Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme asistenty pro kurzy programování - pohodová brigáda. Více info
discount 30

Lekce 1 - Pixel art - Co to vlastně je?

Pixel art

Pro někoho kostrbatá grafika, pro někoho retro a pro někoho styl, který v sobě ukrývá nejen oldschool, ale také určitý stupeň umění. Bylo by nezodpovědné definovat Pixel art jako jasný druh umění, protože v sobě ukrývá mnohem víc.

Kategorií je pixel art bitmapovou grafikou. Je to druh vykreslování obrazu pomocí sítě bodů. Nejmenší součástí bitmapového obrazu je tzv. pixel - obrazový bod, který má své souřadnice a barvu.

Stylem se pixel art váže na začátky počítačové grafiky - když ještě v jeskyních naši rodiče mučili ZX spektrum. Rozlišení obrazu pro tyto počítače bylo 256x192 bodů a proto nemělo smysl dělat detailnější grafiku. Při běžné velikosti Spritu (vizuální podoby objektu ve hře) 32x32 bodů by představovala postavička 1/6 obrazovky - a to nepočítám s rezervou pro GUI. Výpočetní možnosti na rozměr pohyblivého obrazu i na jeho vykreslování a pestrost barev byly omezené a proto je taková "8bitová" grafika považována dnes za umění. Odtud pixel "art".

Samozřejmě, tehdy to nikomu nepřišlo jako něco výjimečného (nic jiného nebylo) a až dnes, pokud se má grafik vejít do rozměru 32x32 nebo 16x16 bodového pole, uvědomí si, že je to téměř nemožné. Vždyť zkuste si otevřít bitmapový editor (klidně i skicák windowsu), nazoomovat si a hodnověrně zobrazit postavičku, která má svůj osobitý, rozpoznatelný charakter. Tento kostrbatý a na dnešní možnosti "dřevorubecký" vizuální styl postupně překročil obrazovky počítačů a inspiroval umělce celého světa.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

V éře, kdy je virtuální realita už reálnější než reálná, je vektorová grafika (např. GTA V) a pixel art (v Minecraftu) jednou z možností jak si zablbnout, trochu odpočinout a otestovat, co ve vás je. I díky zmiňované hře Minecraft, která je sice o něčem jiném, si mohli lidé vzpomenout na 8bitové hry, na první začátky počítačové grafiky a vnést do hraní opět trošku osvěžení, když už hráč nevěděl, či sleduje televizi, hraje hru nebo se jen tak dívá z okna ...

Ono to má něco do sebe, když je sice grafika low, ale pohyby reálné a neomezené díky frame to frame animaci. Kromě toho díky relativně jednoduchému technickému zobrazení je možné vytvořit pixel art z lega, víček z lahví, připomínkových lístků apod.

Čili ještě jednou: Pixel art je bitmapová grafika s výrazným zrnem (velkým obrazovým bodem) se snahou minimalizovat = abstrahovat = vystihnout podobu reálného objektu.

Já osobně beru tvorbu pixel art grafiky vždy jako výzvu a protože vím, že každá grafická tvorba má být hlavně o zábavě, přikláním se k názoru, že nejsou žádná pravidla a každá cesta, chápání a také tvorba pixel artu, je ta správná.

K velmi dobré škole pixel artu patří soutěže na pixeljoint, kde musíte nejen dodržet téma, ale i rozměry obrazu a počet barev. S tvorbou Vám tam pomůže nejen silná komunita, ale i tisíce obrázků na inspiraci od fakt nadupaných autorů ;).

Proč s ním začít?

Pokud nám dnešní hardware dovoluje udělat něco tak detailní a hyperrealistické jako např. xcom2 nebo Far cry 5, proč tedy jít do pixel artu. Na síti v databázích existuje množství knihoven a podkladů pro vyhlazené aplikace a hry, proč pak mladé indie týmy sahají také po pixel artu a na Steamu je mají za lopatu na každé jedné straně?

Existují tři hlavní důvody

  • 1. Vizuál - Pixel art je super. Má to něco do sebe, pokud můžete při tvorbě vlastního vizuálu rozhodovat o každém jednom pixelu v obrázku. Každý bod může být vlasem, střelou a úspěchem - doslova na každém záleží.
  • 2. Nostalgie - Pixel art je retro a přináší zpět původní revoluční prvky své doby. Nejen z her 8bitových počítačů, ale i prvních herních konzolí.
  • 3. Zvládnutí - Mnoho lidí tvrdí, že pixel art styl se dá velmi rychle naučit. Podle mě dobrý pixel art není jednoduchý, na druhé straně mu dokážeme hodně odpustit. Základní práce se skládá z přidávání a ubírání bodů na omezeném obrazovém poli a k ​​jeho tvorbě reálné stačí dva nástroje. Tužka (pencil tool) a guma (Eraser). Kromě toho k animaci pixel artu tak jaksi patří problikávání mezi polohami a ne plynulý pohyb. Čili i na animaci je jednodušší. Další prvky takových her, jako jsou okna menu nebo realizace dialogů, opět urychlují tvorbu nakolik jim nejvíc sedne jednoduchost.

Chcete-li se soustředit na programování a grafiku v nižším počtu vývojářů, neboť nebodaj v jedné osobě, je pixel art efektivní volba ;). Výpočet takto zjednodušené grafiky je méně náročný na operační paměť a umožňuje Vám více se věnovat algoritmu a kódu. Navíc množství userfriendly editorů na tvorbu her má přímo v sobě jednoduchý bitmapový editor a protože jsme my lidé pohodlní, je pro nás snazší v jednom programu i kódovat, kreslit, testovat a hrát.

Budoucnost herních stylů je nejistá. Pokud si rozdělíte grafiku na drobné, tak se všechny styly kvůli své zajímavosti a výjimečnosti v dané době opakují a točí. V éře absolutního 3D přišla vektorová grafika, později kombinace 3D a pixel artu a následně průnik reálných obrazů - skic do virtuálního prostoru a pak opět od začátku. Ani jeden styl není dobré zatracovat nakolik jsou budoucností všechny z nich.

V příští lekci,Tvoříme vlastní Pixel art, si zkusíme v tomto stylu něco vytvořit krok po kroku.

Pokud by Vás zajímaly podrobnější informace o tomto stylu a chtěli jste vidět více ukázek, můžete je dále najít na:

Poznámka autora: Nepatřím mezi lidi, kteří potřebují na všechno jasné poučky a definice. Snažím se věci prakticky realizovat a ne jen pojmenovávat. Na to jsou jiní. Proto berte tento můj příspěvek jako můj názor a ne jako Wikipedii. Názor grafika, který dělá nejen pixel art (např. Ve vektorech dám klidně i Ježíše) a podle někoho to dělám i dobře.


 

Všechny články v sekci
Pixel art
Článek pro vás napsal chain
Avatar
Jak se ti líbí článek?
4 hlasů
Venuje sa grafike, objektovemu programovaniu, vyuke a osobnemu rozvoju
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
tatko
Redaktor
Avatar
tatko:12.11.2019 16:14

to je moje parketa :)) hlavně potom nějaké programy na kreslení pixelartových obrázků...
jen tak dál !!

Odpovědět
12.11.2019 16:14
Lepší jedna po ránu ...než celý den žádná...:))
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.