Diskuze: Domácí server

Hardware PC PC sestavy Domácí server

Aktivity (1)
Avatar
Hadik
Člen
Avatar
Hadik:26.12.2014 12:11

Vzhledem k mé dobré zkušenosti v minulosti, kdy jsem zde dostal dobrý typ na procesor, na kterém tedka vše běží parádně, chtěl bych se opět zeptat zdejší komunity na otázku ohledně HW sestavy.

Plánuji si pořídit domácí server, primárně zaměřený jako datové uložiště plánuji mít i 6 disků do budoucna (postupně dokupovat) (Velké uložiště), které chci mít napojené na TV přes HDMI (Linux planuji). Našel sem super platformu od AMD (patice AM1). Prodávají se úsporné 4 jádrové cpu s krásným TDP 25W, což se mi líbí, výkon taktéž vyhovuje, ale problém je ve výběru desek. Všechny jsou mini itx(atx ?) A proto jsou dost ořezané o konektory. Například ta nejlepší (http://www.czc.cz/…9869/produkt) Má "pouze" 4x SATA což do budoucna nemusí stačit. Dále pak pouze 2 sloty pro RAM což nemusí být také přímo vyhovující. Taktéž pro mě byla podmínkou aby měla více jak ty 3 vstupy na zvukovce (tedy růžový, modrý a zelený).

A jak jsem již nadnesl, jediný vhodná deska je tato, lepší se prostě neprodává což může být trochu problém. Jelikož bych rád postavil server na tomto (http://www.czc.cz/…9216/produkt) CPU, které nemá moc dobrý výběr desek pod sebe.

Proto uvažuji využít úplně jiný procesor který má desky s více SATA vstupy, ale to je další problém. Pak už jsou zase dostupné sice zajímavé procesory co se týče vykonu, ale spotřeba už je zase jinde. A když už ten vykon je zajímavej (žádné ořezavatka), tak se zase spotřeba dostává nad 65W což není zrovna žádoucí.

Je to trochu začarovaný kruh, ale doufám že se zde najde někdo kdo by mi poradil s tímto dilema.

Abych upřesnil cíl serveru: Domácí uložiště (NAS jsem zavrhl a nebudu to přehodnocovat, mám pro to své důvody), multimedialní centrum, vyvojářský server (java, php), stahovácí server.
(Dá se říct že takové všeobecné centrum domácnosti)

Cenový limit dá se říct nemám, ale zase nic přemrštěného.

Přidávám ještě odkaz na plánovanou sestavu o které hovořím.
http://www.czc.cz/…tanb7/seznam

Děkuji všem za jakékoliv rady, krásné svátky :)

Odpovědět 26.12.2014 12:11
"Ajťák" nikdy nebere telefon po prvním zazvonění!! Vždy je totiž velice vytížen - buď musí nejprve dopít ká...
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Hadik
tomasmanhal:26.12.2014 12:21

Nějak jsem se nedozvěděl jestli teda stavíš server, nebo jen multimediální centrum...Jestli plnohodnotný server, který poběží 24/7, tak nevím proč tam chceš dávat kancelářské desktop procesory (chápu, líbí se Ti nízká spotřeba, ale do serveru k hovnu prakticky). Pak mi není znám důvod proč pro velké úložiště nepoužít NAS :-) ale to jsme zase u toho, jestli je to server, nebo jen multimediální centrum do obýváku. Zkus nám to nějak upřesnit. Podle toho se pak bude ubírat cesta výběru vhodných skříní, komponent ;-)

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 12:21
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Hadik
Člen
Avatar
Hadik:26.12.2014 12:28

Jde o kombinaci serveru a toho centra. Přišlo mi vhodnější to dát do jednoho než pořizovat 2 krabičky. Stejně mi nic nenabízelo 5.1 zvuk (ty krabičky k TV, a moje tv ma jenom opitkcy zvuk) A tak sem si řekl že by bylo dobré si teda postavit vlastní mutlimedialni centrum, ale zase sem potřeboval velké uložiště na filmy.

Jde o takový hybrid mezi tím centrem a servrem. Dá se říct že NAS s mutlimedialnim centrem.

Proč nechci NAS ? Je to prosté nenabízí mi takovou variabilitu a mžonosti v HW ani SW, nemohu si tam nasadit vlastní linuxovej systém upravit si ho napsat si na něj. V neposlední řadě žádný NAS nemá 5 kanalovej zvukovej vyvod což by zabranilo použití jako mutlimedialniho centra.

A ty chytré krabky jak jsem již zminoval sem zavrhl, protože to nemá prostorovej zvuk.

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 12:28
"Ajťák" nikdy nebere telefon po prvním zazvonění!! Vždy je totiž velice vytížen - buď musí nejprve dopít ká...
Avatar
Odpovídá na Hadik
Matúš Petrofčík:26.12.2014 13:10

Ja by kupil tu dosku s AMD, tu je dovod: Staci ti aj jeden slot na ramku, kde mozes dat aj jednu s velkou kapacitou, napr. 1*8gb alebo 2*4gb. Co sa zvukovky tyka, ak sa da, tak si dokup externu zvukovku, nejaku creative ak sa vyrabaju napr, nemusis sa obmedzovat doskou, len skontroluj podporu zo strany linuxu. Co sa sata konektorov tyka, 4 ti budu stacit ak tam budes mat 4*2tb alebo 4tb disky, ak ich teda neplanujes zrkadlit. Sietovka tam je, grafiku to ma, niet co dodat, mas moj nazor :) pekne sviatky

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 13:10
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Luboš Satik Běhounek:26.12.2014 15:40

Jak pisou ostatni, pokud je tam dost slotu, tak zvukovku a radic muzes prikoupit zvlast. Jinak pokud je to nekam do obyvaku, tak bych resil i hluk, box chladic a pak ty disky dokazou udelat peknej randal :) .
A nebo se vykaslat na kockopsa a poridit zvlast NAS a zvlast centrum a NAS umistit nekam mimo a vetraky v centru zregulovat.

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 15:40
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Hadik
Člen
Avatar
Hadik:26.12.2014 16:27

Tak já plánuji použít luxusní software KODI (XBMC), a tomu se žádná krabička k TV nevyrovná. Měl jsem možnost vyzkoušet Vu+ za 10 tisíc a stejně bych to nechtěl když jsem zkusil KODI.

Takže se dá koupit něco do PCI s rozšířením na SATA sloty ?

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 16:27
"Ajťák" nikdy nebere telefon po prvním zazvonění!! Vždy je totiž velice vytížen - buď musí nejprve dopít ká...
Avatar
Odpovídá na Hadik
Matúš Petrofčík:26.12.2014 16:56

Jop, aj zvukovku aj dalsi radic so sata portami, alebo dalsou sietovkou, alebo viac usb portmi, alebo grafiku, alebo daco ine :) od toho to tam je.

Nahoru Odpovědět 26.12.2014 16:56
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.