Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Kolik by byla přibližná cena investice do optiky v mé oblasti?

Aktivity
Avatar
Dominik Ducháč:21.5.2019 18:37

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat čistě ze zvědavosti, na kolik by přišla investice do optiky v mé lokalitě, kde bydlím. Bydlím na adrese: Na Višňovce 712/4 a už jsem si zjišťoval, že v naší ulici máme starou přípojku, která nám nedovolí pustit nic silnějšího, než pouhých 8Mb/s. (Proto posledních pár let využíváme připojení vzduchem, kde jsme si trochu přilepšili na 50Mb/s.) Bohužel tato rychlost nevyhovuje mým a celkově ani našim rodinným potřebám.

Když se podívám na mapu pokrytí od firmy CETIN, tak na adrese: Ve višňovce 456/2, což je jen o tři domy níže, než bydlíme my, tak je možné mít připojení o rychlosti 250Mb/s. Dle Google map mám zjištěno, že se jedná o 77 metrů dlouhou cestu od naší přípojky až po hlavní rozvodnou síť, kterou máme na konci ulice.

Ptal jsem se přímo společnosti CETIN, na kolik by mě to cirka vyšlo, ale nikdy jsem od nich nedostal žádnou odpověď i přesto, že bych byl ochotný do toho investovat.

Proto bych se tu rád zeptal, jestli by někdo byl schopný vyčíslit, na kolik by takováto sranda vyšla. Legislativu a povolení z toho vynechte. Chtěl bych znát jen cenu, na kolik by to odhadem přišlo.

Editováno 21.5.2019 18:38
 
Odpovědět
21.5.2019 18:37
Avatar
Jaroslav Smrž
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Dominik Ducháč
Jaroslav Smrž:21.5.2019 20:34

Ahoj, na tvém místě bych zkusil sehnat co nejvíce sousedů ze širokého okolí a napsat třeba na Centrio nebo UPC žádost o zasíťování. Pokud máte pod chodníkem kolektory, nebyl by to problém, ale ty budou spíš až pod karlovarskou ulicí. Pokud to chceš financovat sám, tak počítej okolo 3,500kč - 5,000kč za 1 metr vedení včetně výkopů. Myslím tím napojení z ulice karlovarská. Samozřejmě to bude chtít tak půl roku obíhat úřady kvůli povolením a územním plánům.

Nahoru Odpovědět
21.5.2019 20:34
/* Life runs on code */
Avatar
Odpovídá na Dominik Ducháč
Tomáš Novotný:22.5.2019 12:28

Ahoj,
to se docela těžko odhaduje. Nejdražší na tom budou patrně výkopové práce a cena za legislativu. Věcná břemena apod. pokud tedy není možné využít stávající infrastrukturu. Pak je také otázka jaký typ optiky viz. FTTx. Pokud mám správné info, Cetin někde dělá FTTH - spíše paneláky, jinak to bude převážně FTTC. Samotné koncové zařízení je z toho všeho asi to nejlevnější. Jeho cena se u FTTH může pohybovat i v tisících Kč.

Nahoru Odpovědět
22.5.2019 12:28
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Odpovídá na Dominik Ducháč
Tomáš Novotný:22.5.2019 12:49

Ještě jsem neuvedl jednu věc. Ten typ optiky se bude odvíjet od toho kolik mají k dispozici v té lokalitě vláken. V tomto případě úplně nezáleží na tom jak daleko je nejbližší soused s optikou. Důležité bude jak daleko máš nejbližší přípojný bod tzv. DSLAM

Editováno 22.5.2019 12:50
Nahoru Odpovědět
22.5.2019 12:49
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Odpovídá na Tomáš Novotný
Dominik Ducháč:22.5.2019 22:56

Díky za info. A ten nejbližší přípojný bod "DSLAM" zjistím jak? Budu muset opět kontaktovat CETIN nebo se dá v tomto ohledu obrátit na někoho jiného?

 
Nahoru Odpovědět
22.5.2019 22:56
Avatar
Odpovídá na Dominik Ducháč
Tomáš Novotný:23.5.2019 7:06

Situace v této oblasti bude podobná energetice. Některé společnosti jsou vlastníky distribuční sítě, jiné na dané infrastruktuře nabízejí služby. Méně často se setkáš s tím, že by ti do objektu vedlo několik kabelů různých společností. Na to je to poměrně drahá sranda. Tím více u optiky. Takže ano, pokud soused jede na infrastruktuře CETINu, bude to patrně v dané lokalitě majoritní vlastník infrastruktury. Třeba si zkus oslovit některé prodejce služeb, kteří inzerují dostupnost na tvé adrese. Mohou mít s CETINem lepší obchodní vztahy, takže dokáží protlačit vytvoření nové přípojky lépe než ty jako jednotlivec na přímo.
Ale i kdyby to vše klaplo, počítej s tím, že to bude trvat. Vyřešení legislativy v tomto směru je docela náročné. Může se to táhnout od několika měsíců po roky. Někde to může být dokonce neřešitelné, i když o pár metrů dále je to ok.
Zkusil bych i Google a trpělivost v hledání informací.

Editováno 23.5.2019 7:08
Nahoru Odpovědět
23.5.2019 7:06
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.