Diskuze: Program na rozložení výkonu
Člen
Zobrazeno 8 zpráv z 8.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Přiřazení procesorů (jáder) jednotlivým programům je možné ve správci úloh jako "Nastavit spřažení". Paměť přidělovat nelze, protože systém optimalizuje přidělování paměti sám, dává programům vše co chtějí a když nestačí tak swapuje na disk, nedá se určovat kolik fyzické paměti dostanou (protože se to neustále mění podle potřeb).
Škoda no, ale u nějakých MSI notebook je pamět rozdělena. 2GB Windows a 8GB ostatní
Základní úlohou operačního systému je přidělovat omezené prostředky procesům. Obvykle není radno mu do toho moc kecat. 2 GB pro Windows se mi zdá poněkud moc. Měl by si vystačit tak s 250 MB a zbytek nechat aplikacím.
Tady zase někdo neví, jak Windows k paměti přistupuje
Windows pamět využívá jako cache, takže sice třeba zobrazuje, že je používáno 2 GB, ale v případě potřeby část té paměti uvolní.
Třeba já teď mám používané 4,5 GB (z 16) a to nemám spuštěné nic,
ani visual studio, ale měl jsem předtím nějaké aplikace spuštěné, takže
části zůstaly nacacheované v paměti.
Když teď nějakou z těch aplikací spustím, tak se spustí mnohem rychleji
než při prvním spuštění.
Jinak osobně mám rád RAMky hodně, můžete si pak udělat třeba RAMdisk - s rychlostí 10GB/s je super věc a žádné SSD se nechytá
Jenom bych doplnil, že to chování RAM o kterém píše Luboš Běhounek Satik se týká Win Vista a novějších. Win XP paměť uvolňovaly vpodstatě co nejrychleji.
Jinak jak píše Kit: Rozdělovat prostředky aplikacím je
úkolem OS.
Kromě toho, že nevidím moc důvod k přidělování pevného množství
paměti aplikacím, asi by těžko aplikace rozdýchala, že potřebuje více
paměti a nedostane jí. Takovéto rozdělení by akorát udělalo systém
nestabilní a podle mně by se vůbec nezrychlil.
Také není tak úplně jednoduché rozhodnout, co (které procesy) přesně
spadá do kolonky "Windows".
O tom, že MSI opravdu rozděluje RAM silně pochybuji. Možná poskytuje nějaké pokročilejší nástroje pro správu paměti, ale určitě to nedělá to, co by sis představoval.
V Linuxu mám k dispozici ramdisk /dev/shm, ale jeho použití je poněkud riskantní, protože není ničím omezován. Můžeš si také inicializovat jeden ze 16 ramdisků /dev/ram0-15 s omezenou velikostí. Hodí se například pro soubory webového serveru.
Ramdisk však nepoužívám, protože urychlení není nijak významné. Disková cache se mi jeví jako užitečnější. Systém pro ni využívá veškerou volnou paměť.
Zobrazeno 8 zpráv z 8.