Využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
discount week 80
Avatar
Zdeněk Kos
Člen
Avatar
Zdeněk Kos:17. dubna 10:35

Ahoj, snažím se programovat s Arduinem a vytvářet jednoduché věci, jako zapnout led vypnout atd... Samotný programování není problém, ale úplně nechápu kam a kdy mám zapojit GND nebo kdy a jak použít rezistory, prostě obecně úplně nevím jak ty věci zapojovat.

 
Odpovědět
17. dubna 10:35
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Kerhart
Člen
Avatar
Jan Kerhart:19. dubna 20:31

Ahoj,
a s čím konkrétně potřebuješ poradit? Tohle je hrozně obsáhlé téma a celé ti ho tady opravdu v pár větách vysvětlit nedokážu.

GND je zkratka pro GROUND, tj. česky zem. Hodně zjednodušeně (ne vždy to tak je) si to můžeš představit jako místo, kam odtéká proud, který už splnil svůj účel. Aby v elektronice cokoliv fungovalo, musí být uzavřený obvod: představ si baterku a žárovku – proud teče z terminálu (+) baterie, skrz žárovku a vrací se zpět do baterie na terminálu (-). V případě Arduina je (+) kterýkoliv pin (nebo u složitějšího obvodu pin +5V nebo +3.3V) a GND představuje (-).

Rezistory přidávají do obvodu elektrický odpor. Kolem Arduina se využívají zejména k omezení proudu obvodem, snížení napětí nebo nastavení výchozího stavu (tzv. pull-up nebo pull-down). Pro úplný začátek si pamatuj, že vždy když budeš připojovat diodu (LED) tak před (nebo za, to je jedno) ní je nutné umístit rezistor, jinak tam poteče příliš velký proud a můžeš diodu nebo i Arduino nenávratně poškodit. Hodnota toho rezistoru by měla být zhruba 150 až 1000Ω, typicky se používá rezistor kolem 220Ω. Jinam asi ze začátku rezistor nebude potřeba umisťovat.

Pozor, u diod nejsou nožičky rovnocenné. Pro začátek si pamatuj, že delší nožička (nazývá se anoda) musí být vždy směrem k výstupu Arduina (nějakého pinu), ta kratší (katoda) směrem k zemi (GND). A mezi jednou z nich a Arduinem budeš mít ten rezistor, u které je jedno. Pokud by jsi diodu zapojil opačně, tak se nic nestane, pouze nebude svítit a budeš ji muset otočit.

Obvod bude většinou vypadat tak, že z pinu povede vodič do rezistoru, z něj na delší nožičku diody a z kratší nožičky do GND na Arduinu.

Když budeš chtít zapojit něco konkrétního a nebudeš si s tím vědět rady, tak se můžeš zeptat zde na fóru. Popiš přesně, jaké součástky chceš zapojit a co to má dělat. Pokud už nějaký obvod máš, ale nefunguje, přidej k příspěvku vždy jeho fotku. Na takto obecný dotaz jde ale odpovědět velmi špatně.

Editováno 19. dubna 20:33
Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
19. dubna 20:31
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.