IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 9 - Úvod do focení sportu

V minulé lekci, Jak fotit přírodu, jsme dokončili focení přírody.

V lekci této bych rád navázal na celou sérii a zabýval se focením sportu.

Focení sportu je pro fotografy, kteří s radostí a vášní sledují sportovní utkání, vyznají se v pravidlech pomalu lépe než rozhodčí, ale i pro sportovce samotné, kteří chtějí nafotit pěkné fotky sobě nebo svým spoluhráčům.

Zrcadlovka a objektiv

Na focení sportu budete potřebovat zrcadlovku (její výběr už jsem popsal v jednom z minulých dílů) a objektiv. Nejlépe zoomovací teleobjektiv. Teleobjektiv nám umožní detailní přiblížení, které většinou při focení sportu chceme, a pokud bude zoomovací, umožní nám přibližování a oddalování podle toho, co zrovna potřebujeme zachytit.

Při focení sportu většinou není čas na nějaké vyměňování objektivu, musíte být tedy připraveni zachytit daný moment s tím objektivem, který máte nasazený na těle. Profesionální fotografové sportu nosí na focení dvě těla. Na jednom mají ultrazoom, který využívají pro focení akce, která se děje daleko od nich a druhý širokoúhlý, kterým fotí akci, která se odehrává v jejich blízkosti.

Clona, čas a ISO

Při focení sportu je nejdůležitější expoziční čas, proto se od něj odvíjí všechny další parametry. Sportovci se většinou pohybují rychlostí, na kterou nestačí obyčejná rychlost závěrky. Proto musíme navolit čas kolem 1/500 s. Záleží na sportu, který fotíme a na způsobu focení, proto nezapomínejte přemýšlet, jaký sport fotíte a jak přibližně se budou sportovci pohybovat. Je velký rozdíl v pohybu proti foťáku a v horizontálním pohybu před foťákem, protože pokud např. běžec běží přímo naproti foťáku, je mnohem snazší ho zachytit, než kdyby běžel před foťákem a neustále vybíhal z focené scény. Proto je při nastavování expozičního času třeba myslet na všechny okolnosti.

Clonu můžeme nastavit menší na odpíchnutí sportovce od pozadí, nebo větší při zachycování diváků na tribunách atd. Clona v podstatě dopomáhá vytvořit efekt sportovní fotografie, proto není radno jí opomíjet při sportovních fotografií, tak jak to spousta sportovních fotografů dělá.

No a velikost ISA nechte na automatickém nastavení. Usnadní vám to pár vteřin, které můžou být při focení rozhodující.

Pokud chcete fotit do manuálního režimu, který jsem výše popsal, musíte svůj foťák umět ovládat i poslepu. Při focení sportu není prostor pro zdlouhavé nastavování parametrů a dumání nad funkcemi, proto mějte nacvičené rychlé přenastavování a buďte naprosto sžití s vaším foťákem. Pokud tomu tak není, můžete fotit režimem priority času (Tv, S), při kterém nastavujete pouze expoziční čas. Tuto možnost ale nedoporučuji, protože foťák plně neovládáte a později stejně přejdete na plně manuální režim.

Kompozice

Sport je jedna z mála fotografických disciplín, při které se moc nedá vyhrát s kompozicí. Něco málo se ale udělat dá. Při vybírání místa, z kterého budete fotit, se zaměřte na to, odkud přichází světlo, kam přibližně se budou sportovci pohybovat a co se bude za sportovci nacházet. Není toho moc, proto se snažte dotvořit co možná nejlepší kompozici, co vám podmínky umožní. Samozřejmě nemůžete ovlivnit, že běžci poběží naproti slunci, můžete ale najít místo, kde vás slunce nebude limitovat.

Atletika - Fotografování pro začátečníky

Komunikace s klubem

Ke komunikaci bych řekl jenom málo. Nebojte se oslovit klub jako první, pokud nemáte pověst profesionálního fotografa, nikdo za vámi jen tak nepřijde a neřekne si o fotky. Proto se nebojte napsat formální email, kde řeknete, proč byste pro daný klub chtěli fotit, jaké máte zkušenosti a pošlete vaše portfolio.

Pokud žádné portfolio nemáte, choďte na sportovní akce a foťte. Naučíte se, jak se vlastně sporty fotí, uděláte si fotky do portfolia a hlavně získáte nové zkušenosti, které se vám v budoucnu rozhodně budou hodit. A pokud vám třeba první pokus o spolupráci nevyjde, nezoufejte. Foťte dál, zdokonalujte se a za nějakou dobu to zkuste znovu, třeba to vyjde. Hlavně se nevzdávejte, protože možností pro někoho fotit je nespočet a téměř každý větší klub potřebuje svého fotografa.

Průběh focení

Po příchodu na místo, kde se daná akce nachází, bych vám doporučoval porozhlédnout se kolem, podívat se, kde se bude sportovat, jaké jsou podmínky, ve kterých se bude fotit, prostě si udělat obrázek o průběhu akce. Nějakou chvíli před začátkem jděte hledat stanoviště, na kterém získáte ty nejlepší fotky, proto musíte dobře znát sport, který fotíte. Jenom tehdy budete vědět, kdy se co může stát a dokážete odhadnout, kde být s foťákem připravený. Při průběhu utkání se nebojte měnit místa, pokud uvidíte lepší úhel. Měňte je ale co nejrychleji, ať nepřijdete o cenné fotky. No a až to všechno začne, nesundávejte prst ze spouště. Buďte připraveni fotit všechno, co se před vámi odehraje. No a až zápas skončí, nikam nechoďte. Počkejte si na oslavu vítězství nebo na chvilky smutku po prohře, protože i fotka vítězství nebo porážky patří ke sportu. Vypráví totiž příběhy sportovců.

Běh - Fotografování pro začátečníky

Pár tipů na konec:

  • 1. Neostřete manuálně, nestihnete pořádně zaostřit, proto nastavte režim automatického ostření, nejlépe AF-C
  • 2. Buďte přizpůsobiví, tzn., buďte připraveni na všechno a ničeho se nelekejte. Nebojte se si lehnout nebo kleknout pro získání lepších fotek.
  • 3. Při focení sportů s míčem se snažte zahrnout míč do fotky.
  • 4. Zachycujte i emoce, protože sport je plný emocí. Ať už je to štěstí z výhry nebo smutek z prohry.
  • 5. Vyplňte hledáček, je zbytečné mít na fotce nevyplněný prostor, který odvádí pozornost od sportovce, a proto je jednodušší vyplnit hledáček fotoaparátu na výšku než na šířku.
  • 6. Nenechte se ovlivnit ostatními fotografy, např. většina fotografů stojí na jednom místě a čekají na fotku, to ale rozhodně nemusí být nejlepší místo, proto hledejte zajímavé místa a kompozice pro odlišení vlastních fotek od fotek ostatních fotografů.
  • 7. Foťte do rawu, protože při focení indoorových sportů budete mít velmi málo světla a s kombinací rychlého času bude do fotoaparátu pronikat světla ještě méně, a proto budete potřebovat fotky výrazně zesvětlovat ve fotografickém editoru.

Na závěr bych řekl, že focení sportu je výrazně odlišná fotografická disciplína, která má ale své kouzlo a krásu, proto se nebojte, vezměte foťák a jděte fotit sport!

V následujícím kvízu, Kvíz - Focení přírody a úvod do focení sportu, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Jak fotit přírodu
Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Focení přírody a úvod do focení sportu
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
35 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity