NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.

3D Tisk - Jak stáhnout a upravit model před tiskem

V minulém článku jsme si ukázaly některé nevýhody 3D tiskáren, které nejsou na první pohled zřejmé. Úmyslně jsem ale nepsal, jak 3D tiskárnu vybrat. Jednoduše proto, že s tím nemám zkušenosti (ale rozhodně nešlápnete vedle, když si koupíte něco na bázi RepRapu). Dnes se dozvíte, že nestačí jen "nahrát" model do 3D tiskárny a "ať to nějak tiskne". Samozřejmě, že to jde, ale s výsledky nebudete zřejmě spokojeni. Proto si ukážeme, jak jednoduše upravit model tak, aby nám tiskárna vytiskla to, co vidíme na monitoru. A pro ty z vás, kteří si nerozumí s programy jako Autodesk Inventor, se mrkneme na způsoby, jak sehnat již existující model.

Kde sehnat 3D objekty?

Existuje nespočetné množství online "knihoven" s 3D modely, které jsou buď volně ke stažení (Archive3D) nebo za poplatek. Drtivá většina těchto knihoven však nabízí objekty, které nejsou přizbůsobené pro 3D tisk a proto se musíme podívat jinam. A to třeba na tu nejznámější "knihovnu" Thingiverse. Jako alternativu můžu zmínit třeba Youmagine, ale Thingiverse je zdaleka největší a pokud nemáte nějaký závažný důvod, proč odtud nestahovat, můžete ostatní alternativy hodit za hlavu. Jak jste si možná všimli, tak na Thingiverse nenajdete jediný model, jehož stažení by bylo umožněno jen po zaplacení nějakého poplatku. Všechno je zde zdarma a proto je také Thingiverse tak populární. A navíc jsou mnohé modely, které tu najdete, opravdu kvalitní.

Existuje také velmi zajímavá síť, která zaujme obzvláště ty, kteří tiskárnu nevlastní ale rádi by si nechali něco vytisknout. Ta síť se jmenuje Shapeways a je možné, že jste o ní již slyšeli. Během několika let totiž vyrostla z malého Start-Upu na velikou společnost. Můžete si zakoupit a nechat vytisknout již existující výrobek, který někdo namodeloval před vámi. Nebo vytvořit vlastní model a ten si nechat vytisknout. A tento model pak můžete dát k dispozici pro ostatní uživatele, přičemž za každý objednaný výtisk potom máte malý, ale přesto nezanedbatelný podíl ze zisku. Společnost tiskne z mnoha materiálů (keramika, kovy - bronz, ocel, zlato, ...). A pokud by se vám zdálo, že je Shapewys moc drahý, odkážu vás na stránku 3D Printing Check kam můžete nahrát model v .STL formátu a web automaticky vyhledá, kolik by to stálo na různých webech. Jen pro úplnost dodávám, že i průmyslová tiskárna nevytiskne vše a proto je nutné si před nahráním modelu na Shapeways přečíst tzv. design rules (pravidla pro design).

Příprava objektu

Každý model by měl před samotným slicováním (rozřezání modelu na jednotlivé vrstvy a sestavení instrukcí pro tiskárnu) projít jakousi přípravou. Nejprve musíte model, který jste vytvořili (modely z internetu jsou v drtivé většině již převedené) převést do STL. Úplně nejlepší je tak učinit přímo v programu, ve kterém daný model vytváříte. Třeba takový Inventor má možnost exportu do STL již zabudovanou. Po převedení se podíváme na další krok.

netfabb Basic

Budeme potřebovat program jménem netfabb Basic . Jedná se o zjednodušenou a o funkce ochuzenou verzi netfabb Profesional, která je pro nás ale zcela dostačující. Má totiž jednu zásadní funkci - opravovat poškozený model. Stačí aby třeba chyběl jeden vrchol či polygon (který může zmizet třeba i při exportu do STL) a slicování neproběhne v pořádku (výsledný naslicovaný model se vůbec neschoduje s originálem). Osobně mám zkušenost s Sketchupem, kde ať se člověk snaží sebevíc, není možné exportovat model do STL bez chyb a proto doporučuji používat něco jiného. Tento krok byste měli podstoupit i u modelů stažených z internetu - nikdy nevíte, jestli je model poškozen a zvláště u velkých a složitých modelů, kde slicování trvá i 20 minut, to může zamrzet. Když spustíme netfabb, objeví se jako první toto okno:

Formulář před spuštěním - 3D tisk

Dobrá věc je, že se nemusíte registrovat a stačí když zaškrtnete že souhlasíte s podmínkami použití. Poté počkáte několik vteřin, než se zpřístupní tlačítko později, na které kliknete a dostanete se do samotného programu, který vypadá nějak takto:

netfabb Basic - 3D tisk

Zde nejprve otevřeme model který chceme opravit (samozřejmě v .STL). Kamerou se pohybuje buď držením pravým tlačítkem myši nebo prostředním "tlačítkem" myši. Pokud není objekt zabarven do zelena tak jej kliknutím zvolte. Poté v horní nabídce vyberte Extra a klikněte na Oprava objektu. Celý objekt se nám zbarví do modré barvy:

netfabb Basic - 3D tisk

Nastavení opravy necháme být (sám tomu nerozumím) a klikneme rovnou na Aplikovat opravu a v okně, které se následně objeví zvolíme Odstanit původní. Tímto jsme opravili poškozený objekt. Nyní ho ale ještě musíme exportovat. Pro export stačí vybrat Objekt -> Export objektu -> do STL. Model exportujeme a jdeme na krok 3.

Repetier Host

Nejdříve si stáhneme program Repetier Host, který slouží nejen k rychlé úpravě modelů, ale také v sobě obsahuje slicer (pokud se vás instalátor zeptá jestli jej nainstalovat tak zaškrtněte ano!) jménem Sli3r (obsahuje také slicery Cura a Skeinforge, ale druhý jmenovaný je neuvěřitelně složitý a my si zatím vystačíme se Sli3r). A dokonce umožňuje také ovládát samotnou tiskárnu. Dalo by se tedy říct, že to jsou tři programy v jednom (což je jedině dobře). Program vypadá nějak takto:

Repetier Host - 3D tisk

V levém horním rohu klikneme na File a poté na Load. Soubor se nám načte a je vidět i na centrálním pohledu. Nás zajímá především pravý panel, kde se zpřístupnilo množství tlačítek a funkcí:

Repetier Host - 3D tisk

Asi jste si všimli, že můj model je jakýsi menší a navíc je ve zcela nevhodné pozici pro tisk. Je docela dobré znát ovládání 3D pohledu:

Akce Reakce
Držení levého tlačítka myši otáčení pohledem
Držení prostředního tlačítka myši posouvání pohledem
Držení pravého tlačítka myši posouvání objektem na scéně
Scrolování přiblížení a oddálení

Taktéž by se hodilo poznamenat, že ta zvláštní "scéna" s objektem, je ve skutečnosti plocha, kde tiskárna může tisknout. Šedá část představuje desku, na kterou se objekt tiskne. Nyní si představíme funkce v pravém panelu:

Repetier Host – menu - 3D tisk

První ikona - ikona diskety znamená export a já osobně sem jí nikdy nepoužil.

Druhá ikona s plusem uprostřed znamená přidat objekt.

Třetí ikona slouží ke kopírování objektů - hodí se zvláště u menších objektů, kterých chcete více. Místo abyste je tiskli po jednom, tak jich vytisknete třeba 5 najednou.

Čtvrtá ikona je přístupná pouze, pokud máte na ploše několik objektů. Tyto objekty umožňuje automaticky zarovnat.

Pátá ikona umožňuje daný objekt přesunout na střed - osobně používám dost často.

Šestá ikona slouží k zvětšení objektu. Pokud máte (jako já) vlastní objekt z Inventoru a máte ho také velmi malý, na tuto ikonu klikněte. Do pole X poté zadejte hodnotu 10 - objekt se desetkrát zvětší. Model je takto malý kvůli tomu, že Inventor exportuje objekty do STL s jednotkou milimetry, ale Repetier-Host si myslí že to jsou centimetry a tak je celý model desetkrát menší. Zajímavé je také tlačítko Scale to Maximum, které objekt zvětší na maximální možnou velikost, kterou vaše tiskárna zvládne vytisknout. Aby tato funkce fungovala, musíme zadat parametry naší tiskárny (to si ukážeme příště).

Sedmá ikona je také důležitá. Slouží totiž k otočení objektu. Stačí zadat o kolik stupňů a v jaké ose se objekt otočí a Repetier vše dořeší za vás - nemusíte například objekt ručně posouvat, což je velká výhoda. Modely z Inventoru se musí otočit o 90 nebo 270 stupňů na ose X aby byly v ideální tiskové pozici (o tom si řekneme více někdy příště).

Dole zbývá jakýsi panel který nám říká, jaké objekty máme na scéně. To číslo 1 říká že se bude tisknout defaultní tryskou. Předpokládám že vaše tiskárna má jen jednu trysku a pokud jich má více, doporučuji nastudovat dokumentaci (nemám zkušenosti s vícebarevným tiskem). Ikona koše slouží k, jak už asi tušíte, odstranění objektu ze scény.

To je asi pro dnešek vše... I když se to může zdát jako dlouhý proces, s desátým modelem to už bude "klikačka" na 5 minut a proto se toho neděste. Schválně jsem tu veškerý postup uvedl velmi přesně, aby návodem mohli hladce projít i ti, kteří si více rozumí s hardwarem než se softwarem. Příště si ukážeme, jak nastavit Repetier Host pro vaši tiskárnu a také se podíváme na slicování. Pak už nám nebude nic bránit v samotném tisku.


 

Všechny články v sekci
3D tisk
Článek pro vás napsal adam440
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
Aktivity