NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 6 - Google Sheets - Vzorce a adresace

V minulé lekci, Google Sheets - Obrázky a obrazce, jsme se věnovali tématu obrázky a obrazce, které často bývají součástí dokumentů.

V této lekci se naučíme vytvářet vzorce a řekneme si více o relativní, absolutní a smíšené adrese ve vzorcích.

Vzorce

Google Sheets je stejně jako Excel tabulkový procesor. Takže ho hlavně využijeme při různých výpočtech a celkově pro práci s daty. Výpočty můžeme provádět pomocí vzorců a funkcí. Vzorce si budeme vytvářet sami v příští lekci pomocí funkcí, které nám Google Sheets poskytuje.

Vytvoření vzorce

Zápis vzorce je podobný jak v matematice. Po zvolení buňky pro psaní vzorce vždy začínáme znakem =. Vzorec může vypadat například: =2*2. Taky může zahrnovat například následující znaky (operátory): +,-,*,/,(,).

Vzorec tedy vytvoříme dle následujících kroků:

  • Označíme si buňku, ve které budeme vzorec vytvářet.
  • Do buňky napíšeme znak rovná se =.
  • Napíšeme číslo nebo adresu buňky (pokud upřednostňujeme práci s myší, stačí kliknout na buňku, kterou chceme použít ve výpočtu).
  • Pokračujeme vepsáním operátoru, který budeme používat.
  • Opět napíšeme číslo nebo adresu buňky:
Základy - Google Tabulky (Sheets)

Dle potřeb pokračujeme se psaním vzorce. Nakonec vzorec potvrdíme stiskem klávesy Enter:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Vložení adresy do vzorce kliknutím myší na danou buňku snižuje pravděpodobnost chyby ve vzorci.

Příklad

Příklad využití základních vzorců si ukážeme v nové tabulce, ve které máme množství skladových zásob potravin v obchodě a počty naskladněných kusů.

Nejdříve se pokusíme zjistit kolik máme kusů na skladě. K tomu budeme potřebovat 3 sloupce: původní skladová zásoba, naskladněné kusy a prázdný sloupec, do kterého napíšeme vzorec pro vypočítanou skladovou zásobu.

Víme, že potřebujeme sčítat množství původních skladových zásob a počet naskladněných kusů zboží, abychom zjistili aktuální stav skladu. Označíme si tedy buňku, ve které chceme mít výsledek, vepíšeme do ní znak = a dále pokračujeme v zápisu vzorce, ve kterém sčítáme vedlejší buňky:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Po stisknutí klávesy Enter se nám vzorec vloží do buňky. Abychom měli vzorec v celém sloupci, můžeme jej zkopírovat a vložit do buňky, kde jej chceme. Případně si označíme buňku, ve které máme vzorec a na pravém dolním rohu buňky se nám po najetí myší objeví černý křížek. Tažením myši za tento křížek vložíme vzorce i do dalších buněk.

Křížkem můžeme táhnout nejen směrem dolů, ale i nahoru, případně doleva nebo doprava podle toho, kde chceme vzorce mít.

Dvojklikem na křížek se nám vzoreček rozkopíruje níže, většinou tedy až na konec sloupce.

Dále chceme zjistit skladovou hodnotu. Vytvoříme si tedy nový sloupec s názvem Hodnota skladu. Víme, že potřebujeme vynásobit množství na skladě jednotlivých druhů zboží a cenu za kus, abychom zjistili hodnotu na skladě. Označíme si tedy buňku, ve které chceme mít výsledek a pokračujeme jako v předchozím případě. Avšak tentokrát s použitím operátoru násobení.

Výsledná tabulka bude tedy vypadat následovně:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Matematické operace ve vzorcích v aplikaci Google Sheets se řídí stejnými pravidly jako při klasických výpočtech. Nap­říklad násobení má přednost před sčítáním a je proto potřeba při složitějších výpočtech používat závorky.

Adresace ve vzorcích

Rozlišujeme adresy absolutní, relativní, smíšené a externí.

Absolutní adresa

Absolutní adresa je nejjednodušší typ adresy. Pokud použijeme ve vzorci absolutní adresu, tak se nebude měnit při kopírovaní vzorce, ani při jeho protažení. Tento typ použijeme, když chceme aby se náš vzorec ve všech buňkách odkazoval a počítal se stejnou hodnotou.

Absolutní adresa se zapisuje pomocí znaku $, který vkládáme před označení buňky. Výsledná adresa bude vypadat například takto: $B$1, $Y$7...

Příklad s absolutní adresou

Jako praktický příklad si ukážeme využití absolutní adresy při přepočtu českých korun na dolary. Do tabulky si zapíšeme aktuální kurz dolaru. Pak si vytvoříme sloupec s hodnotou skladu v dolarech. Pro zjištění hodnoty skladu v dolarech musíme hodnotu v korunách vydělit kurzem české koruny vůči dolaru. Zapíšeme tenhle vzorec: =H2/$L$1. Tím, že jsme do adresy zapsali znaky pro absolutní hodnotu, se adresa pro tuto hodnotu nebude měnit a bude se měnit pouze relativní adresa zisku z prodeje, která v zápisu neobsahuje znak $:

Základy - Google Tabulky (Sheets)

Relativní adresa

Relativní adresace vznikla, aby se mohl protažený nebo zkopírovaný vzorec v každé buňce odkazovat na jinou hodnotu.

Relativní adresa se při protažení a kopírovaní posouvá o stejný počet buněk, o který posuneme původní vzorec. Toho využijeme například když máme 2 sloupce s hodnotami a chceme provést výpočet pro všechny řádky najednou. Takže, když máme v prvním sloupci výšku všech spolužáků a v druhém sloupci jejich váhu, stačí nám napsat jeden vzorec a pak ho protáhnout, abychom zjistili výsledné BMI pro všechny spolužáky.

Zápis relativní adresy neobsahuje znak dolaru $.

Smíšená adresa

Smíšená adresa je kombinací relativní a absolutní adresy. Tuto adresaci moc uživatelů nepoužívá, i přesto že dokáže ušetřit mnoho času.

V rámci smíšené adresy je použita absolutní adresa (ukotvení) buď pouze pro sloupec $A1, nebo pro řádek A$1.

Externí adresa

Externí adresa odkazuje na buňku na jiném listu sešitu Google Sheets. Tato adresa se nám může hodit v případě, kdy máme např. data pro výpočty na druhém listu sešitu a výpočty provádíme na prvním listu.

Zápis této adresy se provádí tak, že do buňky zapíšeme =, přejdeme na jiný list, kde máme data a klikneme myší na buňku s daty, která chceme použít ve vzorci. Pro potvrzení vzorce stiskneme klávesu Enter a získáme výsledek vzorce. Externí adresa buňky z druhého listu může tedy vypadat například takto List2!B5.


 

Předchozí článek
Google Sheets - Obrázky a obrazce
Všechny články v sekci
Základy - Google Tabulky (Sheets)
Článek pro vás napsala Jarmila Šuľanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
15 hlasů
JK
Aktivity