IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
tbartolen
Člen
Avatar
tbartolen:18.5.2016 19:05

Aloha, tak po zhruba dvou letech na téhle síti, jsem došel do stádia, kdy jakž takž rozumím HTML a CSS, tvořím weby ve wordpressu (upravama existujících šablon) a začínám uvažovat o vlastních HTML + CSS šablonách spolu s jednoduchými PHP fukncemi. Do toho začnu nejspíš spolupracovat s kamarádem, který dělá grafiku. Jakým způsobem děláte weby vy? Slyšel jsem hromadu názvů jako je kodér, webdesigner, webdeveloper, a tak podobně. Vzásadě ani nevím, do jaké kategorie se zařadit a co vlastně dělám, když dělám vše, ale asi ne uplně na top. Jak začínáte svojí práci? Případně jaký jsou možnosti když se chce člověk naučit něco nového, ale nechce nikde být upsaný a muset něco na sto procent udělat? V současnosti to dělám tak, že:

 1. Dohodnu se s člověkem co chce web, na nějaké základní podobně
 2. Najdu nějaké řešení, bud bootstrap, nebo vlastní šablona, nebo něco
 3. udělám základní layout
 4. Začnu plnit obsahem a ladit detaily
 5. Chtěl bych začít dělat PHP funkce...ale jaké, jak proč co...to je pro mě otázka...PHP moc zatím neovládámn a vůbec nevím, jaký možnosti by mohlo na internetu mít?

Díky za rady :-)

A z mojí tvorby
www.stansekeltem.cz
www.skkelti.cz
www.xidonie.cz (právě běží rekonstrukce)
www.kukoberec.cz (jen WP šablona vzásadě)
www.pizza-zdice.cz (převzato, WP, grafické upravy a plnění obsahem občas)

Editováno 18.5.2016 19:07
Odpovědět
18.5.2016 19:05
Navštiv www.fb.com/skkelticz
Avatar
VitekST
Člen
Avatar
VitekST:19.5.2016 19:34

Já? No tak, já taky dělám vše, od designu až po backend (přičemž design implementuju přímo, nepoužívám Photoshop).

Ze všeho nejdříve si napíšu nějakou základní podobu toho webu (HTML + CSS), následně na server nasadím framework / vlastní CMS, a následně začnu implementovat věci on-the-fly způsobem (šablony podstránek, různé ovládací prvky, JavaScript, ...).

Asi to není úplně nejkorektnější způsob, ale zatím nejsem ve stádiu kde bych mohl být zaměstnán, tudíž nemám kolem sebe lidi, kteří by ostatní činnosti zvládali.

Ale ani nepotřebuju, vše se mi zatím daří.

Asi bych to zkusil tím způsobem, co jsem ti zde popsal. Žádný 3rd party CMS, nic. Vše od základu. Vyhraď si na to nějaký neveřejný server (nějaké VPS poslouží dobře, ale pokud máš starý počítač nebo "ovocnou" desku, uděláš lépe), třeba to skloubíš i se základy Linuxu.

Pak následně metoda "pokus, omyl", případně Googluj.

Dle mého názoru každý ajťák pohybující se ve webařině by měl mít aspoň špetku znalostí z každého odvětví (UI / UX, design, frontend, backend).

Neříkám že by to měl vyloženě ovládat, ale ať se nějak orientuje, ať bude mít schopnost se v týmu nějak dorozumět.

Editováno 19.5.2016 19:34
 
Nahoru Odpovědět
19.5.2016 19:34
Avatar
tbartolen
Člen
Avatar
Odpovídá na VitekST
tbartolen:20.5.2016 22:08

Hm já ani nevím co to je UI Ux fronted a backend...to je pak těžký. Právě si tvořím HTML a CSS šablonu a mám v plánu do ní nahrát nějaké ty funkce pottom

Nahoru Odpovědět
20.5.2016 22:08
Navštiv www.fb.com/skkelticz
Avatar
VitekST
Člen
Avatar
Odpovídá na tbartolen
VitekST:20.5.2016 22:11

UI - User interface, návrh uživatelského rozhraní
UX - User experience, celkový dojem aplikace na uživatele (vzhled, snadnost a praktičnost ovládání, ...)

Frontend - soustava kódů běžících na klientovi (webový prohlížeč)
Backend - soustava kódů běžících na serveru

Stačí trochu Googlit. :)

 
Nahoru Odpovědět
20.5.2016 22:11
Avatar
tbartolen
Člen
Avatar
Odpovídá na VitekST
tbartolen:20.5.2016 22:20

No ale u webu přeci tvořím jen funkce, bud javaskriptový co běží na PC toho uživatele, a nebo PHP který běží na serveru...a to je tak vše, ne?
Co se týče UX a UI tak to je asi při tvorbě nějakého red. systému ne? (: díky za diskuzi takovýhle ruzný know how co doma od stolu nepochytim je duležitý znát

Nahoru Odpovědět
20.5.2016 22:20
Navštiv www.fb.com/skkelticz
Avatar
VitekST
Člen
Avatar
Odpovídá na tbartolen
VitekST:21.5.2016 10:13

No, vezmi si to z pohledu nějaké komplexnější webové aplikace, ať už ovládání IoT zařízení, či komplexní redakční systém, či snad už rovnou sociální síť.

V podstatě máš pravdu, tvoříš kód který běží na klientovi (frontend) nebo na serveru (backend), ale je toho daleko víc než funkce. Anglickým slovem bych to nazval codebase.

UX a UI, nejenom redakční systém. Platí to u aplikací obecně, ať už je to webová, desktopová, či mobilní.

 
Nahoru Odpovědět
21.5.2016 10:13
Avatar
TomasGlawaty
Člen
Avatar
Odpovídá na tbartolen
TomasGlawaty:21.5.2016 11:50

Co se týče toho rozdělení frontend/backend u větších webových projektů (uvažujeme že jsou psány v PHP):
Frontend zahrnuje:

 • HTML šablony, čisté html se ale nepoužívá protože je potřeba v šablonách používat proměnné, podmínky, cykly etc. Tohle zvládá i PHP jakožto šablonovací jazyk, ale jelikož syntaxe není moc pěkná, využívá se jiných šab. jazyků. Například Twig, Mustache, Latte ...
 • Znalost CSS se kterou souvisí znalost jeho preprocesorů SASS nebo LESS. Případně k tomu ještě hotové věci jako Bootstrap atd.
 • Znalost JavaScriptu, často na jeho objektové úrovni. S ním souvisí schopnost používat jQuery a "pluginy" postavené na ni, připadně je potřeba umět napsat nějaký vlastní specific plugin. Výhodou může být znalost preprocesoru (např. CoffeeScript), a i dalších hotových řešení (FW) jako například AgnularJS etc.
 • S tímto vším souvisí používání nástrojů jako je Bower (ten dotahuje externí frontend závislosti), Grunt/Gulp (javascript task manager - umožňuje kompilovat, slučovat, kopírovat js/css/sass a další) a našly by se určitě další nástroje, které je vhodné znát.

Backend zahrnuje:

 • Dobrá znalost objektového PHP
 • Znalost návrhových vzorů MVC/MVP, Dependency Injection, Factory ... je fajn vědět o věcech jako je "Pětivstvý model" etc.
 • V dnešní době se už prakticky nic nepíše od znova, ale používají se Frameworky. Nejpoužívanější u nás jsou Symfony, Nette a Zend. Znát alespoň jeden znich tzn. umět ho správně využívat, znát jeho featury etc. je obrovská výhoda, často nutnost.
 • Znalost SQL, chování databáze. Pokud se staví na FW tak se často používá nějaké ORM, nejčasteji Doctrine. Její znalost je velké plus, bývá i jako požadavek.
 • S tím vším souvisí nástroj Composer (tak jako frontend má Bower, backend má Composer, avšak Composer je trošku chytřejší nástroj :) )
 • určitě by se našlo spousta dalších věci ...

Jelikož se většinou děla v teamu, je potřeba umět alespoň okrajově používat verzovací nástroje, nejčastěji Git. Pomocí něho se projekt verzuje a umožňuje vývojářům, aby tam své úpravy posílali a mergovali své pracovní větve.

A postup práce bývá zhruba následující:

 • Projekt se domluví. Lidé z vedení přenesou požadavky klienta na vývojáře.
 • Grafik/Grafici navrhnou podobu designu
 • Frontend programátoři převedou návrh do šablon, řeší věci okolo UI (tohle můžou řešit s různými UI designéry ...)
 • Backenďáci se dozví "co všechno by to mělo umět" a začnou programovat logiku aplikace. Takže se dohodnou na jakém FW to postaví, jaký redakční systém použijí (nějaký cizí nebo svůj), rozdělí si práci.
 • Průběžně se to dává vše dohromady, ladí se detaily, stížnosti od klienta a tak dále :)
 
Nahoru Odpovědět
21.5.2016 11:50
Avatar
tbartolen
Člen
Avatar
Odpovídá na TomasGlawaty
tbartolen:22.5.2016 14:40

Aha, tak teď mi přijde, že dělám ulně zbytečnou práci. Já v zásadě vytvořím layout, ukážu ho zákazníkoi, který většinou vůbecneví, co chce...a čeká až co mu představím. Potom co mu ukážu zakladní šablonu jí začnu v HTML a CSS trochu upravovat, přidávat PHP a javaskriptový funkce který většinou netvořím sám, ale někde je dohledám na internetu (emaily, ankety, skrolování, efekty a tak podobně) a pak to zprovozním a za běhu se to doladuje co mu kde překáží vadí chce změnit...v poslední době jsem začal používat bootstrap, který se snažím zakomponovat do mé nové šablony...

Druhý způsob který používám je, že vezmu nějakou free WP šablonu a upravím jí tak, jak chce zákazník aby vypadala, to většinou je nejvíc žádaný řešení, protože chtějí red. systém a rychle a já osobně ho programovat neumím zatím...

Má vubec smysl takovýhmle způsobem tvořit v dnešní době weby, nebo bych se na to měl jednoduše vykašlat, protože to nemá smysl pro mě? Za takový web nechci nikdy víc než 5 tisíc a lidi jsou většinou spokojený je ale otázka, jestli tak trochu neberu moc peněz za málo muziky, když to tak čtu

Snažím se jim ještě řešit SEO, v rámci možností a hlídat jim potom návštěvnost atp...

Sem tam spolupracuji s grafikem/ grafičkou, který pomužou vyvořením nějakých pozadí, atp...

Editováno 22.5.2016 14:42
Nahoru Odpovědět
22.5.2016 14:40
Navštiv www.fb.com/skkelticz
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Odpovídá na tbartolen
Lako:22.5.2016 15:37

Pokud ti byznys takovýmto způsobem (který se mi nezdá špatný) funguje, tak se toho drž.
Rozšiřuj se takovým způsobem, jakým je třeba. To znamená, když bude poptávka po kvalitnější grafice, sežeň grafika, atd.

Jestli jsou klienti spokojení, tak by sis mohl říct určitě víc, než 5k. Kolik tě to vyjde, když to přepočítáš na hodinu práce? Jestli víc než za kasou v kauflandu, tak je to super (protože to bude čim dál lepší)...

 
Nahoru Odpovědět
22.5.2016 15:37
Avatar
tbartolen
Člen
Avatar
Odpovídá na Lako
tbartolen:22.5.2016 15:40

No , já to dělám spíš pro radost, a jako přivýdělek k hlavní práci servisáka v siemensu...většinou zatím jen pro známý, nemám nikde nabídku a většinou je to vše dohodou...ale právě jsem ve fázi, kdy přemýšlím, kdy to nerozjet trochu víc...a udělat si třeba nějaké stránky s nabídkou práce nebo něco podobného...ale jak tady čtu zkušenosti lidí, tak si řikám, zda bych nevstoupil do moc velkýho moře bez záchranýho kruhu :-)

Nahoru Odpovědět
22.5.2016 15:40
Navštiv www.fb.com/skkelticz
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.