IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 14 - Úvod do nočního focení

Dnes si představíme téma, které je pro fotografy velmi pestré a zajímavé. Je však třeba znát určité zákonitosti a pravidla, protože se na rozdíl od focení za denního světla v ledasčem liší.

Foto výbava

Ze všeho nejdříve si řekneme o technice, bez které se při focení v noci neobejdeme. Naším základem není nic jiného než zrcadlovka. Pro začátek určitě postačí i levnější varianta, musí ovšem podporovat režim bulb, který je pro noční focení nezbytný. Další nezbytná součást výbavy je objektiv. Objektiv by měl nejlépe poskytovat co nejlepší světelnost, a měl by tedy mít co nejnižší clonové číslo. V nejlepším případě to bude objektiv s clonovým číslem f/2.8 a méně. Jediné, co nám zbývá, je stativ, na který všechnu tu techniku postavíme. Další komponenty, jako kabelová spoušť nebo externí blesk, se rozhodně můžou při focení hodit, ale do naší nezbytné výbavy již nepatří.

Téma

Při hlubším zamyšlení, které téma si pro noční focení vybrat, pravděpodobně zjistíte, že máte téměř stejné možnosti, jako ve dne. Můžete totiž fotit noční krajinu, architekturu, makro, portréty, reportáž a nespočet dalších fotografických žánrů. Možná si teď říkáte, proč tak málo fotografů fotí noční fotografie, když nejsme omezeni žánrem. Důvodů může být hned několik – nedostačující technika pro noční fotografie, obtížnost nočních fotografií, zdlouhavost při focení, a když bychom hledali, našli bychom určitě dalších nekonečno důvodů, proč v noci nefotit. Já si ale myslím, že focení by nemělo končit se západem slunce, protože i v noci na náš čeká obrovské množství příležitostí, proto si vyberte žánr, který vás ve dne baví nejvíce a zkuste si ho v noci. Takový zážitek vás totiž určitě může obohatit o nové zkušenosti.

Noční makro - Fotografování pro začátečníky

Průběh focení

Průběh focení bude samozřejmě rozdílný podle tématu, které si pro focení vyberete, proto popíšu průběh alespoň dvou podle mě nejběžnějších žánrů. Vybral jsem makro a krajinu. Někteří z vás by mohli podotknout, že noční portréty jsou v poslední době na běžném pořádku. V tom máte samozřejmě pravdu, ale takové portréty se fotí téměř stejně, jako ,,normální" denní portréty, proto je podle mě zbytečné zmiňovat průběh takového focení.

Krajina

Noční focení krajiny nezačíná v noci, jak by se mnozí mohli mýlit. Začíná těsně před setměním, protože předtím, než na sebe celá krajina vezme noční háv, je potřeba najít místo, z kterého budeme fotit, vyřešit kompozici a nastavit fotoaparát. V černočerné tmě nejsou tyto úkoly zrovna lehké, proto je lepší zvládnout je dopředu a jenom čekat na příchod tmy a hvězd.

Pokud by vám ale situace nedovolila zvládnout výše zmíněné úkony dopředu, připravte si čelovou baterku, kterou si budete svítit (při focení jí samozřejmě vypněte) a kompozici dolaďte pomocí zkušebních snímků. Zkušební snímky budete muset vyfotit na co možná nejnižší clonu a nejvyšší ISO, protože jinak na svých fotkách neuvidíte nic jiného než tmu.

Noční obloha - Fotografování pro začátečníky

Makro

Makro jde fotit dvěma způsoby. S přirozeným světlem (no, spíše s přirozenou noční tmou) a se světlem umělým. Já osobně rád experimentuji se světlem umělým, proto je průběh focení následující:

  • Přijdu na místo, kde mám dopředu vyhlídnutý objekt, který chci nafotit
  • Rozložím světla, popřípadě nasadím externí blesk a ukotvím stativ
  • Následně zvolím kompozici a zaostřím

Pokud si vyberete první způsob focení, postupujte naprosto stejně, akorát bez světel.

Obecně pro kterýkoliv žánr, který budete fotit v noci, bych vám doporučil vyfotit co nejvíce fotografií, protože doma při selektování fotek zjistíte, že polovina fotografií je naprosto nepoužitelných, a z té druhé poloviny je vůbec správně zaostřených tak 30 %. Nevěšte ale hlavu hned po prvním focení, s cvikem a praxí přijdou i krásné fotky a počet povedených se výrazně zvýší.

Noční makro - Fotografování pro začátečníky

Nastavení fotoaparátu

Náš fotoaparát nastavíme podle tématu, které jsme se rozhodli fotit, v praxi to znamená, že clonu nastavíme podle našeho žánru a na okolnosti focení v noci se nebudeme ohlížet. Portréty tedy budeme fotit s nízkou clonou jako téměř vždycky, krajinu budeme fotit s vyšší clonou, abychom měli vše v naší scéně ostré apod.

Expoziční čas nastavíme naprosto stejně. Na krajinu a makro nastavíme čas okolo 15 sekund, fotoaparát musí být samozřejmě na stativu, můžete i víc, ale pokud budou ve vaší fotografii hvězdy, riskujete, že pohyb Země bude natolik rychlý, že je rozmaže. Takové rozmazání může být i účelné, ale pro takové účely se povětšinou používá bulb režim, který je schopný zachycovat pohyb hvězd v řádech desítek sekund a vytvářet efekt opravdového pohybu hvězd, protože při focení okolo 30 - 60 s je pohyb patrný jenom jako rozmazání, které působí nevzhledně.

Na další žánry, jako například noční sporty a portréty, budete potřebovat mnohem rychlejší čas, proto si budeme muset pohrát s nastavením clony a ISA a najít tu nejlepší expozici.

Poslední parametrem je ISO. To bude naším malým pomocníkem pro doexponování fotky, proto se ho vůbec nebojte navýšit i na hodnoty okolo 2000 a více. V následné postprodukci vzniklý šum lehko snížíte na hodnoty, při kterých bude téměř nepatrný.

Pozn. Zmíněná pravidla jsou obecná, pokud budete s žánry experimentovat, bude vaše nastavení vypadat jinak.

Dlouhá expozice

Dlouhá expozice, neboli long exposure, je technika, kdy je závěrka otevřena na velmi dlouho dobu, proto se předměty, které se rychle přemístí z jedné strany snímku na druhou, jeví pouze jako čáry, ve kterých nevidíme konkrétní předměty. Technika dlouhé expozice se většinou využívá při focení krajiny a nočního města, ale můžeme jí samozřejmě využít i jinde.

Pro uskutečnění této techniky použijeme režim bulb, do které se dostaneme při nastavování expozičního času. Budeme nastavovat delší a další čas, dokud se nám na displeji místo sekund neukáže ,,bulb". Z pravidla se režim bulb nachází za 30 s. Fotoaparát bude snímat scénu po dobu stisknuté spouště, proto je pro focení nutná kabelová spoušť, která snímání obrazu zastaví bez roztřesení obrazu, které bychom způsobili, kdybychom zmáčkli spoušť na fotoaparátu prstem.

Ostření

Hned na začátek bych rád řekl, že ostření je v noci opravdový oříšek. Nejeden fotograf s ním zápasil, a možná i kvůli němu tak málo fotografů fotí v noci, ale proč? To protože v noci jde jenom těžko zaostřit na předměty, které pomalu nevidíte a na automatické ostření se v 80 % případů nemůžete spoléhat, proto bych rád uvedl pár mnou osvědčených rad, které by vám mohly výrazně ulehčit práci:

  • 1. Při focení objektu, který je v blízkosti přibližně pár metrů od fotoaparátu, může ostření usnadnit baterka, kterou na objekt posvítíte a pomocí světla, které v hledáčku uvidíte, pak jednoduše zaostříte.
  • 2. Na hvězdy už si bohužel neposvítíte, a proto bude ostření o poznání těžší. Pomoct nám ale může cvik a pevná ruka. Při focení hvězd se dívám na malý posuvník, který mi při ostření ukazuje na jakou dálku ostřím. Pro hvězdy většinou točím prstencem objektivu do té doby, dokud nedosáhnu nekonečna a ještě kousek za něj, ale jak jsem již řekl. Takové ostření chce hlavně cvik a pevnou ruku.
Ostření - Fotografování pro začátečníky
  • 3. Poslední možností, která se mi osvědčila, je zaostřit na předmět, který chci fotit, ještě ve dne a jenom počkat na příchod noci. Taková metoda je ale poměrně zdlouhavá a vyžaduje plně nabitou baterku, která vydrží klidně 2 hodiny a více.

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Úvod do focení zátiší, si povíme něco více o fotografování zátiší.


 

Předchozí článek
Kvíz - Jak fotit na dovolené a úvod do focení makra
Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úvod do focení zátiší
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
21 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity