Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Jan Kreuzer
Člen
Avatar
Jan Kreuzer:4.1.2021 13:33

Dobrý den,
v této problematice nejsem zas tak zběhlý, takže bych vás chtěl poprosit o radu.
Jak co nejjednodušeji regulovat vstupní napětí 60V na výstupní napětí 5V (proud až tak neřeším, pohybuje kolem 3A). Napadá mě parametrický stabilizátor se zenerovou diodu, ale nejsme si jistý zda by takový velký rozdíl napětí obvod zvládl. Obvody s PWM regulátorem taky použít asi nemůžu (nenašel jsem žádný co by zvládl input vetší než 30V). Nějaké rady, zkušenosti ? Klidně může být i nějaký Step/Down měnič, ale ne z ali atd. Ideálně bych byl rád za nějaký návrh co bych si mohl sám vytvořit, díky!

 
Odpovědět
4.1.2021 13:33
Avatar
lostak.petr
Člen
Avatar
lostak.petr:5.1.2021 12:53

Ahoj,
co toto https://www.ampul.eu/…-5a-25w-ip68 máš dost velký výstupní proud.

 
Nahoru Odpovědět
5.1.2021 12:53
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
MATRON CZ s.r.o.:8.1.2021 22:37

Ahoj,
lineární regulátory nebo zenerovy diody apod. budou mít na sobě ztrátový výkon roven rozdílu vstupního a výstupního napětí krát proud. Tvůj případ (60V - 5V) * 3A = 165 W a to už je pořádný výkon (pro maximální provozní podmínky) nutný k chlazení + velmi neefektivní. Takové řešení je špatné.

PWM je také řešení, ale jen na určitou zátěž (není nám známo)...

Pro většinu aplikací je dobré zvolit nějaký step/down měnič. Jak ti nabízí Petr výše, jeto hotové vhodné řešení. A hlavně když píšeš, že nejsi v této problematice moc zběhlý, pro tebe ihned funkční řešení. Tvoje zadání již neurčuje moc možnost to elegantně řešit pro začátečníka...

A i přes to chceš stavět něco sám, tak ano dá se nabízet profesionálnější řešení s mnoha obvody na trhu, například https://www.microchip.com/…/en/MIC28515 nebo https://www.ti.com/…ct/TPS54560B (Uin jen do 60V) a mnoho dalších obvodů. Ale tyto obvody vyžadují i dobrý návrh DPS včetně zkušenosti s osazením SMD.

Tady třeba inspirace:
https://www.electronics-lab.com/…-automotive/
https://www.electronics-lab.com/…ng-lmr16030/

 
Nahoru Odpovědět
8.1.2021 22:37
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.