Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: Práce v IT

Volná diskuze Práce v IT

Aktivity (1)
Avatar
matyx
Člen
Avatar
matyx:12.2.2015 20:10

Ahoj,

rozhoduju se mezi výškami, mezi nimi taky informatikou. Nicméně nemám v IT žádného známého a nevím jak to chodí. Chci se zeptat, jestli vás programování/IT (myslím v práci) baví a dokážete si představit, že byste to dělali dalších X desítek let? Šli byste do toho znova, nebo byste dnes volili už jiný obor? Zkoušel jsem nějaké základy, zdejší tutoriály, ale nemůžu říct, že bych do programování byl nějaký nadšenec, že by mě to extra bavilo - znamená to, že bych se tímto směrem radši neměl pouštět?

Díky za odpovědi :)

Editováno 12.2.2015 20:11
 
Odpovědět 12.2.2015 20:10
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na matyx
David Novák:12.2.2015 21:24

No.. IT není pro každého.. Vlastně je to jen pro velmi malé procento lidí a většina na to prostě nemá.
Nevím, jestli se mnou budou ostatní souhlasit, ale myslím, že se dá říct, že IT si nevybereš jako obor.. IT je život. Ajťáci jsou tak trochu jiní než normální lidé..

Já momentálně výšku studuju a můžu říct, že je to rozhodně nejlepší období mého života. Sedět do noci u projektu a programovat je vážně super :P

Já osobně jsem byl rozhodnutý už ve školce, že chci být "spráfce počítačů" a provázelo mě to pak celý život. Odjakživa mě bavilo vrtat se elektronice a všechno zkoumat. Dokonce mám takový vtipný zážitek :D
Ve druhé třídě jsme tam měli na hraní nějakou 386 s Win 3.1 a pokazilo se to.. (přestaly bootovat okna - nejspíš někdo smazal omylem config.sys nebo autoexec.bat) no a já to podle nějakého návodu a s pomocí instalačních disket opravil.. To teda všichni "čuměli".. Maminka mi dala takovou pěknou knížku o MS DOS.. :D
Jsou to krásné vzpomínky.. Ostatní si malovali.. já se vrtal v počítačích.. dokonce jsem si na Intoších vytvořil admin účet, když se učitelka zapomněla odhlásit..

Každopádně.. Co tím chci říct.. :)
IT je fakt spíš životní styl. A pokud by ses stal ajťákem, celý tvůj život se okolo toho bude točit.. Moje práce je IT, moje zábava je taky IT :D
Jsou samozřejmě i takoví ti napůl, co jsou jinak normální.. ale to jsou pak takoví ti správci webu, nějakých menších sítí, prodavači, zákaznická podpora atd. To může s trochou disciplíny a učení dělat prakticky každý.. Ale programování, vývoj, návrh HW.. To už je jiná liga.

A počítej s tím, že pokud bys šel na nějakou slušnou vysokou ČVUT FIT nebo VUT FIT, tak to bude záhul. Samozřejmě je možnost studovat i něco jednodušího (třeba Mendelova v Brně), což udělá skoro každý. To bys pak ale nejspíš skončil v té spodní kategorii (kde už nejsou tak pěkné platy, ale typicky 20-40k)

Nahoru Odpovědět  +14 12.2.2015 21:24
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Honza Bittner
Šupák
Avatar
Odpovídá na matyx
Honza Bittner:12.2.2015 23:28

Hlavně si musíš uvědomit, co tě baví nade všechno jiné. IT je hodně o přemýšlení, samostatnosti, spolehlivosti, řešení problémů a neustálého učení...

Pokud sis odtud něco zkoušel a nebyl jsi z toho nadšený, proč se teď ptáš a máš pořád IT jako možnost?

Dělej to co tě baví a naplňuje.

Nahoru Odpovědět  +6 12.2.2015 23:28
Milovník Dartu. Student FIT ČVUT. Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/...
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Luboš Satik Běhounek:13.2.2015 9:26

Celkem souhlasím, až na ten poslední odstavec - vliv školy na výběr práce podle mě nemá moc vliv, havní je přístup toho člověka.

Já mám taky dokončenej jen osmiletej gympl... ;)

Nahoru Odpovědět  +4 13.2.2015 9:26
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
David Novák:13.2.2015 9:33

No... Myslím, že je to hodně důležité..
IT není jen programování webovek a hw se učit sám není úplně jednoduché.
Myslím, že jsou obecně dva tipy škol - ty které motivuji a rozvíjí tě a ty co tě spíš naučí špatné postupy a kde "zakrníš".. ;)
Ale samozřejmě jde hlavně o tvůj přístup... To je určitě pravda... :)

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 9:33
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Richard
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
Richard:13.2.2015 11:21
Jsou samozřejmě i takoví ti napůl, co jsou jinak normální

Eeh, takže pokud člověk chce programovat, nebo dělat na intelekt náročnější činnost, musí být asociální člověk bez života? To snad nemyslíš vážně. K tomuhle názoru to často svádí, protože spousta intelektuálů jsou právě asociální jedinci. Člověk se rodí s inteligencí stejně tak jako s vlohami pro asociální chování, ale podmínka intelektu není být nolifer.

Mě vývoj hrozně baví, je to podstatná část života, projekty na kterých pracujeme vyžadovaly obrovské množství zkušeností s danou platformou a neskutečné množství matematiky a světe div se - jsem jak ty říkáš "tak na půl", protože mám rodinu, přátelé, cestuji, přednáším, nemám problém bavit se s lidma.

A druhá část o škole platí tak na půl, dávno jsou pryč časy kdy diskuse o platech probíhala stylem "to je nic moc škola, dostanete o 30k míň než tamten, jenom střední? nemáme místo". Není to tak všude samozřejmě, zastaralé názory na mnoha místech přežívají. Dnes se hodnotí výkon, protože vysokoškoláků je hromada, ale lidí co mají schopnosti je málo. To že člověk nemá vysokou neznamená že nemůže jako zaměstnanec brát 100 000 kč měsíčně (a to už platí i u nás).

Ale abych tu napsal něco pro tazatele, David má pravdu v tom, že nemá smysl se pokoušet dostat do it pokud tě to samo netáhne a už vůbec ne pokud tě to jak si psal nebaví. Nikam by ses nedostal. Dělej to co tě baví, úspěch přijde.

Nahoru Odpovědět  +3 13.2.2015 11:21
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Luboš Satik Běhounek:13.2.2015 11:57

Jasně že škola pomůže, dá ti nějaký základy (pokud se je někde nenaučíš sám), ale to je tak všechno.
Důležité je i umět se naučit nové věci, když je to potřeba :)

Mám dokončený osmiletý gympl (bez zaměření - počítače jsme měli jednu hodinu týdně a učili se tam Excel a Word) a do prvního zaměstnání jsem nastoupil jako C# programátor multiplayerové 3D hry aniž bych předtím vůbec věděl, že existuje C# nebo uměl OOP.

Uměl jsem jen v Delphi, ale po pár měsících mě C# chytnul a OOP taky a naučil jsem se tam za běhu spoustu věcí - včetně třeba databází, 3D apod.

Pak jsem rok dělal (bez předchozí znalosti) weby v ASP.NET

Pak jsem byl na pohovoru na vývojáře her v jedné menší firmě, kde přijímací "pohovor" probíhal tak, že měl člověk připrogramovat něco do jejich existující hry v Objective-C (které jsem předtím ani potom už neviděl) - vzali mě i do druhého kola, ale asi jsem si řekl o moc velký plat, takže mě nakonec nevzali :D .

No a teď už rok programuju v C++ ve větší herní firmě, i když při nástupu se mi ještě pletlo, na kterou stranu kdy psát hvězdičku u pointerů apod. :) .

Tak nevím, jestli mám takové štěstí nebo na té škole tolik nezáleží :) .

Nahoru Odpovědět  +4 13.2.2015 11:57
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Richard
David Novák:13.2.2015 12:59

Kde tvrdím, že ajťák musí být "nolifer"? o_O
Jen prostě říkám, že pokud chce člověk být opravdu ajťák, bude tomu muset věnovat většinu svého času..

Jsou samozřejmě i vyloženě asociální ajťáci.. ale většina samozřejmě má rodinu, přátele a jiné věci.. bez toho normální člověk ani nemůže žít.. :D
Mluvil jsem asle spíš o době studia a přípravy - během práce samotné už je to samozřejmě mnohem volnější.. Zato během studia (právě na kvalitní škole), nemáš čas fakt skoro na nic.
A ohledně školy a platu - vůbec jsem to nemyslel tak, že se dává plat na základě školy.. to žádná normální IT firma nedělá. Ale absolvování těžké školy zaručuje určitou úroveň znalostí a schopností. Když ti leží na stole životopisy a ty se rozhoduješ, jestli si pozveš někoho, kdo má FIT nebo nějakého středoškoláka, případně někoho z jednoduché školy, tak to rozhodování bývá velmi rychlé.
Pokud nemáš hodně praxe, a mají dostatek na pohled kvalitních zájemců, tak tě bez dobré výšky ani nepozvou. takže můžeš umět jak chceš, ale nebudeš mít možnost to ukázat.. v takovém případě budeš muset nejdřív dělat na nějakých větších projektech se známými nebo za málo peněz, ať pak můžeš napsat, že jsi dělal v pěti-členném týmu nějaký významný projekt.

Důležitost kvalitní školy je spíš v tom, že pak tě opravdu někam posune.. Pokud na tebe budou klást malé nároky, tak pokud opravdu nemáš velkou disciplínu nebo dobrou motivaci, sám se toho většinou moc nenaučíš, protože někdy je fakt potřeba se do něčeho donutit.. a zábava přijde až později.

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 12:59
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
David Novák:13.2.2015 13:00

Tak to máš dobrý.. A myslím, že jsi měl docela štěstí ;)
A taky je to částečně určitě kvůli tomu, že je hrubý nedostatek ajťáků.. Otázka je, jak dlouho tu ten nedostatek ještě bude..

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 13:00
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Petr Čech:13.2.2015 15:09

Podle toho, co české školství produkuje bych řekl, že ještě dlouho nebo alespoň dostatečně dlouho.

Nahoru Odpovědět  +2 13.2.2015 15:09
Why so serious? -Joker
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
David Novák:13.2.2015 15:48

To se ovšem týká pouze středních škol ;)
Ty "prestižnější" vysoké jsou výborné a titul získá prakticky vždy méně než polovina..

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 15:48
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Luboš Satik Běhounek:13.2.2015 15:54

No, když vidím některé ty absolventy, kteří tu školu dokončí a je pro ně problém napsat složitější cyklus s podmínkou, tak se o místo rozhodně neobávám :)

Nahoru Odpovědět  +2 13.2.2015 15:54
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
David Novák:13.2.2015 16:18

Tak to jsou právě většinou absolventi nekvalitních škol.. ;)
Proto myslím, že výběr školy je dosti užitečný. Pokud jdeš na špatnou školu, budeš pak třeba žít v přesvědčení, že jsi celkem dobrý a dostaneš práci bez problému..
No.. A pak u pohovoru zjistíš, že vůbec nic neumíš.

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 16:18
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Luboš Satik Běhounek:13.2.2015 16:27

Tak když ČVUT považuješ za nekvalitní, tak už nám tu moc kvalitních škol nezbyde ;)

Nahoru Odpovědět  +1 13.2.2015 16:27
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
David Novák:13.2.2015 16:31

No.. Nepovažoval jsem.. o_O
Každopádně pokud má něco takového Ing., tak to o škole něco vypovídá. Nebyl náhodou z nějaké podnikatelské fakulty zaměřené na IT?

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 16:31
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Luboš Satik Běhounek:13.2.2015 16:45

FEL

Ono se dneska dá docela slušně přividělávat psaním seminárek a bakalářek, spousta lidí si to radši zaplatí než se to učit a psát nějakou seminárku nebo bakalářku.

Možná že tam u vás na VUT je to jinak (nebo se bavíš o studiích po Bc.), ale když jsem byl na vejšce (FEL ČVUT / FIM UHK), tak většina lidí lidí spíš zajímalo, jak to obejít, udělat s minimem práce a co nejvíc času prosedět v hospodě :)

Editováno 13.2.2015 16:45
Nahoru Odpovědět 13.2.2015 16:45
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
David Novák:13.2.2015 17:00

Hmm.. To je tedy docela blbá situace..
U nás na VUT je to fakt o dost jiné.. Tu se bez milosti vyhazuje.. :D
Prvním semestrem prošlo 320 lidí ze 660.. 180 skončila rovnou, ten zbytek udělal některé předměty a pokračoval.. Ovšem pak když jim k tomu přibydou další neudělané za letní semestr, tak stejně skončí, protože nemají moc šanci to všechno udělat.
Ve zkratce - prvákem Bc. projdou cca dvě třetiny lidí. Titul získá třetina až polovina. A na Ing. pokračuje už jen tak 100-150 lidí (přičemž do těch připadají i lidé co přijdou z jiných škol, takže se dá říct, že na Ing. pokračuje cca 1/6 lidí). Jinak na Ing. studiu už je úspěšnost vyšší, protože tam z naprosté většiny jsou schopní lidé.. Takže pak většina i titul získá.
Ovšem obecně platí, že kdo má Ing. titul z VUT FIT, tak umí slušně programovat, rozumí HW a umí minimálně základy jeho návrhu, rozumí tomu, jak fungují sítě a má základy prakticky v každém oboru IT, plus v jednom nebo dvou exceluje :)
Samozřejmě budou i nějaké výjimky - vždy se najde několik lidí, co projdou s vypětím sil na minimum a pak v reálu nejsou příliš použitelní..
FIM - Informatika a management.. přesně příklad nekvalitní školy.. Jakmile to má v názvu management, podnikání, ekonomii nebo něco podobného, tak se to IT věnuje jen okrajově (mám kamaráda na podnikatelce VUT) a tam je pak samozřejmě v klidu možné, že nic moc neumí..
FEL - Tak je to elektrotechnika.. IT taky bude spíš okrajové..
Díval jsem se na statistiky a většinou bývají na technických školách suveréně nejtěžší informatické fakulty.. ;)
Jeden náš přednášející říkal, že zatím co lidé z FEKTu oslavují konec zkouškového grilováním a chlastáním, tak můžete vidět, jak na kolejích svítí okna studentů FIT, co se ještě učí na další termíny zkoušky..
Jsem se, koukám, nějak rozepsal.. :D

Nahoru Odpovědět 13.2.2015 17:00
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Marakan
Člen
Avatar
Marakan:13.2.2015 17:55

Asi bych sem neměl k tomu co psát, když jsem teprve na střední, ale rád se podělím o svůj názor.

Musím rozhodně souhlasit s názory nade mnou. Já jsem se zajímal o PC už od mala. Ještě jsem nechodil ani do školy a strašně mě to zajímalo. Hlavně když tam dělal někdo něco "extra" třeba přeinstalování OS.

Člověk prostě musí vědět, že o IT baví a pokud ano, tak by se tomu měl věnovat. Já jsem zatím ve II. ročníku a nad onou vejškou jsem zatím moc nepřemýšlel, na to mám času dost :D

 
Nahoru Odpovědět 13.2.2015 17:55
Avatar
psafarcik
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
psafarcik:13.2.2015 17:57

Vidím, že máš docela velmi vyhraněný názor na to, jak je VUT super, to nepopírám, opravdu má asi nejlepší katedry v oblasti IT a elektrotechniky v ČR, ale nemyslím si, že v dnešní době by se na to někdo díval. Za programátora mluví reference a složitost projektu, na kterých dělal, ne škola a znám spoustu lidí, kteří si pořídili titul po X letech praxe, protože tak nějak nechtěli zapadnout mezi "nevzdělance", a to ještě se k Bc. dopracovali po pěti letech a jsou to špičkoví programátoři. Takže věř mi, škola má jen jediný smysl, a to tě někam "dokopat", když to neumíš sám, na některých se "dokopává" více, na některých méně, ale vždy záleží jen na tobě, co všechno se naučíš, v dnešní době internetu, a kupy dostupných tutoriálů a dokumentací nevidím problém v tom, aby se kvalita programátora v oboru jakým je IT musela měřit podle dosaženého vzdělání. Něco jiného platí u profesí jako lékař, soudce, právník, atp., kde nemáš jinou možnost, ale špičkovým programátorem se staneš bez jakéhokoliv vzdělání, pokud chceš.

Nahoru Odpovědět  +1 13.2.2015 17:57
Code never lies, comments sometimes do. - Alan Cooper
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 19 zpráv z 19.