NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 10 - Úvod do focení zvířat

V předchozím kvízu, Kvíz - Focení přírody a úvod do focení sportu, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V této lekci bych se rád věnoval focení zvířat.

Focení zvířat je nelehkým úkolem pro každého fotografa, vyžaduje totiž spoustu trpělivosti a pohotového jednání. Stojí to ale za to, odměnou vám budou krásné fotky, ke kterým se budete rádi vracet. Není to tedy žánr pro každého, ale své místo si mezi fotografickými disciplínami určitě najde.

Zrcadlovka a objektiv

Na takové rodinné focení zvířat v zoo jednou do roka vám postačí obyčejný kompaktní fotoaparát, pokud ale chcete fotit zvířata ve svém přirozeném prostředí, nevyhnete se koupi dražší a kvalitnější zrcadlovky a delšího teleobjektivu. Zvířata se od vás mohou totiž nacházet poměrně daleko - např. takový jelen, liška nebo exotický pták, a vy se k nim nemůžete přiblížit tak úplně, jak byste chtěli. Hrozí totiž, že byste je mohli vyplašit, a proto se vám bude hodit teleobjektiv. Díky němu můžete zůstat ve vzdálenosti, při které nevyplašíte zvíře, ale zároveň získáte ony vytoužené fotky.

Na 90 % fotek vám postačí teleobjektiv, proto je zbytečné kupovat si do začátků focení zvířat jiný objektiv. S teleobjektivem se naučíte základy focení, osvojíte si techniky a pochopíte, jak focení zvířat chodí. Dále budete potřebovat SD kartu s rychlým zápisem, protože při focení se bude na kartu ukládat několik fotek doslova ve vteřině, a proto je kvalitní SD karta potřebným základem, bez kterého se neobejdete. Další, už nepovinnou částí výbavy fotografa zvířat, je stativ. Určitě se obejdete i bez něj, ale rozhodně se vám může hodit a usnadnit práci.

Nastavení fotoaparátu

Nastavení parametrů expozičního trojúhelníku je podobné, jako při focení sportu, tzn. velmi krátký expoziční čas, při kterém je foťák schopen zachytit i rychle se pohybující objekt, v našem případě zvíře. Clona slouží k odpíchnutí objektu od pozadí. Většinou stačí jenom lehké odpíchnutí, tedy clona kolem f/5.6. Pokud ale fotíme zvíře, které naprosto splývá s pozadím, je potřeba se ho pokusit od pozadí co nejvíce oddělit, a proto musíme zvolit co nejmenší clonu, jakou nám situace dovolí. No a ISO nám bude sloužit pouze k případnému dosvícení naší fotografie.

Další parametry, jako měření expozice, zvolte podle situace. V naprosté většině případů ale bude ideální středové měření, které měří expozici podle středu fotografie, tedy podle hlavního objektu. To se hodí právě u focení zvířat, kdy nás zajímá jenom zvíře a nic okolo něho.

Ostření nechte na fotoaparátu, při rychlém pohybu zvířat nemáte šanci manuálně zaostřit, režim AF-C průběžně zaostřuje pohybující se objekt, v našem případě zvíře. Pokud režim AF-C spojíte se zamknutým ostřícím bodem na zvířeti, neuděláte chybu.

Kompozice

Kompozici je občas těžké ovlivnit, protože každé zvíře má svojí hlavu a rozhodně nám nebude pózovat tak, jak chceme. Proto je potřeba dopředu rozmýšlet, kam zvíře půjde. Snažte se předpovědět chování zvířete. K takovému předpovídání nám může pomoct znalost návyků a chování zvířete, které fotíme. Když budeme vědět, kam zvíře půjde a jak se chová, budeme si moct kompozici připravit dopředu, tzn., že si budeme moct vybrat pozici, z které budeme moci fotit. Tím pádem i eliminovat rušivé pozadí, které by mohlo odvádět pozornost od zvířete. Pozadí by mělo podtrhovat atmosféru, kterou zvíře vyzařuje. Snažte se tedy zlepšit kompozici, jak to jednom půjde.

Slon - Fotografování pro začátečníky Slon v pražské zoo.

Úhel záběru

Úhel, ze kterého budeme fotit, je zásadní prvek, který může naprosto změnit atmosféru fotografie. Není ale důvod hledat ve volbě úhlu nějakou vědu. Zvířata se dají fotit úplně stejně, jako lidé, takže ideální je přímý úhel záběru, ve kterém je foťák a obličej zvířete ve stejné rovině. Nebojte se si tedy kleknout nebo lehnout, abyste se dostali na úroveň očí zvířete. Nevadí ani lehký nadhled nebo podhled. S úhlem se dá samozřejmě experimentovat, ale výše zmíněné rady jsou zaběhnuté a fungující zvyky.

Divoký kůň - Fotografování pro začátečníky Volně pobíhající kůň v řecké krajině.

Zachytit chování, akci

Při focení se zaměřte na pohyb, na akci, která je pro zvířata typická. Kolikrát jste viděli nečinné zvíře? Jednou, dvakrát… Pro zvířata je pohyb charakteristický, a proto je důležité ho zachycovat. Ze začátku není zrovna jednoduché zachytit velmi rychlý pohyb např. letícího orla, časem ale budete mít více a více zkušeností a nebude vám dělat problém zachytit jakýkoliv pohyb.

Zoo vs Příroda

Rozdílů mezi focením v Zoo a přírodě je hned několik. V přírodě zažijete bezprostřední kontakt se zvířetem, který neomezuje sklo mezi vámi. Poznáte opravdové chování zvířat v jejich přirozeném prostředí, zažijete jedinečné zážitky a získáte originální fotky, které byste v Zoo nikdy nenafotili.

Samozřejmě i Zoo má své výhody, ale není jich moc, protože v dnešní době jsou Zoo přeplněné turisty, kteří znemožňují získávání pěkných fotek. Mezi výhody určitě patří možnost vidět exotické druhy, šance fotit velké množství zvířecích druhů na jednom místě, které nebudou plaché, protože jsou zvyklé na přítomnost lidí. Zajímavé je i třeba prostředí kolem pavilonů, ve kterých se občas nacházejí krásné ornamenty, sochy a celkově předměty související s kulturou, ze které zvíře pochází. Pokud budete mít štěstí, můžete si i ze Zoo odnést krásné fotky. Já osobně ale doporučuji vyhledávat zvířata v přírodě. Nic se nevyrovná tomu bezprostřednímu kontaktu, kdy vidíte zvíře jenom pár metrů od vás, a mezi vámi nic nestojí.

Dřevěný slon - Fotografování pro začátečníky Část afrického pavilonu v pražské zoo.

Pár tipů na konec:

  • Jděte ke zvířeti co nejblíže to půjde.
  • Dávejte pozor a buďte celou dobu ve střehu, mějte prst na spoušti a čekejte na ten správný moment.
  • Neuspěchejte focení, a tedy neodcházejte předčasně, nikdy nevíte, co přijde chvilku po vašem odchodu.
  • Foťte detaily zvířat a nebojte se ořezávat fotografie.
  • Zachycujte momenty, které něco vypovídají o zvířeti, které fotíte. Např. opici skákající po stromech, pelikána, když vzlétá z vody, medvěda při lovení ryb atd.

Na závěr bych rád řekl, že focení zvířat je jedna z nejzajímavějších fotografických disciplín, kdy můžete vidět krásy, které ostatní vidí jenom na fotkách. Proto, aby focení takto mohlo fungovat, dodržujte, prosím, jedno pravidlo, které by neměl žádný fotograf porušovat.. Chovejte se k zvířatům s úctou, respektujte, že to vy jste narušitel jejich teritoria a že ani vám by se nelíbilo, kdyby někdo přišel k vám domů a choval se neohleduplně. Přeji vám hodně štěstí, trpělivosti a krásné fotky.

V příští lekci, Úvod do focení produktové fotografie, se zaměříme na produktovou fotografii.


 

Předchozí článek
Kvíz - Focení přírody a úvod do focení sportu
Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úvod do focení produktové fotografie
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
38 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity