dodání ihned! nové
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
PHP week
Avatar
roverjedla
Člen
Avatar
roverjedla:19.10.2015 19:54

Ahoj,

měl bych otázku na ty z vás, kteří pracují, nebo někdy pracovali na Macu.
Kvůli práci a škole si chci pořídit MacBook pro - vyhovuje mi dlouhá výdrž baterie, rychlost, skladnost a provedení.
Všechny tyto vlastnosti jsou pro mou osobu momentálně VELMI vítané.

Teď zůstává otázka, jak dobře se na něm programuje... Máte někdo zkušenost s vývojem aplikací ve Visual Studiu na Macu? Popřípadě dále také vývoj webů?
Je to oproti Windows velký skok?

Prakticky tento stroj potřebuji využívat v IT oboru a to denně.
Mac si také z velké části kupuji, protože se chci dostat do základní problematiky vývoje ios aplikací.

Můžete mi tedy prosím napsat vaše zkušenosti, pozitiva/negativa MacBooků?

Díky moc za vaše rady a komentáře, roverjedla.

 
Odpovědět
19.10.2015 19:54
Avatar
Odpovídá na roverjedla
Michal Žůrek - misaz:19.10.2015 20:50

A nedá se na to náhodou nainstalovat Windows?

 
Nahoru Odpovědět
19.10.2015 20:50
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Jan Vargovský:19.10.2015 20:51

Dá. Jeden učitel u nás to tak udělal :D

 
Nahoru Odpovědět
19.10.2015 20:51
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Adam Ježek:19.10.2015 20:58

[me|]1760[/me|] je taková iOvce, ta by se tu o tom mohla rozepsat :D

Nahoru Odpovědět
19.10.2015 20:58
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na roverjedla
:19.10.2015 22:21

Michal Žůrek - misaz Potom ale vůbec nemá smysl si Mac pořizovat, protože tím příjde o polovinu toho, na čem mu záleží (rychlost a výdrž baterky).

A teďka k tématu. :)
Mám třináctipalcový MacBook Pro s Retina displejem, s Core i5 Haswellem v nejhorší konfiguraci s rozšířenou RAMkou na 8GB (ostatně jak máš u mě v profilu). Vzhledem k tomu, že ti jde i o skladnost a provedení, rozhodně by nebylo na škodu zapřemýšlet nad dvanáctipalcovým MacBookem (ten nesmysl s USB-C) a trošku mu rozšířit HW, pokud tedy máš peněz dost. iStyle dřív zapůjčoval různé Macy s tím, že pokud si ho při vracení půjčeného kusu koupíš (samozřejmě nový), za půjčení nezaplatíš nic. Stálo by za to se tedy zeptat, zda tohle pořád nabízejí a půjčit si ten dvanáctipalcový. Pokud ti nebude vyhovovat, půjdeš do Pročka. Pročko je tedy rozhodně výkonově na tom lépe, ten dvanáctipalcový ti ale nabídne fakt brutální přenositelnost, protože ho strčíš prakticky kamkoliv. Jen pozor na ohýbání. :D

Co se týče Visual Studia, tak pod OS X ho nespustíš (aplikace se tu distribuují jako .app balíčky, které jen přetáhneš z obrazu do složky Aplikace, většina se nijak neinstaluje), musel bys buď Windows virtualizovat (HW podporu virtualizace Mac má, takže s tím by problém nebyl, třeba VMWare Fusion umí dokonce i to, že ti zobrazí okno z virtualizovaných Windows v prostředí Maca a vypadá to všechno jako jeden systém) nebo ho nainstalovat tzv. do Boot Campu, což je klasický dual-boot. Musí se vytvořit instalační médium přes Boot Camp utilitu, která ti tam natahá ovladače pro HW, takže můžeš používat i multimediální klávesy, rozložení klávesnice je stejné, fungují i některá gesta na trackpadu, je to ale zbytečné, pokud teda neděláš C#. Pokud používáš Visual Studio na cokoli jiného, velice doporučuji (a většina lidí z ITnetworku také, stačí pročíst jiné diskuse) IDE od společnosti s českými kořeny JetBrains, jsou multiplatformní a mají toho fakt tunu. Sice to není nejlevnější, ale pro studenty, školy a open-source projekty je to free. Kdyžtak koukni na http://jetbrains.com (a ne, opravdu mě neplatí, doporučí ti je tu fakt každý druhý).

K vývoji webů je perfektní PhpStorm od JetBrains, sám ho používám a dokonce je v něm vyvíjen ITnetwork. :D Apple nabízí Xcode, ale ten není tak nějak přímo na weby, ale spíše na iOS, OS X, tvOS a watchOS aplikace, tedy na ten jablečný ekosystém. Když už jsem se dotknul toho ekosystému, jakmile si na jabko zvykneš (a nebo nezvykneš, někdo je hold rozený linuxák a pozná to až časem :D), nebudeš chtít jinam. Všechno jednoduše funguje (i když toho taky dost poslední dobou mrví, ale to se jednou spraví...) a vůbec neřešíš věci jako ovladače, kompatibilita a bůhvíco ještě. Každý OS X (systém na kterém Mac běží, to jsem ještě neřek) má určité omezení HW, tedy třeba Mac Mini Late 2011 a novější, MacBook Pro Early 2007 a novější a když je aplikace kompatibilní s OS X, na kterém běžíš, bude ti 99.99% fungovat. Pokud něco nepo***l programátor. :)

Obrovskou výhodou je práce v noci, a to podsvícená klávesnice kterou ti dnes nabídne velmi málo notebooků. I když umíš psát všemi deseti, v nějakém stísněném prostředí (v autobuse namáčknutý u okýnka) si prostě ruce do pohodlné polohy neposkládáš a budeš na tu klávesnici koukat před každým znakem. A pak se to fakt hodí.

Co se týče portové výbavy, mě osobně to dostačuje, skoro vůbec nepoužívám Thunderbolty (jsou tu dva, i na těch nejnovějších pročkách), jen když potřebuju RJ45 nebo VGA, tak do nich šoupnu adaptér.

Velká kapitola - systém. Už jsem o něm mluvil o dva odstavce výš, ale rozeberu to trochu detailněji (já vím, je to strašně chaotické, ale co nadělám, do půlnoci to psát nechci). S Macem dostaneš kancelářský balík iWork (Pages, Numbers a Keynote) a balík multimediálního softwaru iLife (iMovie a GarageBand). K třídění fotek, pokud se tím aspoň trochu zabýváš slouží aplikace Fotky (ach, jak jednoduché). Co prostě oceníš je Spotlight - vyhledávání v systému. Zmáčkneš CMD+Space a objeví se ti spotlight, kam můžeš napsat název souboru, aplikace, webovou stránku, kontakt a on ti ji najde. Pak stačí potvrdit Enterem a otevře se ti nebo vybrat odpovídající akci (zavolat přes FaceTime nebo pokud budeš používat propojení s iPhonem, tzv. Continuity, můžeš zavolat i normálně na mobil pomocí iPhonu, všechno jede přes Bluetooth, poslat iMessage nebo opět s Continuity i SMS či MMS...). Zvykneš si a budeš litovat, že Windows tohle nenabízí. V zemích, kde na iOS funguje Siri dokonce Spotlight dokonce rozumí dotazům typu "weather in new york", "my calendar tommorow"...). Pak je tu notifikační centrum, což je fakt boží věc. :D Dá se vyvolat primitivním gestem, nahážeš si do něj widgety a máš přehled kalendáře na dnešek/zítřek, počasí... Jinak se systémem obecně problémy nejsou, jen čas od času ti spadne. Mě ale poslední dvě verze (10.10 a 10.11) nespadl ani jednou a to používám hned po představení Developer preview, abych ho měl co nejdřív. Teď funguju na 10.11.1 Public Beta. Existuje většina důležitých programů, nevím co ty máš konkrétně za potřeby, klidně mi napiš co používáš a já ti ukážu alternativu. ;) FileZilla funguje, Skype též. MS Office také existují, ale ty nepoužívám už jen kvůli ceně. Na správu databáze je tu perfektní soft Sequel Pro (neděs se toho Pro, je zadarmo), koukni na něj a rozplyneš se. Jednoduše sbohem phpMyAdmine či Adminere. :) Na hudbu slouží iTunes, Maily se perfektně spravují v Mailu, aplikace nainstaluješ buď z App Store, nebo jak už jsem psal stáhneš .dmg obraz s .app souborem, který jen zkopíruješ do složky Aplikace.

iOS (ale i Android apod.) aplikace můžeš vyvíjet pomocí webových technologií s Cordovou (píšu tutorial, jednou se tu na ITn objeví), nativní appky potom buď pomocí AppCode od JetBrains nebo již zmíněného Xcode, který je zdarma.

Už se v tom sám motám, doufám že mi při odeslání systém nevyhodí chybu s DB - overflow. :) Kdyby jsi měl nějaké další otázky, napiš, jsem jedno ucho a rád ti je zodpovím a snad již trošku méně komplikovaně. :)

PS: Teď mě všichni budou mít za ještě větší ovci. :(
PS2: Za gramatické chyby se omlouvám, zkuste napsat tak dlouhý post za 15 minut a pak něco říkejte. :P

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
19.10.2015 22:21
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
David Novák:19.10.2015 23:32

Nech si vyrobit tuhle placku :D

Nahoru Odpovědět
19.10.2015 23:32
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
Jan Vargovský:19.10.2015 23:44

K čemu jsou lidem podsvícené klávesnice? Já mám klávesnici pod stolem už několik let a kdybych nejezdil na lanky, tak ani nevím jak vypadá :D

 
Nahoru Odpovědět
19.10.2015 23:44
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Jan Vargovský
:20.10.2015 7:06

Máš klávesnici pod stolem, kde si pohodlně rozložíš ruce... Zkus si ji někdy vzít do autobusu, sedni se aby ses měl pohodlně bez ohledu na ruce a potom zkus pohodlně na té klávesnici psát. Nepůjde to, budeš mačkat vedle. Protože na ni neuvidíš.

 
Nahoru Odpovědět
20.10.2015 7:06
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
:20.10.2015 7:22

Za chvíli mám narozky, nechceš mi ji nechat vyrobit k nim? ;) Mám tip na člověka, kdo by ji moh udělat. :P
PS: To jabko je na tom návrhu napravo zkřivený.

Editováno 20.10.2015 7:23
 
Nahoru Odpovědět
20.10.2015 7:22
Avatar
roverjedla
Člen
Avatar
roverjedla:20.10.2015 22:49

Díky moc za všechny odpovědi. Hlavně tobě, Michale!
Pro mě je důležitá tvorba v xcode + visual studio - C#.
Vyřeším to tedy asi tím dual-bootem...

 
Nahoru Odpovědět
20.10.2015 22:49
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na roverjedla
:20.10.2015 22:57

Hele, ten dual-boot ti za chvíli fakt začně strašně vadit, protože budeš potřebovat třeba jen něco rychle upravit v appce pro Windows a... Je to víš kde. Lepší je ta virtualizace, zvlášť "jen" na VS.

 
Nahoru Odpovědět
20.10.2015 22:57
Avatar
roverjedla
Člen
Avatar
roverjedla:21.10.2015 0:21

OK, beru na vědomí, díky....

 
Nahoru Odpovědět
21.10.2015 0:21
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Adam Ježek:21.10.2015 1:42

Myslím že by jsi měl Michalovi označit řešení. Nejsem žádný odborník, ale nejspíš ti trochu poradil... :D

Editováno 21.10.2015 1:43
Nahoru Odpovědět
21.10.2015 1:42
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
roverjedla
Člen
Avatar
roverjedla:21.10.2015 18:14

Máš pravdu, už to je vykonáno :D

 
Nahoru Odpovědět
21.10.2015 18:14
Avatar

Člen
Avatar
:21.10.2015 18:41

Tak díky no. :D

 
Nahoru Odpovědět
21.10.2015 18:41
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 15 zpráv z 15.