IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Google Sheets - Práce se sloupci a řádky

V minulé lekci, Google Sheets - Tvorba tabulek, jsme se věnovali tématu tvorba tabulek a možnosti vkládání dat do buněk.

Dříve nebo později během práce s tabulkami zjistíme, že potřebujeme provádět další operace se sloupci či řádky. Může to být vkládání, odstranění, formát, úpravu nebo skrytí nových sloupců nebo řádků. V této lekci si ukážeme, jak takové operace jednoduše provádět.

Práce se sloupci a řádky

V aplikaci Google Sheets se dá tabulka upravovat i po jejím dokončení. Můžeme tedy měnit vlastnosti jednotlivých řádků či sloupců a nesmazat tak důležitá data v tabulce.

Vložení sloupce nebo řádku

Může nastat situace, kdy máme hotovu tabulku, ale na poslední chvíli do ní potřebujeme vložit řádek nebo sloupec navíc. V tomhle případě není potřeba celou tabulku mazat a přepisovat, ale stačí využít funkce Vložení sloupce nebo Vložení řádku.

Pravým tlačítkem myši klikneme na označení sloupce, vedle kterého chceme sloupec vložit. Následně vybereme možnost Vložit 1 sloupec vlevo nebo Vložit 1 sloupec vpravo podle potřeby:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Pro vložení řádku klikneme opět pravým tlačítkem myši na řádek, nad (či pod) který chceme nový řádek vložit a vybereme možnost Vložit 1 řádek nad nebo Vložit 1 řádek pod:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Sloupec můžeme vložit také označením buněk sloupce, vedle (i nad) kterého se chystáme sloupec vložit a pravým tlačítkem myši na něj klikneme a zvolíme možnost Vložit řádky (číslo) nad, Vložit 1 sloupec vlevo, Vložit buňky:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Jestliže nechceme vložit celý sloupec, ale menší počet buněk, vybereme možnost Vložit buňky -> Vložit buňky a posunout doprava či Vložit buňky a posunout doleva:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

U vložení řádku je postup stejný.

Vždy označíme stejný počet sloupců/řádků, jako ten, který chceme vložit. Například pokud chceme vložit další 2 sloupce, označíme tedy sloupce 2.

Vkládání sloupců či řádku můžeme provést i na kartě Vložit a výběrem z možností Buňky, Řádky nebo Sloupce.

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Výsledek bude stejný jako v předchozích postupech.

Odstranění sloupce nebo řádku

Může naopak nastat i ta situace, kdy chceme přebytečný sloupec odstranit. V tomto případě konkrétní sloupec označíme, pravým tlačítkem myši na něj klikneme a vybereme možnost Odstranit sloupec:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Stejným způsobem se dají odstranit i řádky nebo buňky.

Jakmile na buňku klikneme pouze jedním klikem, můžeme tak smazat celý její obsah jedním stisknutím tlačítka Delete nebo Backspace. Je tedy možné odstranit ze sloupce či řádku jen data, která následně nahradíme jinými. Pokud smažeme omylem moc dat, můžeme akci vrátit stisknutím kombinaci tlačítek Ctrl+Z.

Formát sloupců a řádků

Při práci s tabulkami, respektive s jejími sloupci a řádky se může stát, že potřebujeme změnit jejich velikost - výšku či šířku.

Úprava rozměrů sloupců a řádků

Můžeme nastavovat velikost sloupce a řádku ručně pomocí modrého ukazatele (známe již z lekce Google Sheets - Tvorba tabulek). Levým tlačítkem myši posouváme velikost a změnu aplikujeme na celý sloupec či řádek.

Další možností je změna číslové hodnoty pro velikost sloupce či řádku. Označíme tedy konkrétní sloupec či řádek a pravým tlačítkem myši zvolíme Změnit velikost sloupce nebo v jiném případě Změnit velikost řádku:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Následně se nám zobrazí okno, kde zadáme novou šířku sloupce v pixelech. Výchozí hodnota je 100 px. Pro uložení klikneme na OK:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Možnost Přizpůsobit datům nám umožní automaticky upravit velikost sloupce do potřebné velikosti pro zobrazení dat. Sloupec se přizpůsobí dle nejdelšího řetězce slov ve sloupci či řádku.

Slučování buněk

Jestliže chceme vytvořit z více buněk jednu, nabízí se nám na liště výchozí možnost Sloučit buňky:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Označíme buňky, které chceme sloučit a zvolíme způsob sloučení.

Vždy slučujeme prázdné buňky. Jakmile sloučíme více buněk, které obsahují data, uloží se do nové sloučené buňky data pouze z jedné (první) buňky.

Nová buňka může mít například takovou velikost:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Jestliže se nám následně vložená data budou v nové buňce zobrazovat špatně, změňme jejich zarovnání doprostřed:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Jestliže buňky chceme opět rozdělit, zpřístupní se nám možnost Zrušit sloučení, která buňky opět rozdělí do původních velikostí a původního počtu:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Skrytí a zobrazení sloupců a řádků

Může nastat případ, kdy pracujeme s komplexnější tabulkou, která obsahuje příliš mnoho sloupců a řádků. Ve chvíli, kdy potřebujeme pracovat jen s konkrétními daty a některé sloupce či řádky jsou pro nás nadbytečné, můžeme je jednoduše skrýt. Skrytí sloupců či řádků nám umožní jejich zneviditelnění, ale nesmaže je. Tudíž je můžeme zpětně vrátit.

Označíme sloupec nebo řádek, který chceme skrýt a pravým tlačítkem myši klikneme a zvolíme možnost Skrýt sloupec. V případě řádku, řádek označíme a zvolíme možnost Skrýt řádek:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Skryjeme-li například sloupec C, tak se mezi vedlejšími sloupci B a D zobrazí dvě šipky, které naznačují skrytý sloupec. Takhle si lze všimnout, že v listu nejsou všechny sloupce zobrazeny:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

U řádků je postup stejný:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

V případě zpětného zobrazení sloupců či řádků na jednu z těch šipek klikneme a sloupec či řádek se nám opět zobrazí.

V příští lekci, Google Sheets - Formátování buněk a tabulek, se zaměříme na téma formátování buněk a tabulek jako je ohraničení, výplň, zarovnání textu, nastavení písma a styly buňky.


 

Předchozí článek
Google Sheets - Tvorba tabulek
Všechny články v sekci
Základy - Google Tabulky (Sheets)
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Google Sheets - Formátování buněk a tabulek
Článek pro vás napsala Jarmila Šuľanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
21 hlasů
JK
Aktivity