě většinou ty od JetBrains.

Nahoru Odpovědět
12.1.2019 20:36
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
Petr Štechmüller
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Petr Štechmüller:12.1.2019 20:55

Když už mluvíš o ceně IDE. Tak konkrétně u Jetbrains, když si stáhneš Early Access verzi, tak dostaneš featury z Ultimate edice, je to zadarmo a pro komerční účely. Takže i tak se dá fungovat.

Nahoru Odpovědět
12.1.2019 20:55
Pokud spolu kód a komentář nekorespondují, budou patrně oba chybné
Avatar
Filip Němeček
Překladatel
Avatar
Filip Němeček:12.1.2019 21:32

Rozhodně IDE.

Pro iOS vývoj to ani bez Xcode nejde a je extra pohodlné snadno spustit aplikaci na zařízení nebo simulátoru.

Pro Python (Django) mám koupený PyCharm. Teď me další rok bude stát tuším 1500,-, jelikož cena jde postupně s roky (co platím) dolu. Zde by asi stačil lightweight editor, ale proč se ochuzovat o funkce?

PyCharm mi sám vytvoří Django projekt včetně virtual environment pro Python balíčky, mám tam rovnou konzoli pro migraci databáze. Nehledě na parádní debuger a hromadu dalších možností. Nechtěl bych dělat Django bez PyCharm.

Když potřebuju rychle upravit řádek zdrojáku a nemám projekt otevřený, tak mám připravené Brackets.

 
Nahoru Odpovědět
12.1.2019 21:32
Avatar
Michal Žůrek - misaz:13.1.2019 10:58

Používám obojí dvojí. IDE na vývoj (PhpStorm na PHP a Visual Studio na vše ostatní) protože dokážu využít jejich funkcionalit, které mají oproti takovým těm moderním hype editorům navíc. K obou dvou mám vyvinuté vlastní jednoduché rozšíření. Pak ještě používám Notepad++ na obyčejné rychlé úpravy souborů, případně skriptů.

 
Nahoru Odpovědět
13.1.2019 10:58
Avatar
Michal Šmahel:13.1.2019 14:33

Tak se také přidám... Používám taktéž oboje (IDE i editory, avšak spíše ty obyčejné).

Vyvíjím výhradně v IDE od Jetbrains (PHPStorm, Intellij IDEA) zejména kvůli jejich rozmanité škále možností a případnému snadnému rozšiřování pomocí pluginů (jak již bylo zmíněno, mnoho jich je velmi kvalitních přímo od Jetbrains). Rychlost načítání neřeším, jde mi především o to, co daný program zvládne po té. Velkou výhodu u IDE vidím v tom, že jsou všechny funkční bloky vzájemně dokonale propojeny a tvoří to lepší funkční celek (alespoň u Jetbrains tomu tak je). Kromě toho oceňuji také samozřejmě komplexitu těchto programů - jakmile si nainstaluji IDE, mohu po chvíli pohodlně vyvíjet (potřebuji minimum dalších nastavení a dodatečných pluginů).

Pokud potřebuji udělat nějaké drobné úpravy, popř. rychle něco vyřešit, sáhnu po nějakém editoru. Jak již jsem zmínil, mám raději takové ty odlehčené. Volba se pak liší podle OS, na němž zrovna pracuji - na Linuxu používám Gedit, na Windows poté Notepad++. Líbí se mi, že pracují opravdu svižně a při tom dokáží pomoct se základními věcmi (syntax highlighting, find & replace, čísla řádků, rychlé prohledávání apod. - však to znáte). Kromě běžných úprav využívám editory na tvorbu některých skriptů (především hrátky v Lue či Pythonu).

Sečteno, podtrženo mám rád obě skupiny. Myslím si, že jak IDE, tak editory, mají své uplatnění. Jen si nejsem jistý, zda bych byl reálně schopen vyvíjet něco většího v editoru. Co jsem zatím zkoušel, nedopadlo to moc dobře a vždy jsem se vrátil k IDE.

Nahoru Odpovědět
13.1.2019 14:33
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.