Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Instalace Arduino IDE a Tinkercad

V minulé lekci, Seznámení s Arduinem, jsme se seznámili s modely Arduina a detailněji si popsali jeho desku.

V tomto tutoriálu programovacího jazyka pro Arduino se zaměříme na vhodné vývojové prostředí. Budeme používat dvě různá vývojová prostředí a zmíníme si i třetí, vhodné pro větší projekty:

  • Tinkercad,
  • Arduino IDE,
  • VS Code + PlatformIO.

Vývojové prostředí Tinkercad

Nejprve se seznámíme s grafickým vývojovým prostředím Tinkercad. To je on-line vývojové prostředí od společnosti Autodesk. Nástroj je zaměřen na elektronické obvody, včetně jejich simulace a 3D modelování. Platforma Tinkercad byla založena v roce 2011 bývalým pracovníkem společnosti Google - Kaiem Backmanem a Mikko Mononenem. Jejich plánem bylo zpřístupnit a zjednodušit práci při návrhu fyzických objektů.

Vytvoření účtu v Tinkercadu

Tinkercad nemusíme stahovat. Lze jej přímo otevřít v běžném webovém prohlížeči (je nutné mít zapnutou podporu JavaScriptu). Pro založení účtu na této platformě se musíme registrovat na stránce Tinkercad. Po rozkliknutí odkazu se nám zobrazí následující dialog:

Tinkercad přihlášení - Arduino - Programovací jazyk

Stiskneme tlačítko Osobní účty. Poté se nám zobrazí další dialog, kde jsou uvedeny možnosti přihlášení. Zde zvolíme preferovanou možnost:

Tinkercad osobní účty - Arduino - Programovací jazyk

Po založení účtu se budeme nacházet na stránce s 3D návrhy. Chceme-li se dostat na stránku s Arduino obvody, zvolíme nabídku (vpravo nahoře) označenou + Nový a následně položku Obvod. Podobně jako na obrázku:

Tinkercad obvody - Arduino - Programovací jazyk

Jakmile budeme na stránce s obvody, stačí zmáčknout tlačítko Vytvořit nový obvod. Tím se dostaneme do vývojového prostředí, které vypadá následovně:

Tinkercad IDE - Arduino - Programovací jazyk

Nyní jsme si úspěšně založili účet a dostali jsme se do vývojového prostředí! V dalších lekcích si ukážeme práci s Tinkercadem a dokonce si vytvoříme svůj první program! 🙂

Arduino IDE

Arduino IDE je často používaný open-source software k práci s Arduinem. Jsme v něm schopni naprogramovat nejrůznější komponenty tak, aby dělaly přesně to, co chceme. Hlavním důvodem oblíbenosti tohoto nástroje je jeho jednoduchost. Hodí se také komunitní podpora pro opravdu nepřeberné množství desek a čipů.

Jak a kde Arduino IDE získat?

Arduino IDE je dostupné zdarma a je portované na valnou většinu operačních systémů, což znamená, že ho může používat opravdu téměř každý.

Na hlavní stránce Arduino IDE nalezneme instalační panel, který vypadá následovně:

Arduino IDE – stažení - Arduino - Programovací jazyk

Na pravé straně panelu si můžeme všimnout možnosti výběru z několika operačních systémů, pro které je IDE dostupné. Klikneme tedy na ten adekvátní a můžeme začít se stahováním.

Předtím, než stahování začne, budeme dotázáni, jestli nechceme podpořit Arduino IDE dotací. Příspěvek je dobrovolný, tudíž pokud přispívat nechceme, postačí kliknout na tlačítko Just download a pokračovat ve stahování:

Arduino IDE – podpora - Arduino - Programovací jazyk

Jakmile se soubor stáhne, můžeme jej spustit. Poté potvrdíme souhlas s licenčními podmínkami. Zvolíme instalační adresář. Pro Windows je obvykle nastaven na C:\Program Files (x86)\Arduino, ovšem není problém jej změnit podle vlastní potřeby. Po souhlasu začne instalace. Jakmile se dokončí tento krok instalátor na ploše vytvoří ikonu Arduina IDE. Po spuštění programu uvidíme toto okno:

Arduino IDE – prostředí - Arduino - Programovací jazyk

V průběhu kurzu se blíže seznámíme s IDE a jeho základními funkcemi. Předvedeme si hlavní příkazy, a také používání tohoto vývojového prostředí. Používat budeme oba dva uvedené vývojové nástroje. Je to proto, že Tinkercad nám poslouží jako online simulace, tudíž není potřeba kupovat jakýkoliv hardware. Na druhou stranu, v Tinkercadu nenajdeme všechny součástky, takže vhodný hardware z tohoto důvodu bude časem stejně potřeba zakoupit. V průběhu tohoto tutoriálu budeme obě vývojová prostředí střídat.

Vývojové prostředí VS Code + PlatformIO

S Arduinem se dá pracovat také v prostředí Visual Studia Code. Visual Studio Code je editor od firmy Microsoft. Je zdarma a funguje na Windows, Linuxu i Macu. PlatformIO IDE je pak rozšíření pro Visual Studio Code, které umožňuje programování velké řady mikroprocesorů. Tato varianta IDE je více než vhodná pro větší projekty. Samotné Visual Studio Code je velmi dobrým nástrojem pro pohodlné programování a zejména ladění aplikací v různých jazycích, včetně Wiringu.

V další lekci, Seznámení s Tinkercad a Arduino IDE, si předvedeme základní funkce vývojářských prostředí Tinkercad a Arduino IDE. Také si naprogramujeme první Arduino aplikaci.


 

Předchozí článek
Seznámení s Arduinem
Všechny články v sekci
Arduino - Programovací jazyk
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Seznámení s Tinkercad a Arduino IDE
Článek pro vás napsal Dominik Němeček
Avatar
Uživatelské hodnocení:
183 hlasů
Autor se věnuje programování mikropočítačů Arduino.
Aktivity