IT rekvalifikace s podporou uplatnění. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Makaron
Člen
Avatar
Makaron:5.2.2016 19:48

Ahojte, chcel by som začať s elektrotechnikou. Vedeli by ste mi odporučiť nejaké tutoriály / čo kúpiť? Mal by som začať rovno s arduinom alebo bez neho?

 
Odpovědět
5.2.2016 19:48
Avatar
Odpovídá na Makaron
Ondřej Langr (andysekcze):5.2.2016 19:54

já osobně sleduju GreatScotta a má tam esérii: Electronic basics na YouTube :-) https://www.youtube.com/playlist?…

Editováno 5.2.2016 19:55
Nahoru Odpovědět
5.2.2016 19:54
I have a charger. I have Note 7. Umh I haven't Note7.
Avatar
Odpovídá na Makaron
Štefan Pružinský:5.2.2016 21:48

Začať s doskou nie je od veci, ale nejaké tie základy elektrotechniky Ti určite pomôžu. Čo sa týka tutoriálov, priamo na tejto sieti máme sériu kvalitných článkov od Adam Ježek :
http://www.itnetwork.cz/…e-pc/arduino Prajem veľa zdaru. :)

Nahoru Odpovědět
5.2.2016 21:48
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Avatar
Makaron
Člen
Avatar
Makaron:7.2.2016 16:20

Ďakujem, začnem asi teda s Arduinom. Čo všetko by som mal objednať? Arduino, breadboard...
(Rezistory, spínače a tak sa určite niekde doma nájdu)

 
Nahoru Odpovědět
7.2.2016 16:20
Avatar
Jirka Vavřík:7.2.2016 20:27

Na internetu jde najít spoustu různých začátečnických kitů (pro Arduino obzvlášť).

Pokud ale nechceš utrácet za celý kit, můžeš si vybrat a nakoupit základní potřeby sám:

  • Arduino (ideálně UNO/Leonardo/Mega), USB kabel a napájecí adaptér (ale lze napájet i z USB)
  • Breadboard, vodiče
  • Různé LEDky, rezistory, repráky, tranzistory, tlačítka, atd.

Existuje také spousta různých levných modulů, které umí snad všechno možné: http://randomnerdtutorials.com/…less-than-2/

Už při projíždění těmi moduly určitě dostaneš nápad na nějaký zajímavý projekt.

Jak již bylo zmíněno, zde na ITnetwork najdeš v tutoriálech prakticky vše potřebné.
Hodně štěstí ;)

 
Nahoru Odpovědět
7.2.2016 20:27
Avatar
adam440
Tvůrce
Avatar
adam440:9.2.2016 17:30

No tak záleží čím se chceš zabývat.
Pokud máš nějaký zkušenosti z programování tak není od věci začít s Arduinem, kde tě stačí základy elektroniky (Ohmův zákon, apod...) a pomůžeš si programováním. Nevýhodou je ale velikost (Arduino UNO např. na jednoduchou sirénu je zbytečně velký) a samozřejmě cena (siréna se dá bez arduina postavit do 100 Kč). Pro Arduino doporučuju set (http://elektronicke-stavebnice.heureka.cz/…starter-kit/#…), protože v něm najdeš i velmi dobrou knihu o Arduinu. Na její přečtení ti bohatě stačí střední znalosti angličtiny (není zde žádná složitá gramatika).

Pokud ale nemáš znalosti programování nebo se chceš naučit "opravdovou" elektroniku se vším všudy, kde tě většinou programování nezachrání, tak doporučuji knihu Make: Electronics 2nd Edition (http://www.amazon.com/…p/1680450263), která je skvěle napsaná a naučí tě používat mj. čip 555 (nejslavnější a jeden z nejuniverzálnějších el. čipů), logické obvody, pájení, a nakonci najdeš i krátké seznámení s Arduinem. Nenalezneš zde příliš vzorečků ani matematiky a po přečtení rozhodně nepostavíš jen tak složitý obvod. Ale kniha je geniální v tom že ti celkem zábavným způsobem ukáže různé oblasti elektroniky a seznámí tě co to obnáší být el. inženýrem. Nežto s Arduinem objevíš jen malou část elektroniky a časem tě může dost omezovat (velikostí, funkcemi, apod...).

Já osobně jsem začal s Arduinem, ale po čase jsem se dostal právě k "hard-core" elektronice. Jednoduše řečeno: pokud chceš elektroniku jen tak "nakousnout", chceš vidět výsledky co nejdříve a stavět věci typu chytrý dům, tak doporučuji Arduino. Pokud ti ale nevadí že to nějakou tu chvíli se budeš muset spokojit s věcmi typu blikající LEDka nebo siréna, avšak časem se dostaneš k věcem typu zesilovač k výkonné audio sestavě nebo miniaturní GPS lokátor který schováš třeba do propisky, tak doporučuji začít s knihami typu Make: Electronics, kde najdeš opravdu všechno potřebné. Samozřejmě že i když si vybereš Arduino tak poznáš logické obvody apod... ale bude to trvat mnohem déle a v opravdu zajímavých projektech tě Arduino bude spíše omezovat.

Každopádně je to běh na dlouhou trať (možná i delší než třeba programování v Javě), a budě tě stát nemálo úsilí, takže přeji hodně štěstí... :-)

 
Nahoru Odpovědět
9.2.2016 17:30
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.