Avatar
biggrrcze119
Člen
Avatar
biggrrcze119:18.3.2015 9:52

Ahoj, chtěl bych se zeptat:
Chtěl bych se naučit vytvářet webové stránky konkrétně je asi jenom programovat jelikož nejsem nějak "graficky" nadaný a vytvářet design by mi asi moc nešlo.
Tak bych se chtěl zeptat, jak je vytvářet, jaký jazyk se naučit ?
V PHP se vytváří weby bez použití HTML ? A vyváří se nějak podobně ?
Nějak nerozumím tomu jak to funguje, jestli by mi to někdo vysvětlil, Díky

Nemám žádné předchozí znalosti s programováním jen se zde na ITnetworku učím html a css .

 
Odpovědět 18.3.2015 9:52
Avatar
Inoue Yūki
Redaktor
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
Inoue Yūki:18.3.2015 9:59

HTML a CSS tvoří vzhled a uspořádání webu. PHP zajišťuje logiku webu. Celou logiku webu můžeš v PHP napsat aniž by se na stránce něco vypsalo. Potom stačí, abys sehnal webdesignéra, který by ti doplnil právě část HTML/CSS. Jedná se už ale o kompletní web.

Webová stránka je rozdělena na tři části: data, logika a zobrazení. PHP zajišťuje logiku, dotazuje se pro data do databáze (například MySQL), a třeba si i připraví vrstvu do zobrazení (samo ale nezobrazuje nic). O zobrazení se starají tzv. šablony, které si v kódu zavoláš. Ty by neměli nijak zasahovat do samotné logiky. Lze tak snadno změnit vzhled webu. Občas se stává, že PHP programátor kombinuje PHP a HTML, příliš se to ale nedoporučuje.

Jestli budeš mít nějakou otázku, klidně se na mě obrať. :)

Editováno 18.3.2015 10:00
Nahoru Odpovědět  +3 18.3.2015 9:59
Avatar
Honza Bittner
Šupák
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
Honza Bittner:18.3.2015 10:15

Přesně tak, jak je psáno výše.

Na Web je řada jazyků, které se rozdělují do 2 základních skupin.

  1. Server - řeší logiku, tahá data z databáze, generuje vzhled
    • jazyky PHP, Java, ASP.NET...
  2. Klient - řeší vykreslování vhledu a animace
    • jazyky (X)HTML, CSS, JS, DART...
Nahoru Odpovědět  +2 18.3.2015 10:15
Milovník Dartu. Student FIT ČVUT. Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/...
Avatar
biggrrcze119
Člen
Avatar
biggrrcze119:18.3.2015 19:27

Aha, takže to co vidím když si načtu web (obrázky, text, menu, celkově vzhled) je HTML/CSS ? A ten web je uložen někde na serveru, a když na něco kliknu tak PHP dostane "signál" a vyžádá si informace z databáze, a následně je zobrazí ? Chápu to správně ?

Ještě bych se chtěl zeptat jen tak informativně, momentálně pracuji manuální prací které mě nijak nebaví a jelikož nejsem nějak zručný tak pochybuji že bych našel nějakou práci co by mě bavila.

Tak se chci zeptat jestli by bylo možné kdybych se naučil dělat weby, že byl začal pracovat v nějaké firmě ? Třeba i za menší peníze jen abych se uživil, a abych získal praxi a potom by se to třeba zvedlo to zatím neřeším.
Menší plat jako programátor webovek si představuji kolem 12ti tisíc, jako mám teď.
Jen pro info, to co jsem napsal myslím opravdu vážně, v podstatě nic jiného neumím než pracovat na PC taky mě hodně baví opravovat PC to si ho klidně někdy i sám "zničím" :D myslím jako SW ne HW na to bych neměl :D
živit se programováním je můj sen a o peníze mi až tak nejde samozřejmě se potřebuji uživit a abych měl trošku něco navíc :) pro mě je důležité aby mě práce bavila.
Zatím díky za odpovědi a budoucí rady.
Teď začínám studovat Educanet České Budějovice obor IT kombinovaně jelikož pracuji :( A chtěl bych co nejrychleji pracovat jako programátor.

 
Nahoru Odpovědět 18.3.2015 19:27
Avatar
Inoue Yūki
Redaktor
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
Inoue Yūki:18.3.2015 19:42

Ano, v podstatě to chápeš správně.

Jsem jen student, takže ti to nedokážu říct přesně; každopádně je v zemi malý počet programátorů. Proto se firmy příliš neohlížejí za vzděláním, ale spíše za praxí a referencemi. Vzdělání v tom samozřejmě hraje také menší roli.

Doporučuju ti tedy naučit se PHP (popřípadě to HTML/CSS, každopádně můžeš se přidat i do týmu, kde bys tohle nemusel řešit) a najít si klienty. Není to nic těžkého. Těch dvanáct tisíc by sis mohl vydělat i s pěti klienty za měsíc (jednoduchý až mírně složitý projekty).

Čím víc referencí, tím víc šancí máš pro přijetí do firmy. Tak to vidím já, ale asi si počkej na někoho zkušenějšího. Co vím já jsou jenom babský povídačky. ;)

Edit: Ještě dodám, že v PHP si často logiku napíšeš jen jednou (například tzv. redakční systém). Tuto logiku můžeš později rozširovat podle potřeb zákazníka, měnit vzhled, atp. Je to výhodnější (a zabere to méně práce), než tvořit celý web od znova.

Editováno 18.3.2015 19:45
Nahoru Odpovědět 18.3.2015 19:42
Avatar
sahlepik
Člen
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
sahlepik:18.3.2015 19:44

Programátor není ten, co umí pouze syntaxi jazyka, je to člověk s logickým uvažováním, který dokáže složitější problém (úlohu), rozložit na základní části a ty efektivně algoritmizovat. Jaký jazyk používá je v tu chvíli jedno ;) Tohle se ale nedá pouze naučit, tohle musí být z větší části v tobě.

Editováno 18.3.2015 19:45
 
Nahoru Odpovědět  +1 18.3.2015 19:44
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
Michal Šmahel:18.3.2015 19:48

Když se naučíš klientovou část (třeba HTML, CSS, JS), serverovou (třeba PHP) a datovou (třeba MySQL nebo MSSQL), práci bys mohl sehnat. Pokud Tě programování baví a máš alespoň trochu "programátorského" myšlení, tyto jazyky bys měl zvládnou. Avšak na sobě musíš pracovat (dálkové studium + domácí snažení).

Nahoru Odpovědět  +1 18.3.2015 19:48
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
mkub:18.3.2015 19:57

zakladom pre hocijake webove stranky je HTML+CSS
a JS,VB,ASP,PHP,Perl, Python,... to su jazyky, ktore pridavaju statickemu HTML na dynamike a komunikaciu s dalsimi systemovymi prvkami, ako je praca so subormi, s shellom, s databazou,...

a ako tu niekto napisal, HTML a CSS je na vzhlad a na formatovanie vystupu pre browsery, PHP, ASP, Perl, ci Python zase zabezpecuju logiku aplikacie a prepojenie s databazou a s dalsimi prvkami aplikacie (umoznuje aj spustanie roznych prikazov v systeme) a jazyk JS, spolu s VB zase doplnaju dynamicnost na vystupe na stranke

a ak ti mozem poradit, tak sa prvomrade nauc HTML+CSS. bez toho nespravis ziadnu stranku, PHP mozes pridat k tomu neskor, ale nie je na skodu sa naucit aj jazyk SQL, ktory sa pouziva na ukladanie dat v databazach

 
Nahoru Odpovědět  ±0 18.3.2015 19:57
Avatar
Odpovídá na biggrrcze119
Michal Štěpánek:18.3.2015 20:04

Nechci ti brát iluze, ale prosadit se v dnešní době jako programátor webovek není zrovna jednoduché a rychle už vůbec ne. Dneska dělá webovky kdekdo (neříkám, že všichni dobře a kvalitně) a je to hodně o štěstí, na jakou firmu narazíš.

Nahoru Odpovědět  +1 18.3.2015 20:04
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
tomasmanhal:18.3.2015 20:18

Já si založil živnost, zaplatil inzerát na webtrhu za pár korun a hned sem měl 4 klienty, se kterými spolupracuji dodnes ve formě PPC kampaní a jiné propagace :-) Najít si klienty není těžké. Těžké je udělat si dobré jméno a vypěstovat brand, na který budou další klienti slyšet a doporučí vás dál. Zakázky si vybírám podle vytížení a hlavně celý proces tvorby webu do nejmenších podrobností konzultuji s klientem. Udělat web není jen o tom umět CSS a HTML a případně PHP (bez kterého se mimochodem docela často obejdete), ale musíte umět analyzovat, navrhovat, komunikovat. Pokud půjdete do firmy, tak tam budete jenom dělat kód, nebo jenom grafiku, nebo jenom marketing a podobně. Ale nebudete mít takovou svobodu. Člověk, který si celý proces tvorby webu vyzkouší na živnost třeba na několik let, tak už ani do firmy jít nechce :-)

Neumíte si představit jak zahřeje u srdíčka, když se nový klient zmíní o doporučení od stávajícího klienta, díky kvalitním a rychlým službám :-) A i přesto, že mají dovoleno volat ve dne v noci, tak skoro nevolají, protože vše funguje jak má a často přemýšlím rychleji než oni a volám já s návrhy na zlepšení :-)

Nahoru Odpovědět  +4 18.3.2015 20:18
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.