MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 1 - Seznámení s Arduinem

Pár slov úvodem...

Vítejte v nové sérii, ve které bych vás rád seznámil s Arduinem, naučil vás v něm programovat a přiblížil vám jeho možnosti, které jsou skoro neomezené. Mým cílem je naučit vás používat co možná nejvíce periferií k Arduinu. Pro pochopení následujícího seriálu předpokládám, že máte alespoň základní znalosti programování. Pokud ne, doporučuji vám podívat se na díly 11 a 12:
Arduino - Jazyk
Arduino - Jazyk 2

A pamatuje, že pokud vám něco nepůjde, vždy můžete zkusit požádat o radu na zdejším fórum o elektrotechnice.

Co je vlastně Arduino?

Arduino je open-source platforma, založená na mikroprocesoru ATMega, určená pro návrh technologických hračiček a podobných věcí. Díky open-source se můžete setkat se spoustou levných čínských klonů, např. Funduino, Femtoduino, FreeDuino a dalších. Vše má ale stejný základ, jen jsou některé desky jinak stavěné a nemusí na ně pasovat všechny Shieldy (rozšiřující moduly).

Aurduino vzniklo před nějakou dobou v Itálii jako levné řešení pro studenty technologií a rychle se rozšířilo. V Itálii ale stále zůstává, neboť je využívána zdejší levná pracovní síla, aby zůstala zachována cenová dostupnost.

Hlavními vývojáři Arduina jsou Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino, David Mellis a Nicholas Zambetti. V Itálii (nejčastěji) jsou také pořádány vývojářské konference. Pokud by vás zajímaly fotografie, tak jich je plná oficiální FB stránka Arduina .

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud vám Arduino připomína Raspberry Pi, tak nejste daleko, ale odlišnost je poměrně velká. Zatímco Raspberry je funkční počítač, tak Arduino je pouze návrhářská deska s mikroprocesorem. Zvládne toho hodně, ale Linux na tom prostě nerozjedete, nepodíváte se na itnetwork, prostě se jako počítač použít nedá (i když se v dílnách Arduina chystá další model, který by běžel na jakémsi hybridu Linuxu a existujícím jazyku, na kterém Arudino běží. Ten se již Raspberry podobat bude trochu více, ačkoliv ani toto Arduino počítač nenahradí, ale já se hodlám věnovat normálním modelům).

Co Arudino umí

Možnosti Arudina jsou omezené jen vaší představivostí (a u některých modelů počtem pinů :-D). Deska samotná vám toho moc neposkytne, ale jakmile začnete připojovat součástky (co nenajdete v šuplíku, to za pár kaček z eBaye), tak využití rapidně stoupá - ovládání domu přes internet, zalévání kytek během sucha, alarm s voláním na mobil, já s tím ovládám obyčejné rolety k oknu… Díky velké komunitě by možnosti vystačily na několik stránek… Ale o tom všem (ani zdaleka nemáme šanci vše stihnout) až v dalších tutoriálech.

Modely a shieldy

Arduino má nyní již 10 modelů (pokud přičteme i robota a další verze existujících, dostaneme se momentálně na 21. Všechny můžete najít zde: http://store.arduino.cc/category/11), další se připravují a shieldů je ještě více.

Mezi nejznámější model patří Arduino UNO (Rev 3), u nás se pohybuje kolem 650 Kč. Dále tu je Arduino Mega a Mega 2560 (které budu používat v tutoriálech), oba cenově kolem 1000 Kč. Jak již název napovídá, jedná se o větší verzi, která má více pinů, větší Flash a větší EEPROM (stálá paměť, nevymaže se po odpojení proudu). Dále jsou modely Nano či Lilypad. Lilypad je poměrně neobvyklý, protože se jedná a speciální desku pro nošení na oblečení. Nejznámější projekt s ní je blikací mikina pro cyklisty.

Arduino UNO

Arduio UNO

Arduino MEGA

Arduino MEGA (Ačkoliv se to z fotek nezdá, je větší :-) )

Arduino Lilypad

Arduino Lilypad

Na tabulce níže je podrobný přehled specifikací většiny aktuálně prodávaných desek (zdroj: Wikipedia):

Přehled desek

Shieldy by vydaly na samostatný článek, možná někdy v budoucnu, nyní ale jen okrajově. Jak jsem již zmínil, jedná se o rozšiřující moduly, které se na Arduino pouze nasadí.

Arduino UNO s Ethernet Shieldem

Arduino UNO s Ethernet Shieldem.

Shieldů existuje celá řada - Ethernet Shield je na obrázku, dále je třeba Wifi Shield, GSM Shield (pro použití se SIM), Bluetooth Shield, Sensor Shield, Motor Driver Shield a další. Většina Shieldů existuje také jako moduly, které se jen připojí pomocí pár kablíků, ale většinou nemají takové možnosti.

Arduino UNO Ehernet Module

Arduino UNO s Ethernet modulem. Na rozdíl od Shieldu nemá slot pro SD kartu.

Kromě Shieldů a modulů existují i další periférie, třeba senzor pohybu, teplotní čidlo, klávesnice, hodinový modul pro čas, bluetooth, slot na SD kartu či LCD display. Mám jich poměrně dost a chtěl bych tu zmínit všechny.

Kde Arduino sehnat?

Arduino se dá v Česku celkem snadno sehnat, seženete ho i u zelené potvůrky. Ačkoliv v době mého nákupu nebyla Alza na stránkách Arduina uváděna jako důvěryhodný prodejce (seznam zde), Arduino jsem dostal originální. Na eBayi ho seženete také, jen překročíte hranici 600 Kč, tudíž se již platí nějaké to clo a úspora není zas tak velká. A když připočtete možnost ztráty těch čínských balíků a dobu doručení, je opravdu lepší kupovat v Česku, eBay doporučuji spíše na periférie (pokud budete potřebovat cokoliv ohledně eBaye poradit, tak napište zprávu). K Arduinu doporučuji koupit také nepájivé kontaktní pole (na eBayi hledejte “breadboard“), díky kterému lze vše snadno propojovat, jak již název napovídá, bez pájení. Jako vodiče postačí i kusy drátu, po nějaké době jsem ale zakoupil propojovací vodiče upravené pro tyto účely (na eBayi "Arduino jumper wires").

Jak se s Arduinem zachází?

Arduino je programováno přes sériový port, ale nyní jsou již desky většinou s převodníkem na USB, takže lze desku připojit klasickým kabelem. Naopak připojení k sériovému portu je dnes problém. U některých desek převodník není, ale to je proto, že se tam nevejde a tak chybí i konektor a ten je s převodníkem potom na zvláštní desce, která se připojuj přes piny. K programování Arduina bohatě vystačí základní IDE od výrobce, které zvládne vše co potřebujeme, včetně přidávání knihoven, které nám umožní další funkce desky. Programovací jazyk je odvozený z Wiringu a je poměrně jednoduché jej pochopit, ale tohle všechno podrobněji až příště.

Takže, to by bylo pro dnešní díl vše a příště opustíme teorii a naprogramujeme si první program do Arduina.


 

Všechny články v sekci
Arduino
Článek pro vás napsal Adam Ježek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
26 hlasů
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:29.7.2014 22:35

O tomhle jsem vůbec nevěděl, koukám kolik toho na to je a vážně uvažuji, že si nějakou desku objednám :)

Odpovědět
29.7.2014 22:35
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Michal Žůrek - misaz:29.7.2014 22:39

Zapoměl jsi na jednu hodně důležitou věc n a kterou je arduino jak dělané - Intrnet of Things. :)

 
Odpovědět
29.7.2014 22:39
Avatar
Michal Žůrek - misaz:29.7.2014 22:50

Já mám dome FEZ Panda II, která je něco podobného, umí to podobné věci, ale píše se to v C# a má to některé věci z .NEt framework. Na té mé desce je samotný .NET micro framework. Celkově se mi koncept FEZ desek líbí víc, škoda že jich není víc. Přemýšlím však o netduino http://netduino.com/hardware/

 
Odpovědět
29.7.2014 22:50
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Adam Ježek:29.7.2014 22:53

jak jsem psal, je toho opravdu hodně a v jednom z tutoriálů mám v planu i něco takového :)

Odpovědět
29.7.2014 22:53
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Theodor Johnson
Redaktor
Avatar
Theodor Johnson:30.7.2014 15:44

Nemáš tam chybu? Anruino přece mikroprocesor nemá, Anruino má mikrokontroler a ten funguje na trošku jiném principu (vše v jednom), navíc oproti Raspberry Pi které má 700MHz má Anruino 17MHz

Odpovědět
30.7.2014 15:44
Mo8ilε 15 Ѐλđ
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Theodor Johnson
Adam Ježek:30.7.2014 22:33

Ano, tak se tam menší překlep objevil. A netuším proč tu zmiňuješ frekvenci, navíc je tam 16 MHz (nikoli 17) krystal

Odpovědět
30.7.2014 22:33
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Theodor Johnson
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Theodor Johnson:31.7.2014 16:34

Přišlo mi to zajímavý a ve článku to není, taky jsem se do toho hrozně hrnul než jsem zjistil kolik to má, myslím že by to měli vědět i ostatní.

Odpovědět
31.7.2014 16:34
Mo8ilε 15 Ѐλđ
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Theodor Johnson
Adam Ježek:31.7.2014 16:38

Ono 16MHz sice není moc, ale když na to pudeš správně, tak se s tim daj dělat divy, viz třeba TV OUT https://code.google.com/…duino-tvout/

Editováno 31.7.2014 16:39
Odpovědět
31.7.2014 16:38
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Odpovídá na Theodor Johnson
Neaktivní uživatel:31.7.2014 16:43

Dá se s tím kreslit na displej, připojíš na to i grafickou kartu, a pokud ti výkon nestačí, existuje RPi shield pro arduino, nebo jak je v článku zmíněno, Arduino Tre.

Odpovědět
31.7.2014 16:43
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Theodor Johnson
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Theodor Johnson:31.7.2014 16:52

Na TV je vhodnější Raspberry Pi, neříkám že Anruino je špatný, ale musíš pro to najít správný využití, třeba na robotiku je vhodnější než RPi. Je to jen o tom si dobře zvolit :)

Odpovědět
31.7.2014 16:52
Mo8ilε 15 Ѐλđ
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Theodor Johnson
Adam Ježek:31.7.2014 17:08

netvrdím že je vhodné na televizi, ale že i před pouhých 16MHz to zvládá i video výstup s tetrisem

Odpovědět
31.7.2014 17:08
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
jointer
Člen
Avatar
jointer:6.8.2014 12:16

Při otázce Co je Arduino? bych možná odpověděl trochu jinak. Arduino jako takové je podle mě jen soubor knihoven a skriptů připravených pro nahrání do různých typů MCU. A ta modrá deska je už jen továrně vyrobená deska různých výrobců (jak jsi psal: FreeDuino atd). Arduino se před nahráním zkompiluje podle zadání (Makefile) pro určité MCU (nahraje se přes AVRDude). Myslím že to umí i ten jejich IDE, tedy nahrávat bootloader. A když se to na MCU správně nastaví, lze pak tu ATmrchu programovat pomocí Arduino IDE tím jejich upraveným Céčkem ;)

 
Odpovědět
6.8.2014 12:16
Avatar
ostrozan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
ostrozan:7.8.2014 9:15

Pokud to myslíš vážně, tak se tě ( i případné další zájemce) pokusím nasměrovat trochu jinam.

Arduino sice není špatný projekt, ale je to spíš taková (velmi drahá) hračka- no to je silné slovo - spíš pomůcka pro ty co se chtějí zabývat embeded systémy - má spoustu výhod- třeba tu, že je v MCU nahraný bootloader, takže není potřeba další článek - programátor, i když plně funkční ISP proramátory dělá číňan skoro zadarmo - ale zato nenabízí ICD- debugging přímo na chipu

to jen namátkou - výčet pro a proti by byl sáhodlouhý.

Co mně na tom vadí nejvíc je přemrštěná cena - destička s výrobními naklady
100 kč se prodává za desetinásobek - je dokonce dražší než "malina"Pi.

Zájemcům o programování jednočipů bych doporučoval spíš modernější vývojové kity postavené na 32 bitových jádrech - třeba od ST microelectonics

  • takový 32F0308DISCOVERY kit pořídíte za necelé dvě stovky - obsahuje ten nejjednodušší typ MCU s jádrem Cortex M0 a přece nabízí nesrovnatelně víc muziky za nesrovnatelně nižší cenu - samozřejmostí je obrovská podpora samotného výrobce a několik free IDE (CooCox,Em Blocks.....)

A to je jen jeden z 12 kitů jenom od STM .

Já sám konkrétně používám číňanův modul za zhruba 400 kč obsahující za tu cenu i 2,8" TFT dotykový displej.

Jinak jak jsem uvedl ze začátku - nic proti Arduinu a osmi bitovým MCU- do dneška s nima pracuju a třeba takový ATmega 128 je dostačující k drtivé většině i hodně složitých aplikací, ale přece jenom projekt jako takový a osmibity všeobecně jsou už poněkud archaické a vhodné tak do nižších ročníků střední školy:).

 
Odpovědět
7.8.2014 9:15
Avatar
Odpovídá na ostrozan
Michal Žůrek - misaz:7.8.2014 10:27

arduino se hlavně hodí na prototypování, pokud to chceš někde nasazovat, asi nebudeš všude cpát tak drahou desku, ale na pochopení základů a prototypy se arduino docela hodí, navíc ta 10× násobná cena se ti může brzy vrátit zpět.

 
Odpovědět
7.8.2014 10:27
Avatar
ostrozan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
ostrozan:7.8.2014 15:06

V jistém smyslu máš pravdu - i když firma zabývající se vývojem embeded systémů si jistě opatří některý z mnoha kitů přímo od výrobce - zde tedy Atmelu - takový Atmel MEGA-1284P Xplained je zhruba za 30 dolarů, ale mnohem lepší, než nejlepší arduino navíc kompatibilní s arduinovskými shieldy.

Já osobně to řeším nepájivým polem (breakboard).

Já arduino vidím spíš jako modulární systém - pro někoho, kdo nechce, nebo nemůže se patlat s HW - tedy leptat si desky a osazovat je součástkami - navíc prakticky ani nemusí psát programy - skoro všechno už najde hotové - jen si to zkopíruje do projektu, zkompiluje a nahraje.
Shieldů je k mání spousta - jak "originál" tak těch levných z ebaye, DX atd.
Takže rychlé řešení pro někoho, kdo si chce postavit jednu věc a dál se tomu nevěnovat, s tím, že ho to bude stát víc peněz.
Kdo se tomu chce ale věnovat víc - narazí jednou na omezení a bude muset stejně arduino opustit.

A v tom vidím jeho další nevýhodu - vše dostanete na "zlatém ponose" - nenutí vás to studovat datasheety součástek, nemusíte vědět jak fungují jednotlivé periferie, co je potřeba nastavit, aby se vám mcu vůbec rozběhl na co si dávat pozor - a pak se objeví triviální chyba strávíte dny na jejím
odstranění.

 
Odpovědět
7.8.2014 15:06
Avatar
sisolpes
Člen
Avatar
sisolpes:11.8.2014 21:48
Co Arudino umí

Nemělo tam být psáno spíše "Co Arduino umí?" (rejpal) :D

Jinak pěkný článek. Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje :-}.

Editováno 11.8.2014 21:48
Odpovědět
11.8.2014 21:48
Alt + 2
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na sisolpes
Adam Ježek:11.8.2014 22:41

Ne e, to bylo myšleno jako "Co Arduino umí" jako věta oznamovací :D
Ono ty moje způsoby nechápe někdy ani náš učitel, já asi být dobrá češtin :D

Odpovědět
11.8.2014 22:41
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
sisolpes
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
sisolpes:12.8.2014 20:19

Ne e, u mě to zase bylo myšleno jako oprava slova "Arudino" na "Arduino" :D.

Jeden znak na víc a hned je pryč celý smysl věty :D

Odpovědět
12.8.2014 20:19
Alt + 2
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na sisolpes
Adam Ježek:12.8.2014 23:37

Aha :D tak jeden menší překlep, kdyby tu změna 2 písmenek nemusela procházet několikadenním ( záleží kdy tu david je ) procesem schvalování, tak bych to i opravil :D

Odpovědět
12.8.2014 23:37
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar

Člen
Avatar
:13.8.2014 16:34

Měl jsem tu čest se na táboře setkat s Arduinem, konkrétně s Unem s přidaným LCDčkem. Má to vážně miliardu využití a osobně se těším, až mi dorazí domů, co bude za kouzla :) Pokračuj :)

 
Odpovědět
13.8.2014 16:34
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ostrozan
hanpari:24.8.2014 7:32

Ahoj,
dá se u nás ten vývojový kit sehnat?
Strejda G mi nenašel žádný český obchod :(

 
Odpovědět
24.8.2014 7:32
Avatar
ostrozan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na hanpari
ostrozan:29.8.2014 16:39

Farnell,RS ;)

 
Odpovědět
29.8.2014 16:39
Avatar
gvfs
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
gvfs:6.9.2014 11:11

Ty překlepy jsou bohužel 3x, takže jsi to po sobě asi nečetl. Jestli tak programuješ, no potěš koště. :(

 
Odpovědět
6.9.2014 11:11
Avatar
Lukáš Křehula
Redaktor
Avatar
Lukáš Křehula:6.9.2014 12:06

Taky toho mám spoustu doma, už jsem si vytvořil binární hodiny s digitálními, k tomu ještě budík:)) Je to fakt super.

 
Odpovědět
6.9.2014 12:06
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
youtubak777
Člen
Avatar
youtubak777:23.9.2014 23:18

Ahoj, co by jsi doporučil do začátku ? Ard. UNO r.3 a nebo hned Ard. MEGA pro pozdější lepší využití ?

 
Odpovědět
23.9.2014 23:18
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
Adam Ježek:23.9.2014 23:49

zalezi, co budes chtit. Ja hned vzal MEGA a nemuzu si stezovat, UNO je spise jen na obcasne hrani MEGA zvlada vse co UNO a neco navic, navic UNO si v jednom z brzkych dilu postavime :)

Odpovědět
23.9.2014 23:49
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
hanpari:24.9.2014 7:34

Díky, ale to je Arduino. Já se ptal na vývojový kit, který doporučoval Ostrozan.

 
Odpovědět
24.9.2014 7:34
Avatar
youtubak777
Člen
Avatar
youtubak777:19.10.2014 23:44

Ahoj, bude stačit na napájení Arduina (MEGA) 9V baterka ? Nebo ji to potřebuje za 20 minut ?

V čem (u dalších dílů) kreslíš ty schémata ?

 
Odpovědět
19.10.2014 23:44
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
Adam Ježek:19.10.2014 23:50

mela by, ale presnou vydrz ti nepovim, zalezi na tom co dela, to si musis zkusit. a na schemata mam fritzing

Odpovědět
19.10.2014 23:50
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
youtubak777
Člen
Avatar
youtubak777:5.11.2014 0:26

Ahoj, nevíš na co jsou zbývající piny? (viz. obr.)
5x Nepopsaný pin (Ten je nezapojený ?)
Pin AREF ?
Pin IOREF ?

Jak se zapojí pin reset ? Spojení s GND ?

Když připojím nějaký shield kde komunikuje ? TX0, RX0 jako serial port ? Nebo si zabere nějaké piny ?

Na co se dá např. využít ten ICSP ?

Editováno 5.11.2014 0:29
 
Odpovědět
5.11.2014 0:26
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na youtubak777
Adam Ježek:5.11.2014 1:02
  • ta dvojice "neoznačených" nad pinem 22- výstup 5V (je to tam napsáno)
  • ta dvojice "neoznačených" vedle aref - I2C linka (SDA, SCL) - brzo se k tomu dostanem
  • aref - analogreference - po nastavení vprogramu se jako vrcní hodnota na Analogových pinech 1024 nebere při 5V, ale při napětí na aref (0-5 V) - celkem nepotřebné
  • ioref - obdoba aref, taky nedůležité
  • ten neoznačený pin vedle ioref - jedinný neoznačený pin, nemá žádné využití, plánuje se využití do budoucna
  • reset se připojuje,pokud si teď dobře vzpomínám, na GND
  • shieldy komunikuje po pinech, které si vezme (pokud si dobře pamatuju, tak třeba u ethernet shieldu nejde použít pin 6)
  • ICSP lze využít k programování čipu ( piny MOSI, MISO, SCK, RESET, VCC, GND, které jsme v devátém díle připojovali na samostatný ATMEGA )
Odpovědět
5.11.2014 1:02
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Jiří Šachl:10.4.2015 19:55

Může mě dnes jebnout! Tento týden mi přišlo Aduino MEGA 2560. a příští týden začnou chodit součástky. Instaloval jsem ho na Win7 64bit přes 10xUSB s napájením. Jenže dnes jsem si všiml že je něco v nepořádku a že odešlo něco vevnitř v tom rozvaděči. Tak jsem odpojil co v něm bylo napojeno ale problém, že jsem tam měl Arduino MEGA zrovna zapojené. Teď ho nemůžu dostat do počítače. Hlásí se jako neznámé zařízení, nepomáhá načíst arduino.inf. Svítí normálně. Zatím jsem ho nezkoušel v jiném počítači. Je problém v arduinu co se dá opravit a nebo je problém v PC ? Kde najít driver arduina v Win abych ho kompletně odstranil, jestli to tedy pomůže. Docela to spěchá, mám to pro projekt řízení hydroponie a kytky vyrostly tak, že je budu dávat ven už zítra. A to bych už potřeboval je řídit. Díky.

 
Odpovědět
10.4.2015 19:55
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jiří Šachl
Adam Ježek:10.4.2015 19:58

Drivery sou pod IDE, zazalohuj si C:\Users\ty\Do­kumenty\Ardui­no a reinstaluj arduino IDE

Odpovědět
10.4.2015 19:58
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Jiří Šachl:10.4.2015 20:12

Díky, vzal jsem to raději z gruntu a po odinstalaci jsem vše zbytky smazal..funguje to. díky..nejebne mě, jdu se věnovat manželce a skelničce vínka...

 
Odpovědět
10.4.2015 20:12
Avatar
Odpovídá na Jiří Šachl
Michal Žůrek - misaz:10.4.2015 22:02

když už někoho prosíš o pomoc a on ti pomůže, zkus tedy alespoň vypustit z příspěvku slovíčka jako "jebne".

 
Odpovědět
10.4.2015 22:02
Avatar
Jiří Šachl:11.4.2015 8:04

Díky za připomínku. Dám si pozor.

 
Odpovědět
11.4.2015 8:04
Avatar
Jiří Šachl:11.4.2015 9:29

Je možné, že bych měl tu smůlu a měl vadný kus z Číny ? Restartuji dokola počítač, vyměňuji USB kabely, přeinstalovávám Arduino. Arduino MEGA se chytne, pošlu tam zkušební program na blikání ledkou. Ok. Pak chvíli něco dělám a chi tam poslat něco jiného a chyba portu, port nenalezen. Odpojím desku, připojím znovu. Neznámé zařízení. Zkoušel jsem arduino 1.6.3 64 bit, teď stejná chyba poprvé s 1.6.1. Mega by měla být revize 3.

 
Odpovědět
11.4.2015 9:29
Avatar
Jiří Šachl:11.4.2015 11:13

Napadlo mě ještě jedno. Mám na počítači drivery FTDI. Nemůžou se prát s drivery od Arduina ?

 
Odpovědět
11.4.2015 11:13
Avatar
Jiří Šachl:12.4.2015 10:35

Tak jsem to ověřil na jiném PC s Win7 32 bit. Aruino MEGA je K.O.. Tak jsem hned objednal jiné z Číny, jen mi to brzdí projekt který by měl už být od včerejška v provozu. Mám USBTinyISP v2, a USBTiny. Nevím zda pomocí jednoho z těchto programátorů jsem schopen opravit to, co se na Arduinu MEGA stalo. Poradí někdo ?

 
Odpovědět
12.4.2015 10:35
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jiří Šachl
Adam Ježek:12.4.2015 10:39

Pokud se ti z nich povede udelat SPI programmer, muzes zkusit znova nahrat do megy bootloader. Nevim jestli to pomuze
Pokud ale byl zkrat v tom usb hubu, tak mozna odpalil seriovy prevodnik a mas smulu

Odpovědět
12.4.2015 10:39
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
dinokino
Člen
Avatar
dinokino:27.2.2016 17:11

Na ebay stojí Arduino 600?? Od kdy?! Pokud vím, tak Arduino UNO stojí na ebay kolem 80 kč a Arduino NANO dokonce jen kolem 50 kč (i s USB kabelem!)
Nebo se pletu?? :)

 
Odpovědět
27.2.2016 17:11
Avatar
CZkiniCZ
Člen
Avatar
Odpovídá na dinokino
CZkiniCZ:27.2.2016 18:05

To za 600 je asi originál a to za 80 klon.

Odpovědět
27.2.2016 18:05
Age of the geek.
Avatar
ostrozan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na dinokino
ostrozan:27.2.2016 18:20

Článek je starý rok a půl - v té době se opravdu ceny mohly takto pohybovat, je možné, že Uno už nikdo nechce - s Mega se užije mnohem víc zábavy.
Ale i tak jsou ty ceny na ebay jaksi podezřele nízké - ještě před 14 dny byly tak o třetinu vyšší - asi mají nějaký špatný kurs.

 
Odpovědět
27.2.2016 18:20
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ostrozan
Adam Ježek:27.2.2016 19:33

Ta informace stále platí, když si do hledání zadáš "original arduino uno", tak není problém narazit i na ceny přes 700.
Arduino pod stovku se dá taky sehnat, ale je to klon, a jeho prodej Arduinu zrovna moc neprospívá.

Odpovědět
27.2.2016 19:33
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Neaktivní uživatel:28.12.2016 9:01

Poznámka: Název Arduino je nyní název v USA, pro ostatní země se nyní (no, "používá" je silné slovo, zůstaňte u je nyní) název Genuino. Nechceš to zmínit v článku?

Odpovědět
28.12.2016 9:01
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Adam Ježek:28.12.2016 13:37

Zmínil sem to asi před rokem když sem o tom psal zprávu. Nějaký zvláštní důvod to zmiňovat nevidím, moc se nesetkávám s tím, že by to někdo v praxi moc používal, kromě ofiko eshopu se většinou zůstává u Arduina.

Odpovědět
28.12.2016 13:37
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 47 zpráv z 47.