Office week Slevový týden - Květen
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Diskuze: Jak funguje NoSQL a jak ho použít.

Aktivity (7)
Avatar
Matěj Strnad:4.6.2018 19:28

Slyšel sem že Google a Seznam používají NoSQL. A já protože dělám svůj vyhledávač tak je chci ehm... zkopírovat.
;) Tak se chci zeptat jak to vlatsně použít, jak se to vyplatí proti MySQL, co se musí nainstalovat a jak to vlasně funguje. Děkuji za odpověď. :)

 
Odpovědět
4.6.2018 19:28
Avatar
Dominik Gavrecký:4.6.2018 19:44

Mňa celkom fascinuje tvoje odhodlanie do takéhoto projektu ale nemyslíš že by si najskôr mal začať s niečim jednoduchším ? Videl som nejaké kúsky tvojho kódu a na poriadny vyhľadávač to ešte nie je ... Rovnako PHP nie je jazyk vhodný pre niečo takéto :)

Nahoru Odpovědět
4.6.2018 19:44
Hlupák nie je ten kto niečo nevie, hlupákom sa stávaš v momente keď sa na to bojíš opýtať.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Matěj Strnad:4.6.2018 19:46

To je NoSQL tak složité? :)

 
Nahoru Odpovědět
4.6.2018 19:46
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Matěj Strnad
Jindřich Máca:5.6.2018 9:24

Ahoj, už tu chvíli na síti pozoruji Tvé dotazy a reakce. Zhodnotil bych Tě jako dejme tomu středně pokročilého PHP programátora (snad se neurazíš), který si vzal do hlavy velký projekt - vyhledávač. Nic proti tomu, je to určitě chválihodné a hodně se na tom naučíš, jenom úplně nepočítej, že z toho bude nějaký zázračný výsledný produkt. Tím nechci Tebe ani Tvoji práci nijak znevažovat, akorát nechci, aby jsi pak z toho byl smutný, či frustrovaný, ba dokonce sekl s programováním. To by určitě byla škoda.

Ba naopak, chtěl bych Tě spíše vybídnout, aby jsi zde na fóru, třeba ve volné diskusi, založil vlákno, kde bychom se o celé problematice vyhledávání mohli pořádně pobavit. Ono to nakonec bude přínosné nejen pro Tebe, ale i pro spoustu ostatní lidí tady na síti. Za sebe Ti můžu poskytnou poměrně širokou škálu znalosti z této oblasti, jelikož obor vyhledávání dat na webu byl valnou součástí mého 5-letého studia na vysoké škole a defakto z toho mám titul. :D (Nechlubím se, jenom podkládám možnost svého přínosu.) A určitě nebudu jediný, kdo o tom něco ví...

Každopádně, tohle bylo trochu off-topic a pokud jsi dočetl až sem, tak si určitě zasloužíš odpověď na svoji otázku. :) Ne, NoSQL databáze nejsou z uživatelského hlediska nijak zvlášť složité oproti SQL, je to zkrátka jiný pohled na věc. Trochu laicky řečeno, umožňují oproti SQL jiný specifický přístup k ukládání dat a v rámci indexace stránek vyhledávači mají tak větší potenciál. Zkrátka se pro tuto problematiku více hodí a proto je Google nebo Seznam používají.

Teď k praktické stránce věci. Stejně jako je mnoho SQL databází (MySQL, PostgreSQL, Oracle, MS-SQL, atd.), je i mnoho NoSQL databází. Popravdě jich je ještě více, protože se dále člení na různé kategorie např. Grafové databáze, Objektové databáze, Multimodelové databáze, Úložiště dokumentů atd. Takže si nejdřív musíš vybrat kategorii, která se Ti hodí, potom si vybrat konkrétní databázi, tu si nainstalovat a naučit se v ní. Tady totiž na rozdíl od SQL nejsou žádné společné konvence, takže se jednotlivé databáze od sebe často poměrně dost liší. :-`

Takže závěrem, nejdřív si pořádně nastuduj, co vlastně potřebuješ (začít můžeš klidně na Wiki), potom si to nainstaluj a můžeš se pustit do práce/učení. A samozřejmě se ptát, pokud narazíš na nějaké konkrétní problémy. ;)

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
5.6.2018 9:24
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.