Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: Výroba ruční nabíječky

Hardware PC Elektrotechnika Výroba ruční nabíječky

Aktivity (1)
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Lako:22.10.2016 23:03

Ahoj. Snažím se vyrobit nabíječku na ruční pohon, přibližně tohle

Vím, že je daleko jednodušší si to z toho aliexpresu koupit, ale o to ani tak nejde...

Jestli to chápu dobře, tak by to mělo jít zkonstruovat z obyčejného elektromotorku, který budu třeba zpřevodovaně točit... Přidělám ho k usměrňovači (třeba tento ?(jestli to chápu dobře, tak uváděný proud a napětí je maximální?)), vývod usměrňovače na měnič a jupí můžu nabíjet telefon?

Co mi není zcela jasné: Měnič je konstruován na 0,9 - 5V.. co se stane, když do něj pošlu méně, nebo více? Co v tomto případě do obvodu přidat (lepší měnič?)?
Jak moc bude trpět nabíjená baterka? přeci jen otáčky mohou docela klesat, nebo může být zdroj jiný než otáčení (solární panel) a výstupní proud bude třeba dost kolísat (zalezu do stínu, vyběhnu na sluníčko). Poničí to baterku? Jak se proti tomu "bránit"? (vím, že by to šlo vložením mezibaterie, ale tím by se ničení jen přesunulo na ní).
Díky moc.

 
Odpovědět 22.10.2016 23:03
Avatar
miroslav
Člen
Avatar
miroslav:8.11.2016 20:44

Zdravím,
Ano stačí ti použít i obyčejný motorek, zanej dát usmernovač (1A, 100V - dle druhu motorku), dále menič, který ste si vybral bude k ničemu, proto že je "step up" - teda mení napetí smerem nahore. Potrebujete to napeti srazit dole (na výstupu usmerňovače je napětí podle motorku - podle počtu závitú vevnitr motorku - platí, že čím více závitú, tím vetší odpor, a podle rychlosti točení), za usmernovač stačí dát obyčejní 7805 - obvod který srazí napetí na 5V, pokud by si chtel neco kvalitnejšího, tak stači pogooglit. Nakonec za regulator stačí dát nejakou kapacitu dle proudu. cca 10000uF 10V, čím vyšší, tím lepší, ale tahle by mela stačit na 1A. Pak už treba mužeš z toho napájet napr. mobil, atd...

Nahoru Odpovědět 8.11.2016 20:44
Scio me nihil scire
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.