Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Diskuze: Smartbox a oddělení dvou provozů na něm

Aktivity (3)
Avatar
Petr Vavřinec:4. ledna 14:41

Kamarádi, prosím o radu, ale nějakou trochu po lopatě. Bohužel "zdědím" po majiteli domu, kde jsem v nájmu (byt 2 na obrázku) starost o připojení k Internetu. Nic o tom neví on, já vím jen to, co jsem vydedukoval z toho bordelu kabelů ve zdi (ještě jsem neměřil, kam který drát vede a popisky jsou na nic). Předpokládám, že by celá kabeláž mohla vypadat jako na obrázku.
Od URáku vede zřejmě jenom jeden kabel se 4mi páry do "rádoby rozvaděče". Což je problém, protože majitel trvá, aby si každý byt zařídil svojí přípojku k Internetu. Což asi není technicky možné, když bytů je šest a párů jen 4. Navíc si myslím, že poslat jedním čtyřpárem nahoru vedle sebe 4 DSL signály, tak se to bude ovlivňovat a bude to k ničemu! Dále z tohoto "rozvaděče" vedou do bytů 1 - 4 po dvou kabelech Ethernet (4*2 žíly) a po jednom kabelu do bytů 5-6.
Takže jsem se dostal do "prominentního a nechtěného postavení", kdy na mě chce převést svojí smlouvu u O2 (včetně O2TV a SmartBox zařízení). Já tedy propojím ten kabel z URáku a přivedu si ho jedením z těch dvou kabelů do bytu číslo 2. Tak ho zredukuji z RJ45 na RJ12 a strčím ho do telefonní přípojky na SmartBoxu. Ze SmartBoxu bych to z LAN konektoru tím druhým volným kabelem vrátil "do rozvaděče" a tam to připojil do routeru, do kterého zároveň zapojím od každého zbylého bytu jeden kabel, aby i oni měli Internet. Zatím snad uvažuji dobře, ne?
No a teď jde o to, jestli jsem schopen nějak oddělit ten provoz, který jsem jim vyčlenil tou jednou přípojkou ze SmartBoxu od těch zbylých tří LAN zásuvek, které mi ve SmartBoxu zbydou pro "mojí" potřebu???
Konkrétně bych chtěl, aby zbytek sítě napojený na ten jeden konektor ve SmartBoxu:

  1. neměl přístup na zbylé tři porty toho SmartBoxu, prostě aby na sebe ty "dvě sítě" neviděli)
  2. abych mohl omezit rychlosti na tom portu vedoucím do zbytku baráku (já budu platit kompletně celé připojení k O2, oni mi na to asi ani nepřispějí, takže tam chci pustit třeba jen 20mbps down a 1mbps up pro ty zbylé byty a sám pro sebe si nechat zbytek pásma, když to platím
  3. aby oni neměli možnost si pustit O2TV, která na tom SmartBoxu bude a hlavně videotéku

Bod 3 je asi celý problém, protože si myslím, že majitel baráku rozdal všem ostatním přístupy k O2TV a oni mu, podle mě, nakoupili hrozně moc filmů a pořadů na videotéce a jemu se to samozřejmě propsalo do účtu a údajně má platit 8000Kč nad paušál. Jiný způsob, jak by tam mohly naskočit takové peníze, mě nenapadá. A on mi to říct nechce, navíc je to Rus, tak si myslím, že možná ani nechápe, co mu říkám a jak ten problém mohl vzniknout.

Rychle jsem prohledal nějaké možnosti, ale protože jsem v časovém pressu a budu muset udělat nějaké rozhodnutí asi už dnes, tak jsem si dovolil váženou komunitu požádat o radu v novém vlákně.

Děkuji za jakýkoli názor a nápad. Taky to klidně může dopadnout tak, že si drát z URáku nechám jen pro sebe, nepošlu zpátky do baráku žádný internet ze SmartBoxu a bude tady válka a peklo... Díky moc.

Petr V.

 
Odpovědět
4. ledna 14:41
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
lostak.petr
Člen
Avatar
lostak.petr:5. ledna 12:23

Ahoj,
opravdu po 1 TP (z Uráku) pustíš jen max. 4 xDSL a opravdu se budou ovlivňovat. Pokud máš vyšší konektivitu VDSL, tak už i nyní může být použito více párů než jeden (např. 2; takže by jsi ani ty 4 internety přes xDSL nedostal do baráku). Já bych nikoho nepustil na svůj internet (tedy až bude tvůj); právní problém, pokud budou dělat sousedi nějakou činnost za hranicí zákona, horko těžko budeš dokazovat, kdo to byl, respektive že jsi to nebyl ty. Pokud se bavíme jen o O2TV použij dětský zámek a mají smůlu nebo úplně zrušit. Ovládání co komu pustit do portu, záleží jak máš chytrý router, obecně žádná sláva a dost to vytěžuje procesor v routeru. Ale to je až další krok. Musíš se rozhodnout, zda jim nechat internet a TV nebo ne. Nebo si udělat nezávislý internet na ostatních a horký brambor předat někomu dalšímu.

 
Nahoru Odpovědět
5. ledna 12:23
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.