Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Váš "Životopis" programátora

Aktivity
Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Petr Nymsa:21.4.2013 20:45

Docela by mě zajímalo jak jste na tom se zkušenostmi s pc apod. Jak jste se dostali k programování, jestli sami nebo někdo. Začnu já a snad se další přidají :P

Já přišel do styku s PC hodně brzy. Pamatuji si , no bylo mi asi 5 let, jak jsem hrál The Lost Vikings (srdcovka asi do teď), Prehistorik a samozřejmě Mario. Nechyběla samozřejmě ani zkušenost s videohrami. Moc dobře si pamatuju "můj" pc. Zapnuli jste a hned na mě naskočila dvě okýnka levá strana obsahovala složku hry a pravá strana taky ( ano byla to jakási pravěká verze Total Commanderu nebo něčeho podobného). V žádném případě jsem nesměl ze složky pryč ! No vybral jsem si podsložku a pustil hru. Her bylo požehnaně :). Samozřejmě jsem začal slídit a šel do zakázaných oblastí. Tam byly ale nějaký divný soubory, nešli otevírat nebo to něco otevřelo a já to strachem rychle zavřel, když bylo nejhůř volal jsem o pomoc a vymlouval se, že se to zaplo samo :D. Časem jsem si dokázal zapnout malování, něco asi jako firefox (nevím, nepamatuji si) a jednoho krásného dne se mi podařilo systém zbořit (myslím že mi mohlo být asi tak 6,5 roku).

Zkušenosti jsem nabíral hlavně hraním her, ale zajímal jsem se (sice trochu) jak to funguje. Na základce jsem se neustále snažil dělat něco víc než Gif Animator a úpravu textu ve Wordu. Zhruba v 6 třídě jsem začal zkoušet 2D animace (možná je ještě někde vyhrabu). V 7 třídě jsem si pořídil 3D grafika v Blenderu a začla tvorba 3D. Dokonce jsem udělal repliku jednoho domu s mlýnem (mlýn se točil 8-) ). Zároveň jsem zkoušel HTML / CSS. Za celou dobu jsem už byl schopen, ačkoliv bych věděl proč a jak, zbořit počítač několikrát. Občas se pohrabat v registrech (zase bez znalostí :D) nebo v BIOSu. V 9. už jsem začal více pokukovat po programování a nastoupil jsem na Střední školu Aplikované kybernetiky s.r.o a od té doby jedu C#, weby, učím se už PHP a chci ještě víc a víc. Mám dojem, že toho stále vím málo, ačkoliv oproti některým mým vrstevníkům víc než dost (oni zase mohou tvrdit to samé v oblasti zeměpisu a chemie).

Jak to máte vy ? :) Věřím a vím, že jsou tu mezi námi lidé, kteří jsou mladší a už mají zkušenosti skoro stejné například ohledně C# / Java, C++ ,.. Nuže, pochlubte se :p

Odpovědět
21.4.2013 20:45
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
TomBen
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
TomBen:21.4.2013 21:02

Moje kompletní curriculum vitae by se sem asi nevešlo. :D
Pravěký commander byla s nějvětší pravděpodobností M602 a já začal dost
dlouho před ním. K programování mě přivedl článek v časopisu a to jsem
ještě žádný počítač ani neviděl. Jen jsem prostě pochopil o co jde.
Pak nastaly doby ZX Spectra, resp. jeho slovensko východoněmecké kopie.
Stroják, Basic, pak trochu Céčka a Pascalu. Vážnějšího programování
jsem nechal prakticky po škole, protože v zaměstnání jsem to nevyužil.
Dneska mě baví jako koníček plácat synům hry v Game Makeru, protože je
baví to pak hrát.

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:02
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Avatar
Luboš Běhounek Satik:21.4.2013 21:21

Za dob, kdy ještě skoro nikdo neměl internet jsem chtěl vědět, jak se dělají hry. Kámoš, co se vyznal v kompech mi řekl, že se programují a sehnal mi vypálené Delphi3.
Bohužel jsem neměl nic, z čeho bych se naučil samotné programování, takže to skončilo taháním komponent po formuláři.
Když jsem to říkal spolužákovi na gymplu, tak mi na disketách přinesl DOSový QBASIC a pár hotových programů, takže už jsem měl z čeho vycházet a upravováním a zkoušením jsem postupně přišel na základy programování.
Netušil jsem, jak se dělají hry a ty ukázkové byly příliš složité, ale postupně jsem si začal hrát s pohybem pixelů podle kláves a z tohio se zrodila první hra - policajt chytal zloděje.
Pak jsem si půjčil knížku na Delphi a začal se učit v něm, později jsem začal používat DelphiX, což byly komponenty využívající k vykreslování DirectX.
Po spoustě (především nedodělaných) programů a her jsem kolem roku 2009 začal programovat objektově a v C# a to rovnou ve firmě, kde jsme dělali hru ( http://www.youtube.com/watch?… ), kde jsem nabral spoustu zkušeností.

Nyní programuji C# aplikace a asp.NET weby v Praze a dělám bakalářku.

Mezitím jsem ještě zkoušel něco málo v PHP (www.zold.cz), ale to mi moc nesedlo, zkoušel základy C++ a assembleru a naučil se nějaké základy grafiky v Blenderu (modelování, animace, texturování i částicové efekty).

Na VŠ jsem prošel krom spousty jiných jazyků Javou a Prologem.

TL;DR: QBASIC -> Delphi -> C# + (C++, asm)

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:21
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na TomBen
Petr Nymsa:21.4.2013 21:23

No já to také stručnil :D. Mám dojem že ZX Spectrum máme na půdě. Kdysi dávno (opět matná vzpomínka) mi strejda na něm nabootoval (jestli se to dá pojmenovat bootováním, předpokldádám že jo) jakéhosi Ramaba a pak jakousi druhou hru ani nevím co to bylo :D, to je fuk. Každopádně neívm jestli to bylo opravdu ZX. Byla to taková "krabička" navrchu s klávesnicí ? :D V historii mám mezery a mrzí mě to trochu, že jsem nezažil dobu těchhle hraček. Na druhou stranu, jednou budu vyprávět zase já a budou si ťukat na čelo :D

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:23
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
TomBen
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
TomBen:21.4.2013 21:30

JJ. Tenkrát to byly všechno krabičky s klávesnicí nahoře. Byly tzv. HC
čili Home Computer ( předchůdce PC ) a nejběžnější byly ZX Spectrum,
Atari 800 a Commodore C64. Připojovaly se k televizi, zpravidla neměly
myš a hry se nahrávaly z kazeťáku. :-)

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:30
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na TomBen
Petr Nymsa:21.4.2013 21:32

To je ono ! :D A jo ptal jsem se rady starších a je to ZX Spectrum ! Já ho snad na půdě najdu a zkusím si ho sám pustit :). Naposled jsem to viděl právě asi tak v 6 letech, bude to zajímavé :)

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:32
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Honza Bittner:21.4.2013 21:37

Tak já jsem hrával jako menší hry, bavilo mě to a chtěl jsem si něco také udělat jen jsem nevěděl jak.
V osmé třídě jsem začal chodit do Domu dědí a mládeže na kroužek kde jsme se učili HTML,CSS,JS a PHP ... Jelikož tam všichni byli druhým nebo více roky tak jsme dělali rovnou složitější věci .. PHP a JS .. nechápal jsem to ale nevadí :D .. teď to začínám zpětně chápat .. no a v 9. třídě nastopili na kroužek noví členové takže jsme začínali od začátku HTML a CSS. Celou dobu jsem si zkoušel doma různé webové šablony, samozřejmě byly strašné protože jsem to neuměl :D
Nyní jsem žákem Střední průmyslové školy a prý je to obor IT :D ... začali jsme dělat KARLA :D asi půl měsíce a pak jsme se začali učit PASCAL který děláme až do teď. Díky těm začátkům pascalu jsem si hledal nějaký návod na googlu protože jsem toho chtěl umět více než se učíme ve škole. Díky bohu jsem našel DEVBOOK protože bez něj by můj život nedával smysl (:D) ... Koukl jsem se na to že jsou tu i jiné jazyky než PASCAL a začal jsem se učit C#. Říkal jsem si že se ho stejně budeme učit 3./4. tak proč nezačít v prváku :) ... Pár měsíců jsem dělal C# a moc mě to bavilo :) Pak jsem si vymyslel textovou hru kterou jsem nedodělal protože mě nabavilo vymýšlet příběh :P Potom jsem po nějakém čase vymyslel další hru Zikor (kterou jsem uveřejnil na DEVBOOK) a všichni mi nadávali že to prý není objektově .. :D koukl jsem se tedy co to to objektové programování je a musím říct že jsem se proklínal proč jsem vypisovat 30tlačítek 'ručně' když jsem mohl použít jednu třídu :D

No potom jsem se chtěl podívat na JAVU.. jak to vypadá v ní atp.
Musím říct že se mi to docela líbilo. Poté jsem chtěl dělat něco v C# ale přišlo mi to prostě divné jestli víte o čem mluvím .. Prostě jsem našel jazyk který mi sedne lépe :)

No a objevil jsem také stránku http://www.codecademy.com/ na které jsem si zopakoval znalosti HTML a CSS a začal jsem se pomalu učit JS, který se mi moc líbí :) Teď zkouším jQuery a tvořím projekt na výrobu ikonek .. Zatím se mi to moc líbí :)

No a to je asi všechno :D Jednou chci být nejbohatší člověk planety ... :P

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 21:37
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
Homo
Člen
Avatar
Homo:21.4.2013 22:11

Muj zivotopis s pocitaci je velice kratky :-D od 3let do konce zakladky jsem jen hral, chodil ven a obcas vytahl krosku na projizdku. Obcas jsem obdivoval kamarada jak delal weby v PHP a kdyz jsem videl ty dlouhe nic nerikajici kody tak jsem sel zase hrat. Na stredni jsme tyden delali Python a pak Javu se kterou jsem dodnes. V tuto dobu me nic nebavi, vracim se ke hrani a obcas kdyz mam chut tak neco delam na rozpracovane 3D zombie survival hre s fixlym isometrickym pohledem.

Nahoru Odpovědět
21.4.2013 22:11
1010011 1000101 1011000
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
Michael Olšavský:21.4.2013 22:12

Nemůžu se tu s vámi porovnávat, je mi teprve 14, takže zatím nemám zdaleka tolik zkušeností, ale přeci...

S pc jsem se seznámil zhruba ve svých 6 letech. Pamatuji si, jak jsem hrál takovou skákačku se zajícem, co prolétává různými trubkami atd. Posutpně jsem začal mimo hraní prozkoumávat i ostatní. Zajímalo mně, jak to funguje. Ve škole mně učili akorát tak známou trojku Word, Excel a Powerpoint. Neměl jsem vůbec tušení, jak pc funguje. Nedokázal jsem si to představit. Ve svých 10-11 letech mi strýc(programátor) sehnal nějaké knihy o HTML a C#. Zpočátku jsem se vrhl na HTML. Ani nevím proč. Ta c# kniha mě nějak nezaujala. Na HTML jsem postupně nabaloval PHP a Javascript. Po nějaké době mi ale došlo, že se chci vrhnout na něco zajímavějšího, více do základů. Objevil jsem znovu tu knihu o C#. Prostudoval ji a začal programovat desktopové aplikace. Jenže v té knize se vůbec nezačínalo od základů. Začínala hned s okenními aplikacemi, takže když se mi jednou podařilo vymazat třídu Program s metodou Main, hodiny jsem hledal na googlu, co to je. Nakonec jsem to obešel tak, že jsem založil nový projekt :-D Hledal jsem tedy jiné tutoriály. Po nějaké době jsem si dal na chvíli pauzu a začal na pc spíše hrát. To mně ale moc nenaplňovalo. Naštěstí jsem narazil tady na devbook. Ten mi pomohl se základy C# a OOP. Postupně jsem pročetl snad všechny články o C#, návrhových vzorech a algoritmech. Prostudoval jsem různé aplikace ostatních a vrhl se na větší projekty. Po nějaké době se mi začala líbit tvorba her. Nejdříve jsem je dělal v obyčejných winformech, poté následovalo XNA. Také jsem na základě programu "měnová kalkulačka" nebo jak se to tady na devbooku jmenuje začal dělat ve WPF. To mi přiblížilo programování pro v té době budoucí Metro UI. Mezitím jsem se hrabal v registrech, objevoval BIOS, hardware,... A podíval jsem se i na Assembler. Lákala mně představa mít vše pod svou kontrolou. Aby pc dělalo přesně to, co mu řeknu bez něčeho, cu již vymysleli ostatní. Ten mně ale moc nezaujal, neustálé měnění hodnot registrů a přechody číselných soustav nebylo nic extra zajímavého. Takže jsem nakonec přešel k C++.

Nyní programuji 3D hru v XNA, objevuji JQuery, PHP(do nedávna jsem spiše pracoval s databází a základními příkazi, než php funkcemi + implentuji OOP) a učím se C++. Občas také zabrousím například k DOSU s QBasicem jen tak na prozkoumávání. :-)
Devbooku moc děkuji za skvělé články a podporu ostatních členů ;-)

 
Nahoru Odpovědět
21.4.2013 22:12
Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Michael Olšavský
Petr Nymsa:21.4.2013 22:18

Mě je 16 let a myslím že máš více zajímavějších zkušeností než já :). Já například teď pracuji na aplikaci pro Windows 8, která by měla být nasazena do škol a je podporována Microsoftem, tedy v listopadu co jsem s nimi mluvil mi tak řečeno bylo :D. Minimálně reklama formou článků :). Zkoušel jsem i Microframework, Assembler mě zděsil :D. V Microframeworku jsem si udělal dotykovou kalkulačku na mrňavým procesoru. C++ jsem ještě nezačal ale koukal jsem na něj. Takže myslím že máš obzory minimálně stejné jako ostatní ;)

Doufám že s projektem nějak hnem :)

//EDIT
Devbook mi pomohl hlavně v OOP, návrhové vzory. Základy mi dala hodně a dává dál škola. Také děkuju bože (teď tu budeme všichni pobožní :D ) že jsem našel Devbook :)

Editováno 21.4.2013 22:19
Nahoru Odpovědět
21.4.2013 22:18
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Rasta_Man
Člen
Avatar
Rasta_Man:21.4.2013 23:08

No tak asi takhle jako malý jsem se stále koukal na tátu jak něco dělá na počítači(Táta má vystudovanou "televizku" v Kutné Hoře ale byl pokročilý uživatel).

No tak od takových 5 - 6 let nevím přesně kolik mi mohlo být ještě méně nebo už více let, jsem od táty okoukal jak se instalují aplikace hry atd...
A začalo období her a různých aplikací

Potom jsem začal zkoumat co vlastně všechno v PC jde dělat a podobně.

Když se mi táta vrátil z Ruska(byl tam asi 14 dní) tak měl peníze aby jsem si mohli sestavit první náš počítač(Tenkrát to bylo dělo :D), samozřejmě jsem všechno musel okoukat a pomáhat mu při tom (Takže asi takhle jsem zjistil jak se sestavuje počítač) v pozdějších letech okolo asi 9-10 let možná 10-11 jsem začal sestavovat počítače sám pro lidi i pro nás.

Mezi 9-10 lety mi táta ukázal co je to PLC a LOGO (Kdyby jste nevěděli jsou to programovatelná počítače kde se používají Analogové a Digitální Vstupy a Výstupy a programovalo se tam pomocí Bloků a Funkcí), mohli jste pomocí toho ovládat třeba celý byt nebo topení a bazén jako to máme dnes

Poté byly roky kdy jsem hrál pouze hry :D a "studoval" jsem co to jsou aplikace jak to funguje atd.. A vtom jsem narazil na C# trochu jsem toho pročetl ale na můj věk jsem to moc nechápal hlavně OOP, mezi tím bylo i C++ ale to už vůbec neumím ani nestuduji :)

Pak mě z ničeho nic vzalo programování webů pomocí HTML/CSS a poté i PHP vše jsem chápal docela dobře ale stále to pro mě bylo málo tak jsem si řekl že najdu mojí knížku o C#.
A vida dneska stále programuji v C# časem i v PHP, Jquery, a učím se v Jave.

Ve škole nás učí akorát v Excelu a ve Wordu a v PowerPointu, takže ve škole mě nic moc nenaučí jelikož toto všechno již znám :D

Dneska jsem student základní školy (To vám asi došlo) mám kolem sebe kolektiv lidí kteří mi vůbec nerozumí tak proto chodím sem na Devbook kde jsou lidi jako já a kteří mi budou rozumět, takže moc děkuji David Hartingervi za takovouhle stránku jako je Devbook.

Zanedlouho mi bude 14 a už jsem měl v nabídkách hodně prací pro nějaké lidi ale nevzal jsem je protože stále chci studovat a učit se nové věci a technologie. Stále toho nevím tolik, aby jsem mohl říct "Vážně už to umím výborně"

Editováno 21.4.2013 23:10
 
Nahoru Odpovědět
21.4.2013 23:08
Avatar
Drakeman
Tvůrce
Avatar
Drakeman:22.4.2013 7:40

No tak já jsem se začal zajímat o programování asi ve třinácti letech, protože to jsem dostal tátův starý počitač, se kterým jsem si mohl dělat co jsem chtěl. Do té doby ho totiž směl používat pouze on a mě k tomu pouštěl jen zřídka.

Ze začátku jsem se zajímal o to jak se vlastně dělají programy a hry, protože do té doby jsem uměl jenom hrát pc hry :-). Tak jsem zadal do vyhledavače "programování her pro začátečníky" a vyskočil na mě GameMaker tak jsem se rozhodl, že ho vyzkouším, ale moc jsem tomu nerozuměl tak jsem toho zase na chvíli nechal a šel hrát hry. Asi o rok později jsem se ke GameMakeru vrátil, protože jsem náhodou narazil na dobré návody pro začátečníky a web velkejchytrak.cz . Tak jsem tedy začal programovat jednoduché hry v GML a zajímal se o tvorbu her, gamedesign, grafiku apod.

Samozřejmě jsem věděl, že znalosti GML mi v budoucnu stačit nebudou, a tak jsem se zajímal i o jiné jazyky a během střední školy se naučil Python, C/C++, HTML, PHP, JavaScript, Javu a nedávno jsem koukal i na Assembler.

Také jsem se začal ve třetáku zajímat o svobodný software a vyzkoušel si několik linuxových distribucí (Ubuntu, Fedora, Arch linux) a snažil jsem se pochpit jak funguje OS.

Ted je mi 20 a učím se pracovat s aplikačním serverem Tomcat, JSP a vytvářet Java servlety.

Editováno 22.4.2013 7:41
Nahoru Odpovědět
22.4.2013 7:40
Když se chce, tak jde všechno,
Avatar
David Hartinger
Vlastník
Avatar
David Hartinger:22.4.2013 9:39

Super vlákno Petr Nymsa :)

Já jsem začal ve 12ti v Borland Pascalu, zprvu textovky, dále BGI grafika a programy co měly tisíce řádek a pomalu narážely na paměťový limit, jelikož jsem moc neuměl ani funkce a používání souborů. Postupem času jsem se dostal k lepším knihovnám pro grafiku a zvuk. Když DOS přestal stačit, logický krok byl přejít k Delphi, které mají také pascalovskou syntaxi. Začal jsem rovnou dělat adventuru, která asi 4x úplně změnila engine a vzhled. Za 3 roky jsem ji vymakal tak, že jsem pro ni udělal i vlastní "Editor adventur" a vyhrál v 18ti 2. místo v Becherovka Game a nějakých 35.000 Kč. Předtím jsem vyhrál ještě nějaké peníze se hrou v GameMakeru, ale to byla jen taková krátká kapitola, rychle mi došlo, že GM má omezené možnosti. Poslední neobjektovou aplikací byl Student DOG, který měl statisíce stažení po celém světě, jedná se o diář pro studenty. Těsně před vejškou jsem začal dělat v C# .NET a pochopil, že Delphi nemá nejmenší smysl. Na vejšce jsem se naučil OOP. Hltal jsem perfektně napsané školní materiály a naučil se většinu .NETu. Paralelně s tím jsem se učil PHP, přičemž nejvíce mi dalo pochopení MVC architektury na předmětu WEB. Později jsem začal mluvit o tom, že zakládám sociální síť a všichni se mi smáli :D

Nahoru Odpovědět
22.4.2013 9:39
New kid back on the block with a R.I.P
Avatar
Vojta Pšenák
Tvůrce
Avatar
Vojta Pšenák:22.4.2013 13:39

Mě je jen 12, tak to bude krátké:
Asi v 3 letech jsem dostal od dědy dva staré PC z firmy běžící na Win95 se slovy - "Na tom černém jedou programy, internet ne, na tom bílém jenom internet". Bílej si vzal táta, já si spokojeně hrál maria a doom. Ve čtyřech letech si děda koupil notebook, na který jsem s tátou nahrávali winXP -upirátěnou verzi. V pěti jsem dostal krásný počítač s XPčkama a 500 GB diskem. Ramka neuvěřitelných 4GB a procesor si nepamatuju :( Na tomhle počítači jsem si již trochu hrál, uměl jsem změnit pozadí plochy, barevný téma, sám jsem si uměl nainstalovat hry. Zkoušel jsem kreslit v malování. Pak počítači často zlobila grafika - muselo se nějaká pojistka či co přetáhnout pinzetou. To dělal táta, já to měl zakázané. V 9víti se to zase rozbil, táta to šel opravit. Vrátil se s naježenými vlasy, zapomněl odpojit zdroj. Počítač jsem tedy chvíli neměl. K 10tým narozeninám jsem dostal netbook co mám dodnes - tam nebyl OS, sám sem si upirátil WinXP. Mezitím jsem zkoušel stránky na Webnode a tak. Pak jsem objevil JakPsátWeb a psal na WZ v čistém HTML bez CSS. Souběžně jsem objevil IslandSoft, kde jsem se učil v Petrovi, pak v GameMakeru, pak krásné návody na PHP od Mircosofta, pak CSS, pak Delphi, pak C, pak C++ a nakonec C# a Java, ve kterých blbnu spolu s PHP dodnes. Taky asi od 9ti dělám ajťáka celé rodině, poté celé třídě, poté jsem byl jediný na škole kdo uměl s interaktivní tabulí. No a teď dělám hlavně v PHP, C#, Javě.

 
Nahoru Odpovědět
22.4.2013 13:39
Avatar
Frunta
Tvůrce
Avatar
Frunta:22.4.2013 14:01

Teď je mi 15 let. U mě to nejdříve začalo 3D grafikou. Chtěl jsem něco vytvářet a programování bylo moc složité. Něčemu jsem se naučil, ale grafika mě neuspokojovala. Pak jsem natrefil na jazyk Python. A jelikož jsem doposud o jiných jazycích nic nevěděl, začal jsem se s chutí učit, brzy jsem však skončil, protože jsem přestával chápat a neměl jsem trpělivost. Chvíli nato mě kamarád přivedl k HTML a toho jsem se držel už o poznání delší chvíli, přesto jsem nic pořádného neuměl a skončil u modré stránky s velkým červeným nadpisem. Pak jsem se nevěnoval ničemu, až do třinácti let. Objevila se nabídka kurzu programování v C++, a to už jsem rozuměl, co vedoucí vysvětluje a můj zájem o programování rostl a pozoroval jsem, jak ostatní zájem ztrácí. O nějakou dobu později, už se základy, jsem se doučil HTML a CSS. A nyní už vím, že chci být programátor.

Editováno 22.4.2013 14:03
 
Nahoru Odpovědět
22.4.2013 14:01
Avatar
David Hynek
Tvůrce
Avatar
David Hynek:22.4.2013 14:31

Mě je 38, začal jsem na IQ151 (dneska má silnější procesor i mikrovlnná trouba) pak jsme si s bráchama ušetřili na Didaktika, a protože mě nebavili hry, vrtal jsem se v programech. Pak přišlo PC tenkrát dělo jako hrom 386SX25Mhz s 1MB Ram z toho bylo cca 256Kb grafická karta sdílená. A tam jsem si ještě chvilku hrál s QBasicem, pak přišel Pascal... bohužel Pascal. Ten mě bavil, ale bohužel jsem se v něm naučil "funkcionálnímu" programování. V tom jsem sestavil asi svůj nejzajímavější program, který pohyboval kostkou na monitoru, podle toho jaké člověk říkal příkazy (mluvené!), řešil jsem to tenkrát přes COM sběrnici a HW jsem si udělal sám podle časopisu. Pak dlouho nic, protože přišla vojna, pak práce, pak kamarádi, potom kamarádky a pak dítě... a před cca 12lety jsem si registroval svou první doménu a začal se učit HTML :) k tomu CSS, JavaScript... a před cca 3rokama jsem poprvé nainstaloval Apache a začal jsem si hrát s PHP. Jak jsem psal, hry mě nikdy extra nebavili, ale dnes si přímo užívám, při skládání scriptů na analýzu dat. Baví mě dělat stránky a svým způsobem mě to živý, protože nabrané zkušenosti a znalosti obracím zpět k tomu abych měl firmu lépe vidět na internetu a získával tak nové zákazníky a tím i práci. A jelikož si věci kolem internetových stránek dělám sám, jsem vždy o krok napřed před konkurencí. Tam mi hodně pomáhá ta analýza dat a včas zachytávám změny, které se na internetu u mé konkurence dějí a můžu tak rychle reagovat. A to je pro mne větší sranda než CODII. Nezáleží na tom v čem člověk programuje, ale co programuje. A zda to co udělá mu pomáhá a zjednodušuje mu to práci. Třeba v PHP mám udělaný dlouhý program na výpočet nákladů na stavbu hal. Které vyrábíme. To co jsem dříve dělal celý den, mám dnes hotovo i s protokoly v PDF za pár vteřin.

Editováno 22.4.2013 14:32
Nahoru Odpovědět
22.4.2013 14:31
Čím víc vím, tím víc věcí nevím.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 16 zpráv z 16.