PHP týden Předvánoční slevová akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na PHP e-learning!
Využij předvánočních slev a získej od nás 20 % bodů zdarma! Více zde

Diskuze: Tranzistor - h11e

Aktivity (1)
Avatar
Dolpi
Člen
Avatar
Dolpi:18. června 8:08

Zdravím, potřeboval bych si vypočítat vstupní odpor tranzistoru, což se počítá pomocí h11e. Trochu jsem pohledal, podařilo se mi najít vzoreček na obrázku níže. Akorát není v popisku blíže upřesněné, co přesně znamená napětí U1. Zřejmě se bude jednat o vstupní napětí, ale ideální by bylo, kdyby k tomu bylo nějaké schéma. Může mi poradit někdo, kdo h11e počítal? Děkuji za pomoc.

 
Odpovědět
18. června 8:08
Avatar
Petr Langer
Člen
Avatar
Odpovídá na Dolpi
Petr Langer:18. června 11:29

Mělo by to být napětí mezi bází a emitorem

 
Nahoru Odpovědět
18. června 11:29
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:10. července 14:42

Na vzorecek kasli, ukaz schema zapojeni :)

google = tranzistor zapojeni h11e

https://slideplayer.cz/slide/2905556/
https://slideplayer.cz/…NZISTORU.jpg
http://www.scritub.com/…51912312.php
https://eluc.kr-olomoucky.cz/…ne/lekce/593
http://www.souch.cz/dok/e/zesil.pdf
http://elektro.fs.cvut.cz/…s_slejdy.pdf

Do ksoly uz delsi cas nechodim, tak mi h11e nic nerika. Co vim, tak tranzistor ma 3 zakladni zapojeni. Zapojeni h11e by melo byt jedno z tech zapojeni + odpory, mozna kondenzatory navic.
Pokud hledas literaturu, vetsinou krasne a strucne byvaji scripta pro vysoke skoly, obvykle i dostupne online. Stredni skoly pouzivaji stale obsahle clanky z amaterskeho radia, 50 let stare. Dost problematicke na pochopeni.

 
Nahoru Odpovědět
10. července 14:42
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Dolpi
:12. července 15:00

Pokud je to ještě aktuální, záleží na zapojení tranzistoru , které může být se společným emitorem, se společnou bází nebo se společným kolektorem.

 
Nahoru Odpovědět
12. července 15:00
Avatar
Dolpi
Člen
Avatar
Dolpi:13. července 13:13

Všem děkuji za reakce. Ano, téma je stále aktuální. Potřebuji vypočítat vstupní odpor tranzistoru, abych pak dále mohl dopočítat vazební kondenzátor. Ve škole mi učitelé nebyly schopni s problematikou poradit. Podařilo se mi najít vzorečky na internetu, podle kterých bych vstupní odpor dopočítal. Co mi však bylo divné, po více pokusech o výpočet však výsledek nevycházel správně. Myslím, že problém bude právě v h11e. Ten se počítá dle vzorečku h11e = (Ube + URe)/Ib. Našel jsem si ukázku výpočtu tranzistorového zesilovače, kde h11e bylo 947. Proud tekoucí bází byl 30uA, napětí Ube 0.65V a napětí na Re 1.4V. Z takových hodnot přeci nedostanete h11e = 947. Kamarád mi poradil, že je k tomu nutné dopočítat něco ohledně s teplotou tranzistoru. Zapojení mám se společným emitorem.

 
Nahoru Odpovědět
13. července 13:13
Avatar
Petr Langer
Člen
Avatar
Odpovídá na Dolpi
Petr Langer:13. července 16:37

Já teda taky nejsem nějaký odborník, elektroniku jsem měl na střední, ale moc jsem se jí nevěnoval. Jestli si dobře vzpomínám, tak h parametry definují vlastnosti konkrétního modelu tranzistoru. Čili jestli jsi koukal na video, kde použili tranzistor A a ty pak použiješ tranzistor B, tak ti logicky vyjdou jiné hodnoty protože oba tranzistory mají jiné vlastnosti.
Edit: špatně jsem pochopil tvůj příspěvek, to nahoře ignoruj. Btw. v datasheetu nejsou ty h parametry uvedeny?

Editováno 13. července 16:40
 
Nahoru Odpovědět
13. července 16:37
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Dolpi
Člen
Avatar
Dolpi:13. července 17:40

V Datasheetu je uvedena hodnota zesilovacího činitele h21e. Prohledával jsem více datasheetů, ale žádnou zmínku o h11e jsem nenašel.

 
Nahoru Odpovědět
13. července 17:40
Avatar
Dolpi
Člen
Avatar
Dolpi:13. července 18:01

Tak jsem na to přišel. Náhodně jsem narazil na jeden obrázek se vzorečkem a podle něj příklad vyšel správně.

 
Nahoru Odpovědět
13. července 18:01
Avatar

Člen
Avatar
:14. července 10:00

chybí ti tam odpor mezi kolektorem a napájením a dále, výstup je pak z kolektoru přes vazební kondenzáror.
Jinak na takovéto "pokusy" jsou dobré simulační programy, třeba TINA od Texas Instrumejnts nebo od Linear Technology (dnes Analog Devices). Tyto simulační programy jsou zadarmo, běží nad wokny a mají spoustu knihoven s parametry konkrétních součíástek, nejen tranzistorů, ale i operačních zesilovačů. Umožňují nastavit vsupní signál a pozorovat výstup...
Výsdledek simulace je docela spolehlivý. Tak 90-95% a málo se liší od skutečného zapojení.

 
Nahoru Odpovědět
14. července 10:00
Avatar

Člen
Avatar
:14. července 10:54

doplnění příspěvku shora:

Tady máš link na LTspice od Analog Devices:

LTSpice

Výsledek simulace je docela spolehlivý. Tak 90-95% a málo se liší od skutečného zapojení.


Malá poznámka "pod čarou" pro správce tohoto portálu:
ačkoliv jsem tu (na tomto portále) "nový", neodpustím si připomínku. Stálo by za vážnou úvahu doplnit na tento portál některé kategorie. Počítače totiž nejsou jen mobilky, tablety a PCčka a programování nebo hraní her.. Co třeba tedy doplnit LabView (dost zásadní sofware, podobně Matlab) a také simulátory v elektronice a nejen v elektronice? To vše jsou systémy určené k programovaní, grafickému, nikoliv textovému. Budoucnost je v grafickém programování.

Když se omezíte jen na wokna a textové programování her, nedivte se pak, že na středních školách pro jistotu není maturita z matematiky a že dnešní maturanti netuší co je tranzistor, netuší kterým směrem se otáčí Země a zkuste se jich zeptat proč je v létě teplo a v zimě zima :) Většina maturantů dnes nespočítá primitivní úlohu typu "auto jede od někud někam, kdy se potká s protijedoucím autem a kdy je dohoní rychlejší auto, které vyjelo později".

 
Nahoru Odpovědět
14. července 10:54
Avatar
Dolpi
Člen
Avatar
Dolpi:15. července 12:21

Díky moc za odkazy a náměty na simulátory. Ten obrázek není můj. Je to zapojení se společným kolektorem, ale vzoreček skutečně funguje.

Ještě jednou moc díky za pomoc a věnování vašeho času.

 
Nahoru Odpovědět
15. července 12:21
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 11 zpráv z 11.