Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Soutěž: Král hardwaru - Chytrý dům s Arduinem

Soutěž již skončila

Zadání

Vítejte u prvního machra na hardware. Bude zaměřený na Arduino a vaším úkolem bude vytvořit systém schopný "monitorovat" dům. Měl by zvládat měřit v místnostech teplotu, kontrolovat pohyb, uživatele o tom nějak informovat, jednoduchý alarm, ovládání světel, spínání zásuvek... V tomto směru máte převážně volno. Prostě to co by jste si představovali od „chytrého domu“.
A jak se bude hodnotit?
První část bude zaměřená na použité periférie, kdy za každou bude možnost získat až uvedený počet bodů, v závislosti na propracovanosti a potřebě jejího použití(rozhodně nepočítejte že za připojený display zobrazjící statický nápis „Zapnuto“ bude víc než jeden bod).

Za použití následujících můžete získat až 10 bodů:

 • Arduina. Pokud jich budete potřebovat víc, k dispozici máte jedno MEGA, až 2 UNO a 2 NANO. Zase platí, aby jejich užití bylo opodstatněné. MEGA s polovinou volných pinů co si po sériové lince bere teplotu z UNA, ktreré má připojené jedno teplotní čidlo je nesmysl(pokud to dobře neopodstatníte, i takové případy mohou nastat).
 • LCD display – 16x2 nebo 20x4 znaků, klidně i přes I2C
 • Matrix keyboard (omezeno na 4x4 tlačítek)
 • Slot na SD kartu

Za použití následujících můžete získat až 5 bodů:

 • RTC modul
 • HC-SR04
 • Teplotní čidla (DHT11, DS18B20)
 • Bluetooth modul
 • Relay modul (až 8x relé)
 • Potenciometr
 • Adresovatelné LEDky (WS2812, dobré na zobrazování stavu)
 • IR přijímač/vysílač (použitelné např pro práci s dálkovými ovladačemi atd.)
 • Piezo

Samořejmostí jsou všemožné propojovací vodiče, breaboardy, klasické LEDky, tlačítka, přepínače.
Zvláštní bonusy budou za:

 • Ovládací aplikaci (Android/WP/Win­dows), komunikace přes sériovou linku (USB/BT). Spokojím se i s konzolovou variantu, ale GUI získá více bodů. Pro Android přiložíte k úkolu i apk soubor, pro WP složku s projektem do VS (SLN soubor + zdojáky), pro Windows .exe soubor. Zdrojáky těchto aplikací nebudou důležité, hlavní bude funkčnost. – až 5 bodů za jeden OS
 • Výstup na televizor. A tohle by mě opravdu potěšilo. Podívejte se na knihovnu Tvout. – až 6 bodů

Pokud budete chtít použít něco,co není v seznamu, tak se zeptejte. Pokud by jste chtěli použít něco, co nemáte, není problém nahradit jinou součástkou. Například místo elektrického zámku použít diodu (svítí = odemčeno), atd. Ale zase se nezapomeňte zeptat.

V druhé části se bude hodnotit převážně SW část projektu. Zvláštní důraz bude kladen na přehlednost kódu a smysluplné komentáře(až 2 body). Body budou také za OOP přístup(až 5 bodů), smysluplného pojmenovávání proměnných(1 bod), jednotný jazyk názvů(1 bod), uživatelskou intuivitu(až 5 bodů) a hlavně FUNKČNOST a SMYSLUPLNOST kódu (až 15 bodů).

Ke každému projektu bude přiloženo schéma zapojení ve freeware programu Fritzing. Dejte si pozor na přehlednost, to že ve schématu budou součástky přehledně rozmístěné neznamená, že v kartě breadboard nebudou rozházené všude kolem (to je jeho specialita), kartu PCB ignorujte. – až 5 bodů

Máte povoleno použít knihovny potřebné pro složitou komunikaci s perifériemi (čidla teploty, RTC,...). U věcí ovladatelných snadno pomocí napětí na pinu (PIR čidlo, potenciometr,...) si to pořešte sami. Je zakázáno používat knihovny zaměřující se na hotová řešení typu podstaty tohoto machra. A pokud si nebudete jisti, tak se zeptejte.

Snažte se k projektu připojit jednoduchou dokumentaci. Že vám ovládání připadá na první pohled jasné je je samozřejmost, vždyť vy jste to napsali, ale u jiných tomu tak být nemusí. – až 5 bodů

Co odevzdávat?
V zazipované složce budou přehledně soubory k odevzdání. To znamená, že zde budou složky:

 • Arduino – V ní se bude nacházet složka s projektem a složka libraries, kde budou všechny použití knihovny (vyjímkou jsou knihovny obsažené v aktuálním IDE 1.6.5). Nehodlám procházet chybové hlášky a zjišťovat, které knihovny chybí a hledat je na internetu. Takové řešení příde o 30 bodů.
 • Dokumentace – V této složce bude umístěná stručná dokumentace. Ať už jako txt, pdf nebo doc(x)
 • App – Zde budou složky Android, WP a Windows obsahující aplikaci (pokud bude). Pokud žádné ovládací aplikace nebudou, složku nevytvářejte
 • Schéma – Tady bude schéma z Fritzingu. Pokud budete mít dojem, že by se hodilo přihodit další nákresy nebo připomínky, přidejte je sem.
 • Ostatní – Pokud budete mít dojem, že by u projektu mělo být něco, co do žádné složky nepatří, bude pro to místo zde.

Celkem lze získat až 135 bodů(je možné, že přibydou další součástky a maximální počet naroste). Za úspěšné řešení bude považováno to, které dostane 40 a více bodů.Jen z druhé části se dá získat 35, takže lze vyhrát i bez hromady příslušenství.
A pamatujte, že dobře odladěný alarm může získat více bodů než kompletní ovládání všeho, kde půlka věcí nefunguje. A pokud vám něco nepůjde, nezoufejte, stačí se zeptat na <a href=http://w­ww.itnetwork.cz/har­dware-pc/diskuzni-forum-elektrotechnika-elektronika/>zdej­ším fóru</a>

Výhra

Vítěz dostane placku Král hardwaru a ocenění do portfolia.

Výhra

Výsledky

Jméno bodů Řešení ( Stáhnout vše )
Tomáš Brůna 56 Stáhnout řešení
Aktivity
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Adam Ježek:23.2.2016 17:11

Díky všem za účast, zde jsou výsledky:

Tomáš Brůna - 56 bodů
Bohužel jediné řešení, ale zadání splnilo.
Jednoduché, ale pro svůj účel postačující. V kódu téměř žádné komentáře, při pokusu o kompilaci problémy s IR knihovnou. V několika ohledech by to chtělo doladit, ale podmínky jsi splnil, napiš si Zdenkovi o placku :)

Placku tedy získává Tomáš Brůna Gratuluji :)

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Odpovědět
23.2.2016 17:11
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Tomáš Brůna
Tvůrce
Avatar
Nahoru Odpovědět
23.2.2016 17:19
Vi veri universum vivus vici
Avatar
Jan Lupčík
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Tomáš Brůna
Jan Lupčík:23.2.2016 17:54

Gratuluji. :)

Nahoru Odpovědět
23.2.2016 17:54
TruckersMP vývojář
Avatar
Tomáš Brůna
Tvůrce
Avatar
Tomáš Brůna:23.2.2016 17:59

díky ;) ale lepší by to bylo kdybych nebyl sám

Nahoru Odpovědět
23.2.2016 17:59
Vi veri universum vivus vici
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Odpovídá na Tomáš Brůna
Lako:23.2.2016 19:54

Nenapíšeš/nenatočíš o tom nějaký příspěvek? Jsem celkem zvědavý co jsi vymyslel. (vím že zdrojáky jsou ke stažení, ale to není to ono )

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2016 19:54
Avatar
Tomáš Brůna
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Lako
Tomáš Brůna:23.2.2016 20:00

Mohl bych to zkusit, ale musel bych zažádat o práva redaktora.

Nahoru Odpovědět
23.2.2016 20:00
Vi veri universum vivus vici
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Tomáš Brůna
Adam Ježek:23.2.2016 21:10

je pravda, že u výherců soutěží se vždycky vítězné řešení publikovalo jako program, zkus zažádat, nevím, jak to projde u HW

Nahoru Odpovědět
23.2.2016 21:10
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Tomáš Brůna
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Tomáš Brůna:23.2.2016 21:38

uvidím, zkusím to sem hodit během prázdnin :)

Nahoru Odpovědět
23.2.2016 21:38
Vi veri universum vivus vici
Avatar
jan.frydrysek:30.3.2016 19:17

jo to je super

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2016 19:17
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 59.