Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: Znalosti pro budoucí zaměstnání

Volná diskuze Znalosti pro budoucí zaměstnání

Aktivity (1)
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Kundibad:3.3.2015 22:14

Zdravím,
předem varuji, že pokud nemáte zkušenosti s tím být někde zaměstnán, tak dál ani nečtěte, ušetříte mně i sobě drahocenný čas. Taky se předem omlouvám za gramatické chyby, s češtinou se moc nekamarádím.

Tento rok maturuji (střední s IT zaměřením) a chtěl bych se po maturitě někde nechat zaměstnat. No a tady nastává pár (menších) problémů. Nemám zdání, co bych měl vše umět, abych byl pro zaměstnavatele atraktivní i bez vysoké školy. Samozřejmě, že mám v záloze vysokou školu, kde jsem již přijatý, ale nechci „ztrácet“ další roky svýho života naprosto zbytečně a raději bych začal vydělávat na živobytí. Dalším problémem, se kterým ale nic neudělám, je že mě totálně nebaví programovat, ale jelikož mě nic jiného než peníze nezajímá, programování mi paradoxně jde a nic jiného neumím, tak mi ani nic jinýho nezbývá. Chtěl bych pracovat jako Java EE developer (IMHO hodně peněz :D ) a tak jsem se aspoň donutil dělat maturitní práci nějakej random web ve Springu a jiných srandách, abych měl alespoň trochu přehled.

Tohle byl jenom takový nástin mé situace. Moje otázka, která již nejspíše vyplívá z textu, zní Co bych měl vše umět/ovládat na pozici Java EE developera? Předem tuším, že bych měl ovládat nějaké mainstreamové frameworky jako je Spring, Hibernate a další. Určitě se mi také bude hodit ovládat nějaké verzovací nástroje.
Byl bych rád za seznam jazyků, frameworků a nástrojů, které bych měl umět. Je mi jedno, že je to těžké, obsáhlé, nebo to zabere velké množství času. Jak jsem již zmiňoval, ačkoliv mě programování nebaví, tak mi paradoxně jde. Nedělá mi problém pochopit složité algoritmy, univerzitní texty v angličtině, naučit se nový jazyk je brnkačka a zvládnout nový framework mi zabere pár dní v závislosti na obsáhlosti dokumentace. Jenže kdo by tohle vše dobrovolně dělal, když to člověka nebaví. Naštěstí(?) nejistá budoucnost mě donutila.
Předem děkuji za jakékoliv rady.

Editováno 3.3.2015 22:15
 
Odpovědět  ±0 3.3.2015 22:14
Avatar
Odpovídá na Kundibad
Neaktivní uživatel:3.3.2015 22:32

Ak to budeš robiť len pre peniaze, tak nikdy nebudeš úspešný, nikdy ťa práca nebude napĺňať, budeš to robiť nasilu a po pár rokoch to vzdáš. To je cesta (takmer) istého neúspechu a v konečnom dôsledku stratíš omnoho viac ako keby že ideš skúsiť nejakú tú vysokú školu, ktorá ti dá veľa (nie len čo sa týka vedomostí)

Nahoru Odpovědět  +6 3.3.2015 22:32
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Kundibad:3.3.2015 22:40

Úspěšný nebo ne, na tom mi nezáleží. Na světě jsou smysluplnější věci než úspěch, nebo sláva. Třeba mě to někdy začne bavit, mě programování kdysi bavilo, vydrželo mi to asi rok, pak mě to přešlo (důvod dodnes neznámý :D ). Já tohle beru jenom jako nástroj, kterým si vydělám na věci, které mě naplňují a baví.

 
Nahoru Odpovědět  ±0 3.3.2015 22:40
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Kundibad
tomasmanhal:3.3.2015 22:46

Vybral jsi si velmi špatný obor pro vydělávání peněz na to, co Tě naplňuje. To jdi makat někam k pásu za 16 klacků měsíčně a do branže se prostě necpi. Programování není práce, ale životní styl. buď k tomu máš vlohy a baví Tě to, nebo to nedělej. Nechci program pro řízení firmy od někoho, kdo to udělal jen proto, že musel vydělat babičce na nové brýle. Takový software prostě nebude kvalitní, pokud do něj nevložíš nějaký entuziasmus při práci.

Stát se dobrým programátorem je běh na prakticky celý život a pokud to chceš dělat přestože Tě to nebaví, tak je mi Tě už předem líto. To prostě nikam nevede.

Editováno 3.3.2015 22:47
Nahoru Odpovědět  +6 3.3.2015 22:46
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Odpovídá na Kundibad
Neaktivní uživatel:3.3.2015 22:47

Nevravím o sláve alebo úspechu (v zmysle: "som lepší ako tí druhí"). Je veľký rozdiel ak robíš niečo pretože ťa to baví a ak robíš niečo pre peniaze, nevydržíš pri tom... Nájdi si povolanie, ktoré ťa baví a rob to, potom ho budeš robiť skvelo a peniaze budú už iba pridanou hodnotou.. a btw, šťastný môžeš byť aj keď budeš mať menej peňazí. veľa peňazí != šťastnejší život, skôr to býva naopak.

Nahoru Odpovědět 3.3.2015 22:47
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Kundibad:3.3.2015 23:00

tomasmanhal Nechci se tě nějak dotknout, ale vyvoláváš ve mně takový dojem, že tě štve, že někomu jde něco i přes to, že ho to nebaví. No ale radši tohle dál nebudu rozpytvávat. A s tím entuziasmem si nejsem tak jistej, na tohle asi bude mít každej jinej názor. Když dva programátoři napíšou identickej kód, tak ten co má entuziasmus, má z nějakého magického důvodu lepší program, ačkoliv kód je stejný?

Neaktivní uživatel O tomhle všem vím a jsem si i vědom všech následků. Mám na tyto témata (zejména osobní rozvoj) načteno již pár knih a některé informace se mi již potvrdily osobní zkušeností.

 
Nahoru Odpovědět  -1 3.3.2015 23:00
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kundibad
David Novák:3.3.2015 23:16

dva programátoři napíší identický kód..? :D

To asi s tím "jde mi to" nebude zas tak horké..

Nahoru Odpovědět  +3 3.3.2015 23:16
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
Kundibad:3.3.2015 23:27

No když to bude "Hello World" aplikačka, tak proč ne? :D Tak je samozřejmě jasné, že tohle se u složitější aplikace nemůže stát. Myslel jsem to tak, že když 2 programátoři dostanou stejná zadání, splní ho a kód projde všemi možnými testy, tak je docela nemožné poznat, které z těch řešení psal programátor, který má ten slavný entuziasmus.

 
Nahoru Odpovědět  -1 3.3.2015 23:27
Avatar
MrPabloz
Člen
Avatar
Odpovídá na Kundibad
MrPabloz:3.3.2015 23:33

Pokud bys chtěl Java EE tak důležité je umět ovládat maven (popř. gradle), nějaký server (např. tomcat, glassfish), nauč se servlety, protlety, JSP, JPA, JSF, EJB, ale už z Java EE7, a samozřejmě hibernat (popř. EclipseLink) + se dost dobře nauč Javu obecně, tedy jak se pracuje s čím, DateTime třídy (to, že se v praxi spíše než java.util.date používá např. joda-time (hlavní výhoda je immutable, a lepší řešení localizace času)) a další takové knihovny, které se často v Javě obecně používají (Google Guava, Cachce, atd.) :)

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět  +2 3.3.2015 23:33
Harmonie těla a duše, to je to, oč se snažím! :)
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kundibad
David Novák:3.3.2015 23:36

To by ses divil.. ;)

Kód psaný nadšencem bude rychlejší (nebo pokud budou stejně výkonné, tak napsaný rychleji) a typicky i obsahovat méně chyb.. Pokud je tvoje práce zároveň tvůj koníček, vyhraješ si s tím a budeš se snažit používat to nejlepší řešení.. Pokud je to jen práce, do které se nutíš, uděláš pouze nezbytné minimum, aby jsi prošel těmi testy..

Viděl bych to takhle - pokud by ses ucházel o nějaké místo ve velké, formální společnosti, která není primárně IT, tak je to vcelku jedno.. tam to většinou nikoho nezajímá a ani to třeba nepoznají. Na druhou stranu, tam potřebuješ titul a praxi, aby tě vzali.

Pokud by to mělo být naopak do nějaké dynamické, mladé IT společnosti, tak tě bez nadšení pro věc - pro JEJICH projekt, vůbec nevezmou.. Obávám se, že pokud nebudeš mít fakt štěstí, tak s tímhle přístupem skončíš jako nějaký správce sítě třeba někde na střední škole a budeš vyměňovat tonery a připojovat klávesnice..

Jo a jen poznámka - bez toho nadšení a snahy tě nikde nepovýší, i kdyby tě třeba vzali a nechali si tě tam.. ;)

Nahoru Odpovědět 3.3.2015 23:36
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Kundibad:3.3.2015 23:46

MrPabloz Díky, konečně první člověk co nemoralizuje a odpovídá na mojí otázku :) Většinu sice už z toho vím, ale třeba ta zmínka o joda-time je užitečná, ještě jednou díky

David Novák No já jsem předpokládál s tím, že oba programátoři mají stejné znalosti. Je logické, že zapálený programátor může být ve znalostech dál, když furt něco zkouší a testuje, ale nemusí tomu tak být. S těma společnostma, tak samozřejmě při pohovoru já budu nadšením přímo sršet :) Proč myslíš, že o těchle věcech píšu anonymně? Celej žhavej, aby si z personálního tohle o mně našli :D

 
Nahoru Odpovědět  +2 3.3.2015 23:46
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kundibad
David Novák:3.3.2015 23:50

No.. Je to tvoje věc ;)

Ale lež a přetvářka má krátké nohy a stejně na to nejspíš jednou doplatíš.. Já bych teda takového zaměstnance/kolegu nechtěl.

Nahoru Odpovědět 3.3.2015 23:50
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Kundibad
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
Kundibad:4.3.2015 0:09

Jak řekl Jiří Žáček „Co je platné, že lež má krátké nohy, když pravda je má tak často chromé.“ :D
A něco ostřejšího od Charlese Bukowskeho „Svět patří těm, co se neposerou.“
K tomu kolegovi, na tohle má každej svůj názor. Byl jsem v jedné firmě na praxích a i přes to, že mě to nebaví, vše jsem poctivě udělal, byl jsem pochválen a se všemi jsem si rozumněl.
Já bych nemohl mít kolegu někoho koho zajímají jen počítače a nic jiného. Né že bych si o tom nedokázal popovídat, ale aby se konverzace točila furt kolem toho jak si chlapec optimalizoval kód v ASM, by mě asi dlouho nebavilo.

 
Nahoru Odpovědět 4.3.2015 0:09
Avatar
Bogdan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kundibad
Bogdan:4.3.2015 1:10

Přetvařovat se člověk dlouho nedokáže.
Jinak k tomu kolegovi :D Nevím od koho to táhne, ale to že je někdo IT neznamená že není normální, to neznamená že ho nebaví nic jiného a že se musí bavit furt o počítačích. Za celou dobu co se věnují IT jsem potkal max 2 co se chovali jak z povídek o iťacich + to byli mega zažraní gameři takže se není čemu divit.

Ale většina nedokáže pochopit že Gamer != IT :(

PS: A vysokou bych doporučoval, jelikož i když se třeba teď po střední dostaneš do nějaké firmy, tak to neznamená že tam budeš furt, jednou můžeš dostat padaka nebo firma zkrachuje, a ty potom budeš mít hodně velký problém se zase někam dostat jelikož bude už výší věk a jenom střední vzdělání.

Editováno 4.3.2015 1:12
 
Nahoru Odpovědět 4.3.2015 1:10
Avatar
Odpovídá na Kundibad
Neaktivní uživatel:4.3.2015 7:05

Odporúčam ti knihy od Briana Tracyho.

Nahoru Odpovědět 4.3.2015 7:05
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 15 zpráv z 15.