NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 2 - Google Sheets - Tvorba tabulek

V minulé lekci, Google Sheets - Seznámení s aplikací, jsme se věnovali tématu seznámení s aplikací Google Sheets, kdy jsme si také ukázali jak založit účet a jak spustit aplikaci.

Data tvoří tabulky a tedy listy, které jsou podstatou celého souboru. Během práce s aplikací Google Sheets (Google Tabulky) pracujeme s daty, které zapisujeme, upravujeme, kopírujeme a přesouváme. Data nemají vždy stejnou podobu. Mohou to být čísla, text, měny, matematické vzorce, procenta a další.

Vkládání dat

Vkládání dat do buněk je základní operace s daty v aplikaci. Zápis provedeme kliknutím na příslušnou buňku, která se ihned označí modře a je tedy připravena zapisovat data:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Na obrázku si lze všimnout i adresy buňky - B3, kdy označení B je pro sloupec a označení 3 pro řádek.

Zapsaná data v buňce potvrdíme klávesou Enter nebo klikneme levým tlačítkem myši na jinou buňku.

Zápis čísel a textu

Aplikace sama rozezná, jaká data do buňky zapisujeme. Od toho se liší například zarovnání, kdy číslo je v buňce zarovnáno doprava a naopak text (písmeno) je zarovnán doleva:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Do buňky můžeme zapisovat slova s diakritikou i speciální znaky a symboly.

Jestliže do buňky zadáváme dlouhý řetězec slov, buňka se nezvětší, pouze zobrazí text přesahující do dalších buněk. V tomto případě bude text zobrazený jako souvislá věta a ohraničení buněk bude skryté:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Jestliže chceme měnit velikost buňky (sloupec či řádek) můžeme tak učinit ručně. Najedeme myší na základní označení sloupců či řádků a okraje těchto buněk a dlouhým kliknutím roztáhneme buňku podobně jako v Excelu. Zobrazí se nám modrý ukazatel, podle kterého určíme novou velikost buňky:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Buňku můžeme roztáhnout i na velikost textu:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Zápis měny

Zápis měny je kombinace čísla a znaku měny. Jestliže vložíme do tabulky například cenu nějakého produktu, budeme muset změnit formát buňky na měnu. Učiníme tak kliknutím na příslušnou buňku a navigujeme na kartu Formát -> Číslo -> Měna:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Jestliže zapisujeme ceny v zahraniční měně, tak místo možnosti Měna zvolíme možnost Vlastní měna a následně vybereme měnu, kterou chceme použít:

Základy - Google Tabulky (Sheets)
Základy - Google Tabulky (Sheets)

Měny se nám poté zobrazí takto:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Zápis zlomku

Zlomek můžeme zapsat pomocí lomítka - /, aplikace tento matematický zápis sama rozezná:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Pozn. 3 1/2 = 3,5.

Zápis data a času

Pokud zapisujeme datum a čas, změníme opět formát buňky. Na kartě Formát klikneme na Číslo a následně vybereme z možností Datum, Čas, Datum a Čas, případně Trvání.

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Zápis procent

Zápis procent učiníme zapsáním čísla a znaku procenta - %. Jestliže chceme změnit celý formát buňky, například kvůli výpočtu, navigujeme se opět na kartu Formát -> Číslo -> Procenta:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Oprava a odstranění dat

Pro případ odstranění veškerých dat z buňky, klikneme na příslušnou buňku a na klávesnici stiskneme tlačítko Delete nebo Backspace.

Při takové úpravě odstraníme pouze obsah buněk, nikoli buňky samotné.

Jestliže data chceme pouze opravit, provedeme tak dvojitým kliknutím na buňku a následně přepsáním či úpravou dat. Veškeré změny potvrdíme klávesou Enter.

Kopírování a přesouvání dat

Kopírování a přesouvání dat se od sebe značně liší. Při kopírování buněk se nám vytvoří kopie, tedy nic nikde nesmažeme, pouze vložíme stejná data jinam. U přesouvání to je jiné, zde data z původní adresy buněk odstraníme a vložíme do buněk jiných.

Kopírování dat

Může se nám stát, že potřebujeme stejná data vložit do nové tabulky nebo listu a vzhledem k jejich množství by bylo příliš zdlouhavé je přepisovat. Pro kopírování buňky nám stačí pouze označit kliknutím myši, následně označené buňky zmodrají a poté klikneme na kartu Upravit -> Kopírovat:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Pro kopírování buněk můžeme využít i klávesovou zkratku Ctrl + C.

Následné vložení zkopírovaných dat provedeme opět na kartě Upravit jako při kopírování, jen zvolíme možnost Vložit:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Pro vložení dat můžeme využít i klávesovou zkratku Ctrl + V.

Přesouvání dat

V případě, že se chystáme uložená data přesunout, označíme příslušné buňky, které se chystáme přesouvat. Buňky označením následně zmodrají a my se navigujeme na kartu Upravit a zvolíme možnost Vyjmout. Tahle možnost obsahuje symbol nůžek, což nás připraví na to, že označená data doslova "vystřihneme" z tabulky:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Zde můžeme použít klávesovou zkratku Ctrl + X.

Data následně vložíme jako u vkládání dat při kopírování a rovněž můžeme použít klávesovou zkratku Ctrl + V. Data z původních buněk zmizí, jakmile je přesuneme jinam.

Příklad

Vytvoříme si tabulku, ve které budeme evidovat přijaté produkty na sklad. Vytvoříme celkem 4 sloupce a 5 řádků. První sloupec Zboží bude ve formátu Text. Druhý sloupec Naskladněno dne bude ve formátu Datum. Třetí sloupec Počet kusů bude ve formátu Číslo. Poslední čtvrtý sloupec Cena za kus bude ve formátu Měna (Kč):

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Vzpomněli jsme si, že jsme naskladnili stejný počet kusů "Mléka" i o den později. Cena byla také stejná, liší se tedy akorát datum. Využijeme tedy kopírování buněk a do následujícího řádku vložíme řádek stejný, který obsahuje mléko:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Následně změníme datum a tabulka je hotová:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

V příští lekci, Google Sheets - Práce se sloupci a řádky, se zaměříme na téma práce se sloupci a řádky, konkrétně se bude jednat o vkládání, odstranění, formát, úpravu nebo skrytí.


 

Předchozí článek
Google Sheets - Seznámení s aplikací
Všechny články v sekci
Základy - Google Tabulky (Sheets)
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Google Sheets - Práce se sloupci a řádky
Článek pro vás napsala Jarmila Šuľanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
33 hlasů
JK
Aktivity