NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 1 - Úvod a základní funkce Lightroom

Dovolte, abych vás uvítal v prvním článku, kterým bych rád odstartoval celou sérii o problematice colorgradingu a celého postprocesu fotografií. V následující sérii se můžete těšit na popis fotografické práce v programech, jako jsou Lightroom, Photoshop nebo Nik Collection, ve kterých si vše podrobně rozebereme a následně si ukážeme i vytváření jak barevných, tak černobílých fotografií.

Historie programu

Celá historie Lightroomu se začala psát roku 2007, kdy na trh uvedla firma Adobe další ze svých úctyhodných produktů. V tu dobu však nikdo nemohl tušit, že v průběhu následujících let se z programu začne stávat doslova kolos, který půjde ruku v ruce s několikanásobně větším kolosem, který si Adobe hlídal a šperkoval jako svůj dvorní produkt - Photoshop.

Za 13 let od spuštění programu inženýři firmy Adobe zdokonalili funkce Lightroomu a přetvořili původní program na software, který je nyní určený nejen pro úpravy digitálních fotografií, ale i pro archivaci a organizaci fotografií. V dnešní době je Lightroom považovaný za neodmyslitelného pomocníka každého fotografa. Ať už fotografa sportu, kterému Lightroom šetří desítky hodin času, nebo krajináře, který si v Lightroomu namíchá vlastní barevné presety, kterými přetvoří fotografii do obrazu svého.

Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Proč Lightroom využívat

Pořád vám nestačí důvody, proč byste měli Lightroom používat? Dobře, podívejme se na konkrétní příklady. Řekněme, že přijdete z focení (nebudeme se dívat na konkrétní žánr, abychom si demonstrovali variabilitu Lightroomu). Fotografie přenesete do počítače a před vámi je několik desítek hodin práce. Proč ale nezkrátit několik desítek hodin práce na pouhých pár hodin? Všechny fotografie otevřeme v Lightroomu, ve kterém fotografie protřídíme, vyselektujeme ty nejlepší a následně upravíme jednu jedinou fotografii, podle které následně přeneseme úpravy na všechny další námi zvolené fotografie.

Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Dost už bylo ale povídání, pojďme přímo do Lightroomu, ve kterém si ukážeme základní funkce, které nám můžou značně usnadnit život a pomoct v každodenní práci.

Import fotek

Vše začíná importováním fotek do počítače. Proto vám nyní popíši svůj způsob i s určitým principem jmenných konvencí, které používám a tím, jak své fotografie dále třídím.

Vložím SD kartu do počítače a následně z ní všechny fotky přetáhnu do složky s názvem Fotky, ve které se nachází 1 složka pro každý jednotlivý žánr a potom složka s názvem spolupráce, do které vkládám složky s názvy firem, pro kterou spolupráce byla. Pokud však fotím osobní věci spíše pro zábavu, vkládám fotky do složek jednotlivých žánrů. Ve složce jednotlivého žánru vytvořím novou složku, která ponese název místa focení, tématu nebo jiné informace, která mi pomůže při zpětném hledání celé série fotek. Tak a konečně můžeme otevřít Lightroom.

Po otevření se před námi ukáže nespočet možností na co kliknout nebo udělat. Předtím, než ale vůbec začneme něco dělat, musíme si fotky v Lightroomu připravit. Po kliknutí na tlačítko Import se objeví v podstatě celý obsah vašeho počítače a vy se proklikáte přes všechny složky až do složky, kterou hledáte. Levým tlačítkem poklepete na Check all nebo vyberete fotografie, které chcete vložit do Lightroomu. Než však dojde k samotnému importu, čeká nás ještě poslední možnost.

Možnosti importu

Na úplném vrchu nad fotkami jsou 4 nápisy - Copy as DNG (Digital negative), Copy, Move a Add. Nyní si popíšeme, co nám tyto možnosti konkrétně nabízí:

  • Copy as DNG - po kliknutí na tuto volbu se naše fotografie budou kopírovat do nové složky, importují se a konvertují do DNG. Před importem si ale samozřejmě musíme vybrat cílovou destinaci, do které fotky poputují. K tomu slouží pravý postranní panel, na kterém se po kliknutí na Copy as DNG (i po kliknutí na Move a Copy) objeví možnost Destination.

Možnost Copy as DNG na začátku pravděpodobně nebudete potřebovat, protože nebudete mít důvod přeformátovávat fotky do formátu DNG.

  • Add - nechá fotografie tam, kde se nachází, jenom si o nich udělá záznam v katalogu - tato možnost mně osobně vyhovuje nejvíce, protože organizaci provádím ještě před importem fotografií do samotného Lightroomu.
  • Move - přesune fotky z adresáře A do adresáře B a odtud je naimportuje.
  • Copy - udělá to samé, jen fotky nepřesouvá, ale kopíruje je.

Všechny informace o fotkách a úpravách, které provedete (včetně přiřazení atributů), budou uloženy v souboru, kterému se říká Catalog. Do Catalogu v podstatě načítáme svoje fotografie, aby s nimi Lightroom mohl pracovat dle naší libosti. Samotné fotky jsou potom umístěny tam, kam jste si je do PC nahráli nebo při importu přesunuli.

Tak a nyní již konečně můžeme udělat náš poslední krok. Klikneme na Import a počkáme, než se před námi načtou všechny námi vybrané fotografie.

Adobe Lightroom - Proces postprodukce Ikona, která nese název import, se nachází v levém dolním rohu

Lightroom - Adobe Lightroom - Proces postprodukce Na levé straně se nachází celá cesta ke složce a na pravé možnost aplikace presetu apod. K těmto pokročilým funkcím se v pozdějších fázích kurzu dostaneme.

Library

Po načtení si můžeme všimnout přechodu do záložky LIBRARY, která doslova slouží jako knihovna, ve které můžeme listovat, hledat složky fotografií nebo třeba i třídit a hodnotit fotografie. Na levém postranním panelu se nachází okno pro orientaci ve složkách. Záložka Folders pomáhá při orientaci - jak jinak než ve složkách, ve kterých jsou fotografie uloženy. Další velký pomocník může být záložka Collection, ve které můžeme vytvářet kolekce našeho výběru a tím pádem si i usnadňovat práci a hlavně orientaci v našich fotografiích. Po kliknutí na symbol + můžeme kliknout na Create collection a následně zadáme název kolekce, kterou chceme vytvořit.

Oproti tomu na pravém postranním okně se jako první v celém sloupci nachází Histogram, podle kterého můžeme předběžně zkontrolovat barevnost fotek. Pod ním je záložka Quick Develop, ve které se nám nabízejí rychlé úpravy fotek. V prvním řádku najdeme White balance, který osobně doporučuji vyladit až v kartě Develop.

Další možnosti jako například kontrast, barevnost apod., můžeme na fotku aplikovat kliknutím na šipku směřující vpravo, pokud by nám to nestačilo, klikneme na dvě šipky směřující vpravo, které působí dvojnásobně. Pokud naopak chceme nějaký parametr snížit, klikneme na šipku či šipky směřující vlevo, avšak ani tyto možnosti bych nedoporučoval aplikovat natrvalo. Využití v záložce Quick Develop vidím jako rychlý nástroj, kterým můžeme vyzkoušet všelijaké možnosti, než se pustíme do samotného Color gradingu.

Lightroom - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

KeyWording

Další záložka, které si na levé straně můžeme všimnout, je záložka, která nese jméno KeyWording. KeyWording je textové pole, do kterého můžeme napsat jakékoliv slovo, které nám později může pomoct při hledání fotografie.

Lightroom - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Metadata

Pod záložkou KeyWording najdeme Keywordlist, který nám pomáhá korigovat naše klíčová slova. No a poslední záložka, kterou v kartě LIBRARY najdeme, jsou metadata, ve kterých najdeme parametry, při kterých byla fotografii vyfocena spolu i s tím, jaký fotoaparát a objektiv byly použity.

Lightroom - Adobe Lightroom - Proces postprodukce

Všechny svoje zásahy do fotografií - a tedy mazání, přesouvání apod. dělejte přímo v Ligtroomu. Zabráníte tak případné dezorientaci ve vašich fotografiích.

Pozn. Organizace fotek je vyloženě individuální záležitost, já v článku demonstruji příklad své osobní organizace, samozřejmě se ale nemusíte za každou cenu držet mého systému.

V příštím článku, Selekce fotografií v Lightroom, se můžete těšit na pokračování dnešního tématu. Řekneme si něco o selekci fotografií a pokročilých funkcích, které vám můžou ušetřit doslova stovky hodin práce a pokud to stihneme, podíváme se i na samotný Color grading fotografií.


 

Všechny články v sekci
Adobe Lightroom - Proces postprodukce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Selekce fotografií v Lightroom
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
14 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity